• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ISIRMA Davranışını Anlama ve Önleme
#1
Papağanınızın neden ısırdığını anlamak

İster inanın ister inanmayın, papağanların ısırması normal değildir. Doğal ortamında yaşayan papağanlar birbirini nadiren ısırırlar. Peki bu davranış neden evcil kuşlarımızda bir sorun olarak karşımıza çıkıyor ? Çok basit, bu bir davranış bozukluğudur. Hem kuş hemde kuş sahibinin daha keyifli (aynı zamanda güvenli) bir yaşam sürmesi için düzeltilmesi gereken bir davranış bozukluğudur.

Isırmak papağanlar için öğrenilen bir davranıştır. Biz kuş sahipleri papağanlarımızın vücut dillerini öğrenmemiz gerekir. Isırılma karşısında kendi hareketlerimizi de kontrol etmeli, papağanın bizi ısırdığında bize zarar verebileceğini ve bu davranışın uygun bir davranış olmadığını öğretmeliyiz.PAPAĞANLARIN ISIRMA NEDENLERİ

KORKU: En önemli ısırma sebeplerinden biri korkudur. “Ya savaş yada kaç” dürtüsü hayvanlar için normal bir tepkidir. Kuşlar doğal ortamlarında onları korkutan bir şey olduğu zaman genelde uçup kaçarlar. Bizim kuşlarımız genelde kanat ayarlı yada uçma yetisine tam olarak sahip olmadıklarından, onlar için böyle durumlarda ki seçenek genelde ısırmak oluyor.

KONTROL/BÖLGESEL HAKİMİYET:

Isırma davranışının bir başka nedeni de papağanın bölgesini korumaya çalışması olabilir. Koruduğu şey onun kafesi, oyuncağı yada çok bağlandığı bir insan da olabilir.

HORMANLAR: Tıpkı insanlarda olduğu gibi (özellikle ergenlikte) kuşlar hormonal değişiklikler yaşarlar. Tüy değiştirme ve çiftleşme mevsimi sırasında papağanlar sinirli, karamsar ve gergin olabilir. Bu da ısırma davranışını tetikleyebilir. Bu dönemlerde papağanlarımıza anlayışlı davranmalı, onları rahat bırakmalıyız ta ki onlar ilgi isteyene kadar.

SAĞLIK: Eğer papağanlar kendini iyi hissetmiyorsa, genellikle yalnız kalmak isterler, yani bizden pek farkları yok. Papağanınızı gözlemleyin; ısırma davranışını arttırması, yemek yeme ve oyunlarında azalma gördüğünüz takdirde en çözüm bir veteriner kontrolünden geçirmek olacaktır.

İLGİSİZLİK: Uzun süre kafeslerinde kalan, yalnız bırakılan papağanlarda da ısırma eğilimi görülebilir. Onlara hak ettiği ilgiyi göstermek ve kafes dışında zaman geçirmelerini sağlamak gerekir.

YAVRU PAPAĞAN DAVRANIŞLARI: Tıpkı bebeklerde olduğu gibi papağanlar da herşeyi keşfetmek isterler. Bu keşfetme sürecinde tek kullandıkları gagalarıdır ve gagalarının ne kadar güçlü olduğunun henüz farkında değildirler. İşte bu önemli yavruluk döneminde, ona sınırları ve ısırmamayı öğretmek gerekir. Unutmayın onlar daha bir bebektir ve ısırdıklarında ne kadar can yakacaklarının farkında değiller. Aşırı derecede bağırarak tepki vermemek gerekir. Onlara sanki bir aşk hikayesi yaşıyormuşçasına kibar ve sevecen davranmalı, onlara yavaşça ama kararlı bir şekilde yüzlerine bakarak HAYIR demeliyiz. Yavru papağana parmaklarınızı, kulağınızı yada ayaklarınızı kemirmeye çalışmasına asla izin vermeyin. Eğer buna izin verirseniz hayatları boyunca bunu yapmaya devam edeceklerdir. Yemek yerken yada bir oyuncağıyla oynarken onları el ve ayakla da rahatsız etmemek gerekir. Hayatlarının bu aşamasında ne kadar tutarlı olursak papağanımızın ilerideki yaşamında da bu tutarlılığı devam ettirebiliriz.

Şimdi papağanların neden ısırma eğilimi gösterdiğini az çok anladık

Peki papağanlar ısırdığında ne yapmalıyız;

Önce papağanın neden ısırdığına emin olmak gerekir.

Eğer korktuğundan ısırıyorsa onu neyin korkuttuğunu bulmak gerekir. Bazen onların korktukları şeyler bize mantıksız gelebilir. Geçmişte yaşadıkları bir olaydan aklında kalan nesneler, onlar için korkutucu olabilir ve şu an yaşadıklarıyla, korktuğu nesneyi ilişkilendirebilir. Bu korkuyu izole etmek için iki seçenek vardır.

1-Onu korkutan nesneyi ortadan kaldırmak

2-Eğer o nesneyi kaybedemiyorsak. Ondan uzak bir yerde tutmalı, birkaç gün yada birkaç hafta nesneyi yavaş yavaş ona yaklaştırmaya çalışabiliriz. Bunu yaparken papağana pozitif enerjiyle yaklaşmalı, onu teşvik etmeye, korkulacak bir şeyin olmadığını ona öğretmeye çalışmalıyız. O nesneyi iyi ve onun seveceği şeylerle ilişkilendirerek ondan korkmasına gerek olmadığını öğretebiliriz.

Bölgesel korumacılıktan dolayı ısıran jakolar için; Papağanınıza olan ilişkinizde sürü lideri siz olmalısınız. Neyin doğru, neyin yanlış olduğunu sizden öğrenmelidir. Papağanlar yüz ifadelerini, övgü ve tepkiyi anlayabilirler. Bu anlamda papağanınız sizi ısırıyorsa yapmanız gerekenler var

1-Sakin ve kararlı bir ses tonuyla (asla bağırmadan) HAYIR demelisiniz.

2-Ona sert bir bakış atın (adeta bir şeytan bakışı), bunun anlamı ona bu davranışından dolayı müsamaha göstermeyeceğinizdir.

3-Ona sizin emirlerinizle yapması gerektiği şeyler olduğunu hatırlatın. Bu patronun kim olduğunu göstermek açısından önemlidir. Bunun için de İn-Çık komutlarıyla elinize inip çıkmasını sağlayın. Bu eğitim çok ama çok önemlidir. Bu ona sürü liderinin o değil sizin olduğunu hatırlatacaktır. Bu tekniği sık sık yapmalı ve papağanınıza karşı tutarlı olmalısınız. Asla yanlış yaptığı şeylere taviz göstermemeli, yaptığının yanlış olduğunu ona anlatmalısınız.Peki papağanlar ısırdığında neleri yapmamalıyız;

Herşeyden önce asla bağırmalarına ve ısırmalarına sizde bağırarak yada yüksek tonda seslenerek tepki vermeyin. Eğer böyle olursa bunu ilişkinizde bir iletişim yöntemi olarak algılayacaktır. Ve bunu yapmaya devam edecektir. Daha da kötüsü bunu bir ödül olarak bile algılayabilir.

Daha sonra kesinlikle şiddet kullanmayın. Gagasından tutup sert bir şekilde sallamak, onu yere atmak, kafesine sert bir şekilde sokmaya çalışmak, bunlar ilişkinize geri döndürülemez zararlar verir. Fiziksel bir zarar görmese bile kuş bunu ilişkinize verilmiş bir darbe olarak görecektir ve size olan güvenini kaybetmeye başlayacaktır.

Papağanınızın vücut dilini okumayı öğrenin. Bu size papağanınızın nasıl bir ruh halinde olduğunu gösterecektir. Ayrıca ısırılmaktan kaçınmayı da sağlayacaktır.

Ben Denedim faydalarını bir çok kez gördüm sizde deneyin diye ALINTI yapıp paylaşma gereği duydum.

KÜÇÜK AİLEM: http://www.sultanpapaganlari.com/konu-kucuk-ailem.html

Konu Veya Yorumun Bir,Spam,Reklam,Düzen Bozucu,Ahlak Bozucu,Argo,Alakasız,Vb İçerikli ve T.C Yasalarına Aykırı Olduğunu Düşünüyorsanız http://www.sultanpapaganlari.com/images/...report.gif butonunu kullanarak Yöneticilere Gönderebilirsiniz.
#2
ben önceden ıssırılmaktan çok korkardım Blush ama 2hafta önce papağanımıın ıssırmadığını farkettim gaganın ucunnu değdiriyor ve diliyle yokluyor GulumsemeGulumseme

#3
(02.09.2013, Saat:12:34)cicikuş sultan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ben önceden ıssırılmaktan çok korkardım Blush ama 2hafta önce papağanımıın ıssırmadığını farkettim gaganın ucunnu değdiriyor ve diliyle yokluyor GulumsemeGulumseme

kuşlarımız aslında çoğunlukla ısırmıyor zor durumda kalmadıkça, korkutmak amaçlı ağızlarını açıyorlar, benim kuşumada bu eğitmi ver dikten sonra hiç ısırmadı kuluçkadaki yumurtalarına ellediğimde dahi sadece ağzını açıp ısırır gibi korkutmaya çalışıyor ama elimi çekmeyince kafa atıyor elime sadece Acik-agizli-gulumseme

KÜÇÜK AİLEM: http://www.sultanpapaganlari.com/konu-kucuk-ailem.html

Konu Veya Yorumun Bir,Spam,Reklam,Düzen Bozucu,Ahlak Bozucu,Argo,Alakasız,Vb İçerikli ve T.C Yasalarına Aykırı Olduğunu Düşünüyorsanız http://www.sultanpapaganlari.com/images/...report.gif butonunu kullanarak Yöneticilere Gönderebilirsiniz.
#4
Teşekkür ederiz Ahmet bey,,,
Elinize sağlık çok güzel bir konu...

#5
(02.09.2013, Saat:13:25)umayda Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkür ederiz Ahmet bey,,,
Elinize sağlık çok güzel bir konu...

ben teşekkür ederim inş. ihtiyacı olan arkadaşların işlerine yarar.

KÜÇÜK AİLEM: http://www.sultanpapaganlari.com/konu-kucuk-ailem.html

Konu Veya Yorumun Bir,Spam,Reklam,Düzen Bozucu,Ahlak Bozucu,Argo,Alakasız,Vb İçerikli ve T.C Yasalarına Aykırı Olduğunu Düşünüyorsanız http://www.sultanpapaganlari.com/images/...report.gif butonunu kullanarak Yöneticilere Gönderebilirsiniz.
#6
Faydalı bir link olmuş teşekkür ederiz Smile

http://i46.tinypic.com/140htls.jpg


Timneh Afrika Gri Papağanı - Rıfkı
Whiteface - Bulut
Lutino - Yağmur


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Hırçınlık ısırma Erenyasinocal 0 107 09.05.2017, Saat:17:59
Son Yorum: Erenyasinocal
  ısırma sorunu miracmusmul61 0 176 27.03.2017, Saat:21:46
Son Yorum: miracmusmul61
  Gözünü ve ayağını ısırma caneke 3 331 13.07.2016, Saat:14:47
Son Yorum: ELEKTROMER
  Isırma PaşaPaşa12 13 2,089 25.11.2015, Saat:19:21
Son Yorum: Crazy Solitude
Exclamation Isırma Sorunu egemercanoglu 4 905 30.10.2015, Saat:20:25
Son Yorum: egemercanoglu
  Isırma PaşaPaşa12 1 545 27.10.2015, Saat:08:50
Son Yorum: HarunÇ
Bilgi Isırma PaşaPaşa12 1 835 20.08.2015, Saat:00:34
Son Yorum: oğuzhan-boz
  Isırma Eğilimi Gakko 5 1,015 15.01.2015, Saat:18:21
Son Yorum: Gakko
  Isırma Problemi ... emirhans531 5 1,346 23.05.2014, Saat:19:59
Son Yorum: orHaNs
  Cırlaması ve Isırma Girişimi Enes Tütüncü 3 804 27.12.2013, Saat:10:18
Son Yorum: JerenKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi