• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gut Hastalığı
#1
Video 
Açtığım konuyla alakalı tavsiyeler üstüne bir veterinere gittik,kırılmanın asla olmadığı en fazla çatlak olabileceğini söyledi,

Ve kesin tanı olarak "Gut Hastalığı" dedi. Acaba forumda daha önce bu hastalıkla uğraşmış biri var mı? Veterinerin söylediğine göre %70 oranında iyileşme durumu var A vitamini takviyesi önerdi (Brokoli,havuç,maydanoz) haricinde birde şurup verdi.Tavsiye veya önerilerinizi alabilir miyim?


#2
GUT HASTALIĞI
Vücuttan uzaklaştırılması gereken maddeler, ürik aside dönüştürülerek atılır. Ürik asit, pürin denilen madddelerin yıkım ürünüdür. Özellikle protein yapısındaki maddelerin atım şekli olan ürik asidin, atılmasında bir sorun varsa ya da çok fazla üretiliyorsa bu madde vücutta birikir. Kanda bulunan miktarı artar. Ürik asidin eklemlerde birikmesi sonucu burada iltihap oluşur. Bu soruna gut hastalığı denir.

Gut hastalığı, romatizmal bir hastalıktır. Diğer hastalıklardan farklı olarak zaman zaman ortaya çıkar. Sıklıkla ayak baş parmağındaki iltihapla kendini gösterir. Müzmin bir hastalık olan gutun, kesin tedavisi yoktur.

Erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülür. Gut hastalığı, en çok 40-65 yaş arasında ortaya çıkar. Kadınlarda genelde menopoz döneminden sonra görülür. Gençlerde görülmesi çok düşük bir ihtimaldir.

GUT HASTALIĞININ NEDENLERİ
Hastalığın nedeni, ürik asit miktarının kanda ve dokularda artmasıdır. Bu ürik asit miktarının artmasında bazı faktörler rol oynamaktadır. Vücutta ürik asit üretimi aşırı derecede artmıştır ya da ürik asidin böbreklerden atılmasında bir bozukluk vardır.

Kronik böbrek iltihabı olanlarda, idrar söktürücü ilaç kullananlarda, kandaki ürik asit miktarı artar. Bazı hastalıklar, gutun ortaya çıkmasına neden olur. Bunlar; şeker hastalığı, yüksek tansiyon, şişmanlık gibi…

Kalıtsal faktörler, (soya çekim) bir çok hastalıkta olduğu gibi, gut hastalığında da önemli bir faktördür. Doğuştan gelen bazı hastalıklar gut için bir risk faktörüdür. Erkeklerde daha çok görülür. Yaş ilerledikçe gut görülme riski artar.

Beslenme tarzı daha önceleri önemli bir neden olarak görüldüyse de, günümüzde, bunun hastalığa yakalanma riskinde fazla bir artış gösterdiği saptanamamıştır. Fakat alkol ve sigara kullanımı guta neden olabilir. Şişmanlık gut hastalığı riskini arttımaktadır.

GUT HASTALIĞININ BELİRTİLERİ
Gut hastalığı ataklar halinde gelir. İlk atak şiddetlidir. Eklemlerde ağrı ve şişme olur. Özellikle ayak baş parmağında görülür. Parmak, çok hassaslaşır, şişme, kızarıklık ve ağrı hissi uyanır. Gece ya da sabaha karşı, uykudan uyandıracak kadar rahatsız edici bir ağrıdır.

Ataktan sonra, hastalık, herhangi bir belirti vermeden devam eder. Sadece yapılan testlerle, kandaki ürik asit miktarının yüksek olduğu saptanır. Bu durum, başka atak geçirene kadarki, yani iki atak arasındaki, ara dönemdir.

Eklemlerde, tuz kristalleri biriktiğinden, hareket kısıtlanması görülür. Ayrıca şekil bozuklukları, eklemlerin görevini yapamaması gibi durumlar ortaya çıkar. Bu tuz kristalleri, deri altında, avuç içinde, parmak uçlarında da şişliklere neden olur. Bir zararı yoktur. Fakat çok büyük olduğu durumlarda alınması gerekebilir

GUT HASTALIĞININ TANISI
Öncelikle uzman bir hekime başvurmalısınız. Sağlık ocakları, bunun için yeterli olmayabilir. Gut hastalığının olduğunu düşündürecek durum, kanda ürik asit miktarının yüksek olmasıdır. Yapılan testlerde bu durum saptanır fakat ürik asit miktarının yüksek olması, gut hastalığının olduğu anlamına gelmez. Bunun dışında gut tanısı koyduracak özel bir kan testi yoktur.
Film çekimi de şişliklerin görülmesini sağlar. Fakat kesin tanısının konması için, eklemlerden alınan sıvıda, ürik asit kristallerinin varlığını tespit etmek gerekir. Bu eklem sıvısı, şişmiş ve ağrılı olan eklemden alınır.

GUT TEDAVİSİ
Gutun tedavisi, hastalığın evrelerine göre farklılık gösterir. Örneğin bazı dönemlerde, sadece kanda ürik asit yüksektir ve atak yoktur. Bu durumda kandaki ürik asit miktarını azaltıcı ilaçlar hastaya önerilir. Yapılan tedaviyle ürik asit yapımı azaltılır ya da atılımı arttırılır. Bu ilaç tedavisi hasta için çok uygun bir yöntemdir.

Sık atak geçiren yani şiddetli gut hastası olanlar için uzun süreli tedavi gerekir. Yine ilaç tedavisi bu hastalar için uygundur. Gut hastası olanların, bol su içmesi gerekir. Böylece tuz kristallerinin çözünmesi arttırılır. Böylece böbrek taşı oluşmasının da önüne geçilir. Ayrıca mutlaka diyet yapılmalıdır. Deniz ürünlerinden, hayvansal yağlardan kaçınmanız gerekir. Sizin için en uygun diyet programı, doktorunuz tarafından belirlenecektir.

Bunların dışında, gut hastalarının aspirin türü ilaçları kullanmaması gerekir. Rastgele alınan bu tür ilaçlar, gut hastalarına çok zararlıdır.

Uygun tedavi seçildikten sonra, artık hastanın düzenli bir şekilde kontrole giderek, yapılan çeşitli testlerle, hastalığın seyri hakkında bilgilenmesi gerekir.

Ayrıca kırmızı etten uzak durmak, tansiyon ve kolesterolü normal sınırları içinde tutmak, ideal kiloda olmak ve diyet yapmak, guttan korunmak için yapılması gerekenlerdir.Sorularınız için lütfen özel mesaj atmayınız. Uygun bir başlık ile uygun kategoriye konu açarak sorunuz. Unutmayın bilgi paylaştıkça çoğalır.
#3
Tanımını bende okudum Serhat bey fakat kuşlarda görülünce vet. de bende biraz afalladık sık görülen birşey değilmiş ama genede görülebiliyormuş,teorik bilgi olarak hepsini okudum ama kuşunda rastlatan varsa onunla da konuşmak isterim. Smile

#4
(09.11.2011, Saat:17:50)Eşref Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tanımını bende okudum Serhat bey fakat kuşlarda görülünce vet. de bende biraz afalladık sık görülen birşey değilmiş ama genede görülebiliyormuş,teorik bilgi olarak hepsini okudum ama kuşunda rastlatan varsa onunla da konuşmak isterim. Smile

Anladım Smile Kuşunuzun Yeni Cekilmiş fotografları varmı acaba?

Sorularınız için lütfen özel mesaj atmayınız. Uygun bir başlık ile uygun kategoriye konu açarak sorunuz. Unutmayın bilgi paylaştıkça çoğalır.
#5
(09.11.2011, Saat:17:53)SERHAT Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(09.11.2011, Saat:17:50)Eşref Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tanımını bende okudum Serhat bey fakat kuşlarda görülünce vet. de bende biraz afalladık sık görülen birşey değilmiş ama genede görülebiliyormuş,teorik bilgi olarak hepsini okudum ama kuşunda rastlatan varsa onunla da konuşmak isterim. Smile

Anladım Smile Kuşunuzun Yeni Cekilmiş fotografları varmı acaba?

Hemen çekip yollayayım ben ama ayakları gözükmüyor tünemiş halde kafesin ızgarası üstüne kağıt serdim yemini oraya koydum suluğunu koydum yatıyor diyebilirim...
dsci0283t.jpgKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  kuşlarda guatr hastalığı Mazi86 2 63 09.07.2017, Saat:19:49
Son Yorum: Mazi86
  sultan papağanı hastalığı acil yardım bekliyorum reqq123 3 203 12.05.2017, Saat:22:50
Son Yorum: Ayşe32
Fikir Sultanimın hastaliği ne olabilir yada hasta mı kurutma olabilir mi ? mehmettoma 17 574 07.05.2017, Saat:10:27
Son Yorum: Baha.aliser
Resim Dişi Lutino'mun hastalığı ne olabilir? ghiacciolina 7 283 23.04.2017, Saat:22:47
Son Yorum: ghiacciolina
  Tek Göz hastalığı (Göz Sulanması) Ornithosis AhmetŞ 38 22,759 04.04.2017, Saat:23:36
Son Yorum: melodi0704
  Göz hastalığı konusunda yardım lütfen Bkotil 6 446 09.12.2016, Saat:16:00
Son Yorum: niloya
Exclamation Hastalığı nedir yardımcı olurmusunuz FatihMehmed 6 580 03.10.2016, Saat:20:18
Son Yorum: Enable
  sultan papağanı hastalığı nedir cisemceren 5 668 01.08.2016, Saat:15:11
Son Yorum: MehmetDavarci
  Deri hastaligi mi ? Feyza Nur 0 307 31.07.2016, Saat:16:03
Son Yorum: Feyza Nur
  Mantardan hastalığı anlayan Duygu_ 4 607 20.05.2016, Saat:20:00
Son Yorum: ademustaKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi