• Derecelendirme: 4.5/5 - 14 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İshal Nedenleri ve Tedavisi...
#1
Lütfen Yazıyı Kaynak Belirtmeden Alıntı Yapmayınız http://www.sultanpapaganlari.com

sultanpapagan.jpg

NoktaSultan Papağanı İshal Nedenleri Ve Tedavisi:
Kuşunuz gerçekten ishal ise bir sağlık sorunu olduğu kesindir. Gerekli önlemler alınarak uygun tedavi uygulanmaması durumunda ishal yüzünden kuşunuzu kaybetmeniz bile söz konusu olabilir. Bu yüzden öncelikle ishalinden emin olmamız gerekmekte.

NoktaTANI:
İshal(Sulu dışkılama) durumu eğer kuşunuzun bir önceki menüde yediklerine bağlı değilse 12 saatten uzun sürer. Örneğin kuşunuz sabah koca bir yaprak marul yemiş ise, ya da yumurta mamasını çok fazla tüketmişse takip eden birkaç dışkılama süresince sulu dışkılaması normaldir.  Bu durumda ki bir kuşa ishal diyemeyiz. Ancak 12 – 18 saat geçmiş ve hala sulu dışkılama devam ediyorsa o zaman gelecek dışkıların durumuna göre kuşa ishal tanısı koyabiliriz.

NoktaNEDENLERİ:
Sultanlarımızın ishal olmasının en önemli nedenleri arasında “Soğuk Algınlığı”, “Gıda Zehirlenmesi”,  “Kirli ya da Zehirli Su”,“Hijyenden Uzak Kafes Ortamı”,“Yanlış Beslenme”,”Stres”  gösterilebilir.

NoktaTEDAVİ:
İlk olarak sultanınızın ishal olmasına neden olan etkenleri ortadan kaldırılmaya yönelik çalışmalara başlamalısınız.
1-Kafesinizi ve içeriğinde bulunan tüm malzemeleri yıkayıp temizleyin. Sulukların yemliklerin ve tüneklerin hijyeninden özellikle emin olun.  Hijyeni sağlamak için sıcak su ve tuz kullanabilirsiniz.
2-Kafesinizin altında mutlaka ızgara tel olmasını sağlayın. Kafes altında ızgara tel ile kuşunuz arasında kağıt vs gibi dışkı tutucu bir malzeme olmasın. Kuşunuz dışkısı ile temas kuramasın.
3-Kuşunuzun kafesi cereyan ‘da kalmasın. Rüzgar sultanlarımızı çok çabuk hasta eder. Ayrıca sultanınız soğuk bir ortamda bulunuyorsa ortam sıcaklığını yükseltin ve sabit bir ısıda kalmasını sağlayın.
4-Kafesinde ki “ay çekirdeği”, “ballı çubuk darı”, “yulaf”, “marul” vs gibi yağlı ve kimyasal içeren ya da ishali destekleyen yemleri kaldırın. Yemliklerine taze ve temiz kanarya yemi aspur ve darı ağırlıklı yemler koyun.
5-Suluklarını günlük olarak taze ve temiz su ile değiştirin. Kuşunuza kendiniz içmediğiniz suyu vermeyin. Ayrıca eğer bu dönemde suluğuna her hangi bir ilaç katmıyorsanız, Birkaç damla limon ya da elma sirkesi katabilirsiniz. Kaynayıp soğutulmuş pirinç suyu da ishalini kesmeye yardımcı olabilir.
6-Ayrıca kafesinde kolay görüp erişebileceği bir yere mutlaka haşlanmış patates ve ara sıra da pirinç lapası da koyabilirsiniz. Eğer kuşunuz yerse ishalinin iyileşmesi açısından çok işe yarayacaktır. Bu dönemde meyva ve sebze vermeyin.
7-Bu dönemde kuşunuzu stres’e sokacak hareketlerden kaçının ve kafesinden çıkartmayın. Tamamen iyileşinceye kadar huzurlu ve yavaş bir ses tonuyla onu sevdiğinizi belli ederek konuşabilirsiniz.


Eğer yukarıda yazan tüm tedbirleri almanıza rağmen sultanınızın durumunda herhangi bir düzelme olmaz ise ilaç tedavisine başlamayı düşünebilirsiniz. Sultanınızın rahatsızlık durumuna göre sularına petshoptan bulabileceğiniz "Divitsol" ya da “Avidiare” ishal ilaçları gibi basit bir çözüm ve ya bağırsak enfeksiyonun türüne göre Coxidin, Hipradoxi, Geosol, Baytril vs gibi bir veteriner sistemik antibakteriyel ilaç katılabilir. Mesela kuşunuzda kanlı ishal varsa Sulphamezathine tedavisine başlamanız önerilir. Tabi bu ağır ilaçları kullanma noktasında kendi kafanızdan ilaç kullanmak yerine eğer bir veteriner şansınız varsa mutlaka değerlendirmenizi öneririm. Aksi taktirde bilinçsizce kullanılan ilaç bir işe yaramayacağı gibi doz aşımı yapmanız durumunda ise ölüme sebebiyet verebilirsiniz. Veteriner şansı olmayanlar ilgili ilaçları petshop’lardan temin edebileceği gibi internetten de sipariş edebilir. Alacağınız ilacın son kullanma tarihine mutlaka bakın. Son kullanma tarihi geçmiş ve bozulmuş bir ilaç kuşunuzu iyileştireceğine daha da hasta edecektir.  

Genelde ilaç tedavisine başlamadan önce yukarıda yazan tüm tedbirleri alıp iyileşmesi için ona biraz zaman vermek daha uygun olabileceği gibi kimi zaman da kuşunuza geç kalınmadan ilaç tedavisi başlanması gerekebilir. Bu gibi hassas kararları verebilmeniz için kuşunuzu iyi gözlemlemeli ve ishalin neden kaynaklanmış olabileceğini anlamaya çalışmalısınız.

Yardıma ihtiyaç duyduğunuz nokta da, forumumuzun hastalıklar ile ilgili bölümünde kuşunuzun ve dışkılarının detaylı resimlerini ve gerekli bilgileri paylaşacağınız bir konu açarak bizlerin ve diğer üyelerin fikir ve görüşlerini almayı da deneyebilirsiniz.

Acil şifalar diliyoruz...
Emeğe saygı kapsamında lütfen izinsiz ve isimsiz alıntı yapmayın SultanPapaganlari.Com

NOT: Uygulayacağınız tedavi ve kullanacağınız ilaçlar konusunda tüm sorumluluk size aittir!...


-Lütfen Spam, Reklam, Argo ya da Hakaret Gibi Uygunsuz İçeriğe Sahip ve T.C. Yasaları İle Ahlak, Dil ve de Forum Kurallarına Uygun Olmadığını Düşündüğünüz Konu ve Yorumları Hemen Altındaki "RAPOR ET" Butonuna Tıklayarak Yöneticilere Rapor Ediniz.
-Mutlaka Bilgi Bankamızı okuyun.
-Özel Mesaj İle Yardım Talebi Yasaktır!

FACEBOOK: CengaverSedat
Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi