• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İlaçlarrr...
#1
Fikir 
Merhaba arkadaşlar. Bu konuyu sizlere bir firmaya ait ilaç prospektüslerinden bilgiler ve için açtım. Amacım nekadar kuşlarnız hastalandığında veterinere başvurmanızı şiddetle önersem de veterinere ulaşamayan ve acil ilaç kullanmaya ihtiyacı olan arkadaşlar için paylaşıyorum en azından kulaktan duyma ilaçları tercih etmek yerine tüm ilaçlar hakkında bilgi sahibi olmak en uygun ilacı seçme şansını artıracağını düşünüyorum. İnşallah paylaşımım faydalı olur.

n90m5.png

1-) Aviastım (Antibakteriyel Oral Çözelti 20 cc)
Bileşimi: %1 oksitetrasiklin ihtiva eder. Sarı renkli bir oral çözeltidir.
Farmakolojik Özellikleri: Aviastım Oral Çözelti'nin bileşimindeki oksitetrasiklin esas itibariylebakteriyostatik nitelikli Antibakteriyel etki gösterir; ancak çok yüksek yoğunlukta duyarlı bakteriler üzerinde bakterisit etki yapar. Oksitetrasiklinin duyarlı olduğu bakteriler aşağıdaki gibidir; Gram-pozitif aeroblar (Bacillus sp., Corynebacterium sp., Erysipelothrix rhusiopathia, Listeria monocytogenes ve Streptococci.), Gram negatif bakteriler (Actinobacillus sp., Bordetella sp., Francisella tularensis, Haemophilus sp., Pasteurella multocida, P. haemolytica, Yersinia sp., Campylobacter fetus, Borrelia sp. ve Leptospira sp. Moraxella bovis), anaeroblar (Actinomyces sp., Fusobacterium sp.,) ve Mycoplasma sp., Chlamydia sp., Ehrlichia sp., Coxiella burnetti, Ehrlichia, Theileria, Eperythrozoon ve Anaplasma'lara etkisi iyi derecededir. Kazanılmış direnç nedeniyle Staphylococci, Enterococci, Enterobacter sp., Enterobacteriaceae familyasına dahil Enterobacter sp., E.coli, Klebsiella sp., Proteus sp., Salmonella sp., Anaerop bakterilerden Bacteroides sp. ve Clostridium sp. ye etkisi değişkendir. Mycobacterium sp., Proteus vulgaris, Pseudomonas aeroginosa, Serratia sp., Mycoplasma bovis ve M. hyopneumoniae tetrasiklinlere dirençli kabul edilir. Oksitetrasiklin oral yolla uygulamayı takiben mide ve ince bağırsaklardan hızla ve yüksek oranda emilir ve kısa sürede etkili kan konsantrasyonlarına ulaşır. Lipofilik yapısı sayesinde vücuda kolayca dağılarak pek çok vücut sıvı ve dokusunda etkin konsantrasyonlarda bulunur. En yüksek konsantrasyonlar böbrek, karaciğer, dalak ve akciğerlerde bulunur. Oksitetrasiklin idrar ve safra yoluyla atılır, verildikten sonra yaklaşık bir saat içinde idrarla atılmaya başlar. Safradaki yoğunluğu plazmadakinin 20 katına kadar ulaşır, safrayla sindirim kanalına gelen ilacın bir kısmı geri emilerek dolaşıma girer. Bu özellikleri sayesinde, karaciğer, safra yolları, barsak ve böbrek hastalıklarında başarıyla kullanılır.
Kullanım Sahası / Endikasyonlar: Aviastım Oral Çözelti muhabbet kuşu, kanarya, papağan ve diğer kafes kuşlarının bronchitis, tracheitis, syringitis, lanyngitis ve Mikroplazmoz gibi solunum yolu enfeksiyonlarda, Pasteurellosis, Salmonellosis, Parafito, pullorum, kolibasillosis ve özellikle papağanlarda psittakoz enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.
Kullanım Şekli Ve Dozu: Bir hasta kuş için, orta boy bir suluğa (80-100 cc) 2,5 cc Oral Çözelti ilave edilir. Her gün suyu değiştirilerek taze ilaçlı su tekrar suluğuna konur. İlaç tatbikatına 5-7 gün devam edilir. Aviastım Oral Çözelti kullanımına ek olarak, ürünlerimizden
Avisol A-D -E-C Vitamin Süspansiyon ve Avisol-B B-Komplex de kullanılarak kuşun direnci arttırılırsa, iyileşme süreci hızlandırılabilir.
Özel Klinik Bilgiler ve Hedef Türler İçin Özel Uyarılar: İlaç su ile daha kolay uygulanır. Arzu edildiğinde yemlerine de ilave edilebilir. Fakat hastalanmış kuşlar ilk önce yem yemeden kesilecekleri için ilacın su ile birlikte verilmesi daha emin bir metottur.
İstenmeyen Yan Etkiler: Kullanım şekline uyulduğu takdirde istenmeyen / yan etki görülmez.
İlaç Etkileşimleri: İki, üç değerli mineraller tetrasiklinlerin sindirim kanalından emilimini azaltırlar. Bizmut subkarbonat tetrasiklinlerin emilimini azaltabilir. Tetrasiklinler, betalaktam antibiyotiklerle ile birlikte kullanılmamalıdır.
Doz Aşımında Belirtiler, Tedbirler Ve Antidot: Bilinen bir antidotu yoktur. Beklenmeyen bir etki görüldüğünde veteriner hekiminize başvurun.
Kontrendikasyonlar: Tedavi dozlarında kontrendikasyonu yoktur, duyarlı hayvanlarda kullanılmamalıdır.
Genel Uyarılar: Kullanmadan önce ve beklenmeyen bir etki görüldüğünde veteriner hekiminize danışınız. Çocukların ulaşamayacağı yerlerde bulundurunuz.
Muhafaza Şartları Ve Raf Ömrü: Kendi ambalajı içinde, kuru ve serin yerde muhafaza ediniz. Raf ömrü imal tarihinden itibaren 2 yıldır.

2-)Avidiare (Bağırsak Antibakteriyeli Oral Çözelti 20 cc)
Bileşimi: % 0,2 Nitrofurazon ihtiva eder. Sarı renkli bir oral çözeltidir.
Farmakolojik Özellikleri: Muhabbet kuşu, kanarya, papağan ve diğer kafes kuşlarının içme suları ile aldıkları Nitrofurazon in vivo (dahilen) koşullarda 1.100.000-1.200.000 sıvı ve dokusal yoğunlukları arasında belirtilen bakteri türleri üzerinde kuvvetli bakteriyostatik etki gösterir. Açıklanan sıvı ve dokusal yoğunlukları daha da arttırıldığında Antibakteriyel etkisi bakterisit niteliğe dönüşür. Nitrofurazon'un etkili olduğu bakteriler: Gram-negatifler: Escherichia Coli, Salmonella (S.Pullorum, S. Gallinarum, S. Paratyphi, S. Enteritidis v.b.), Pasteurella ( P. Septica, P. Avium, P. Multocida, v.b.), Gram-pozitifler: Clostridia, Corynebacteria, Stafilakok, Streptokok ve Diplokoklara. Diğerleri : Vibrio metchnikovi ve bazı protozonlara ( Eimeria spp.).
Kullanım Sahası / Endikasyonlar: Avidiare Oral Çözelti muhabbet kuşu, kanarya, papağan ve diğer kafes kuşlarının, Coli, Pasteurella, Salmonella, Paratifo ve Enfeksiyoz Enteritis gibi ishalle seyreden bağırsak enfeksiyonlarında ve koksidiyoz (kanlı ishal) hastalığında kullanılır.
Kullanım Şekli Ve Dozu: Bir hasta kuş için, orta boy bir suluğa (80-100 cc) 2,5 cc Avidiare Oral Çözelti ilave edilir. Her gün suyu değiştirilerek taze ilaçlı su tekrar suluğuna konur. Bağırsak enfeksiyonlarına bağlı ishallerde 5-7 gün, koksidiyozda (kanlı ishal) 7-10 gün ilaç tatbikatına devam edilir. Avidiare Oral Çözelti kullanımına ek olarak, ürünlerimizden Avisol A-D -E-C Vitamin Süspansiyon da kullanılarak kuşun direnci arttırılırsa, iyileşme süreci hızlandırılabilir.
Özel Klinik Bilgiler ve Hedef Türler Için Özel Uyarılar: Ilaç su ile daha kolay uygulanır. Arzu edildiğinde yemlerine de ilave edilebilir. Fakat hastalanmış kuşlar ilk önce yem yemeden kesilecekleri için ilacın su ile birlikte verilmesi daha emin bir metottur.
İstenmeyen Yan Etkiler: Kullanım şekline uyulduğu takdirde istenmeyen/yan etki görülmez.
İlaç Etkileşimleri: Diğer ilaçlarla geçimsizliği yoktur.
Doz Aşımında Belirtiler, Tedbirler Ve Antidot: Bilinen bir antidotu yoktur. Beklenmeyen bir etki görüldüğünde veteriner hekiminize başvurun.
Kontrendikasyonlar: Tedavi dozlarında kontrendikasyonu yoktur.
Genel Uyarılar: Kullanmadan önce ve beklenmeyen bir etki görüldüğünde veteriner hekiminize danışınız. Çocukların ulaşamayacağı yerlerde bulundurunuz.
Muhafaza Şartları Ve Raf Ömrü: Kendi ambalajı içinde, kuru ve serin yerde muhafaza ediniz. Raf ömrü imal tarihinden itibaren 2 yıldır.


3-)Avidust (Toz, Kuşlar için Ektoparaziter)
Bileşimi: 100 g Avidust Toz'da: Tetramethrin 0,25 g / Piperonyl butoxide 2,50 g Avidust Toz beyaz veya grimsi beyaz renkte, kendine has kokulu kaygan ve akıcı bir toz dur.
Farmakolojik Özellikleri: Avidust Toz güvercin ve kafes kuşlarının ve bunların kafes ve tüneklerindeki kene, bit, pire ve sineklere karşı kullanılan etkili bir dış paraziter ilaçtır. Geniş spektrumlu bir insektisitdir. Formülündeki Tetramethrin sentetik bir piretroid insektisitlerden biridir. Doğal piretrinlere benzer şekilde temas ve mide zehiri olarak etki eder. Piperonyl butoxide sinerjik etkisini göstererek Tetramethrin'in etkisini arttırır. Diğer sentetik piretroidler gibi Tetramethrin'in en önemli ve dikkat çekici özelliği insekt parazitler üzerinde çok güçlü, hızla yere serici etkinliğe sahip olmasıdır. Bu guruptaki insektisidler önemli lipofilik niteliğe sahiptir. Böylece parazit insektlerin lipoid moleküllerince zengin kutikulasından kolayca geçerek etki noktalarına ulaşırlar. Bu aşamadan sonraki zehirli etkileri iki yönlü olarak gelişir. Bir taraftan yüzeysel sinir ganglionlarına tutunarak parazit'in bütün etkinliğini bloke ederler. Diğer yandan da bir çeşit sinir zehiri gibi davranarak insekt parazitlerin sinir sistemini uyarmak suretiyle dengesiz hareketler, uyumsuzluk, kaslarda eksitasyon, konvulsiyon, genel felç durumu, koma ve ölüm meydana getirirler. Diğer piretroidler gibi Tetramethrin geniş bir dış paraziter spektrumuna sahiptir. Etki alanına giren dış parazit çeşitleri arasında mera ve mesken keneleri, uyuz etkenleri, sokucu ve emici bit türleri, pireler, kan emici böcekler vardır. Söz konusu dış parazitlerin her dönemdeki yaşam dönemlerini oluşturan ortamlarda insektisidal etkinliğe bağlı olarak ovisidal etkinlikte gösterir. Toksisite: Bütün piretroidler gibi Tetramethrin de güvenli bir ektoparazitdir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) nın sınıflandırmasına göre toksisite sınıfı II dir. Memelilerdeki toksisite mekanizması parazitlerde anlatıldığı gibidir.
Kullanım Sahası/Endikasyonlar: Avidust Toz, güvercinlerin ve muhabbet kuşu, kanarya, papağan gibi kafes kuşlarının dış parazit mücadelesinde, sinek, bit, kene,kan emici bitlere karşı kullanılır. Kuşların kafes ve tüneklerindeki haşerelere karşı kesin ve tam sonuç verir. Avidust Toz’un etkili olduğu dış parazitler aşağıda tablo halinde gösterilmiştir.
**Bitler(Lice):Amblycera spp.(Menoponidae)/Ischnocera spp.(Goniodidae)/Columbicola columbae (Philopteridae)/Menopon latum (Boopidae) Sinekler(Flies)Tongueseudolynchia canariensis (Hippoboscidae Family)/Ornithomyia spp. (Hippoboscidae family)/Culicidae Family
**Keneler (Ticks): Argus persicus (Argasidae) / Argus reflex (Argasidae)
**Pire (Flea): Ceratophyllusgallinacea (Ceratophyllidae) / Echidnophaga gallinacea (Pulicidae)
Kullanım Şekli ve Dozu: Avidust Toz güvercin ve kafes kuşlarının tüylerinin aralarına, bacak ve ayaklarına serbestçe serpilir. Ayrıca kuşların kafes ve tüneklerindeki, güvercinlerin barınaklarındaki haşerelere karşı serpilir. Bu uygulamadan önce hayvanlar, suluk ve yemlikler dışarıya çıkartılmalıdır.
Özel Klinik Bilgiler ve Hedef Türler Için Uyarılar: Kuşların Avidust Toz ile ilaçlanmasından sonra ilacı etken maddesi uzun süre hayvanın üstünde kalır ve yeniden larva oluşumunu önler. Bu süre 15-20 gün dür. Böylece ilaçlamanın tekrarlanması daha uzun aralıklarla yapılabilir. Şiddetli bit , kene ve pire enfestasyonlarında 7-10 gün sonra ikinci bir ilaçlama yapılması tavsiye edilir. Avidust Toz’un aktif maddelerinin deriden çok az emilmesi nedeni ile hedef türler için toksisite riski düşüktür. Buna rağmen uygulama esnasında hayvanın gözüne, burnuna, ağzına bulaşmamasına dikkat edilmelidir.
İlaç Etkileşimleri: Organik fosforlu bileşikler piretroitlerin hidrolizini yavaşlatır veya önler ki bu durum ilacın memelilere yönelik zehirliliğini arttırır. Bu sebeple organik fosfor insektisidlerle beraber kullanılmamalıdır.
İstenmeyen Yan Etkiler: Seyrek olarak ilacın tatbikatını izleyen 48 saatlik süre içinde kızarma ve kaşıntı gibi çok hafif seyreden deri hassasiyetlerinin meydana gelebileceği bildirilmiştir. Bu gibi reaksiyonlar geri dönüşümlüdür ve bir süre sonra tamamen kaybolmaktadır.
Doz Aşımında Belirtiler, Tedbirler: Muhtemel zehirlenme durumlarında kullanılacak spesifik bir antidotu yoktur. Deri yolu ile uygulamada Tetramethrin'in toksisitesi düşüktür. Doz aşımı durumunda hayvanlarda uyuşukluk, kaşıntı, yanma hissi, koordinasyon bozukluğu, felç ve ölüm görülebilir. Veteriner hekime başvurulmalı ve semptomatik tedavi uygulanmalıdır.
Kontrendikasyonları: Yumurtlama zamanı gelen kuşlara tatbik edilmemelidir.
Genel Uyarılar: Kullanmadan önce prospektüsü okuyunuz. Çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza ediniz.
Uygulayıcının alması gereken tedbirler: Uygulama esnasında güvercinlik ve kafeslerdeki yemlik ve suluklar dışarı alınmalıdır. Uygulamadan sonra eller yıkanmalıdır. Uygulama esnasında bir şey yenilip içilmemelidir. Uygulayıcıda görülmesi muhtemel zehirlenme durumları ve belirtileri: Eğer kazara yutulursa: Hasta kusturulmamalı, hemen doktora gidilmeli. Eğer kazara nefes yolu ile alınırsa: Hasta hemen açık havaya çıkarılır. Eğer cilde bulaşmış ise: Bulaşan yerler hemen sabun ve sıcak su ile yıkanılır. Eğer göze bulaşırsa: Hemen göz bol su ile en az 15 dakika yıkanılır. Zehirlenme durumlarında yüzde yanma hissi veya kaşıntı, baş dönmesi, bulantı, kusma, bitkinlik hali, diyare, solunum alerjisi gibi arazlar görüldüğünde hiç vakit kaybetmeden hasta doktora götürülmelidir.
Muhafaza şartları ve Raf Ömrü: Oda ısısında muhafaza edilir. Doğrudan güneş ışığından ve 40 C nin üzerindeki sıcaklıklardan korunmalıdır. Kendi ambalajı içinde kuru ve serin bir yerde muhafaza ediniz. Raf ömrü imal tarihinden itibaren 2 yıldır.
Kullanım sonu imha ve Hedef olmayan türler için uyarılar: Bal arıları ve su ürünleri için toksiktir. Boşalan ambalajlar akarsu ve göletlere atılmamalıdır. İlacın tatbikatı akvaryum balıklarının bulunduğu mahallerde yiyeceklerin açıkta bulunan yerlerde yapılmamalıdır.

4-)Avimec (Damlatma Çözeltisi Kuşlar için Veteriner Antiparaziter)
Bileşimi: Avimec Damlatma Çözeltisi 1 ml de 1 mg Ivermectin ihtiva eden renksiz-hafif sarımsı, berrak, homojen bir çözeltidir.
Farmakolojik Özellikleri: 'nin etkin maddesi olan Ivermectin bir Avermectin türevi olup Streptomyces avermitilis'in fermantasyon ürünüdür. Sentetik bir kemoterapötiktir. Ivermectin en az % 80 oranında 22-23 dihidroavermektin B 1a ve en çok % 20 oranında 22-23 dihidroavermektin B 1b komponentlerinden kuruludur. Ivermectin, parazitlerin motorik ganglion sinapsislerinde (nematodlar) veya nöromüsküler son plaklarda (artropodlar) Gama Amino Butirik Asit (GABA) salgısını arttırmak suretiyle klor (Cl) kanallarını açık tutarak motorik sinir impulsunun geçişini önler; parazit felç olur ve ölür. Ivermectin konak hayvana zarar vermeksizin parazitleri öldürür. Ivermectin sistemik bir insektisiddir. Deriye uygulamada deriden absorbe olarak kan ve lenf yolu ile bütün vücuda dağılır. Ivermectin'in etki mekanizmaları diğer antiparaziter ilaçlardan farklı olduğu için çapraz direnç söz konusu değildir.
Kullanım Sahası/Endikasyonları: Kuşların üzerlerinde, kafeslerinde ve güvercinliklerde çok sayıda kene, bit, sinek ve mite gibi parazitler bulunur. Bu parazitler kuşların büyüme ve gelişmelerine, yemlerden istifade etmelerine mani olurlar ve üreme kabiliyetlerini azaltırlar, dolayısıyla direkt veya endirekt olarak kuşların ölümüne sebep olmaktadırlar. Parazitler kuşların, yorgun, bitkin ve hastalıklı görünmesine sebep olurlar. parazitleri yok ettiği gibi yumurta ve larvalarını da yok eder, kafes ve güvercinlikteki parazitlerin tekrar kuşların üzerine gelerek yeni parazit enfestasyonunu önleyerek koruyucu etkisini gösterir. güvercin, muhabbet kuşu, kanarya, papağan gibi kafes kuşlarının kene (Argus persicus, Argus reflex), bit (Columbicola columbae) , sinek ve mite gibi dış parazitlerine karşı kullanılır.
Doz Aşımında Belirtiler, Tedbirler: Aşırı dozlarda kuşlarda uyku hali, ayakta zorlukla durma hali ve kafanın düşmesi hali görülür. Genellikle bu belirtiler ilacın tatbikatından 10-60 dakika içinde görülür. Bu durumda ilacın tatbikatı kesilir.
Gıdalarda İlaç Kalıntı Uyarıları: İlaç kalıntı arınma süresi (ikas): Süs ve kafes kuşlarına tatbik edileceğinden belirtilmemiştir. Eti ve yumurtasından istifade edilen kanatlılarda kullanılmaz.
Kontrendikasyonları: Avimec Damlatma Çözeltisi sadece kafes ve süs kuşlarında kullanılır. İnsan gıdası olarak kullanmak üzere yetiştirilen tavuk, bıldırcın, sülün gibi kanatlı hayvanlarda kullanılmamalıdır.
Kullanım Şekli ve Dozu: aşağıda belirtilen dozlarda kuşun boynun arkasında omuzların arasına haftada bir sefer damlatılır. Uygulama 3 hafta süre ile yapılmalıdır. Bu tedavi şekli bilhassa parazit yumurtalarının sonradan açılıp larva haline geldiğinde yok edilmesi bakımından önemlidir. Ayrıca hayvanın kafesi, tüneği ve sulukları da tekrar bulaşmaya karşı dezenfekte edilmelidir. Her 60 g canlı ağırlığa yaklaşık 1 damla (0,05 ml) damlatılır. (Örneğin kanarya ve muhabbet kuşları için 1 damla, sultan papağanları için 2 damla kullanılmalı yumurtlama döneminde kullanılmamalıdır.)
Koruyucu Kullanım: Belirtileni dozlarda, ayda bir defa tekrarlanarak koruyucu olarak uygulanabilir.
İstenmeyen Yan Etkiler: Yoktur.
Doz Aşımında Belirtiler, Tedbirler: Aşırı dozlarda kuşlarda uyku hali, ayakta zorlukla durma hali ve kafanın düşmesi hali görülür. Genellikle bu belirtiler ilacın tatbikatından 10-60 dakika içinde görülür. Bu durumda ilacın tatbikatı kesilir.
Gıdalarda İlaç Kalıntı Uyarıları: İlaç kalıntı arınma süresi (ikas): Süs ve kafes kuşlarına tatbik edileceğinden belirtilmemiştir. Eti ve yumurtasından istifade edilen kanatlılarda kullanılmaz.
Kontrendikasyonları: Avimec Damlatma Çözeltisi sadece kafes ve süs kuşlarında kullanılır. İnsan gıdası olarak kullanmak üzere yetiştirilen tavuk, bıldırcın, sülün gibi kanatlı hayvanlarda kullanılmamalıdır.
Genel Uyarılar: Kullanmadan önce prospektüsü okuyunuz. Beklenmeyen bir etki görüldüğünde veteriner hekime danışınız. Çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza ediniz
Uygulayıcının Alması Gereken Tedbirler: Uygulamadan sonra eller ve ilaç ile temas etmiş olan diğer vücut kısımları sabunlu su ile yıkanır. Uygulama sırasında bir şey yenip içilmez. Sigara içilmez. Yanlışlıkla ve kaza sonucu ağızdan alındığında en kısa sürede prospektüs ile doktor'a başvurulmalıdır.
Muhafaza Şartları ve Raf Ömrü: Sıcaktan ve direkt güneş ışığından koruyunuz. Kullanıldıktan sonra kapağı sıkıca kapatınız. Raf ömrü imal tarihinden itibaren 2 yıldır. Ambalajı açıldıktan sonra 3 ay içinde tüketilmelidir.

5-) Avimet-K (Oral Antibakteriyel Çözelti)
Bileşimi:100 ml AVIMET-K Oral Çözelti: 3,000 g Sulphadimidine Sodium ihtiva eder. Sarı renkli Bir çözeltidir.
Farmakolojik Özellikleri: AVIMET-K Oral Çölzelti bir sülfonamid bileşiği olan Sülfadimidin sodyum ihtiva etmektedir. Sulfonamidler parabenzoik asit analogu olup bakterilerin folik asit metabolizmasını inhibe ederek bakteriostaik etki yaparlar. Tedavi dozlarında birçok gram-pozitif ve bazı gram-negatif bakterilere, kimi virüslere, bir kısım riketsiya, mantar ve protozoalara etki eden nispeten geniş bir antibakteriyel spektruma sahiptir. Sulfonamidlerin etkili olduğu bakteriler:
**Gram-pozitif aeroblar: Staphilococcus aureus, Streptococcus sp., Actinomyces sp., Corynebacterium sp., Listeria monocytogenes, Erysipelothrix rhusiopathie
**Gram negatif aeroblar: Actinobacillus sp., Bordetella sp., Enterobacteriaceae (E. Coli, klebsiella sp., Proteus sp., Salmonella sp., Yersinia sp)., Haemophilus sp., Pasteurella sp.,
**Anaeroblar: Actinomyces sp., Bacteroides sp., Fusobacterium sp., bazı Clostridium sp., Chlamydia sp.,
**Protozoalar: Koksidiostatik etkilidir.
Sulphadimidine Sodium: Sindirim sisteminden hızla emilip 2-8 saat arasında plazmada en yüksek
yoğunluk derecesine ulaşarak dokulara ve vücut sıvılarına yayılır. 12 saat süreyle plazmada yüksek oranda bulunur. % 80 oranında plazma proteinlerine bağlanır ve % 38 oranında N-asetilasyona uğrar. Vücuttan ilk 24 saat içinde % 35-50 si idrarla atılır. Yavaş atılması ve metabolitlerinin suda iyi çözünmesi sebebiyle daha az kristalüri sakıncası yaratır.
Kullanım Sahası/Endikasyonlar: Güvercin, muhabbet kuşu, kanarya, papağan gibi kafes kuşlarının bakteriyel kökenli ishallerinde (enteritislerinde), Pullorum hastalığında, Pasteurellosis, enfeksiyöz korizada, sekal koksidiyosiste (kanlı ishal) kullanılır.
Kullanım Şekli ve Dozu: Güvercinlere: 250 cc içme suyuna 15 cc ilave edilir. Ciddi durumlarda veya hayvanın su içecek hali yoksa günde 3 defa 15 damla gagaları açılarak direkt olarak ağızlarına damlatılır. Papağan ve diğer büyük kuşlara: Orta boy bir suluğa (60-80 cc) 5 cc ilave edilir. Ciddi durumlarda veya hayvanın su içecek hali yoksa günde 3 defa 15 damla gagaları açılarak direkt olarak ağızlarına damlatılır. Küçük papağanlar, kanarya, muhabbet kuşu: Orta boy bir suluğa (60-80 cc) 5 cc ilave edilir. Ciddi durumlarda veya hayvanın su içecek hali yoksa günde 3 defa 7 damla gagaları açılarak direkt olarak ağızlarına damlatılır.
Özel Klinik Bilgiler ve Hedef Türler İçin Uyarılar: Yoktur.
İstenmeyen Yan Etkiler: Yoktur.
İlaç Etkileşimleri: Veteriner literatüründe Sulphadimidine sodium ile ilgili ilaç etkileşimi çok nadir rastlanmaktadır.
Doz Aşımında Belirtiler, Tedbirler: Akut doz aşımında görülen tipik toksik belirtiler görülmemiştir. Yüksek dozlarda veya uzun süreli kullanımlarda yan etkiler görülebilir.
Gıdalardaki İlaç Kalıntı Uyarıları: İlaç kalıntı arınma süresi (ikas): Süs ve kafes kuşlarına tatbik edileceğinden belirtilmemiştir. İnsan gıdası olarak kullanmak üzere yetiştirilen tavuk, bıldırcın, sülün gibi kanatlı hayvanlarda kullanılmamalıdır. Eti ve yumurtasından istifade edilen kanatlılarda kullanılmaz.
Kontrendikasyonları: Sulphadimidine sodium'a hassas olan kanatlılarda kullanılmamalıdır. Sadece kafes ve süs kuşlarında kullanılır.
Genel Uyarılar: Kullanmadan önce prospektüsü okuyunuz. Çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza ediniz. Gıda maddelerinden uzakta muhafaza ediniz. Hasarlı ambalajları satın almayınız. Kendi ambalajı içinde, oda hararetinde, ısıdan, güneşten uzakta muhafaza edilmelidir. Kullanmadan önce ve beklenmeyen bir etki görüldüğünde veteriner hekime danışınız.
Muhafaza şartları ve Raf Ömrü: Raf ömrü imal tarihinden itibaren 2 yıldır.


6-) Avimineral (Oral Antibakteriyel Çözelti)
Bileşimi: Her 30 cc içinde: 0,06 mg Demir, 0,042 mg Çinko, 0,03 Iyot, 0,018 mg Kalsiyum, 0,006 mg Bakır, 0.0024 mg Sodyum, 0,0003 mg Magnezyum, 0,006 mg Kobalt, 0,003 mg Selenyum, 0,06 mg Mangan ve 1.5 mg Canthaxanthin bulunur.
Özellikleri: Aviminera’in bileşimindeki maddelerin özellikleri:
DEMİR-Kan yapımında önemli bir maddedir. Kuşların normal demir ihtiyaçları, yumurtlama ve
kuluçka döneminde artar.
BAKIR-Kuşlarda demirin kan yapımındaki fonksiyonunu yerine getirilmesine yardımcı olur. ÇİNKO-Yavru kuşların hızla büyüme ve gelişmeleri, tüy ve derilerinin sağlıklı olması için gereklidir.
İYOT-Eksikliği Muhabbet kuşlardaki troid bezinin büyümesine, metabolizmanın yavaşlamasına, tembelliğe, uyuşukluğa, gaga ve ayaklarının doğal renklerinin kaybetmesine, tüylerinin kötüleşmesine sebep olur.
KALSİYUM-Eksikliği, kuşların az veya ince kabuklu yumurta yumurtlamalarına, kuluçka döneminde embriyoların gelişmemesine ve yumurta kabuğunu kırıp çıkamamalarına sebep olur. MANGAN-Kuşların kemik ve eklem bozukluklarının düzeltilmesinde en önemli mineraldir. KOBALT-Kuşların bünyelerinde Vitamin B sentezi için gereklidir.
SELENYUM-Kuşların büyümesinde Vitamin E’nin bünyede tutulmasına yardım eder. Kafes kuşları ve özellikle güvercinlerde daha çok görülen ensefalomalasi ve kas distrofisini önler. Bu sebeple formülünde Vitamin E bulunan Avi-vit isimli multivitaminimizin ile birlikte kullanılması çok önemlidir.
Kullanım Sahası: Avimineral, muhabbet kuşu, kanarya, papağan gibi kafes kuşların ve güvercinlerin mineral madde ihtiyacını karşılamak için hazırlanmış bir preparattır. Ayrıca formülündeki CANTHAXANTHIN sayesinde tüylerinin, gaga ve ayaklarının doğal renklerini, canlılığını korur. Hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirir.
Avimineral: Mineral madde eksikliklerini gidererek hastalıklara karşı korur. Yumurtlama döneminde sağlam kabuklu ve fazla sayıda yumurtlamalarını sağlar. Kuluçka döneminde yumurtalardan yavru çıkma oranını yükseltir. Yavruların sağlıklı gelişip büyümelerini sağlar. Yetişkin kuşların tüylerinin dökülmesini önler. Tüy dökme zamanını kısaltır. Tüylerin, gaga ve ayaklarının doğal renklerini ve canlılığını korur. Her türlü stresten korur. (Özellikle papağan gibi hassas kuşlarda) Güvercinlerde ensefalomalasi ve kas distrofisini önler.
Kullanım Şekli ve Dozu: Kullanmadan önce çalkalayınız.
**Muhabbet kuşu, kanarya ve papağanlarda :1 kuşun 1 günde tüketebileceği miktardaki suya: (20 cc=Orta boy bir suluğun yaklaşık 1/4'ü): Normal zamanlarda : 1 kuş için haftada 1 defa 60 damla Tüy dökümü öncesi ve sonrasında: 1 kuş için haftada 2 kez 30 damla Kuluçka dönemi başladığında yuvanın yapılmasından yavruların 30 günlük oldukları döneme kadar : 1 kuş için haftada 2 kez 15 damla damlatılır.
**Güvercinlerde: Bir güvercinin 1 günde tüketebileceği suya (50 cc) Haftada 1 defa 100 damla ilave edilir.
Kafes kuşlarının ve güvercinlerin ensefalomalasi ve kas distrofisinden korunmaları için AVIMINERAL ile birlikte AVI-VIT’de kullanılması tavsiye edilir.
Bu bir ilaç değildir. Yem ilavesidir. Tedavi amacıyla kullanılmaz.
Genel Uyarılar: Çocukların ulaşamayacakları yerlerde muhafaza ediniz. Ellere bulaşırsa bol su ile yıkanır.
Muhafaza şartları ve Raf Ömrü: Sıcaktan ve direkt güneş ışığından koruyunuz. Kullanıldıktan sonra kapağı sıkıca kapatınız. Raf ömrü imal tarihinden itibaren 3 yıldır.

7-) Avipom (Merhem Kafes Kuşları İçin Siğil Benzeri Yüz ( Scaly Face ), Kirecimsi Ayak ( Scaly leg ) ve Mantar Hastalıklarına Karşı)
Bileşimi: Avipom Merhem % 1 Malathion ve % 1 Salisilik Asit ihtiva eder. Beyaz renkli Merhem şeklinde bir preparattır
Farmakolojik Özellikleri: Beyaz renkli merhem şeklinde bir preparattır. Merhem formülündeki Malathion sebebi ile insektisit ve akarisit, salisilik asitten dolayı da antifungal etkiye sahiptir. Scaly face, scaly leg hastalığının etkeni Sarcoptia familyasından Knemidocoptes Pilae, Knemidocoptes mutans parazitlerini Malathion öldürür. Salisilik asit ise kabukların yumuşayıp dö-külmesini, mantarların üremesini önler. Aynı zamanda bozulmuş dokuların tamirine yardımcı olur.
Kullanım Sahası ve Endikasyonlar:
Siğil Benzeri Yüz ( Scaly Face) Kirecimsi Ayak ( Scaly Leg ) Hastalığı:
Sarcoptia familyasından knemidocoptes pilae ve knemidocoptes mutans cinsi parazitler kafes kuşlarında uyuzun sorumlusudurlar. Bu parazitler çok küçük olup, ağızları hareketli, kısa ve çarpık
bodur ayaklıdırlar. Amerika, Avrupa, ve Avustralya'daki muhtelif kuşlarda yaygın bir şekilde bulunurlar. Bu parazitler bazı papağan cinslerinin, kanaryaların ve muhabbet kuşlarının ayaklarında pullanmalara (Scaly leg) , pullu yüz ve siğil benzeri yüz hastalığına (Scaly face) sebep olurlar. İzole edilmiş, yani kapalı yerlerde ve kafeslerde yumurtadan çıkmış ve yetiştirilmiş orta yaşlı kuşlarda da bulaşma olmadan hastalığın birden bire ortaya çıkış sebepleri bilinmemektedir. Kuşlara verilen yemlerden olabilir. Tabiattaki kuşların temas ettiği ve yem olarak kullanılan tahıllarla veya pet mağazalarında yemle beraber olan kuşlardan geçebilir. Böylece beslenme esnasında hastalık kafesteki kuşlara da bulaşabilir. Hastalık kuşun alt ve üst gaganın birleştiği yumuşak yerlerde, göz etrafında, ayaklardaki pullar arasında başlar. Devamlı bulaşmalarda başka bölgelerde de görülebilir. Yetişkin kuşlarda hastalık sahası zamanla sert, yapraklı, topaklı, bilhassa oynak olan gaganın birleştiği yerde ve göz etrafında yoğunlaşır. Bazı hallerde boynuzumsu bükülmeler ve acayip görüntüler verir. İlerlemiş vakalarda burun delikleri kapanabilir. Uyuz parazitleri kuru, sert, kirecimsi kabuklar altından çıkarak deriyi oyar ve içine girer. Büyüteçle bakıldığında tüm bölgenin arı kovanı gibi delik deşik olduğu görülür. Kabukların altındaki dokular devamlı tahrip olur. Gagalarda yem yerken hastalıklı delikler tahribatı yayar, zamanla gaganın eğri büğrü olmasına yol açar. Diğer taraftan kuşun yem kırmak ve yemek için yaptığı basınç çenede ve
diğer yerlerde çarpılmalara sebep olur. Neticede çene kemiği ve gaga deforme olur.
Kullanım Şekli ve Dozu: Hastalık belirtileri görülür görülmez erken teşhis edilerek Avipom Merhem kullanılırsa tedavi daha etkili olur. Hastalığın tekrarı her zaman mümkündür, çünkü parazitler hep vardır. Bu yüzden yeni alınan kuşlar ve eski kuşlarda yukarıda anlatılan deformasyon ve deliklerden olup olmadığı zaman zaman büyüteçle dikkatle incelenmeli ve hemen Avipom Merhem sürülerek tedavi edilmelidir. Tedavinin tam başarılı olması için Avipom Merhem günde bir defa gaga ve ayaklara sürülmelidir. Sürme işi bir fırça ile yapılırsa ilaç deliklere ve deforme dokulara nüfuzu daha kolay ve etkili bir şekilde nüfuz eder. Yeni vakalarda 2-3 gün Avipom Merhem sürülmesi yeterli olabilir. Eski vakalarda gaga ve ayaklarda deformasyon başlamış ise 2-3 hafta her gün AVIPOM Merhem sürerek tedaviye devam edilmelidir.
İstenmeyen/Yan etkiler: Fazla miktarda kullanıldığında zehirlenme belirtileri görülür. Bu belirtiler mide sekresyonunun artması, diyare, kusma, abdominal ağrılar, gözde mucus salgısı ve nefes darlığıdır. Kaslarda titreme ve gayri iradi hareketler, uyku hali ve ölüm görülür. Bu durumda hemen cilt ve tüyler zayıf deterjan veya sabunlu su ile yıkanır.
Gıdalardaki İlaç Kalıntıları Hakkında Uyarılar: Sadece kafes kuşlarına tatbik edileceğinden belirtilmemiştir.
Genel Uyarılar: İlaç tatbikatı esnasında su ve yemlikler kafesten alınmalı, kullanılan fırçanın kuşlar tarafında gagalanmamasına dikkat edilmelidir. Çocukların ulaşamayacağı yerlerde bulundurunuz. Kullanmadan önce ve beklenmeyen bir etki görüldüğünde veteriner hekime danışınız Kullanmadan önce prospektüsü okuyunuz. Göze tatbik etmeyiniz. Kullandıktan sonra ellerinizi yıkayınız.
Muhafaza Şartları ve Raf Ömrü: Oda hararetinde güneş ısısında güneşten uzakta muhafaza edilmelidir. Raf ömrü imal tarihinden itibaren 3 yıldır.
Kullanım Sonu İmha ve Hedef Olmayan Türler İçin Uyarılar: Bal arıları ve su ürünleri için toksiktir. Boşalan ambalajlar akarsu ve göletlere atılmamalıdır. Atık maddeler yer altı sularına karışmayacak şekilde gömülür veya yakılır.

8-) Avisol (Damlatma Süspansiyonu Vitamin 20 cc A-D2 -E-C)
Bileşimi: Her cc AVİSOL Damlatma Süspansiyonu içinde: (Açık sarı renkli bir süspansiyondur) Vitamin A: 5000 IU / Vitamin D: 500 IU / Vitamin E: 3 mg / Vitamin C: 10 mg
Farmakolojik Özellikleri: AVİSOL kafes kuşlarının beslenmesindeki önemli dört esas vitamin eksikliklerini giderir.
*Vitamin A: A vitamini yetmezliklerine bağlı olarak 4 çeşit temel bozuklukla karşılaşılır: -Retinada rodopsin oluşumunun bozulması nedeniyle gözlerde iltihaplanma, ilerleyen durumda görme kaybı. Erkek ve dişilerde döllenme ve üreme bozuklukları. Yavrularda büyümenin gerilemesi veya durması. Epitel dokunun farklılaşması ve bütünlüğün bozulması.
Emilme ve Atılma: hayvanların sindirim kanalından başlıca yağlarla birleşmiş halde emilir. Vücuttan biyotransformasyon ürünleri halinde dışkı ve idrar yolu ile atılır.
*Vitamin D: Vitamin D kan plazmasındaki kalsiyum ve fosfor düzeylerinin yükselterek belli bir fizyolojik değer düzeyinde kalmasını sağlamak suretiyle kemiklerin normal gelişmesini, diğer dokusal etkinliklerin sürdürülebilmesini ayrıca bağışıklık sisteminde görevli hücrelerin işlevlerini düzenleyici etkinliğe sahip olduğu bilinmektedir. Kafes kuşlarında D Vitamini yetmezliğine bağlı olarak: Raşitizm, gelişme geriliği, kanatlarda ciddi zayıflık, bacaklarda genişleme, gaganın yumuşaması, göğüs kafesinin gelişememesi, yürüme güçlüğü, kabuksuz yumurta oluşumu sayılabilir.
Emilme ve Atılma: Vitamin D sindirim kanalında nötral yağların silomikronlarında çözülerek bağırsaklarında tümüyle emilir. Sonra büyük çoğunlukla safra ile sindirim kanalından ve az bir kısmı da idrarla atılır.
*Vitamin E: Vitamin E'nin en önemli biyolojik görevi yükseltgenmeyi engelleme ve serbest oksijen gruplarını etkisizleştirme temeline dayanır. E vitamini çok yönlü metabolik olaylara ve fizyolojik işlevlere karıştığından eksikliğinde iskelet ve kalp kaslarında hiyalin dejenerasyonu meydana gelir. Yavru kuşlarda, Vitamin-E eksikliğine bağlı olarak titreme, başın geriye bükülmesi ve öne düşmesi gibi sinirsel bozukluklar oluşur. Erkek ve dişi kuşlarda döllenme bozuklukları oluşur, yumurtalardan yavru çıkma oranı düşer.
Emilme ve Atılma: Vitamin-E sindirim kanalında emilir ve geniş ölçüde vücut dokularına dağılır, yağ dokularında depolanır. Vücut gereksiniminden fazlasını safra ve daha az oranda da idrarla atılır.
*Vitamin C: Vitamin C'nin başlıca fizyolojik etkileri canlı vücudundan özellikle yükseltgenmeler olmak üzere, çok yönlü biyokimyasal tepkimelerle yakında ilişkilidir. Bağ, kemik ve kıkırdak dokuları yapımı için gereklidir. Bağışıklık sistemini olumlu yönde etkiler. Hastalıklara karşı direnci arttırır.
Emilme ve Atılma: Vitamin C ince bağırsaktan bütünüyle hızla emilir, bütün vücuda dağılır. Önemli bir bölümü idrarla atılır.
Kullanım Sahası / Endikasyonlar: Kuşların hastalıklara karşı mukavemetlerini yükseltmek, yemden istifade etme güçlerini arttırmak ve sağlam bir bünyeye sahip olmalarını sağlamak için kullanılır. Tüy dökümü, iştahsızlık, gelişme bozukluğu, bütün hastalık durumları ve çiftleşme zamanlarında verilmesi özellikle faydalıdır. AVİSOL Süspansiyon ile beslenen kuşlardan alınan yumurtalardan yavru çıkma nispeti daha yüksektir ve yavrular daha sağlıklı olurlar. AVİSOL Süspansiyon, C vitamini ile esasında yağda eriyen vitaminlerden olan A, D ve E vitaminlerinin suda eriyen bir formda tutan özel bir formüle sahip olduğu için kolaylıkla uygulanır. İlaç katılmış su veya yem kuşlar tarafından severek alınır. AVİSOL Süspansiyon kafes kuşlarının ihtiyaç duyduğu bu dört esas vitamin eksikliklerinden ileri gelen bozuklukları kesinlikle önler.
Kullanım Şekli ve Dozu:
*Normal zamanlarda iyi beslenme için: Bir kuş için, orta boy bir suluğa (80-100 cc) 2,5 cc ilave edilir. Gün aşırı ilaçlı su içirilir.
*Döllenme zamanında: Bir çift kuş için, orta boy bir suluğa (80-100 cc) 2,5 cc ilave edilir ve her gün ilaçlı su içirilir. Bu uygulamaya çiftleşme süresince devam edilir.
*Yavrular çıktığı zaman: Bir çift kuş yavrusu için, orta boy bir suluğa (80-100 cc) 5 cc ilave edilir ve yavrular büyüyünceye kadar her gün ilaçlı su verilir.
*Tüy dökümünde: Bir kuş için, orta boy bir suluğa (80-100 cc) 5 cc ilave edilir ve tüy dökümü geçene kadar her gün ilaçlı su verilir.
*Hasta hayvanlarda vitamin takviyesi için: Hasta kuşlara yüksek dozda AVİSOL Süspansiyon verilmesi çeşitli faydalar sağlar. Hastalığa mukavemeti yükselterek iyileşmeyi çabuklaştırır. Bir kuş için, orta boy bir suluğa (80-100 cc) 5 cc ilave edilir. Bir hafta süreyle her gün ilaçlı su verilir. Sonra normal doza dönülür. Solunum yolu hastalıklarına yakalanmış ve dolayısıyla sesi kısılmış kuşların spesifik tedavisi için ürünlerimizden AVİASTIM uygulanırken, bu ilaca ilave olarak yukarıdaki dozda AVİSOL Süspansiyon uygulanması büyük fayda sağlar. Bağırsak hastalıklarında, spesifik tedavisi için ürünlerimizden AVİDİARE uygulanırken ilaca ilave olarak, hastalığın gidişine göre 2 veya 4 hafta yukarıdaki dozda AVİSOL Süspansiyon uygulanması büyük fayda sağlar. Ayrıca AVİSOL kullanılması diğer antibiyotikli ilaçların tatbiki halinde ortaya çıkan bağırsak bozukluklarını da önler. AVİSOL Süspansiyon ilave edildikten sonra içme suları en geç iki günde bir değiştirilmelidir.
Özel Klinik Bilgiler Ve Hedef Türler İçin Uyarılar: İlaç su ile daha kolay uygulanır. Arzu edildiğinde yemlerine de ilave edilebilir. Fakat hastalanmış kuşlar ilk önce yem yemeden kesilecekleri için ilacın su ile birlikte verilmesi daha emin bir metottur.
İstenmeyen Yan Etkiler: Kullanım şekline uyulduğu takdirde istenmeyen / yan etki görülmez.
İlaç Etkileşimleri: Diğer ilaçlarla geçimsizliği yoktur.
Doz Aşımında Belirtiler, Tedbirler Ve Antidot: Yüksek dozda ve uzun süreli kullanımı A ve D vitamini zehirlenmelerine neden olabilir.
Genel Uyarılar: Kullanmadan önce ve beklenmeyen bir etki görüldüğünde veteriner hekiminize danışınız. Çocukların ulaşamayacağı yerlerde bulundurunuz.
Muhafaza Şartları Ve Raf Ömrü: Kendi ambalajı içinde, kuru ve serin yerde muhafaza ediniz. Raf ömrü imal tarihinden itibaren 18 aydır.
Ticari Takdim Şekli: Karton kutu içinde, 20 cc'lik kahverengi cam şişede.

9-) Avisol-B (Kafes Kuşları ve Güvercinler için B - Kompleks Vitamin Çözeltisi)
Bileşimi: Her 100 cc Avisol-B Çözelti içinde : 100 mg Vitamin B1, 100 mg Vitamin B2, 100 mg Vitamin B6, 0,05 mg Vitamin B12, 500 mg Niacinamid, 3,5 mg Folik Asit, 0,5 mg D-Biotin, 105 mg Cholin Chloride ve 125 mg Calcium-d-Pantothenat bulunur.
Özellikleri: Avisol-B kafes kuşlarının ve güvercinlerin beslenmesinde çok önemli olan 9 çeşit B Grubu vitaminin eksikliklerini giderir.
*Vitamin B1: Enerji metabolizmasında rol oynar. Sinirler, dokular ve kasları kuvvetlendirir. İştahı , gelişmeyi ve kiloyu arttırır.
*Vitamin B2: Enerji metabolizmasında rol oynar. Gelişmeyi hızlandırır,iştahı arttırır, cildin sağlıklı olmasını sağlar, krampları ve felçleri önler, ayak parmaklarının yumruk şeklinde bükülmesine mani olur, tüylerin yumuşak ve sağlıklı olmasını sağlar ve dökülmelerini önler, yumurtlama fonksiyonunun sağlıklı olmasını temin eder.
*Vitamin B6: Amino asit ve yağ asit metabolizmasında rol oynayarak kırmızı kan hücrelerinin teşekkülüne yardım eder. İştahı, gelişmeyi arttırır, cilt ve mukozanın sağlıklı olmasını temin eder, tüy dökümünü önler, yumurtlama verimini ve döllenme oranını arttırır, sinir ve sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını temin eder.
*Niacin: Enerji metabolizmasında rol oynarak gelişmeyi, iştahı arttırır, sindirim sisteminin, cildin, sinir sisteminin, kemik sisteminin sağlıklı olmasını sağlar.
*Calcium-d-Pantothenat: Enerji metabolizmasında rol oynar. Gelişmeyi, iştahı arttırır, tüylerin renklerinin sağlıklı ve canlı olmasını sağlar, yumurta kapasitesini arttırır.
*Folik Asit: Yeni hücrelerin teşekkülüne yardımcı olur. Gelişmeyi, iştahı arttırır, cildin sağlıklı olmasını temin eder, tüylerin yumuşak ve canlı olmalarını sağlar.
*Biotin: Enerji ve aminoasit metabolizmasında, yağların sentezi ve yıkılmasında rol oynar. Gelişmeyi, iştahı arttırır, pençelerdeki kırılmayı, gaga köşelerinde, göz kapaklarında ve bilhassa ayak taban ve parmaklarında kabuk ve çatlakların oluşumunu, tüylerin dökülmesini ve renk kaybını önler.
*Cholin Chloride: Yağ metobalizmasının dengelenmesinde gereklidir.
Kullanım Sahası: AVİSOL-B muhabbet kuşu, kanarya, papağan gibi kafes kuşlarının ve güvercinlerin B Grubu vitamin ihtiyaçlarını karşılamak ve eksikliklerini gidermek için kullanılır. Yetişkin kuşların tüylerinin dökülmesini önler. Tüy dökme zamanını kısaltır. Yavru kuşların iştahını arttırır. Sağlıklı ve hızlı büyümelerini sağlar. Sinir sisteminin sağlıklı olmasını sağlar. Özellikle papağanları, stresten korur. Kuşların üreme kabiliyetini arttırır. Kısa zamanda yumurtlamalarını ve sağlıklı yavru vermelerini sağlar.
Kullanım Şekli ve Dozu:
*Muhabbet kuşu, kanarya ve küçük papağanlarda: Bir kuş için, orta boy bir suluğun yarısına (40-50 cc)10 damla.
*Büyük papağanlarda: Bir kuş için, orta boy bir suluğun yarısına (40-50 cc) 20 damla.
*Güvercinlerde: Bir kuş için 50 cc içme suyuna "20 damla-1 cc" hesabıyla ilave edilir. Üreme zamanı veya stresli kuşlara yukarıdaki dozların 2 katı verilebilir. AVİSOL-B ilave edildikten sonra içme suları gün aşırı değiştirilmeli ve tekrar AVİSOL-B ilave edilmelidir. AVİSOL-B kullanılırken, bileşiminde A-D -E-C Vitaminleri bulunan AVİSOL Süspansiyon'nun da kullanılması tavsiye edilir.
Bu Bir İlaç Değil, Yem İlavesidir. Tedavi Amacıyla Kullanılmaz.
Genel Uyarılar: Kullanmadan önce ve beklenmeyen bir etki görüldüğünde veteriner hekiminize danışınız. Çocukların ulaşamayacağı yerlerde bulundurunuz.
Muhafaza Şartları ve Raf Ömrü: Sıcaktan ve direkt güneş ışığından koruyunuz. Kullanıldıktan sonra kapağı sıkıca kapatınız. Raf ömrü imal tarihinden itibaren 3 yıldır.


10-) Avispray (Deriye Uygulanan Sprey Kuşlar için Ektoparaziter (İnsektisit-Akakrisit))
Bileşimi: 100 g Avispray'de: Tetramethri: 0,09 g / Piperonyl Butoxide: 0,45 g Basınçlı doldurulmuş solüsyon hafif alkol kokuludur.
Farmakolojik Özellikleri: Tetrametrin, kene, bit, sinek gibi ektoparazitlerle mücadele amacıyla lokal olarak uygulanan sentetik piretroid insektisittir. Sentetik piretroidler, doğal piretrinlere benzer şekilde temas ve mide zehiri olarak etkirler, sistemik bir etki oluşturmazlar. Bu gruptan insektisidler lipofilik niteliklidir.Bu nedenle insektlerin lipoid moleküllerce zengin kütikulasından kolayca geçerek etki noktalarına ulaşırlar. Biyo-Avispray etkisini, parazitlerin sinirlerdeki sodyum
kanallarının giriş kinetiğini değiştirmek suretiyle gösterir. Bu etkinin sonucunda, ya sürekli sodyum kaybı veya membran depolarizasyonu sonucu parazitte ölüm şekillenir.Deri yoluyla uygulanan terametrinin çok düşük düzeylerde emildiği, tek dozla uygulanan ilacın 2-6 gün arasındaki süreçte, yalnızca % 2'sinin idrarla, % 5'in altında oranda da dışkıyla atıldığı saptanmıştır.
Toksisite: Piretroidler güvenli ektoparazitlerdir. Dünya Sağlık Örgütü'nün sınıflandırmasına göre toksisite sınıfı II'dir. Memelilerdeki toksisite mekanizması, parazitlerde anlatıldığı gibidir. Toksik etkilerin ortaya çıkması, kullanılan ajana ve uygulama yoluna bağlı olarak saatler sürebilir. Cisizomerlerinin toksisitesi daha yüksektir. Cis : trans 90:10 terametrinin akut oral LD50 değeri dişi ratlarda 367 mg /kg canlı ağırlık ; cis: trans 40 : 60 için aynı değer 891 mg/kg canlı ağırlıktır. Ratlardaki akut dermal LD50 değeri 400-4000 mg/kg canlı ağırlıktır.
Kullanım Sahası/Endikasyonlar: Kafes kuşlardaki pireleri, bitleri ve diğer parazitleri yumurta ve larvaları öldürür. Koruyucu etkisi vardır. Yeni parazit enfestasyonunu önler.
Kullanım Şekli ve Dozu: Kafesteki kuşunuzun üzerine 30-40 cm uzaklıktan haftada 2-3 defa olmak üzere püskürtülür.
Koruyucu Kullanım: Kuşunuzda parazit, bit ve pire yoksa bile oluşumunu önlemek için, haftada üç gün kafesine ve tüneğine 30 cm uzaklıktan püskürtülür.
Özel Klinik Bilgiler ve Hedef Türler İçin Uyarılar: Başına ve varsa açık yaralarına sıkmayınız. Tedavi uygulaması sonrasında çevredeki yeni pire larvalarının neden olduğu re-enfestasyonlar 6 hafta veya daha fazla devam edebilir. Bu nedenle çevredeki pire enfestasyonu düzeyine bağlı olarak birden fazla uygulama gerekli olabilir. Çevresel bulaşmaları önlemeye yardımcı olmak için, pirelerin erginlerine ve gelişme dönemlerine karşı uygun bir çevresel mücadele tavsiye edilebilir. Uygulama yapılan hayvanlarla temastan kaçınılması ve hayvanların 12-24 saat süreyle güneşe maruz bırakılmaması tavsiye edilir.
İlaç Etkileşimleri: Organik fosforlu bileşikler piretroitlerin hidrolizini yavaşlatır veya önlerler, bu durum ilacın kanatlıya yönelik zehirliliğini arttırabilir. Diğer piretroitler ilaç etkinliğini arttırır.
İstenmeyen Yan Etkiler: Duyarlı hayvanlarda seyrek olarak uygulama yapılan bölgede geçici deri iritasyonu ve uyuşukluk oluşabilir.
Gıdalardaki İlaç Kalıntıları Hakkında Uyarılar: Gıda değeri olan hayvanlarda kullanılmaz.
Doz Aşımında Belirtiler, Tedbirler, Antidot: Tetrametrin, deri yolu ile uygulamada toksisitesi düşüktür. Doz aşımı durumunda hayvanlarda uyuşukluk, kaşıntı, yanma hissi, koordinasyon bozukluğu, felç görülebilir. Beklenmeyen bir etki görüldüğünde ilaç deriden uzaklaştırılmalı ve Veteriner Hekime başvurulmalı, semptomatik tedavi uygulanmalıdır. Bilinen herhangi bir antidotu bulunmamaktadır.
Kontrendikasyon: Sağlıklı deri yüzeyine püskürtme haricinde bir yolla (göz ve ağız vs.) uygulanmaz.
Genel Uyarılar: Kullanmadan önce ve beklenmeyen bir etki görüldüğünde veteriner hekiminize danışınız. Kullanmadan önce prospektüsü okuyunuz. Çocukların ulaşamayacağı yerlerde bulundurunuz. Kızgın satıh ve aleve püskürtmeyiniz.
Uygulayıcının Alması Gereken Önlemler ve Hekimler Için Uyarılar: Deri ile temastan sakınınız. Deri ve göz ile teması halinde derinizi ve gözlerinizi bol su ile yıkayınız. Ilaç uygulandıktan sonra eller mutlaka yıkanmalıdır. Uygulama esnasında birşey yemek, içmek ve sigara içmek uygun değildir. Deri hassasiyeti olanların bu ürüne karşı duyarlılığı olabilir. Kaza ile ilacın yutulması durumunda doktorunuza başvurunuz.
Muhafaza Şartları ve Raf Ömrü: Kutu basınçlı olduğundan direkt güneş ışığı altında ve 50 C üstündeki yerlerde bulundurmayınız. Kendi ambalajı içinde, kuru ve serin yerde muhafaza ediniz. Raf ömrü imal tarihinden itibaren 2 yıldır. Ozon tabakasını parçalayan gaz içermez.
Kullanım Sonu İmha ve Hedef Olmayan Türler Için Uyarılar: Kullanılmış tüpler ve raf ömrü geçmiş ürünler dere, ırmak gibi balık ve diğer su canlılarının yaşadığı yerlere atılmamalıdır. Bal arıları için toksiktir. Boş kutuları ateşe atmayınız.

11-) Avi-vit (Multivitamin 50 g)
Bileşimi: Her 100 g Avi-vit içinde: 400,000 IU Vitamin A, 40,000IU Vitamin D3, 400 IU Vitamin E, 1,000 mg Vitamin C. 200 mg Vitamin B1, 250 mg Vitamin B2, 200 mg Vitamin B6, 0,5 mg Vitamin B 12, 300 mg Calcium d Pantothenat, 1,000 mg Nikotinik Asit/Niacin, 100 mg Vitamin K3, 50 mg Folik Asit/Folic Acid ve 4 mg Biotin bulunur.
Kullanım Sahası: Vitaminler, kuşların sağlıklı yaşamları için gerekli ve önemli maddelerdir. Tabiatta birçok yiyeceklerde doğal olarak bulunmakta ise de kafes kuşlarına ve güvercinlere verilen yemler vitamin bakımından çok fakirdir veya hiç vitamin içermemektedir. İhtiyaç duyulan vitaminlerin doğal yoldan yeteri kadar alınamaması dengesiz beslenmeye neden olmaktadır ve bu yüzden vitamin eksikliklerine bağlı bir takım rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır.
Aşağıda Avi-vit'in bileşiminde bulunan vitaminlerin faydaları belirtilmiştir:
Vitamin A: Göz, cilt ve kemiklerin sağlıklı olmasını sağlar, hormon sentezinde rol oynar. İştah arttırır, kilo artışı sağlar, tüyler sağlıklı olur, çapraz gaga oluşumunu ve görmede bozukluğu önler, yumurta verimi ve döllenmeyi arttırır.
Vitamin D3: Kanda kalsiyum ve fosfor seviyelerini sabit tutarak gaga ve kemiklerin yapısını kuvvetlendirir. İştahı, gelişmeyi ve yumurtlamayı arttırır, yumurta kabuklarının sertleşmesini ve yumurtadan yavruların sağlıklı çıkmasını sağlar.
Vitamin E: Antioksidandır, hücre membranlarının dayanıklılığını, üreme fonksiyonlarını, gelişmeyi arttırır, ansefalomalasi ( beyin yumuşaması) önler, kalp ve iskelet kaslarının sağlıklı olmasını sağlar, sağlam yumurta artışını sağlar, döllenme ve yumurtadan yavru çıkma oranını arttırır.
Vitamin K: Kanın pıhtılaşma süresini kısaltarak hemorajiyi (kanama problemlerini) önler.
Vitamin B1: Enerji metabolizmasında rol oynar. Sinirler, dokular ve kasları kuvvetlendirir. İştahı, gelişmeyi ve kiloyu arttırır, siyanozu önler.
Vitamin B2: Enerji metabolizmasında rol oynar. Gelişmeyi hızlandırır, iştahı arttırır, cildin sağlıklı olmasını sağlar, krampları ve felçleri önler, ayak parmaklarının yumruk şeklinde bükülmesine mani olur, tüylerin yumuşak ve sağlıklı olmasını sağlar ve dökülmelerini önler, gastrointestinal sistemin sağlıklı olmasını temin eder, yumurtlama fonksiyonunun sağlıklı olmasını temin eder.
Niacin: Enerji metabolizmasında rol oynayarak gelişmeyi, iştahı arttırır, sindirim sisteminin, cildin, sinir sisteminin, kemik sisteminin sağlıklı ve sağlam olmasını sağlar.
Vitamin B6: Amino asit ve yağ asit metabolizmasında rol oynayarak kırmızı kan hücrelerinin teşekkülüne yardım eder. İştahı, gelişmeyi arttırır, cilt ve mukozanın sağlıklı olmasını temin eder, tüy dökümünü önler, yumurtlama verimini ve döllenme oranını arttırır, sinir ve sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını temin eder.
Vitamin B12: Yeni hücrelerin meydana gelmesine yardımcı olur, bir çok metabolik faaliyetlerinde rol oynar, Kan, sinir ve sindirim sisteminin sağlıklı olmasını temin eder. Gelişmeyi arttırır, cildin sağlıklı olmasını ve sağlıklı tüylenmeyi sağlar.
Folik Asit: Yeni hücrelerin teşekkülüne yardımcı olur. Gelişmeyi, iştahı arttırır, cildin sağlıklı olmasını temin eder, tüylerin yumuşak ve canlı olmalarını sağlar.
Biotin: Enerji ve aminoasit metabolizmasında, yağların sentezi ve yıkılmasında rol oynar. Gelişmeyi, iştahı arttırır, pençelerdeki kırılmayı, gaga köşelerinde , göz kapaklarında ve bilhassa ayak taban ve parmaklarında kabuk ve çatlakların oluşumunu, tüylerin dökülmesini ve renk kaybını önler.
Ca-d-Pantothenat: Enerji metabolizmasında rol oynar. Gelişmeyi, iştahı arttırır, tüylerin renklerinin sağlıklı ve canlı olmasını sağlar, yumurta kapasitesini arttırır.
Vitamin C: Antioksidandır. Yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Enfeksiyonlara karşı dayanıklılığı arttırır. Stresleri önler. Gelişmeyi arttırır, yumurtlama ve yumurta kabuğu niteliğini düzeltir, kan ve sinir sistemlerinin normal çalışmasını temin eder.
Avi-vit yavru, yetişkin ve yaşlı kuşların vitamine olan ihtiyaçlarını karşılamak ve eksikliklerini gidermek için hazırlanmış 13 vitaminin dengeli bir kombinasyonudur. Güvercinlerin ve muhabbet kuşu, kanarya, papağan gibi kafes kuşlarının günlük vitamin ihtiyaçlarını karşılar, her türlü stresten korur, Kuşların üreme kabiliyetleri üzerinde olumlu etki yaparak kısa zamanda yumurtlamalarını ve yumurtalardan sağlıklı yavru çıkmasını sağlar, Kuş yavrularının sağlıklı ve hızlı büyümelerini temin eder, Yaşlı kuşların artan vitamin ihtiyaçlarını karşılar.
Kullanım Şekli ve Dozu:
*Muhabbet kuşu, kanarya, papağan gibi kafes kuşlarının 60-80 cc içme suyuna 1 ölçek ilave edilir.
*Güvercinlerin 250 cc içme suyuna 2 ölçek ilave edilir.
Bu bir ilaç değildir. Yem ilavesidir. Tedavi amacıyla kullanılmaz.
Ticari Takdim Şekli: Karton kutuda 50 g'lık plastik kavanozdalarda.
Muhafaza Şartları ve Raf Ömrü: Kendi ambalajı içinde serin ve kuru bir yerde muhafaza ediniz. Raf ömrü imal tarihinden itibaren 3 yıldır.


Arrow NOT: Arkadaşlar bu bilgilerin üzerine prospektüslerde uyarı olarak söylemiyor ama ben kendi düşüncemi sizinle paylaşmak istiyorum. Kullandığınız tüm ilaç ve vitaminlerin şişelerine baktığınız zaman koyu renkli ışık geçirmez özellikte olduğunu fark edeceksiniz fakat neyazık ki kullandığımız suluklar içerisindeki su seviyesinin gözlenebilmesi için şeffaftır bu da su içerisine kattığınız ilacın etkisinin daha kısa süre süreceğini gösterir. Işık reaksiyonunu önlemek için benim tavsiyem suluklarınızı ilaç kullandığınız sürece parlak foil kağıdı ile sarmanızdır bu sayede kullandığınız ilaç etkisini daha uzun süre koruyacaktır.


Saygılar.....

#2
güzel paylaşım +1
bilgi bilgidir. ben biliyorum fakat bilmeyen arkadaşlarımıza çok yardımı dokunacaktır. onlar adınada teşekkür ederim kardeşim. yalnız biraz karışık olmuş. daha detaylı ve kolay bilgiler yazsan daha güzel olurdu.

๑۩۞۩๑ ¡ ╚ н α П ๑۩۞۩๑

GÜNEŞ HER YERE AYNI DOĞAR :
AMMA GÜL BAŞKA. LEŞ BAŞKA KOKAR...


ERKEK NORMAL GRİ (HAYDUT)
DİŞİ LUTİNO (HAYLAZ)
#3
iyi paylasım lakin ben kimyacı olarak genelde toz ilacları tavsiye ederim.

#4
(20.05.2013, Saat:21:45)padisah_40 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: güzel paylaşım +1
bilgi bilgidir. ben biliyorum fakat bilmeyen arkadaşlarımıza çok yardımı dokunacaktır. onlar adınada teşekkür ederim kardeşim. yalnız biraz karışık olmuş. daha detaylı ve kolay bilgiler yazsan daha güzel olurdu.

Ewd word de başlıklar falan koyu renk yazılı olarak düzenlemiştim ama buraya copy past yapıca koyuluklar gitmiş ve biraz da karışık olmuş Hayal-kirikligi

(20.05.2013, Saat:22:15)Nurdan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: iyi paylasım lakin ben kimyacı olarak genelde toz ilacları tavsiye ederim.

Smile bende biyokimyager olarak bi türlü şu toz ilaçlarla anlaşamamışımdır sıvı ilaçlar nedense bana daha güvenli geliyo. Sürekli kullandığım için olabilir tabii. Toz ilaçlarda bi sorun olduğu zaman kolayına anlayamıyorum ama sıvı ilaçlar ya renk değiştiriyor yada içerisinde çökelekler oluşturuyo bu şekilde bi sorun olup olmadığını anladığımdan onları kullanırken daha rahat kullanıyorum.

#5
(20.05.2013, Saat:22:15)Nurdan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: iyi paylasım lakin ben kimyacı olarak genelde toz ilacları tavsiye ederim.

(20.05.2013, Saat:22:18)kainat Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Smile bende biyokimyager olarak bi türlü şu toz ilaçlarla anlaşamamışımdır sıvı ilaçlar nedense bana daha güvenli geliyo. Sürekli kullandığım için olabilir tabii. Toz ilaçlarda bi sorun olduğu zaman kolayına anlayamıyorum ama sıvı ilaçlar ya renk değiştiriyor yada içerisinde çökelekler oluşturuyo bu şekilde bi sorun olup olmadığını anladığımdan onları kullanırken daha rahat kullanıyorum.

Ben de sitede süper moderatör olarak diyorum ki, yukarıdaki yazıyı bu haliyle hiç kimse okumaz. Detaylar seçilip, özet geçilmesi gerekirdi. Zaten birçoğunun da özeti var sitede. Mesela en alttaki not dikkat çekici bir not ama kaç kişiyi onu okuyacak merak ediyorum. Sadece o kısım için bir başlık açılıp üzerinde konuşulabilirdi..

#6
(21.05.2013, Saat:10:31)Er-Han Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(20.05.2013, Saat:22:15)Nurdan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: iyi paylasım lakin ben kimyacı olarak genelde toz ilacları tavsiye ederim.

(20.05.2013, Saat:22:18)kainat Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Smile bende biyokimyager olarak bi türlü şu toz ilaçlarla anlaşamamışımdır sıvı ilaçlar nedense bana daha güvenli geliyo. Sürekli kullandığım için olabilir tabii. Toz ilaçlarda bi sorun olduğu zaman kolayına anlayamıyorum ama sıvı ilaçlar ya renk değiştiriyor yada içerisinde çökelekler oluşturuyo bu şekilde bi sorun olup olmadığını anladığımdan onları kullanırken daha rahat kullanıyorum.

Ben de sitede süper moderatör olarak diyorum ki, yukarıdaki yazıyı bu haliyle hiç kimse okumaz. Detaylar seçilip, özet geçilmesi gerekirdi. Zaten birçoğunun da özeti var sitede. Mesela en alttaki not dikkat çekici bir not ama kaç kişiyi onu okuyacak merak ediyorum. Sadece o kısım için bir başlık açılıp üzerinde konuşulabilirdi..

Ewd haklısınız sanırım. Sürekli online sitelere girp bilgi paylaşmadığım için ve genelde ayrıntılı bir şekilde bilgi depolayıp sakladığım için yazının çok karmaşık olabileceğini düşünmedim daha çok herkesin benim gibi ayrıntılı bilgi depoladığını düşündüm. Book Tecrübesizlik diyelim Kafasi-karismis Amanallahim

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi