• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İnsanlar Niçin yaratıldı?
#1
Hiç düşündünüzmü?Allah (c.c) bizleri niçin yaratmıştır?
Kim şu âleme dikkat ile baksa görür ki, bu âlemde nihayetsiz bir güzellik ve kemal mevcuttur. Buna delil mi istersin? O hâlde bak denizlere, dağlara, ağaçlara, çiçeklere, kuşlara, balıklara... Her şeyi teker teker incele, acaba güzellikten ve kemalden başka bir şey bulabilir misin?
Bunu bir sözle açıklayalım."Her kemal ve cemal sahibi kendi kemal ve cemalini görmek ve göstermek ister".(Said Nursi)
- Bu bütün insanlarda olan ortak bir duygudur. Yaptığı güzel resimleri kimseye göstermeyen bir ressam düşünebilir miyiz? Bu duyguyu insanlarda yaratan ise Allah'dır.
Peki bu ortak duygunun insanlara verilmesinden gaye nedir? Elbette insanın diğer bütün duygularında olduğu gibi Allah'ı tanımak ve onun yaratmasındaki maksadları anlayabilmektir.
Allahu Teâlâ bir kusi hadiste, "Ben gizli bir hazine idim, bilinmek istedim ve mahlukatı yaratttım" buyuruyor. Yani kâinatı, manevi bir hazine hükmünde olan nihayetsiz güzellikteki sıfat ve isimlerinin bilinmesi ve âhirette cemalinin görülmesi için yaratmıştır.
Allahu Teâlâ, Ahzab suresi 72. ayette, "Muhakkak ki biz emâneti göklere, yere ve dağlara arz ettik de (onlar) onu yüklenmekten çekindiler ve ondan korktular; insan ise onu yükleniverdi." buyurarak insana bir emanet verildiğini bildiriyor.

Bu emanetin ne olduğunu izah ederken Üstad Bediüzzaman onun insanın enesi, yani benliği olduğunu söylüyor. Bununla kasdedilen ise insanın yaratılışında var olan bütün özelliklerin toplamı, yani kısaca insan kimliğidir.

İnsanın taşıdığı bütün sıfatlar ve duygular aslında Allah'ın bir isim ve sıfatını, hatta bir gayesini anlaması için verilmiştir.

Dolayısıyla insanda var olan, kendindeki güzel sıfatları başkasıyla paylaşma duygusu, Allah'ın kâinatı neden yarattığını anlamamız için verilmiştir.Allah Teâlâ, Kur’ân-ı Kerim’de de çokça anlatır Kendini. لِمَنِ الْمُلْكُ الْيَوْمَ “Bugün mülk kimin?” diye sorar. Cevabı da çok nettir: لِلّهِ الْوَاحِدِ الْقَهَّارِ “Vâhid ve Kahhâr olan Allah’ın.

YANİ KISACA ÖZETLERSEK; Allahu Teala, kendi nihayetsiz güzel sıfatlarını bildirmek için kâinatı yaratmıştır. Bu gayesinin anlaşılması için insana da aynı duyguyu vermiştir.
Ayrıca bazıları hayla şunu düşünebilir.Allah hiçbir şeye muhtaç olmadığı halde, neden tanınmak bilinmek gibi bir ihtiyaç duymuştur?
Hiçbir şeye ihtiyacı olmayan, herşey Ona muhtaç olan Yüce Allah’ın, bizim gibi âciz kulların ibadetine hiç mi, hiç ihtiyacı yoktur. O, bizim hiçbir şeyimize muhtaç değildir. Çünkü kâinat ve içindekiler, ne varsa her şey Onundur, Onun mülküdür.

Son derece âciz ve zayıf birkul olarak bizler muhtaç ve fakiriz. İhtiyaçlarımız ebede kadar uzanmış; bir çiçeği istediğimiz gibi, bir baharı da istiyoruz. Hatta ebedî Cenneti de istemekten kendimizi alamıyoruz. Dünya bizim olsa bile, istek ve arzularımızı tatmin edemiyoruz. Hal böyle iken, ihtiyaçlarımızın sadece çok az bir kısmını elde edebiliyoruz. Sonsuzluğa uzanan ihtiyaçlarımızın temin edildiği mekân, ebedî saadet menzili olan Cennettir.

Yüce Allah’ın ibadetimize ihtiyacının olmadığını ve hakikî muhtaç olanın asıl bizler olduğumuzu şöyle bir misâlle açıklamamız mümkündür.

Hasta olduğumuzda doktora gideriz. Doktor, hastalığımızı teşhis ettikten sonra, bir reçete yazar. Sonra da ilâçları belirtilen saatte kullanmamızı ısrarla ister. Doktorun niyeti, bir an önce hastasının şifa bulup rahata kavuşmasıdır. Doktorun bu iyi niyetine karşı kalkıp, “Doktor Bey, bu ilâçları kullanmamın sana bir faydası var mı? Bir ihtiyacın mı var8 ki, bu acı ve tatsız ilâçları tavsiye ediyorsun?” dememiz hem yersiz bir hareket olur, hem de kendimizi gülünç bir duruma düşürmüş oluruz.

Bu misalde olduğu gibi, insan olarak mânen hastayız. Günah ve şüphelerin kalb ve ruhumuzda açtığı yaralarla mânen dertliyiz. İşte Yüce Rabbimiz, duygu ve lâtifelerimizi günah paslarından temizlememiz, parlatıp nurlandırmamız ve bu mânevî dertlerden şifaya kavuşmamız için yaramıza bir merhem, dertlerimize bir ilâç olarak ibadeti emretmiştir. Mesele bu kadar açık ve berrak iken, yine kalkıp da, “Yâ Rabbî, bizim ibadetimize ne ihtiyacın var,niçin ibadet etmemizi bizden ısrarla istiyorsun?” dememiz, hastanın doktora çıkışmasından bin defa daha yersiz ve gülünçtür.

Bunun yanında kulluk vazifesini yapmayın ibadeti terk eden kişiyi Cenab-ı Hakkın dünyada mânevî sıkıntıya, âhirette şiddetli azaba çarptıracağını beyan buyurmasının hikmet tarafını şöyle bir misalle izah edebiliriz.

Milletin canına, malına ve namusuna zarar veren bir kişi yakalanıp, hâkim karşısına çıkarıldığı zaman, hâkim suçluyu cürmüne göre cezaya çarptırır, mahkûm eder. Bu adam cezayı hak ettiği için kimse kendisine acımaz ve “Yazık oldu” demez.

Mutlak adalet ve kudret sahibi olan Cenab-ı Hak da, ibadeti terk etmekle bütün varlıkların hukukuna tecavüz eden insanı, dünyada ruhî sıkıntılara, âhirette de Cehennem azabına çarptırır. Bu da aynı hak ve adalet olur.

Bu videoyuda izlerseniz herşey anlaşılmış olur(inş.)

(Yorum+Farklı sitelerden alıntılar)
Selam Sevgi ve Dua Ile Smile

#2
Yaptığı güzel resimleri kimseye göstermeyen bir ressam düşünebilir miyiz? Smile harika bir paylaşımdı..

#3
(13.03.2013, Saat:20:55)Nurdan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yaptığı güzel resimleri kimseye göstermeyen bir ressam düşünebilir miyiz? Smile harika bir paylaşımdı..

Tşkürler.Yardımcı olduysam ne mutlu bana.

#4
Çok güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler ..

#5
(13.03.2013, Saat:21:09)xcadi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çok güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler ..

Ne dmk.Herkesin aklında olan genel sorulardan birisi.Bnde site aracılığı ile cevaplansın istedim

#6
eline ayağına sağlık kardeşimSmile

KÜÇÜK AİLEM: http://www.sultanpapaganlari.com/konu-kucuk-ailem.html

Konu Veya Yorumun Bir,Spam,Reklam,Düzen Bozucu,Ahlak Bozucu,Argo,Alakasız,Vb İçerikli ve T.C Yasalarına Aykırı Olduğunu Düşünüyorsanız http://www.sultanpapaganlari.com/images/...report.gif butonunu kullanarak Yöneticilere Gönderebilirsiniz.


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kaz tüyü ürünleri niçin almamalıyız? serena83 2 704 19.06.2013, Saat:19:54
Son Yorum: sagocusero
  Yararlı Besinler (insanlar için) xıdır 4 733 04.06.2013, Saat:14:35
Son Yorum: xıdırKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi