• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
hamster hakknda
#1
Hamster aşmayı düşünüyorumda normal hamsterlar kaç yıl yaşarlar gonzales alıcaktımda 2.5 sene falan anca yaşarlarmış onun için vazgeçebilirim sizce hangiisini alim büyükleri normalleri yani kaç yıl yaşar ?

#2
Campell Cüce Hamsteri yaklaşık olarak 20 - 25 yıl arası yaşamaktadırlar.


Syrian Hamster-suriye hamsteri yaklaşık olarak 2 seneye yakın yaşamaktadırlar ancak genelde 12 -13 ay arası yaşıyorlar.

Gonzales Hamsterleri ise en fazla 1,5 yıl yaşamaktadırlar. Yaşamlarının uzun olabilmesi için fır fır bulunması gerekiyor. Fırfır egzersizlerini yapmalarını sağlayarak 1,5 yıla yakın süre yaşamalarını sağlayabilirsiniz.

Hamster Bakımı
Hamster yalnız yaşamayı seven bir hayvandır. Bu yüzden kafesinde istediğinde saklanabileceği yerler olmalıdır. Dişi hamster, eğer çiftleşmeye hazır değil ise kafesine konan erkeği öldürebilir. Eğer birden fazla hamster aynı kafeste yaşıyor ise kafes büyük olmalı ve her birinin saklanabileceği ayrı yerler bulunmalıdır. Kavga ettiklerini görürseniz hemen ayrı kafeslere yerleştirin.

Hamster dayanıklı bir hayvandır. Kafes temizliğine göstereceğiniz özen, kaliteli taban malzemesi ve uygun yemlerle sağlıklı bir ömür geçirecektir. Hamster insanlardan nezle kapabilir. Bu yüzden nezle olanlar kafesten uzak durmalıdır. Sağlıklı bir hamsterin; vücudu yuvarlak, gözleri parlak ve canlı, burnu akıntısız, tüyleri düzgün ve parlak, hareketli ve çevresi ile iletişimli olmalıdır. Ortamın kirli olması hamster gibi mikroba duyarlı bir canlıyı hasta edebilir. Kafesin temizliği ihmal edilmemeli. Hamsterinizi aşırı sıcaktan koruyunuz. Eğer ısı 27°C ' nin üstüne çıkarsa hamster derin uykuya dalar ve vücut fonksiyonları yavaşlar. Bu durumda onun öldüğünü sanabilirsiniz. Bu özellik onun çöldeki yüksek sıcaklık ile başa çıkmasını sağlar.

Dişi hamsterlerde cinsel organı ile anüsü arasındaki mesafe daha uzundur. Erkeğin ise arka tarafı daha sivridir ve dördüncü haftadan sonra anüsünün iki tarafında yumurtalıkları görünür.

Kafes
Plastik tabanlı bir kafes temizlik kolaylığı sağlayacaktır. Kafes mümkün olduğunca büyük olmalıdır. Küçük bir kafeste hamster huzursuz ve saldırgan olur. Tek bir hamster için 60x45 cm taban alanı ve 30 cm yüksekliği olan bir kafes yeterlidir. Kafes tabanına 3-5 cm kalınlığında emici taban malzemesi konur. Hamster eşelenmeyi sever bu nedenle derin taban malzemesi eşelenme ihtiyacını karşılayacaktır. Kağıt yeterince emici olamadığı için taban malzemesi görevini yerine getiremez. Taban malzemesinin üstüne yayılacak saman hem doğal bir ortam sağlar, hem de hayvanın dışkısı ile temasını keser. Yuvanın içine bir miktar ot koymalısınız. Yem kabı kemirgenin içine giremeyeceği boyutta olmalıdır. Kafeste koşma tekerleği şarttır. Yeterince hareket etmeyen hamster önemli sağlık sorunları yaşar.
Sıkıştırılmış talaş kafes tabanına yayıldığında rahat ve temiz bir ortam sağlar. Özel olarak, hiçbir kimyasal madde ile temas etmemiş beyaz çamdan üretilmiştir. Sıkıştırılmış olduğu için uzun süre kullanılır ve oldukça da ekonomiktir.

Çiftleştirme
Çiftleşecek dişi ve erkek en az 4 aylık olmalıdır. Dişi dört günde bir çiftleşmeye hazır duruma gelir. Eğer çiftleşmeye hazır değil ise bir araya gelindiğinde erkeğe saldırabilir. Akşam dişi hamsteri erkeğin kafesine koyunuz. Eğer dişi saldırganlaşıra hemen kafesine geri koyun ve sonra yeniden deneyin. Dişi ve erkeği sizin gözetiminizde olmadıkları zamanlar beraber bırakmayın. Çiftleşme gerçekleştikten sonra dişiyi kafesine koyun. Çiftleşen dişinin kafesinde bol miktarda taban malzemesi, ot ve saman olmalıdır. Kafesi serin ve doğrudan gün ışığı almayacağı bir yere yerleştirin. Dişinin gebeliği 16 gün sürer ve 1-16 arası (ortalama 7 adet) yavru doğurur. Yavrular tüysüz ve gözleri kapalı doğar. Birkaç gün içinde yavruların tüyleri tamamlanır. On gün sonra katı yem yemeye başlarlar. Yavrular hızla gelişir ve 3 ayda erişkin olur. Yavrular 4 haftalık olduğunda annelerinden ayrılmaları gerekir. Aksi taktirde anne hamster yavrulara saldırabilir.

Evcilleştirme
4-7 haftalık hamster evcilleştirmek için idealdir. Yavru hamster sahibine çabuk alışır. İlk birkaç gün yerine alışması için onu yalnız bırakın ve elinize almayın. Onunla konuşun, böylece sesinizi tanıyacaktır. Yemini her akşam üstü kafes tabanına kendi elinizle koyun. Birkaç gün sonra yemi koyduktan sonra hamster yemini yerken elinizi yakınlarda tutun. Daha sonraki günlerde yemi elinizden sunun. Elinize korkusuzca binmeye başlayınca diğer elinizle sırtını okşayabilirsiniz. Elinize alıştıktan sonra ellerinizde ve kolunuzda yürütebilirsiniz.

Doğada hamster gündüz uyur, gece yiyecek arar. Eğer hamster uyurken onunla oynamak isterseniz onu nazikçe uyandırın. Tam uyanana kadar parlak ışıktan koruyun. Hamster ancak korktuğu zaman dişler. Korktuğunda kulakları geriye kıvrılır. Kulakları dik hale gelene kadar onunla sakin bir tonda konuşun, ondan sonra elinize alabilirsiniz. Hamster oldukça hareketli bir hayvandır. Kafesinden kaçmak için en küçük fırsatı bile değerlendirecektir. Kaçtığında yakalamak için içinden çıkamayacağı bir leğenin içine en sevdiği yiyeceği koyun. Leğene çıkabileceği şekilde bir rampa oluşturun ve bu yola da en sevdiği yiyecekten ufak kırıntılar koyunuz. Gündüz uyuyan, gece yem arayan bir hayvan olduğu için tuzağınız ancak ortalık karanlık ve sakin olduğunda işe yarayacaktır.

Kafes temizliği
Haftada bir yapacağınız temizlik yeterlidir. Aksi taktirde yuvası bozulan ve sakladığı yiyecekleri kaybeden hamster huzursuz olacaktır. Kafeste kullanılan taban malzemesi çok önemlidir. Hamster kokusu ile yaşadığı alanı işaretler. Kafesi çok sık temizler iseniz bu kokunun yok olması onu yuvasına yabancılaştırır ve strese sokar. Bu yüzden dışkıyı hızla kurutacak, kafesi uzun süre sağlıklı tutacak taban malzemesi kullanılmalıdır.

#3
Bunları zaten biliyorumda o ilk baştaki 25-30 yıl yaşayanlar yerlimi deniyo nasıl ayırt edicez onu başka sitede 25-30 yıldır petshoplarda satılırlar ömürleri 3 yıldır yazıyodu bideKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Hamster Eski55 25 2,062 19.03.2015, Saat:22:39
Son Yorum: Eski55
  Hamster için ikna yukiy10 2 1,247 19.10.2013, Saat:13:46
Son Yorum: yukiy10
  dişi hamster ve bebeklerimiz Açelya 18 4,860 15.08.2013, Saat:10:27
Son Yorum: Açelya
  Guinea Pig ( hamster) besleyen var mı? MetehanAratemur 21 6,133 26.02.2013, Saat:15:27
Son Yorum: Mücahit_
  hamster'm burakburak 19 3,931 28.11.2012, Saat:18:12
Son Yorum: burakburak
  Hamster farukwm1 2 1,265 07.05.2012, Saat:09:05
Son Yorum: volkanmet86
  uygun hamster kafesi nasıl olmalıdır Mehmet 1 5,202 22.04.2011, Saat:20:28
Son Yorum: NoldorKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi