Sultan Papağanı Forumuna Hoşgeldiniz
Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir).

hasankaan avatar
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

- hırlama eğitimi


 Konu: hırlama eğitimi
 Tarih: 12.12.2012, Saat:11:50
#1
arkadaşlar dün jakoma hırlama eğitimi vermeye başladığımda çok şaşırdım hırlaması çok azdı elimi kafesi koyunca çok az hırlıyodu bende sabahları işe giderken eğitime karar verdim sabahları çok agresif oluyor kafese değince kendini kefesin tabanına atıyor ve çok bagırıyor bu sesle sabahları yapmam ailem ve apartman açısından mümkün değil aksamlarıda zaten pek hırlamıyor sizce nasıl bir yol izlemeliyim
 Konu: Cvp: hırlama eğitimi
 Tarih: 12.12.2012, Saat:12:00
#2
bence sabah akşam farketmez sabahları asabi oluyor demek kuşunuz Smile akşamları yapın o zaman nasılsa alışacaktır size ilerde sabahlarıda hırlamaz.
Kuşlarınızı veterinere götürün,onlar size muhtaç.

yakışıklı piedim dengesiz kuşum boncuk Male
lutino jessica Female

[Resim: http://img194.imageshack.us/img194/2257/qbqi.jpg]


 Konu: Cvp: hırlama eğitimi
 Tarih: 12.12.2012, Saat:12:07
#3
sabahları tersinden kalkıyor demek ki Smile
 Konu: Cvp: hırlama eğitimi
 Tarih: 12.12.2012, Saat:12:10
#4
ya bu kuşların bile karateri var Smile çok enteresan şeyler ama çok tatlılar Smile bu arada hasankaan güzelim sultancık dururken artiz bir jako almışsınız ü-stelik sabah tersliğide var vallaha işinizde biraz zor sanki allah kolaylık versin Smile
Kuşlarınızı veterinere götürün,onlar size muhtaç.

yakışıklı piedim dengesiz kuşum boncuk Male
lutino jessica Female

[Resim: http://img194.imageshack.us/img194/2257/qbqi.jpg]


 Konu: Cvp: hırlama eğitimi
 Tarih: 12.12.2012, Saat:12:13
#5
aynen zor iş baya çaba ve emek ister jako eğitimi
 Konu: Cvp: hırlama eğitimi
 Tarih: 12.12.2012, Saat:12:15
#6
ama papağanlardan en akıllısı jakolardır güzel eğitildiği zamana sorularınıza anlamlı cevaplar veriyorlarSmile kelime daracığı baya geniş (1300-1500 arası)
Bir gün kıyamet kopar çöker karanlık
ALLAH bizi affetmez çok günah aldık
Sevenler ayrılamaz,bir plan yaptık
Tüm ÇARŞI cehenneme kombine aldık.


Özel Mesaj İle Yardım Talebi Yasaktır!
 Konu: Cvp: hırlama eğitimi
 Tarih: 12.12.2012, Saat:12:16
#7
ama hiç sevimli değiller yani bence Smile soğuk geliyorlar bana.
Kuşlarınızı veterinere götürün,onlar size muhtaç.

yakışıklı piedim dengesiz kuşum boncuk Male
lutino jessica Female

[Resim: http://img194.imageshack.us/img194/2257/qbqi.jpg]


 Konu: Cvp: hırlama eğitimi
 Tarih: 12.12.2012, Saat:12:17
#8
(12.12.2012, Saat:12:15)xıdır demiş ki: ama papağanlardan en akıllısı jakolardır güzel eğitildiği zamana sorularınıza anlamlı cevaplar veriyorlarSmile kelime daracığı baya geniş (1300-1500 arası)

tamam işte bende onu diyorum çaba ve emek lazım , zorlu bir yol
 Konu: Cvp: hırlama eğitimi
 Tarih: 12.12.2012, Saat:12:20
#9
evet baya zorlu sabretmek gerekiyor.en iyisi ispinoz beslemekSmileyemini mamasını ver otur izleSmile
Bir gün kıyamet kopar çöker karanlık
ALLAH bizi affetmez çok günah aldık
Sevenler ayrılamaz,bir plan yaptık
Tüm ÇARŞI cehenneme kombine aldık.


Özel Mesaj İle Yardım Talebi Yasaktır!
 Konu: Cvp: hırlama eğitimi
 Tarih: 12.12.2012, Saat:12:21
#10
Papağanınız eve geldi. Eğer evcil bir kuş değilse, karşılaşacağınız ilk şey şu olacak: kafesine geçiş yaptıktan sonra, ortalığı inleterek hırlayan, bağıran bir kuş. Bu anı doya doya yaşayın, bir daha kuşunuzu bu kadar yüksek sesle hırlarken duyamayabilirsiniz Smile Bir papağanın hırlaması kadar normal bir şey yoktur, önce bunu belirteyim. Hırlama onlar için ötmek, yemek yemek, tüylerini kabartmak kadar doğal bir kendini ifade yolu. Papağanların hırlama nedenlerine şöyle bir göz atalım:

Korku (avazı çıktığı kadar bağırma, gaga açık, gözler iri iri açık ve en ufak hareketinize daha da yüksek sesle tepki verme, gerileme)
Öfke (homurdanma şeklinde, ama çok yüksek sesle değil, gaga açık, saldırgan ve korkusuz bir ifade, sizin olumlu/olumsuz tepkinize göre ses azaltma/yükseltme)
Nefret (düşmanca bakışlar, ısırmak üzere hamle, inişli çıkışlı bir sesle homurdanma/hırlama)
Asap bozukluğu (hafif ve mızmız bir homurdanma/hırlama, memnuniyetsiz olduğu her halinden belli, her neye sinir olduysa ona karşı biraz agresif.)
Üşengeçlik/huysuzluk/şikayet (Bakışlar sakin, gaga hareketleri şefkatli, bazen baş eğik, hafif bir homurdanma halinde)
Eve yeni gelen kuşunuz sizi tanımadığı için (sizin şimdiye kadar karşılaşmadığı bir insan olduğunuzun farkındadır, sizi önceki sahibiyle yada petshoptaki adamla karıştırmadığına emin olabilirsiniz) size öfke ya da nefret beslemesi mümkün değildir. Asap bozukluğu ve şikayet hırlamaları kuş evcilken, ortama ve kişiye alışıldığında karşınıza çıkar. Doğal ve normaldir, bir oyuncağa bile sinir olmuş olabilir. Şu ilk andaysa, kuşcağızın size hırlamasının tek bir nedeni vardır: korku. Bilmediği bir ev, bilmediği eşyalar, bilmediği bir ortam! Bunca bilinmezliğin içinde kendisine neden öyle baktığı konusunda hiçbir fikrinin olmadığı, belki sırıtan, belki şaşkın, anlam veremediği bir şekilde heyecanlı olduğunu hissettiği dişi/erkek bir insan ya da insanlar! (şunu baştan söyleyeyim; papağanınızdan hiçbir duygunuzu düşüncenizi saklayamazsınız. Ama neden öyle hissettiğinizi/düşündüğünüzü anlamak için zamana ihtiyacı vardır, aynı sizin onu anlamak için zamana ihtiyacınız olduğu gibi.)
Bu ilk karşılaşma anı ve sonrası eğlencelidir. Belki o ana kadar çok şey okudunuz, belki bu siteyi ve daha fazlasını hatmettiniz ve neler yapacağınızı az çok biliyorsunuz. Ancak tecrübe dışında hiçbir okuma araştırma sizi bu hırlamaya karşı hazırlayamaz Acik-agizli-gulumseme Sizden deliler gibi korkan ve yedi mahalleyi inletecek kadar yüksek bir sesle bağıran, hırlayan, en ufak yaklaşmanızda daha da çıldıran bir papağana “güven vermek” gibi zor bir şeyi başarmak zorundasınız. Ve yanlış davranış yapmak gibi bir lüksünüz yok! Yanlış davranışlar “güven” sürecini uzatır. Bu söylediğimi kulak ardı etmeyin, bir çok kişi “yanlış davranışlar” nedeniyle kuşuyla aylarca hatta bir sene iletişim kuramıyor, hatta hatta onun hırlamasının bile önüne geçemiyor.
Bu haldeki bir papağana güven vermek için neler yapılabilir? Önce genelde yapılan yanlışları sıralayalım, oradan neler yapılması gerektiğine geçelim:

Onu rahat bırakıp gitmek. Bunun gerekçesi mantıklı görünebilir; ona sakinleşmesi için zaman vermek, ortama alışmasını sağlamak vs. Hayır, yapmanız gereken ilk şey orada kalmak! Ona siz odadayken rahatlama fırsatı vermelisiniz. Siz bu ortamın bir parçasısınız ve ortamı sizinle birlikte kabullenmek durumunda. Onun izin verdiği, bağırıp çağırmadığı bir mesafeye kadar uzaklaşmalı ve orada beklemelisiniz.
Onun gözlerine bakmak. Bu çok masum bir şekilde, ona olan merakınız dolayısıyla farkında olmadan yaptığınız bir şeydir ancak çok büyük bir yanlıştır. Bir papağanın gözlerinin içine bakmanız iki anlama gelir: ya ona meydan okuyorsunuz, ya da ona saldırmak üzeresiniz. Unutmayın henüz sizin dilinizi bilmiyor, doğal hayatından getirdiği ifade yöntemlerinden başka bir şey bilmiyor ve sizi buna göre değerlendirmeye alıyor. Gözlerinin içine bakmayın, onun yerine gagasına, tüylerine, ayaklarına bakın. İnsanlardan farklı olarak, nereye baktığınızı bilir. (biliyorsunuz, birisi burnumuza mı yoksa gözümüze mi bakıyor aradaki farkı biz insanlar anlayamayız, ama onlar anlar)
Kafesinin üzerini bir bezle örtüp, ona rahatlama fırsatı vermek. Hayır, hayvancağız zaten size gelene kadar yeterince karanlıkta kaldı, tanımadığı sesleri anlamdırmaya çalıştı ve “neler oluyor?” diye yeterince meraklandı ve endişelendi. Bu süreci devam ettirmenin hiçbir manası yok. Aksine, kafesi, etrafı ve sizi rahatça görebileceği bir yerde bulunmalı, sizi, etrafını ve seslerin kaynağını görebilmeli.
Odada birden fazla kişinin bulunması. Hayır, kuş önce sadece bir kişiyle muhattap olmalıdır, ve bu bir kişi, kuşa eğitim verecek kişi olmalıdır. Ailenin diğer fertleri biraz sabretsin. Daha sonra “yaklaşmamak kaydıyla” onu görmeye gelebilirler.
Kafesi çok aşağıya ya da çok yukarıya yerleştirmek. Her ikisi de yanlıştır. Kafes çok aşağıdaysa herşey ona tepeden baktığı için korku vericidir. Çok yukarıdaysa ona herşeye tepeden bakma fırsatı yani üstünlük verirsiniz, alışma süreci yine uzar. Doğru olan, kafesin göz hizasına yerleştirilmesidir.
Papağanınıza sessizlik sağlamak. Hayır, papağanınızın sessizliğe değil, sizi duymaya ihtiyacı var. Onunla en tatlı sesinizle konuşmalısınız. Bağırsın çağırsın önemli değil, siz konuşmaya devam edin. Bu arada en tatlı sesten kasıt kesinlikle “robotik, monoton, kalın” bir ses olmayıp, konuşmaktan kasıt da kesinlikle bağırmak değildir. Smile Kuşunuzla “yumuşak, sevecen” bir tonda, normal bir ses düzeyinde konuşmalısınız. (evet, onun hırıltısından kendi sesinizi duyamıyor olsanız bile) Bilhassa erkekseniz, ses tonunuza iki kat dikkat etmelisiniz. Papağanların kadınlara daha yakın davranmasının ilk nedenlerinden biri ses tonudur! Kuşunuzun kulağına müzik gibi gelmeli sesiniz. Elinizden geleni yapın.Acik-agizli-gulumseme
O hırlarken siz kahkahalarla gülerseniz, onu hırlamaya teşvik edersiniz! Kuşunuz hırlarken, sadece gülümsemeli, yüzünüzde anlayışlı ve sakin bir ifade bulunmalı. Ve asla somurtmamalısınız! Canınız sıkkın görünmemelisiniz, korkmuş görünmemelisiniz, endişeli görünmemelisiniz ve ürkek hareketlerden kaçınmalısınız! Papağanlar mimik okuma uzmanıdır!
Ani hareketlerden kaçının!
Onu kaale alın! Ötüyorsa ötüşüne cevap verin, silkelendiyse el çırpın (kuşun dibinde olmayın bunu yaparken, yoksa ani hareket yapmayın uyarımla çelişirsiniz), hırlıyorsa birşeyler söyleyin, kaka kaptıysa tezahurat yapın, her hareketine bir tepki verin! Her hareketine tepki verirseniz daha olumlu bir ilişkinin temelini atarsınız. Papağanlar dikkate alınmamaktan nefret ederler. Ona olan ilginizi sessizce uzaktan bakarak belli edemezsiniz. Ona davranışlarınızla, sesinizle cevap vermelisiniz, böylece aranızda bir diyalog başlatırsınız.
Pekala, bunlar bilinmesi gereken ilk şeylerdi.
Papağanınızın izin verdiği (hırlamayı kestiği) mesafeye kadar geri çekildiniz, onunla tatlı bir sesle konuşuyorsunuz. Büyük ihtimalle size öcü görmüş gibi bakıyor. Bir müddet uzağında kalın, siz oradayken biraz rahatlasın, sesinizi dinlesin. Rahatlama emareleri gördüğünüzde (kabarır, sizin dışınızdaki şeylere de bakar hale gelir) odadan yavaşça çıkın ve onu bir iki saat dinlenmesi için yanlız bırakın. Bu süre bir iki saati geçmemeli, onu sıkılsın diye yanlız bırakmıyoruz, odayı ve kafesini tanısın, isterse su içsin, yemek yesin, nefesi-kalp ritmi normale dönsün, stresinden kurtulsun diye yanlız bırakıyoruz.
Aradan bir iki saat geçti, odaya döndünüz. İlk eğitime başlıyoruz. Evet, ilk günden! Beklemenin, günlerce onu uzaktan izlemenin hiçbir anlamı yoktur ve sıklıkla yapılan başka bir yanlıştır. Karşınızda bir aptal yok, ortama alışması için yarım saat bile yeterli. Günlerce beklemenin kuşu bunaltmak ve sinirlendirmekten başka hiçbir mantığı ve getirisi yok.
Yapılacaklar basit, sizin için maddeleyeyim.

Kuşunuzun hırlama duvarını bulun. 1,5 metre mi? 2 metre mi? 50 cm mi? Bir noktadan sonra hırlamaya başlıyor olmalı. O noktayı bulun.
Tam bu hırlamadığı noktada durun ve onunla konuşun.
Rahat görünüyorsa bir adım ona doğru yaklaşın. 15-20 cm kadar. Hırlamaya başlayacak büyük ihtimalle. Orada durun, hırlasın, ortalığı yakıp yıksın, aldırmayın, tatlı sesinizle konuşmaya devam. Gözlerinin içine bakmamayı unutmayın! Eninde sonunda ara verecek. Sustuğu anda geri hırlamama noktasına çekilin ve kocaman bir “aferin” deyin! Bu olayı bir kaç defa tekrarlayın. Böylece ona şunu demiş oldunuz: “susarsan çekilirim, hırlarsan orada durmaya devam ederim. Hırlaman beni geri püskürtemiyor. Ve bak, seni korkutacak, sana zarar verecek bir şey de yapmıyorum.”
Bu denemelerden sonra biraz ara verin. Gün içinde saat başı bu eğitime devam edeceğiz. Her denemede göreceksiniz ki hırlama noktası biraz daha yaklaşmış. Her saat başında bu yeni hırlama noktasından başlayacaksınız. Ona adım adım yaklaşacağız. Bu şekilde hırlama en geç bir kaç gün içinde neredeyse tamamen kesilmiş olur.
Papağanlar ve güzel sesli kuşlar sözleri yüzünden hapsedilirler, aptal balıkçıl istediği gibi dolaşır; çünkü susmak en iyi politikadır...
 


hırlama eğitimi konusu
hırlama eğitimi Konusunun Linki Direk Link
hırlama eğitimi Konusunun HTML Kodu HTML Link
hırlama eğitimi Konusu BBCode Linki BBCode Link
hırlama eğitimi Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Hırlama R!DV4N 5 671 06.06.2016, Saat:14:40
Son Mesaj: Jeren
  Tuvalet Eğitimi Serüvenim markymark 4 525 13.04.2016, Saat:18:44
Son Mesaj: markymark
  Jako Eğitimi Gangstantikor 34 3,114 22.10.2014, Saat:23:35
Son Mesaj: Gangstantikor
  Jakoya geri dönme eğitimi verilebilir mi? gunebakmazfatih 30 3,152 08.09.2014, Saat:10:45
Son Mesaj: Jeren
Tongue Hırlama Problemi svsbhry 46 4,792 05.02.2014, Saat:23:39
Son Mesaj: Jeren
  jako eğitimi hasankaan 6 1,654 01.04.2013, Saat:12:35
Son Mesaj: hasankaan
  jako eğitimi hakkında tavsiyeleriniz tatar414141 7 1,859 29.03.2013, Saat:16:30
Son Mesaj: akdeniz06
  jako hırlama eğitimi çok gereksiz bişey bence hasankaan 10 4,581 28.03.2013, Saat:23:12
Son Mesaj: hasankaan
  Hırlama Eğitimi ( video ) mervano 16 3,659 23.02.2013, Saat:01:55
Son Mesaj: mervano
  Jako'mun eğitimi için yardım. akdeniz06 19 2,714 25.01.2013, Saat:18:44
Son Mesaj: JerenBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
DMCA.com Protection Status