Sultan Papağanı Forumuna Hoşgeldiniz
Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir).

Alpdna avatar
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

- Gökkuşağı ispinozu üretimi


 Konu: Gökkuşağı ispinozu üretimi
 Tarih: 21.12.2011, Saat:14:44
#1
BİR ÜRETİCİDEN GOULDİAN FINCH ÜRETİM TEKNİKLERİ
İspinozlar arasında muhtemelen gouldian ispinozu kadar ilgi gören tür yoktur, kuş severlerin çoğu bu muhteşem güzellikteki kuşu üretmek için kitaplar okumakta kendilerine özgü teknikler geliştirmektedirler. Bu tekniklerin çoğu kendi aralarında tartışılır durumdadır.
İşte yazdığımız bu bilgiler 1972 yılından beri ispinoz üreten bir üreticiye ait tavsiyeler ve notlardır.. (not: Üretici şimdiye kadar ürettiği kuşlar arasında yıllar içinde yeni kafesler yeni yuvalar ve başka yeni teknikler denemiş çiftlerin bazılarının çok iyi ürediklerini ancak bazılarının da çok kötü ebeveynler olduklarını ve başarısız olduklarını belirtmektedir.)
• Bütün çiftler üreme kafeslerinde üretilmektedir ve yumurtaların ve yavruların bakıcı kuşlara verilmesi hususunda özel bir çaba sarf edilmemektedir. Yıllar içinde bu kuşların yavrularını büyütmek için bir cesaret kazanmalarına yardımcı olmuştur ve halen bakıcı kuşlar pek kullanılmamaktadır. Elbette bu üretilen kuş sayısının azalmasına yol açsa da üretici bunun kendi seçimi olduğunu belirtmektedir. Eğer sayı ve para hakkında ilgiliyseniz bengal ispinozlari işinize yarabilmektedir,ancak optimum başarı için kuşları çok yakından izlemeli kayıtlar tutmalı ve resmen nöbette olmayı gerektiriyor.
• Kullanılan kafesler 48x40x36 ölçülerindedir.


• Her kafeste iki tünek,bir yem kabı,bir mineral kabı (yumurta kabuğu+grit) ve yuva malzemesi kabı bulunmaktadır. Yuvalar kafesin dışına tutturulmaktadır. Yuva girişi tüneğin biraz üstüne bakacak şekilde yerleştirilir. Yuvaları genelde üreticiler kendileri yapmaktadır. Yuva ölçüleri 8x10x12 cm ebatlarında olacak şekilde verilmiş. Genelde iki tip yuvalıklar kullanılmış, ilk tipteki yuvalık 16 cm yüksekliğinde ve 12 şer cm ebatlarında (en,derinlik),her iki yuvalığında girişinde tünek bulunmamaktadır ilk yuvalıkta giriş yarım ay şeklindedir. Diğer yuvalıkta ise giriş oldukça büyüktür ve kuşların ilgisini çekmek ve cesaretlendirmek için bu şekilde tercih edilmiştir. (aşağıda) Bu ikinci yuva genelde mahremiyeti çok tercih eden gouldianlar için fazla açık olsa da genç kuşların yuvayı keşfetmelerini ve yuva örmeyi öğrenmeyi yuvayla haşır neşir olmaları için yardımcı olmaktadır.

(ilave not: Hemen bir başka üretici ise yuvanın önüne eklenmiş kapalı bir sundurmanın çok iyi sonuçlar verdiğini belirtmektedir.) (aşağıda)

• Yuvalar kafese kancalar ile dışarıdan asılır ve dıştan yapılan kontroller,gözetlemeler ve temizlikler için arka kapağı açılır şekilde tasarlanmaktadır.
Genelde yuva malzemesi olarak ilk bermuda çimeni (aşağıda)
kullanılmış ( güney Amerika ve sıcak ülkelere özgü bir ot) ve çiftlere bol miktarda verilmiş (diğer malzemeler ile birlikte (hindistan cevizi lifi vb.. ot türü şeyler mutlaka önemli verilmeli) gouldianlar yuva malzemesi ile oynamayı çok severler ve ayrıca çiftler arasında ki bağıda kuvvetlendirir. Ayrıca yumurtalar bırakıldıktan ve kuluçka başladıktan sonra asla yuva malzemesi verilmemelidir ki bu çiftlerin tekrar yuva örmesine ve yuvayı unutup terk etmelerine neden olur. Bazı kuşlar yuva gözetlemeye karşı toleranslıdır ancak
kuluçka başladıktan sonra kafesin yerinin değişmesi,kafesteki malzemelerin değiştirilmesi ve rahatsızlık verilmesi kesinlikle önlenmelidir
• Kuluçka bu kuşlarda diğer Avustralya ispinozlarında ki gibi seyretmektedir. Ortalama yumurta sayısı 4-5 ancak daha yüksek rakamlar da normaldir. Kuluçka ilk yumurtayla beraber başlar ve 5-7 gün sonra yumurtalar dolu ise renk değiştirir. Taze bırakılmış yumurtalar beyaz,5-6 günlük dolu yumurtalar uçuk pembe ancak boş yumurtalar ise sarımsı beyazdır. Yumurtalar böylece kontrol edilip boş olanlar kaşıkla yuvadan alınır,renkten pek emin değilseniz bir el feneriyle bakın ancak kontrol işini sadece bir kere usulca yapın,kuşları telaşlandırmamaya dikkat edin ve 7. günde yapılması daha iyi olur. Mesela 5 yumurtalı bir kuluçkada yumurtalardan sadece biri doluysa asla boş yumurtaları almayın çünkü ebeveynler yuvayı terk edecektir. Yavrular 15-16 günde çıkacaktır ve çıkar çıkmaz beslenmeye başlanacaktır. Bu zaman zarfında limitsiz şekilde yem,mama ve sebze meyveleri ihmal etmeyin. Yavrular çok çabuk büyümektedirler ve kuyruk ve kanatlarında ki diken diken tüyler belirmeye başlar. İşte bu zamanlar yeni ebeveyn gouldianlar için kritik anlardır. Bilinmez bir sebeple bu zamanlarda yeni anne babalar yavrularda usanıp yuvayı terk eder veya yavruları yuvadan atarlar.. işte bu anlarda yuvaya geri koymak veya işe yaramıyorsa uygun bir bakıcı kuş bulmak gereklidir. Neyse ki çoğu zamanla yavruları başarılı şekilde büyütecektir. Böyle zamanların ihtimalini hep aklınızda bulundurun ve hazırlıklı olun.. Ancak genç kuşların yanı sıra tecrübeli ve iri üreyen kuşlarda yavrularda usanıp yuvadan atmaktadır işte bu gouldianların hiç tahmin edilemeyen ve sinir bozucu huylarıdır. Genelde ebeveynlere bakmaları için 4 ten fazla yavru verilmemektedir. 5-6 sayıdan fazla olan kuluçkalarda genelde 4 yavru bırakılmakta ve kalan civcivlerin başka çiftlere ve bakıcılara verilmesi oldukça bu durumları önlemektedir. Böyle durumlara izin verildiği zamanlarda ki başka sonuç ise bazı yavruların geri kalıp bağımsız olamamasıdır. Genelde sayıyı aşan yavrular yine başka gouldianlara öncelikle pas edilir böyle bir durum yoksa bengallere ve zebralara baktırılır. Zebralar da gouldianlara fevkalade bakmaktadır ancak bengallerden çok fazla agresif olmaları dezavantajlarıdır. Gouldianlar diğer türlere nazaran çok daha yavaş olgunlaşır ve bağımsız olurlar. Yavrular mümkün olduğunca ebeveynleri ile beraber olmalıdır hatta asla yavruları ayırmak için hiç acele etmeyin mümkünse yavruları ebeveynler ikinci kuluçkaya başladıkları zaman ayırın..
• Ebeveynlerinden yeni ayrılmış kuşlar çok naziktir ve dikkatli bakım gerektirir. Mutlaka geniş bir ortam sunulmalı,kalabalıktan oluşacak stres önlenmeli,böylece yetişkin tüylerini alana kadar ki kayıplar minimize edilmelidir. Gençlik tüylerinden yetişkin tüylerine geçiş çok kritik ve stresli bir evredir. Kafeslerin uçmaya elverişli ve 0,2 m2 alanında olması gereklidir. Bu tür bir kafese 6-7 kuş bırakılabilir. Hatta daha az sayıda kuş tavsiye edilir,bu rakamlar genç kuşlar için idealdir. Sularına mutlaka suda çözünen vitaminler ve iyot takviyesi günlük olarak sağlanmalıdır. Ayrıca yetişkinlere verilen diyet geçerli olmaktadır. Gouldianlar egzotik kuşlar olduğu için sıcaktan oldukça hoşlanmaktadırlar ancak iklime de alışabilirler. 15-25 dereceler oldukça uygundur. Aniden oluşan yüksek sıcaklılar gouldianları tüye sokacaktır buna dikkat edilmelidir.


YEM KARIŞIMI
• Karışık ispinoz yemi (iyi kalite) ufak sarı darı,kırmızı darı,beyaz darı,kanarya yemi,ve kabuksuz yulaf..


Gouldianlar bu yemleri oldukça sevmektedir. özellikle kanarya yemi,koyu renk darılar ilaveten ayrı kapta yumurta kabukları,grit, ayrıca yavrular varken sap darı eksik edilmemelidir. Niger tohumu ise bu karışıma katılabilir.

Üreme zamanlarında kafesler her gün kontrol edilir,yemlikler ve vitamin takviyeli suluklar değiştirilir.

alıntı: finch-tr.com
Sorularınız İçin Lütfen Özel Mesaj Atmayınız, Uygun Başlık İle Uygun Katagoriye Konu Açarak Sorunuz.[Resim: http://www.sultanpapaganlari.com/images/icons/uyari.gif]
 


Gökkuşağı ispinozu üretimi konusu
Gökkuşağı ispinozu üretimi Konusunun Linki Direk Link
Gökkuşağı ispinozu üretimi Konusunun HTML Kodu HTML Link
Gökkuşağı ispinozu üretimi Konusu BBCode Linki BBCode Link
Gökkuşağı ispinozu üretimi Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  gökkuşağı ispinozu hasan1979 11 1,663 26.12.2016, Saat:20:32
Son Mesaj: Hakan TAN
  Jumbo ispinozu nasıl bir kuştur? Harun 55 2 1,176 03.10.2015, Saat:23:22
Son Mesaj: Alpdna
Wink Gökkuşağı İspinozunu bilenler beri gelsin gidenler geri gelsin... SedatCengaver 4 1,875 01.11.2014, Saat:08:12
Son Mesaj: SedatCengaver
  Zebra İspinozu Üreme Mustafamert 0 1,013 27.06.2014, Saat:21:24
Son Mesaj: Mustafamert
  Zebra İspinozu Üretimi(Hint Bülbülü) Alpdna 11 9,773 07.06.2014, Saat:22:02
Son Mesaj: kayra
  Kesik boyun İspinozu yumurtayı zemine yapıyor worm32 4 2,153 09.12.2013, Saat:05:14
Son Mesaj: worm32
  Çilek ispinozu xıdır 1 1,406 27.09.2013, Saat:10:39
Son Mesaj: Mardukhan
  çilek ispinozu ßurak 1 1,473 27.09.2013, Saat:07:55
Son Mesaj: xıdır
  gökkuşağı ispinozlarda üretim ali güler 6 1,852 15.08.2013, Saat:23:12
Son Mesaj: ali güler
  Zebra İspınozu Hakkında Tum Soruların Cevapları Burada! Alpdna 6 5,658 16.07.2013, Saat:14:35
Son Mesaj: ömer02Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
DMCA.com Protection Status