• Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kafes dizaynı ve oyun alanı hakkında bilgiler ve resimler.
#1
KAFES VE OYUN ALANI


Önce KAFES meselesini bir halledelim:

Kafesin materyali papağanlara toksit olmayan bir malzemeden yapılmış olmalıdır. Ve bu malzemelerin sayısı sadece 2 dir. Dövme demir ve çelik. Bunun dışında kalan, pirinç, galvaniz, çinko, bakır, krom, aliminyum, tümü, papağanlar için ZEHİRLİDİR. Elbette durdukları yerde zehirlemezler papağanı, ancak papağanınız kafesin tellerini arada bir dahi olsa kemiriyorsa, vücudu yavaş yavaş zehirleniyor demektir. Ve metal zehirlenmesinin tek bir sonu vardır: ölüm! Bu nedenle kafes seçilirken, DÖVME DEMİR YADA ÇELİK kafes tercih edilmelidir. Türkiye'de çelik kafes henüz imal edilmiyor yada ithal edilmiyor. Ancak dövme demir olanlardan rahatlıkla bulabilirsiniz. Genelde dövme demir kafeslerin üzeri kuşlara zarar vermeyen, yüksek ısıyla boyanan bir malzemeyle kaplıdır. Ancak bazı yerli üretimler, bilhassa küçük papağanlar için imal edilen kafesler dayanıksız ve basit bir "sprey boyayla" kaplı olabiliyor. Bu nedenle kullanılan malzemeden emin olduğunuz kafesleri tercih etmelisiniz.

Bir papağan için minimum kafes genişliği, rahatça iki kanadını birden açabileceği bir genişliktir. Ancak minimum kafes boyutunu tercih ederseniz, kuşunuz vaktinin büyük bir çoğunu dışarıda geçirmeye ihtiyaç uyacaktır. Eğer papağanızın kafesinin kapağını bütün gün açık bırakamayacağınızı düşünüyorsanız, alabileceğiniz "en geniş" kafesi almanızda yarar vardır. Bu geniş kafesin içi bir çok oyuncakla dolu olmalıdır. Kafesi düzenlerken, her zaman onun için en eğlenceli dizaynları düşünmelisiniz. Arada bir kafesin içindeki oyuncakları, başka oyuncaklarla değiştirmeyi, oyuncaklarını ona belli aralıklarla vardiyalı olarak vermeyi ihmal etmeyin. Zira papağan milleti "aynı şeyle" oynamaktan bir müddet sonra sıkılır. Aşağıda bir takım kafes dizaynları var:

k-749624-kafes1.jpg

k-749625-kafes2.jpg

k-749626-kafes3.jpg

Sıra geldi OYUN ALANINA:

Daha önce de bahsedilmiş olduğu gibi, Oyun alanı, papağanınız için bir lüks değildir. Onun mama, kafes, su ihtiyacıyla aynı öneme sahiptir. Oyun alanının faydaları nelerdir ve neden gereklidir?

- Papağanınızı meşgul ve mutlu tutacağından dolayı, psikolojisine çok olumlu etki eder. Tüy yolma, stres ve agresiflik gibi psikolojik sorunlardan onu korur yada bu sorunları daha rahat atlatmasına yardımcı olur.
- Papağanınız oyun alanını vahşi hayatındaki bir ağaç gibi benimser, kendini burada güvende ve huzurlu hisseder.
- Oyuncaklarının yoğun olarak bulunduğu bir yer olduğu için, evin eşyalarına olan ilgisi azalır, kemirme ihtiyacını burada giderir.
- Oyun alanı papağanlara "kendi başlarına" oyun oynamayı öğretir. Böylece oyun için sürekli sizin ilginizi beklemesine gerek kalmaz.
- Sabah ve akşamları, papağanların en aktif olduğu zamanlarda oyun alanı papağanınızın ihtiyaç duyduğu eğlenceyi ona sağlayacaktır. Rahatça kanat çırpmak, tırmanmak, sallanmak gibi ihtiyaçlarını gidermek onu çok daha mutlu bir kuş yapacaktır.
- Oyun alanı belli bir mekan olduğu için papağanın döküntüleri bir yerde toplanır ve temizlik kolaylaşır.


Oyun alanını kendiniz inşaa edeceksiniz. İster tavana asılan bir sistem uygulayın, isterseniz, yerden yükselen bir yapı inşaa edin. Oyun alanı kafesinin ve sizin en çok bulunduğunuz mekanda bulunmalıdır. Eğer yeterince geniş yeriniz yoksa, tavana asılan sistemleri tercih edin. Ancak unutulmaması gereken, oyun alanı çok alçak olursa, papağanınız daha yüksek başka bir yeri tercih edecektir. Oyun alanı yüksek olmalıdır.

Oyun alanında salıncaklar, sarkıtlar, kemirecek dallar, tahtalar, ses çıkaran oyuncaklar ve en önemlisi foraging oyuncaklar olmalıdır. Bu foraging oyuncakların içine gizlenen mamalar, papağanınızın oyun alanını vahşi hayattaki bir ağaç gibi benimsemesini sağlar. Oyun alanının temel malzemeleri papağanınız rahatça kemirebileceği dallardan, ağaçlardan oluşmalıdır. Oyun alanı "kemirilemeyecek" malzemeden inşaa edilmez. Örneğin ben, sağlam olması açısından Rika'nın oyun alanının sadece alt kısmını su borularından inşaa ettim. Bu kısım oyun alanının iskeleti. Ancak geri kalan kısımlar kavak dallarından oluşturuldu. Sadece bağlantı noktalarında su borusu köşeleri falan kullandım. Eğer papağanınız oyun alanını kemiremiyorsa ona bu alanı kurmanızın anlamı yoktur. Tabii şöyle örnekler de var: Bu durumda çok fazla kemirecek oyalanacak oyuncak koymak gerekir, aksi taktirde, uğraşınız bir işe yaramaz.Oyun alanı papağanınızın en çok bulunduğu mekanda olmalıdır. Bu mekan kendine özel bir oda da olabilir, sizin en çok takıldığınız yer de olabilir. Yalnız unutmayın, papağanınızın kendine özel bir odası varsa, onun yanına sık sık uğramalısınız ve evdeyken onu yanınıza alıp nerede takılıyorsanız, oraya götürmelisiniz. Buna göre, diğer odalara da küçük çaplı oyun alanları kurabilirsiniz. Bu faydalı olur, çünkü papağanınız başka odalara gittiğinde bu küçük alanlarda takılacak, hem kendini eğlendirecek, hem de döküntüleri bütün odaya saçılmayacaktır. Mesela mutfak için ona tahsis edilmiş bir çekmece ve çekmece içinde oyuncaklar, harika bir küçük alan örneğidir. Bakın youtube'da rastlamıştım, mutfak çekmecesinde takılan mutlu ve yaramaz bir papağan. Bu da Rika'nın çekmecesi ve masası. Tabi masayı arada ortak olarak kullanıyoruz Smile

k-749633-cgdfg.jpg

k-749634-fsfd.jpgAşağıda bazı oyun bahçelerinden örnekler var:

k-749635-fghfgf.jpg

k-749636-dfsfds.jpg

k-749637-xfszxcfzx.jpg

k-749638-xzdfsad.jpg

k-749639-cgsfxdcx.jpg

k-749640-asdasda.jpg

k-749641-sdfsf.jpg


Ve Rika'nın oyun alanı:

k-749642-zdasdas.jpg


Diğer odalarda oyun alanı ayarlayamıyorsanız, ona, gittiği odalarda takılacak bir yer göstermelisiniz. Bir masanın üstü, pencere kenarı vs. Ve buralarda mutlaka, ancak o odaya gittiğinde oynayabileceği oyuncaklar olmalıdır.

T TÜNEK:

T tünek hem pratik bir oyun alanı işlevi görür hem de eğitim için gerekir. İnanın papağanınızın esas ihtiyacı "eğitim kafesi" değildir. Yok öyle bir şey. İhtiyacınız olan bir T tünek! Daha baştan gidin adam gibi bir kafes alın, birde T tünek imal edin, o kadar. Eğitim kafeslerine falan boşuna para vermeyin. Rika'nın, biri iş yerinde olmak üzere 3 T tüneği var. Biri uzun, yerden yükselen bir T tünek, diğer, elde taşınabilen, masaya konabilen bir T tünek, iş yerindekide, daha küçük, sadece üzerinde durmaya yarayan bir tünek. T tüneği kendiniz imal edebilirsiniz. Gerçekten çok kolaydır. Gidip kavaktan süpürge sopası alın ve bu sopaları istediğiniz büyüklüğe ve uzunluğa uygun kesin, vidalarla birleştirin, ve tahta bir levhanın üzerine oturtun. Kenarlara L destekler yerleştirin. İşte size düşük maliyetli bir T tünek.

k-749644-fgd.jpg

T tünek konusunda dikkat edilmesi gereken şey, yüksekliğidir. İster yerden yükselen, isterse masaya konan bir T tünek olsun, sopanın uzunluğu papağaana göre ayarlanmalıdır. Papağanınız tüneğin üzerine konduğunda, başı sizin göz hizanızdan daha yukarıda olmamalıdır. Eğer papağanınızgöz hizasının üzerinde kalıyorsa, o papağana lafınızı dinletmekte çok zorlanırsınız. T tünek oyun alanı gibi değildir. Oyun alanı papağanının özgürce takılabileceği yerken, T tünek, "eğitim gördüğü" yerdir. Bu nedenle T tünekteki bir kuş size tepeden bakmamalıdır!
(Not:iki tane resim ekleyemedim belirli bir resim ekleme sınırı sebebiyle.)

#2
Arkadaşlar belki burdaki kafes iç dizaynı ve oyun alanlarını örnek olarak bir şey yapmak isteyen olur diye paylaşmıştım.Yorumlarınızı esirgmeyin lütfen.

#3
çok güzel olmuş

İsİm=SeRgen
SoY Ad=KurT
YaŞ=11
Sahip oLduĞu KuŞ= Pearl Sultan
#4
Ben kafesimi hafif soyulmalardan dolayi sprey boya ile boyamayi dusunuyordum, bu papaganima zarar verir mi acaba ayrica tunek satin alirken ahsap mi secmeliyiz?

#5
Zararsız boya olması lazım sprey boya olmaz bence, tünek malzemesi için en uygunu dut dalıdır bulamazsanız süprüge sopası alıp yapabilirsiniz.

Konu Veya Yorumun Bir,Spam,Reklam,Düzen Bozucu,Ahlak Bozucu,Argo,Alakasız,Vb İçerikli ve T.C Yasalarına Aykırı Olduğunu Düşünüyorsanız http://www.sultanpapaganlari.com/images/...report.gif butonunu kullanarak Yöneticilere Gönderebilirsiniz.

Fotoğraf Yüklemek İçin Tıklayın.!

Forum Kuralları
İlan Kuralları
Konu Açma Kuralları
#6
Vayyy hülya abla süper moderatör olmuşsun hayırlı olsun.SmileKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Muhabbet kuşu kafesi hakkında Nsp 7 230 30.07.2017, Saat:09:20
Son Yorum: Koala
  Ücretsiz Kafes abdullah01 7 303 15.07.2017, Saat:17:32
Son Yorum: Umutcx
  Yeni aldığım hagen vision l01 kafes iç dizaynı yorum ve önerileriniz UltrAslan58 13 687 29.06.2017, Saat:08:43
Son Yorum: skuygur
  Kafes dizaynı ve oyuncak önerisi Pikachu54 3 272 17.06.2017, Saat:03:06
Son Yorum: SedatCengaver
Wink Mini Oyun Alanı :) skuygur 21 595 15.06.2017, Saat:09:18
Son Yorum: skuygur
Wink Oyun alanı Zignarut 0 103 12.06.2017, Saat:13:37
Son Yorum: Zignarut
  kafes tel aralığı CansuHakan 6 364 25.05.2017, Saat:02:19
Son Yorum: CansuHakan
  Kafes hakkında yardımcı olur musunuz ? Aksoy65 15 745 19.05.2017, Saat:13:50
Son Yorum: Zignarut
  Kafes hakkında yardımcı olur musunuz ? Aksoy65 0 160 27.04.2017, Saat:23:34
Son Yorum: Aksoy65
  Cifthane Kafes Uygunmu erayigdeli 2 226 27.04.2017, Saat:19:13
Son Yorum: erayigdeliKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi