• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Görmez'i Almanya'da memnun eden sözler
#1
Görmez'i Almanya'da memnun eden sözler

Almanya'da temaslarını sürdüren Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Alman devlet yöneticilerinin yüksek bir sesle 'İslam Almanya'nın bir parçasıdır' şeklindeki açıklamalarını duymaktan memnun oldum." dedi.


Almanya'da temaslarını sürdüren Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Alman devlet yöneticilerinin yüksek bir sesle 'İslam Almanya'nın bir parçasıdır' şeklindeki açıklamalarını duymaktan memnun oldum.. dedi. Almanya'nın Düsseldorf kentinde NRW Eyaleti Başbakan Yardımcısı ve Eğitim Bakanı Sylvia Löhrmann ile Eyalet Uyum Müsteşarı Zülfiye Kaykın'la görüşen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Alman devlet yöneticilerinin yüksek bir sesle 'İslam Almanya'nın bir parçasıdır' şeklindeki açıklamalarını duymaktan memnun oldum. Burada yaşayan tüm Müslümanların bu çağrıya uygun olarak olumlu çabalar ortaya koymaları gerekir" dedi.


Almanya'da bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez dün Düsseldorf'da Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyaleti Başbakan Yardımcısı Sylvia Löhrmann ve Uyum Bakanlığı Müsteşarı Zülfiye Kaykın ile görüştü. Beraberinde Berlin Din Hizmetleri Müşaviri ve Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Başkanı Prof. Dr. Ali Dere ve Düsseldorf Başkonsolosu Fırat Sunel'in de aralarında bulunduğu heyetle bakanlığa gelen Prof. Dr. Görmez burada İslam din dersleri konusunda bilgi edindi.

İSLAM'A BAKIŞ POZİTİF


Toplantıdan sonra açıklama yapan Görmez Almanya'da İslamiyet'e bakış açısının olumlu olduğuna işaret ederek, "Alman devlet yöneticilerinin yüksek bir sesle İslam Almanya'nın bir parçasıdır şeklindeki açıklamalarını duymaktan memnun oldum. Burada yaşayan tüm Müslümanların bu çağrıya uygun olarak olumlu çabalar ortaya koymaları gerekir" dedi. Alman tarafına tam destek İslam din dersleriyle ilgili Alman tarafına destek vereceklerini belirten Görmez şunları söyledi:


"50 yıl gecikmeli de olsa din derslerinin verilmesini olumlu buldum. İslam din derslerinin yaygınlaştırılması için Türkiye olarak katkıya hazırız. Müfredat konusunda Türkiye'nin tecrübelerini paylaşmaya, öğretmen desteği vermeye hazırız. Bakan Löhrmann'ın toplantıda dile getirdiği İslam dersleriyle ilgili ortak bir komisyon kurulması fikrine de destek vereceğiz..

TÜRKLER BİZİM ASLİ VATANDAŞLARIMIZ


Başkan Görmez'le İslam din dersleri ağırlıklı bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirten Uyum Müsteşarı Zülfiye Kaykın ise, .İslam Almanya'nın bir parçasıdır ya da değildir şeklindeki tartışmaları bir tarafa bırakarak, anayasamızı çok kültürlü geleceğe göre tüm inanç gruplarıyla ortaklaşa yapılandırma çabasındayız. Ben de bu ülkenin Müslüman kökenli bir bürokratı olarak sayın başkanı burada ağırlamaktan memnuniyet duydum. Almanya'da yaşayan tüm göçmenler gibi Müslümanlar, Türkler de bizim asli yurttaşlarımızdır. Tüm vatandaşlarımızın her alanda rahat edebilecekleri ortamı sağlamak için hükümet olarak çalışıyoruz. Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Müslüman vatandaşlarımız olumlu ve yapıcı tavırlarıyla bizleri sevindiriyor. Onların buraya ait olduklarını vurgulamak için İslam din derslerini yaşama geçirdik. Herkesin gönlü rahat olsun, Müslümanlar bu ülkenin bir zenginliği olarak varlıklarını sürdürecekler" dedi.

İKİ BİN ÇOCUK KATILIYOR


NRW Başbakan Yardımcısı ve Eğitim Bakanı Sylvia Löhrmann ise Almanya genelinde örnek olacak şekilde müfredatı oluşturulan İslam din dersleriyle ilgili şunları söyledi: "Almanya'da 4 milyon 300 bin Müslüman yaşıyor. Bunların üçte ikisi ise NRW'de bulunuyor. İslam din dersleri çoğunluğu Türk olan Müslüman göçmenlere buralı olduklarını hissettirmesi açısından önemli. Şu anda 33 ilkokulda, 2000 civarında çocuk bu derslere katılıyor..

TEMASLAR KÖLN'DE SÜRDÜ


Almanya Protestan Kilisesi Başkanı Dr. Nikolaus Schneider'i hastalığından dolayı Düsseldorf'daki evinde ziyaret eden Prof. Görmez, daha sonra Köln'e geçerek Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Merkezi'ne geldi. Burada DİTİB yönetim kurulu üyeleri ve birim müdürleri faaliyetlerle ilgili başkana bilgi verdiler. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ertesi gün DİTİB Genel Kuruluna katıldıktan sonra, merkezleri Köln'de bulunan ATİB, Milli Görüş, İslam Kültür Merkezleri Birliği ve Hacı Bektaş Veli Cem Evi'ni ziyaret etti. Görmez pazartesi bazı Katolik kuruluşlarını ziyaret ettikten sonra Köln'de Keup caddesi esnafıyla bir araya gelecek. Salı günü Köln'de Türk yaşlıların da bulunduğu bir huzurevini gezdikten sonra Türkiye'ye dönecek.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Danimarka Almanya’dan gelen mültecilere sınırını kapattı KingWizard 0 385 11.09.2015, Saat:02:26
Son Yorum: KingWizard
  Almanya'da 2 tonluk bomba bulundu KingWizard 0 459 31.08.2015, Saat:02:27
Son Yorum: KingWizard
  İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth Almanya'da KingWizard 0 567 24.06.2015, Saat:23:44
Son Yorum: KingWizard
  Şoke eden iddia! integrand 0 363 08.03.2015, Saat:16:23
Son Yorum: integrand
  Nicki Minaj'ı şoke eden olay! integrand 0 395 21.02.2015, Saat:22:01
Son Yorum: integrand
  Bu sözler çok konuşulur! integrand 0 307 21.02.2015, Saat:21:50
Son Yorum: integrand
  Almanya’da otomobil devrimi HeavenLy 0 436 04.02.2015, Saat:22:11
Son Yorum: HeavenLy
  Almanya'dan yeni terör yasası HeavenLy 0 443 04.02.2015, Saat:02:47
Son Yorum: HeavenLy
  KPSS'de şoke eden cemaat itirafı Alpdna 0 372 23.08.2014, Saat:11:36
Son Yorum: Alpdna
  Almanya'da çifte Vatandaşlık Pazarlıkları Sürüyor bulent_dogan81 0 591 15.06.2014, Saat:22:27
Son Yorum: bulent_dogan81Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi