• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Genetik konusunda genel açıklamalar
#1
İngilizce'den Türkçe'ye bilgi aktarımı. Çeviri de ufak tefek hatalarım olduysa kusuruma bakmayın.

Alıntı:Summary

1. If both of the parents are grey, all the chicks will be grey.

Her iki kuş da gri ise tüm yavrular gri olacaktır.


2. If another of the parents is grey and the other carries a recessive color, every chick will be grey but they will also be split to that recessive color.

Eğer bir ebeveyn gri ve diğeri çekinik renk geni taşıyorsa, tüm yavrular gri olacak ama ayrıca o renge ayrılacaktır.

3. If both of the parents are split to the same recessive color, 25% of the chicks will be grey, 25% is visual to that recessive color and the rest 50% would be grey split to that recessive color.

Eğer her iki ebeveyn de aynı çekinik gene ayrılmışsa,yavruların %25'i gri, %25'i görsel olarak o çekinik renk, ve kalan %50si griden o çekinik renge ayrılacaktır.

4. If the other of the parents is visually some recessive color and the other is grey split to that same color, half of the chicks would be visually that recessive color. Half of the chicks would be grey split to that recessive color.

Eğer bir ebeveyn görsel olarak aynı çekinik renkte ve diğeri ise o renkten griye ayrılmışsa, yavruların yarısı görsel olarak o çekinik renkte olacaktır. Diğer yarısı ise griden o renge ayrılacaktır.


5. If both of the parents carry a same recessive color, there will be no grey chicks.

Eğer her iki ebeveyn aynı çekinik rengi taşıyorsa, hiçbir yavru gri olmayacaktır.


6. if the hen is grey and the cock carries visually some sex-linked color, all the daughters will have the sex-linked color. Cocks will be grey but they will have their father's X1 chromosome and be split to that sex-linked color.

Eğer dişi gri ve erkek görsel olarak bazı sex-linked rengi taşıyorsa, tüm dişiler o sex-linked rengi taşıyacaktır. Erkekler ise gri olacak ancak, babalarının X1 kromozomunu taşıyacak ve o sex-linked renge ayrılacaktır.

7. if a cock is grey and the hen carries visually some sex-linked color, all the chicks will be grey but the cocks will have the X2 chromosome from their mother and so they will be split to that sex-linked color.
Eğer erkek gri ve dişi bazı sex-linked renkleri taşıyorsa, tüm yavrular gri olacak ama erkekler annelerinden X2 kromozomunu taşıyacak ve o sex-linked renge ayrılacaktır.

8. If the hen is grey and the cock carries some sex-linked color as a split, half of the daughters will be grey, half of them would inherit the sex-linked color visually. All the sons would be grey but half of them would also be split to that sex-linked color.

Eğer dişi gri ve erkek bazı sex-linked renkleri bölünmüş olarak taşıyorsa, dişilerin yarısı gri, diğer yarısı ise görsel olarak o sex-linked rengi taşıyacaktır. Tüm erkekler gri olacak ama yarısı o sex-linked renge ayrılacaktır.

9. If the hen carries visually some sex-linked color and the cock is grey split to that same sex-linked color as hen has, half of the sons will inherit the sex-linked color visually, half of them would get it as a split to the X2 chromosome. Half of the daughters would be grey, another half would carry visually that sex-linked color.

Eğer dişi görsel olarak sex-linked rengi taşıyor ve erkek ise aynı sex-linked renge ayrılmışsa, erkek yavruların yarısı aynı sex-linked rengi görsel olarak, diğer yarısı X2 kromozomundan ayrılmış olarak taşıyacaktyır. Dişilerin yarısı gri diğer yarısı ise görsel olarak aynı sex-linked rengi taşıyacaktır.

10. If both hen and cock carry the same sex-linked color visually, all the chicks will inherit that color visually. No grey chicks.

Eğer dişi ve erkeğin her ikisi de aynı sex-linked rengi görsel olarak taşıyorsa, tüm yavrular aynı rengi görsel olarak alacaktır. Hiçbiri gri olmayacaktır.

11. If another from the parents is grey and the other carries a dominant color with single factor (heterotsygous), half of the chicks are grey and half represent the dominant color as a single factor.

Eğer bir ebeveyn gri ve diğeri baskın bir rengi tek faktör olarak taşıyorsa, yavruların yarısı gri ve diğer yarısı tek faktör olarak baskın renkte olacaktır.

12. If another from the parents is gret and the other carries a dominant color with double factor (homotsugous), all the chicks will be visual to that dominant color, even though sinlge factored. No grey chicks.

Eğer bir ebeveyn gri ve diğeri çift faktör bir baskın rengi taşıyorsa, tüm yavrular görsel olarak baskın renkte olacaktır, tek faktörlü olsa dahi. Hiçbiri gri olmayacaktır.

13. If the another from the parents carries a dominant color with single factor and the other parent is double factor, half of the chicks will be single factors and the other half will be double factors. No grey chicks.

Eğer herhangi bir ebeveyn baskın bir rengi tek faktör olarak taşıyor ise ve diğeri de çift faktörse, yavruların yarısı tek faktörlü ve diğer yarısı ise çift faktörlü olacaktır. Hiçbiri gri olmayacaktır.

14. If both of the parents carry some dominant color as a double factor, all the chicks willl be double factored. No grey chicks.

Eğer her iki ebeveyn de aynı baskın rengi çift faktör olarak taşıyorsa, tüm yavrular çift faktörlü olacak, hiçbir gri yavru olmayacaktır.

Kaynak : http://www.neitokakadut.com/index.php?page=summary
Çevirmişken biraz daha çevirelim.

Alıntı:Name in english Mutation Symbol Inherited

Cinnamon Cinnamon Z_cin sex-linked recessive
Pearl Opaline Z_op sex-linked recessive
Lutino Ino Z_ino sex-linked recessive
Platinum Platinum Z_ino(pl) sex-linked recessive
Yellowcheek SL Yellowcheek Z_yc sex-linked recessive
Non Sex-linked lutino NSL Ino autosomal recessive
Whiteface Blue b autosomal recessive
Paleface Parblue b(pa) autosomal recessive
Pied Recessive Pied dm autosomal recessive
Bronze fallow Bronze fallow af autosomal recessive
Emerald uncertain not given? autosomal recessive
Dilute (Pastel silver) Dilute dil(1) autosomal recessive
Edged dilute (Silver spangle) Edged dilute dil(2) autosomal recessive
Dominant silver Dominant dilute DD dominant
Yellowface Yellowface YC dominant


#2
güzel paylaşım olmuş .ellerinize sağlık.Gulumseme

#3
güzel paylaşım olmuş emeğine sağlık Smile

Çilek - Lutino - Dişi
Rikiboy - Albino - Erkek
Mario - Albino - Dişi
Gomez - White Face heavy Pied -Erkek

#4
emeğine sağlıkKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kuşların temizliği konusunda bilgi almak istiyorum Kadiraygun 0 155 22.03.2017, Saat:23:25
Son Yorum: Kadiraygun
  Eş ayırıp, eşlerden birini başka bir sultan ile çiftleştirme konusunda totti 0 219 08.03.2017, Saat:19:55
Son Yorum: totti
  çiftleşme konusunda yardım celalfarukk 5 738 23.09.2015, Saat:00:00
Son Yorum: SyberMafia
  2 günlük yavrum konusunda acil yardım semerkant 0 645 27.07.2015, Saat:21:07
Son Yorum: semerkant
  Üretim konusunda edindigim bilgileri paylaşmak istedim.. sercan20 2 695 05.05.2015, Saat:13:32
Son Yorum: 212erso
  Çiftleşme konusunda bir sorum var kemalcelik155 6 884 01.04.2015, Saat:12:11
Son Yorum: kemalcelik155
  2 Wf 2 Lutino Eşleme konusunda Fikirleriniz oguzhan06 0 713 27.02.2015, Saat:19:05
Son Yorum: oguzhan06
  Yuvalık konusunda yardım edin lütfen. serdarhew 8 1,420 22.02.2015, Saat:01:20
Son Yorum: serdarhew
  kuşlarda yavru alamamanın genel nedenleri drokuz 0 486 28.01.2015, Saat:11:47
Son Yorum: drokuz
  mutasyon konusunda yardımlarınızı bekliyorum:) nil sip 7 775 07.10.2014, Saat:13:18
Son Yorum: Cockatiel29Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi