• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İç ve Dış Parazitler
#1
Exclamation 
merhaba arkadaşlar bu konuyu açma sebebim iç parazitler ve dış parazitlerin fazlasıyla artması. arkadaşlar sizler için araştırdım kesinlikle her sultan severin bi kerecik okuması gereken konudur. üzücü olaylara sebebiyet vermemek için bilinçli birer yetiştirici olmamız gerekiyor. Emanetinize gözünüz gibi bakmanız dileğimle...
iç parazitler dediklerimiz:
Halkalı (yuvarlak) kurtlar (Nematodlar): Hemen hemen tüm organ sistemlerinde yerleşebilirler, en çok da sindirim sistemine. Hastalık, parazit yumurtalarının bulunduğu yiyecek maddeleri, su ve kafes içindeki oyuncak v.s. ile ağız yolundan vücuduna girer. Yumurtadan çıkan larvalar zamanla gelişerek parazitlere dönüşür. Bu parazitlerin ürettiği yumurtalar ise dışkı ile dışarı atılarak çevreye yayılır. Bu yumurtaların tekrar alınması ile hastalık sürekli bir çember çizerek ilerler ve diğer kuşlara da bulaşır. Vücudunda çok miktarda parazit olan kuşlarda gelişme bozuklukları, ishal ve besin maddelerinden yararlanamamaya bağlı belirtiler görülür. Hastalığın teşhisi için gaita muayenesi yapılır. Kafesin hijyeni ve su, yem kabı, oyuncak gibi kuşun ağzı ile temas eden materyallerin temiz tutulması koruyucu önlem olarak önemlidir.

Protozoalar: Bu gruptaki parazitler koksidiya, giardia, ve kriptosporidiya türlerinden oluşur. Bunların ilk ikisi kanlı dışkı ve ishale neden olurlar. Taze gaitada yapılan mikroskobik muayene ile bunlar tespit edilip uygun ilaçlarla tedavi edilebilirler. Kriptosporidiya, şiddetli ishal, burun akıntısı, sinüzit ve öksürük gibi belirtilere yol açar. Bu son parazit tipinin ne yazık ki çok etkin bir tedavisi mümkün değildir.

Dış parazitler (artropodlar): Bunlar, kene ve bit gibi deri ve tüylerde yerleşen eklem bacaklı küçük parazitlerdir. Bazıları nadiren solunum sistemine de yerleşebilir. Kimileri tüm yaşamlarını kuşun üzerinde geçirirken, kimileri bir süre kalır ve sonra çevrede yaşamaya devam ederler. Bazılarını çıplak gözle görmek mümkün. Kaşıntı, tüy yolma, tüy dökülmesi, tüylerin zayıflaması ve deri problemleri gibi belirtilere yol açarlar.


Alıntı:http://www.sultanpapaganlari.com/

๑۩۞۩๑ ¡ ╚ н α П ๑۩۞۩๑

GÜNEŞ HER YERE AYNI DOĞAR :
AMMA GÜL BAŞKA. LEŞ BAŞKA KOKAR...


ERKEK NORMAL GRİ (HAYDUT)
DİŞİ LUTİNO (HAYLAZ)
#2
Sadece açıklama olmuş bir kaç fotoğraf ile örneklendirme yapsaydınız daha açıklayıcı ve öğretici olurmuş.

#3
(06.08.2013, Saat:01:43)LaneTçii Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sadece açıklama olmuş bir kaç fotoğraf ile örneklendirme yapsaydınız daha açıklayıcı ve öğretici olurmuş.

tabi daha güzel olurdu ama en azından bu bilgi bile yeter geç kalmamak için bulunmaz bir konu. kanlı ishal olsun falan zaten resme pek gerek yok bilinir az çok.

๑۩۞۩๑ ¡ ╚ н α П ๑۩۞۩๑

GÜNEŞ HER YERE AYNI DOĞAR :
AMMA GÜL BAŞKA. LEŞ BAŞKA KOKAR...


ERKEK NORMAL GRİ (HAYDUT)
DİŞİ LUTİNO (HAYLAZ)
#4
Teşekkürler emek harcamışsınız emeğinize sağlık

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi