• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Huzursuzluk
#1
Selamlar ;
Dün geceden bu zamana kadar kuşlarım sürekli ötüşüp durdular.Özellikle baba sultan durmadan sabaha kadar aralıklarla cıyakladı.
Huzursuz olduklarını düşünerek açık bıraktığım ampülü söndürdüm,ışık açmamda ki nedense hava erken karatıyor diye yavruları anne babanın daha iyi besleyebilmeleri aç kalmamasıydı..Daha önceki günlerde de ışık hep açık kalırdı yinede akşam uyurlardı,Bu sefer ışığı kapattım yine öttüler biri ötünce diğerleri de her bir ağızdan ötmeye başlıyorlar.Bu durumda da ses çıkartınca büyük pencere yakınındalar belki dışarıdan ışık vuruyordur da uyuyamıyorlardır diye düşündüm kafeslerinin üzerlerini örtüyle örttüm,bu seferde iki kere ayrı ayrı zamanlarda hepsi birden ürküp tüneklerinden düştüler o sesle iki sefer gidip baktım hiç bir durum yok hani ürkecek bir durumda oluşmamış nedenini bir türlü çözemedim.Kuşları inceledim kanatlarına baktım bit pire yok öyle deli gibi kaşınmaları da yok.Yine de garanti olsun diyerek bütün her yeri gece gece dezenfekte ettim belki görmediğim bir parazit yada bu kuşları rahatsız eden olaylardan uzaklaştırır düşüncesiyle, sakinleşirler diye tek tek hepsini ve tüneklerini parazit spreyi ile spreyledim.Durumu yine çözemedim.
Son olarak yavrularımdan birisi şuan elli günlük halsiz top gibi oldu içine kapandı sürekli böyle,ama yem yiyor diğerleri ile dışarı çıkarttığımda ötüyor uçuyor ama iki gündür neden böyle çözemedim kuşun ishali ,kabızlığı yok kontrol ettim ayrıca aksırıp tıksırmıyor da gribal enfesksiyon diye düşünüyorum çünkü kuş tertemiz tüneğinde de duruyor ne yapmam lazım ayda deneyimleri olanlar lütfen benimle bilgilerini paylaşsınlar.

#2
allah allah valla Polat bey keşke yardımcı olabilsem. anlam veremedim inanın. benim de erkek kuşum bugün çok huzursuz ama dün dişi kuşu sahiplendirdim diye en azından belli bir sebebi var.

bulunduğu odada herhangi bir değişiklik falan da yapmamışsınızdır sanırım. kuşları salıyor musunuz? belki uçmak istiyorlardır. benimkiler uzun süre çıkmayınca çok huzursuzlanıyor ve bağırıyorlar

lutino dişi: zoe
pied erkek: fındık
#3
Anneleri veya babaları yavrulara vuruyormu acaba?

Sorularınız için lütfen özel mesaj atmayınız. Uygun bir başlık ile uygun kategoriye konu açarak sorunuz. Unutmayın bilgi paylaştıkça çoğalır.
#4
(15.03.2012, Saat:14:00)Zeynep Adlı Kullanıcıdan Alıntı: allah allah valla Polat bey keşke yardımcı olabilsem. anlam veremedim inanın. benim de erkek kuşum bugün çok huzursuz ama dün dişi kuşu sahiplendirdim diye en azından belli bir sebebi var.

bulunduğu odada herhangi bir değişiklik falan da yapmamışsınızdır sanırım. kuşları salıyor musunuz? belki uçmak istiyorlardır. benimkiler uzun süre çıkmayınca çok huzursuzlanıyor ve bağırıyorlar

İlginiz için çok teşekkürler evet kuşlarımı salıyorum hatta neredeyse akşama kadar hiç koymuyorum.genelde rahatlar kafesleri büyük mutfakta buz dolabı için ayrılan bölüm olur ya tam oraya koydum buzdolabı yanında değil başka yerde,aylardır sabit durmakta ve hiç böyle bir durumla karşılaşmamıştım.Daha öncede orada yavru çıkarttılar büyüttüler,hani yer değişikliği yapmadım hatta mutfakta da hiç bir ekstra yenilik değişiklik yok zaten alışkınlar aslında ben mutfaktayım sürekli bulaşık yemekti vs uğraşırım ve sürekli beni görürler bende anlam veremedim.Hatta kuşlarım odada uçuşurlar ben içerisin temizlerim yemlerini değiştiririm filan Ayrıca dört yavrudan neden sadece bir tanesi hasta gibi dediğim gibi ishal kabız değil bunları kontrol ettim.Ama uçuyor yem yiyor nemli mamalar veriyorum belki yiyemez diye mısırdı buğday darı filizleri sebze meyve filan ama anlamıyorum uçarken yada ailesi dışarıda gezinirlerken çok doğal iyi hoş ama yinede yumak gibi oluyor.Umarım kaybetmem hiç başıma gelmedi çok üzülürüm.

#5
anladım, üzüldüm gerçekten inşallah çare bulabilirsiniz ama Serhat'ın dediği gibi olabilir mi anne ve baba yavrulara vuruyor olabilir mi? yavrular ne kadarlık

lutino dişi: zoe
pied erkek: fındık
#6
(15.03.2012, Saat:14:59)Zeynep Adlı Kullanıcıdan Alıntı: anladım, üzüldüm gerçekten inşallah çare bulabilirsiniz ama Serhat'ın dediği gibi olabilir mi anne ve baba yavrulara vuruyor olabilir mi? yavrular ne kadarlık

Yok yok anne baba vurmuyor.Bu bahsettiğim yavrular henüz iki aylık bile değiller anne babanın şuanda yeni beş günlük dört yavrusu daha oldu ve diğerl yavruları da besliyorlar bu büyükleri de besliyorlar .Daha önce üsülmüştüm ebeveynler için ve yavruları ayırmıştım ama ne yem yediler nede kımıldadılar sabit tünekte öylece durdu yavrular sonra üzüldüm geri birleştirdim birbirleriyle geçimsiz değiller kesinlikle çok iyiler sadece anne baba biraz daha fazla heder oluyorlardı..
Şimdi yavruları yeniden ayırdım ayrı odalara koydum yavrular sakinleşti.Hatta hasta dediğim nemli mamalardan yiyor bu durum sanırım iyi diğer dinç olan yavrular tünekte öyle sakin sakin duruyorlar.Ayrıca ampül yaktım belki ısınırlar diye gerçi evimin için kat kalorifer sistemli ve ben tişörtle geziyorum üşümüş olabileceklerini sanmıyorum ve bulundukları odaların penceresini asla açmam cereyan olmasın diye.Ama bu seferde anne baba sanki onları arıyormuş gibi ses çıkartıyorlar.Anlam vermedim neden böyle doğal mıdır bu durum yavruları ayırınca hiç hareket etmeden durmaları normal midir.anneleri olmadan yem yememeleri filan...

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi