• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jakolar Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
#1
bu konuyu açmamdaki amacım yeni üyelerimizin yada acemi üyelerin sitemizin , Jako papaganı hakkındaki sabit konuların okumamasıdır. Yazı tercümedir ve derleme yapılmışdır. Daha detaylı bilgiler için mutlaka Sabit konular dikkatlice incelenmelidir.


1)Kongo ve Timneh arasındaki farklar nelerdir?
Kongo ve timneh arasında fiziksel farklılıklar vardır. . CAG (Kongo) ve TAG (Timneh) aynı zekilik ve konuşma yeteneğine sahiptirler. cinsiyetin konuşmaları üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. erkek ve dişisi de gayet iyi konuşabilir. alex ve n'kisi bilinen en iyi erkek konuşanlar olup meşhur einstein ise dişi olup 1000 kelime ve üst kabiliyete sahiptir.Timneh daha ufak ebatlarda (yaklaşık 275-350 gram) ve koyu tüylü olup kuyruğu morumsu bordo rengidir. Üst gagasıda sarımsı boynuz rengidir. CAG' lar ise orta grilikte ve parlak kırmızı kuruk renklerine sahiptir. Ağırlıkları ise 400-650 gram kadardır.. gagaları siyahtır.

2)Jakolar aile için iyi bir pet seçimi olabilirmi ?
Jakolar sürü hayvanlarıdır. Doğada, 200 den fazla kuşdan oluşan sosyal grupları vardır. Aile aktivitelerine ve ortamlarına uyum sağlamakta bu yüzden zorluk çekmezler.
Aileniz deki aktivitelere katılmaya ihtiyaç duyarlar (tatil, günlük yaşam ve aktiviteler).
Tozlara ve tüylere alerjisi olan biri için jako lar kesinlikle uygun değildirler


Jakom ne zaman konuşmaya başlayacak ?
2 yaşına kadar tek bir kelime söylememesi jakolar için ender görülse de nadir değildir. Yani olabilir. Genellikle el yetiştirmesi jako lar 6 aylıkken ilk kelimesini söyleyebilir. Fakat ülkemizdeki gibi doğada yakalanmış jakolar da ise bu süre daha da uzun ve sabır gerektiren bir süredir.
Jakonuzla sürekli etkileşim halinde olmak sizinle kelimeleriniz taklit ederek konuşmasını, iletişim kurmasını kolaylaştırmada ona yardımcı olacaktır. Jakonuzla daima net ve açık bir şekilde konuşun ve sürekli tekrar yapın.
Not: Aldığınız jakonun kesin olarak konuşacak diye bir garantisi yoktur. Bazı kuşlar çok iyi konuşur ve taklit yaparlar. Bazıları ise sadece gürültüleri ve evdeki çeşitli sesleri taklit etmeyi severler. (microdalga, telefon, kapı çalınması, alarm, vs...). fakat her iki şekildede sizi sevmesi ve size güvenmesi gereklidir.


Jako’m un günlük olarak ne kadar uykuya ihtiyacı vardır?
Papağanlar günlük olarak 12-14 saatlik uykuya ihtiyaçları vardır. Uyku zamanlarından fedakarlık ederlerse aksilikler ve huysuzluklar yapabilir ve bunu size farklı yollarla gösterebilirler.
Eğer papağanınızın kafesi tv izlenen ve insanların geç saatlere kadar konuştuğu bir yerde ise kafesin üzerini örtseniz bile uyuduğunu düşünmeyin. Çünkü papağanlar ki özellikle jako’lar doğaları gereği ürkek kuşlardır. Bu ürkeklik ve temkinlilik onları doğada birçok avcıdan korur. Dikkatlice incelerseniz e alışık kuşlar bile ani hareketlerinize yada kapı çarpmalarına ürküp korkarak yanıt verirler
En iyi yol aslında papağanınızın uykusunu geçireceği kafesi ile günlük aktivite tüneğinin farklı odalarda olmasıdır. Tabiki bu çoğu kişi için mümkün değildir. Fakat jakonuzun uyku saatlerinde ev içi trafiğin en az olduğu odada olması en iyisidir


Jakom çok zayıf acaba hastamı ?
CAG ve TAG lar kendi aralarında da vucut olarak farklı ebattadırlar tıpkı biz insanlar gibi. Tabiki hastalık belirtilerini görür görmez bir veterinere gitmek en iyisidir.
Doğaları gereği papağpanlar hastalandıklarında bunu gizlemek için hasta değilmiş gibi davranırlar. Bu onların temel savunma mekanizmalarıdır. Bizler için bu işaretleri görmeye başladığımızda iş işten geçmiş olabilir. Aşağıda hasta bir kuş da olası görülen işaretler belirtilmiştir.
Gözleri temiz (çapaksız,akıntısız) ve tamamen canlı değilse,
Burun delikleri temiz akıntısız değilse,
Dışkılama yeri ve çevresindeki tüyler temiz değilse,
Kafes tabanında duruyor ve çevreyle ilgilenmiyorsa,
Gözle görülür bir ağırlık kaybı var ise (%10-15)
Tüneğinden Olağandışı düşmeler yaşıyorsa,
Hırıltılı ve zorlukla nefes alıyorsa,
Uzun süren İştahsızlık varsa
Uyuşukluk varsa


Satın almadan önce ne yapabilirim ?
Kafes hazır ve ayarlanmış olmalı. Ayarlanmış derken varsa oyuncakları yada kemireceği şeyler önceden kafesde bulundurulmalıdır. Çok güzel bir tüneği dahi olsa ki bunu kendiniz yapmış yada büyük ücret vererek satın almış dahi olsanız papağanların çoğu uyku için kendilerini güvende hissedebilecekleri bir yer (ki evlerimizde bu kafesdir), ararlar. Ayrıca bu onu gece evde kafasına göre dolaşmasına da engel olacak ve onu evdeki bildiğimiz tehlikelerden ( elektrik kabloları,.zehirli ev bitkileri) koruyacaktır. Bir kafes papağanınız için “güvenli cennet” diye tabir edilen evidir.

Papağanımın kafesini ne sıklıkla temizlemeliyim?
Eğer bu soruyu sorabiliyorsanız papağanınızın kafesini yeteri kadar temizlemiyorsunuz demektir.
Tünekler ve kafesler günlük olarak temizlenmeli, dezenfekte edilmelidir.
Tüm su ve mama kabları temiz olmalı günde 1 defa sabunlu su ile yıkanıp iyice durulanmalıdır. Genellikle su kabını gerek yemlerini gerekse meyvelerini içine atarak yada düşürerek çorba gibi yaparlar.. bu da bakterilerin üremesi için yeterlidir.


Kafes ebatları ve kafes nasıl olmalı?
Papağanlar evlerimizde kafesde ve dışarıda farklı sorunlar yaşarlar. Eğer hafta içi çalışıyorsanız ve papağanınız günün çoğunu siz yokken kafesinde geçiriyorsa büyük bir kafese ihtiyacı vardır. Eğer kafesi sadece uykusu için kullanıyorsanız çok büyük kafes gereksizdir.
İdeal bir kafes kanatlarını rahatça açabileceği, tırmanabileceği, oyuncakları olan, ve kafes içersindeki nesneler olsa bile rahat hareket edebileceği kafesdir.
Tünekler kuşunuzun ayaklarına uygun olmalı çok ince yada çok kalın olmamalıdır. Kafes içersinde doğal ve değişik kalınlıkta tünek kullanmanız papağanınız için en iyisidir. Kaygan tünekler kuşunuzu yaralanmasına neden olabilir. Özellikle akça ağaç ve pütürsüz ağaç dallarından yapılan tüneklere dikkat etmek gerekir. Uyurken düşebilir.
Jako’lar kafesde oynamak, stres atmak için çeşitli oyuncaklar ihtiyaç duyarlar. Seçilen oyuncak ebadı kuşa uygun olmalı yutabileceği kendini yaralayabileceği oyuncaklar verilmemelidir. Oyuncaklar ahşap veya sağlığına zararsız acrilikten olabilir. Renkli olmaları daha çok ilgilerini çeker. Sonradan boyanmış oyuncaklarda boya kuş sağlığına uygun olmalı. Diğer tarafdan kuşunuzun hangi oyuncakları sevip sevmediğini analiz edebilirsiniz..unutmamalı ki papağanlar oyuncakları sever.. onlarla oynarken saldırır, çığlık atar ve rahatlar. Bu, stres yükünü hafifletir.


Ağzımdaki yiyeceği papağanıma verebilirmiyim?
Basit ve kolay bir cevap KESİNLİKLE HAYIR !! İNSANLAR AĞIZLARINDA BİRÇOK BAKTRİ BULUNDURURLAR. VE BU BAKTERİLER YİYECEKLE KUŞUNUZA GEÇEREK ZARAR VEREBİLİR. NORMAL ŞARTLARDA GAGASINI BİLE ÖPMEMELİSİNİZ EĞER ÖPERSENİZ SADECE Bİ ANLIK OLMALI OYUNA ÇEVİRİP UZATMAMALISINIZ. BU HEM SİZİN HEMDE KUŞUNUZUN SAĞLIĞI İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR.

Değişiklikler papağanımı nasıl etkiler?
Evlerimizde ve hayatımızda yaptığımız değişiklikler Papağanınızın konuşmasından tutunda tüm hareketlerini etkileyebilirler. Yaptığınız değişiklerle bağlantılı olarak güvenli hissederken kendisini güvensiz bir ortamda hissedebilir. Bu bir araba yolculuğu, oda değişikliği, eşya değişikliği yada oyuncak değişikliği olabilir. Bunu genellikle korkarak veya susarak yada çığlıklar atarak rahatsızlığını dile getirir. İlginin azalması size olan güvenini sarsabilir.. unutmayın papağanımızla iyi bir diyalog kurmak istiyorsak güvenini kazanmalı kendisini güvende hissetmesini sağlamalıyız.

Jako lar ne yer ?
Sitemizde bu konu ile ilgili sabit konuyu inceleyebilir ve değişik başlıklarla açılmış birçok konu bulabilirsiniz.

Papağanımı banyo yaptırmalımıyım?
KESİNLİKLE EVET! Bu papağanların doğal bir davranışıdır. Sitemizde bu konu ile ilgili olarak bilgi deposuna bakabilir forumları inceleyebilirsiniz. Ayrıca %100 Aloe vera suyu papağanınızın tüy ve cilt sağlığı açısından mükemmel bir araçtır..

Not:
Kuşlar asla uyumadan önce yıkanmamalıdırlar. Bu kolayca hastalanmalarına neden olur. Genel olarak kural öğle vakitleri banyo yapmalarıdır.
Banyo suyuna asla bişey karıştırmayınız. (shampuan , sabun vs..)


Alıntıdır tabiki düzelttigim yerleri var tamamı alıntı degildir yani teşekkür ederim. Acik-agizli-gulumseme


Jako Papağanı = Yakup
#2
Güzel Paylalşım teşekkür ederiz Smile

KÜÇÜK AİLEM: http://www.sultanpapaganlari.com/konu-kucuk-ailem.html

Konu Veya Yorumun Bir,Spam,Reklam,Düzen Bozucu,Ahlak Bozucu,Argo,Alakasız,Vb İçerikli ve T.C Yasalarına Aykırı Olduğunu Düşünüyorsanız http://www.sultanpapaganlari.com/images/...report.gif butonunu kullanarak Yöneticilere Gönderebilirsiniz.
#3
(13.08.2013, Saat:18:01)sagocusero Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Papağanımın kafesini ne sıklıkla temizlemeliyim?
[b]Eğer bu soruyu sorabiliyorsanız papağanınızın kafesini yeteri kadar temizlemiyorsunuz demektir.
Tünekler ve kafesler günlük olarak temizlenmeli, dezenfekte edilmelidir.
Tüm su ve mama kabları temiz olmalı günde 1 defa sabunlu su ile yıkanıp iyice durulanmalıdır.

Güzel paylaşım için teşekkür ederiz ama bir yanlışı düzeltmek istiyorum. Su ve mama kapları hiçbir şekilde sabunlu su ile yıkanmamalıdır çünkü ne kadar iyi durularsanız durulayın kalıntıları kalacaktır. O yüzden sirkeli su ile yıkanmalıdır.

http://i46.tinypic.com/140htls.jpg


Timneh Afrika Gri Papağanı - Rıfkı
Whiteface - Bulut
Lutino - Yağmur
#4
bir çok düzeltme yaptım orayı atlamışım kusurabakmayın hemen düzeltiyorum paylaşım için rica ederim Acik-agizli-gulumseme Düzeltilmiyor konu ama ceren abla sagol düzelttigin için yanlıs bilgi verilmiş olmamıs oldu

Jako Papağanı = Yakup
#5
(14.08.2013, Saat:11:31)sagocusero Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bir çok düzeltme yaptım orayı atlamışım kusurabakmayın hemen düzeltiyorum paylaşım için rica ederim Acik-agizli-gulumseme Düzeltilmiyor konu ama ceren abla sagol düzelttigin için yanlıs bilgi verilmiş olmamıs oldu

Rica ederim Cancım Smile

http://i46.tinypic.com/140htls.jpg


Timneh Afrika Gri Papağanı - Rıfkı
Whiteface - Bulut
Lutino - Yağmur


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Evin yeni üyesi hakkında bilgi ve önerileriniz bekliyorum AmcA 0 417 25.03.2017, Saat:15:39
Son Yorum: AmcA
  timneh jakolar da göz rengi ademmaslann 2 639 19.03.2016, Saat:12:54
Son Yorum: ademmaslann
  Yeni Jakom hakkında bi kaç soru furkancaner 7 1,331 31.10.2015, Saat:09:27
Son Yorum: mert.cls
  Kanat ayarı hakkında önemlii.. parhim 10 1,743 27.05.2015, Saat:16:50
Son Yorum: Altun
  kırmızı bilezik Jako yaşı hakkında kursaddcandan 6 2,100 20.03.2015, Saat:21:49
Son Yorum: Eski55
  jako papağanları hakkında bilgi almak istiyorum celalfaruk 10 2,358 20.01.2015, Saat:11:37
Son Yorum: sema80
  Jakom hakkında bilgi istiyorum fotoğraflı cankrrkyy 7 1,801 19.01.2015, Saat:23:36
Son Yorum: HalilKartalcı
  Jakonun yanak kısmı hakkında Tanjusecgin 1 862 08.12.2014, Saat:23:12
Son Yorum: sema80
  Jako Papağanı hakkında soru. Cheeky! 11 1,890 11.11.2014, Saat:16:08
Son Yorum: Esther
  İnsanı Olan Jakolar İçin Altın Kurallar :) Jeren 11 1,537 07.10.2014, Saat:14:14
Son Yorum: propontisKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi