• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İbik döküntüsü
#1
Merhaba arkadaşlar,
yaklaşık 1,5 ay önce kargaların saldırısından kurtararak bakımını üstlendiğim ve bu geçen sürede kendisine çok bağlandığım bir sultan papağanım var. dişi olmasına rağmen adı Kamil ( erkek dediler fakat dişiymiş ama adı kaldı Kamil ). kendisi çok cana yakın. arada kafasını kaşımama izin veriyor. omzumdan hiç inmiyor. uykusu geldiğinde çenemin altına girip uyuyor falan.
son günlerde tüy dökmeye başladı. tüy dökme ile birlikte aşırı bir kaşınma söz konusu. dışarıdan geldiği için bit pire tarzı bi şey olabilir diye ilaçladım ama sonradan tüylerini didiklediğimde bu tür canavarlara rastlamadım. şuan sadece tüy dökmesi için vitamin veriyorum. yem olarak vitakraft, witte molen, champion muhabbet yemlerini karıştırdım ve ayrı olarak vitakraft paraket yemini sıra ile veriyorum. arada dal darı yiyor.
tabii tüy dökmesi ile birlikte bayada bir kepek saçıyor etrafa.
bu bilgileri sorunumu daha iyi analiz edebilirsiniz diye verdikten sonra asıl soruna geçiyorum.

kuşun kafasındaki ibiklerde kopmalar ve beyaz beyaz şeyler gözükmeye başladı. fotoğrafta daha detaylı görebilirsiniz. bu konu hakkında bilgisi olup paylaşan olursa çok sevinirim.

2pyc7k8.jpg

#2
Kapsüller patladıktan sonra içinden yeni tüyler çıkacak, normal bir durum.

#3
(28.06.2013, Saat:11:34)umayda Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kapsüller patladıktan sonra içinden yeni tüyler çıkacak, normal bir durum.

bilgi için teşekkürler. bende huylanmaya başlamıştım. çok yılışık bi kuş, sürekli gelip zorla kendisini öptürüyor. bende huylandım dudaklarımda hafif bi yanma falan başladı acaba dedim kuştanmı kaynaklandı. mantar falan olabilir diye düşünmüştür.
bilgi için teşekkürler

#4
yeni tüyler gelecektir alttan.kapsüller açılacak zamanla.ben benim oğlanın kapsüllerinin üst taraflarını kendim açıyorum kafasını kaşırken çok hoşuna gidiyor ama diplere inince canı yanıyor.

Kuşlarınızı veterinere götürün,onlar size muhtaç.

yakışıklı piedim dengesiz kuşum boncuk Male
lutino jessica Female

http://img194.imageshack.us/img194/2257/qbqi.jpg


#5
(28.06.2013, Saat:11:58)Açelya Adlı Kullanıcıdan Alıntı: yeni tüyler gelecektir alttan.kapsüller açılacak zamanla.ben benim oğlanın kapsüllerinin üst taraflarını kendim açıyorum kafasını kaşırken çok hoşuna gidiyor ama diplere inince canı yanıyor.

bilgi için teşekkürler. peki gaga yapası nasıl. bi hastalık belirtisi gözüküyormu. burnun alt tarafında ki üst gagada ufak bi döküntü oldu. yani ufak bi parçası kalktı düştü. ince bi kabuk şeklinde

#6
(28.06.2013, Saat:12:09)Baalzamon Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bilgi için teşekkürler. peki gaga yapası nasıl. bi hastalık belirtisi gözüküyormu. burnun alt tarafında ki üst gagada ufak bi döküntü oldu. yani ufak bi parçası kalktı düştü. ince bi kabuk şeklinde
gagası normal 1 yaşından sonra öyle olur

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi