• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gallah Kakaduları
#1
Temel Bilgiler

Yüz milyonlara varan nüfuslarıyla bu kakadu, Avustralya'nın en çok görülen kuşudur. Fakat, Avustralya dışında üretilmeleri oldukça az olduğundan, avikültürdeki kakadular içinde daha pahalı bir türdür. Aslında, bu kuşların kuşhanede diğer kakadulara göre üretilmesi daha kolaydır, kuşlar da üretkendir. Yaşam süreleri 40 yılı bulabilir. İnsanlara çoğu kuş türünden daha bağlıdırlar ve eğitimleri oldukça kolaydır. Güneydoğu kısmına yakın bazı adalarda da görülebilir. Yaklaşık 35 cm. kadar olabilirler. Kakadu türleri arasında ufak bir yeri vardır fakat renkleri ile insanları hayran eder. Beyaz saçları, boğazından karnına uzanan gül pembesi tüyleri ve gri kanatları ile görenleri büyüleyen ve canayakınlığı ile birçok evin bireyi olan bu sevimli kakadular genellikle tek eşli yaşarlar. Kalın sesleri vardır.

Erkek Gallah Kakadulları kahverengi(hatta neredeyse siyah) renkli göz irisine sahiptir. Dişilerde ise daha farklıdır. Beyaz ile pembe olarak değişir. Gençlerin gözleri daha mat bir renge sahiptir.

galah.png

Beslenme ve Barınak

Gallah kakaduları çeşitli meyve tohumlarından ve meyve çekirdeklerinden beslenir. Böğürtlene, duta, ahududya bayılırlar. Ara sıra bazı böceklerden ve larvalardan da beslenirler. Ormanlık alanlarda yaşadıkları gibi bazen bahçelerde ve park gibi açık alanlarda da görülebilir. Bulundukları yere çok kolay uyum sağlarlar. Avustralya' da ekim aylarında pek sevilmezler çünkü ekinlere büyük zarar verirler.

Avusturalya bölgesinde yaşayan bir türdür. Bu bölgeye Güneydoğu kısma yakın bazı adalarda da görülürler. Güneybatı kesimlerinde rastlanılanlar ise daha çok asimile olmuş sayılan gruplardır.

clipimage013jn7.jpg

Üreme

Gallahlar ağaç kovuklarına yuva yaparlar. Elde yapılan kare yuvalıklara da yumurta bırakırlar fakat pek sevdikleri söylenemez. Daha çok su alanlarına yakın yerlere yuva yaparlar. Bunu yaparken de genellikle okaliptus ağacını tercih ederler. Kovuğun altındaki sert kabukları hayvanlardan korunmak için kullanırlar.(özellikle yılanlardan) Yuvalarını yerden yüksekte yaparlar. Kuluçka öncesi yuvanın içini yaş ağaç yapraklarıyla düzenlerler.

clipimage007oc9.jpg


Birkaç Resim
clipimage004oc3.jpg
clipimage005se9.jpg
clipimage0051rx0.jpg
clipimage006ju2.jpg
clipimage0061ij4.jpg
clipimage008kv6.jpg

yere düşme sahnesinde gülmekten öldüm Acik-agizli-gulumseme

#2
Gulumseme Gulumseme Horoz a benziyor bunlar ya Blank Teşekkürler Barkın tüm türleri toplayacağız sitemizde durmak yok devam Alkis

Konu Veya Yorumun Bir,Spam,Reklam,Düzen Bozucu,Ahlak Bozucu,Argo,Alakasız,Vb İçerikli ve T.C Yasalarına Aykırı Olduğunu Düşünüyorsanız http://www.sultanpapaganlari.com/images/...report.gif butonunu kullanarak Yöneticilere Gönderebilirsiniz.

Fotoğraf Yüklemek İçin Tıklayın.!

Forum Kuralları
İlan Kuralları
Konu Açma Kuralları
#3
güzel benzetme hülya abla aynen öyle Acik-agizli-gulumseme

Alkis
#4
Paylaşım için Teşekkurler Barkın Smile Gallahlarda Harikalar Bunların sultan papağanı ile kırması vardı bildigim kadarı ile.

Sorularınız için lütfen özel mesaj atmayınız. Uygun bir başlık ile uygun kategoriye konu açarak sorunuz. Unutmayın bilgi paylaştıkça çoğalır.
#5
Hey yarabbim şunlara bak ya (:horoz da iyi benzetme ama sanırım bunların ibikleri yukarı doğru çıkıyor :p

#6
(27.01.2012, Saat:01:05)anestetic Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hey yarabbim şunlara bak ya (:horoz da iyi benzetme ama sanırım bunların ibikleri yukarı doğru çıkıyor :p

Evet o kadar da horoza benzemeyelim demişler ibikler yukarı çıkmış Blank


Konu Veya Yorumun Bir,Spam,Reklam,Düzen Bozucu,Ahlak Bozucu,Argo,Alakasız,Vb İçerikli ve T.C Yasalarına Aykırı Olduğunu Düşünüyorsanız http://www.sultanpapaganlari.com/images/...report.gif butonunu kullanarak Yöneticilere Gönderebilirsiniz.

Fotoğraf Yüklemek İçin Tıklayın.!

Forum Kuralları
İlan Kuralları
Konu Açma Kuralları
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi