• Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
gaga kırılması
#1
önceki sultanımdan gaga kırılması nedeniyle ayrılmak zorunda kaldım.Bundada aynı şey olmasından korkuyorum bunu nasıl önleyebilirim veya kırılırsa nasıl düzeltebilirim???Huh#2
Bir Sultan papağanın günlük diyetinin ana parçası, farklı tahıl ve tohumları içeren kuş yemi karışımıdır. Bu tohumların, yenmeden önce kuşlarca soyulmaları gerekir. Gaga, tohumları soymak için mükemmel bir alettir ve bu yüzden hayatta kalmayı sağlar. Gaganın, eksiksiz olması zorunludur; aksi halde kuş yeteri kadar yiyemez. Gaganın bir kazada veya başka bir kuşla kavgada zarar görmesi durumunda, Sultan papağanının başı derde girecektir çünkü bu, onun artık yiyemeyeceğini dolayısıyla yakında açlıktan öleceğini ifade eder. Gaga iyileşip yeniden tohumları soyacak hale gelinceye kadar yardıma ihtiyacı vardır.

Yaralanma sonuçları Uçan bir kuşsa örneğin ayna veya pencereye çarpabilir, bu da, zedelenme gibi gaga yarasına sebep olabilir. Bu çarpışma yüzünden çoğunlukla gaga kırılır, olayların çoğunda üst çene, doğrudan engele vurması nedeniyle etkilenir. Alt çene, üst çene tarafından korunur ve genelde bir kazada zarar görmez. Ama kuşlar, gaganın sadece bir tarafı ile (alt ya da üst) yiyemez.

Kuş, kafatasına sıkıca birleşen alt çenesiyle tahılı düzeltmek için kullanılır. Üst çene, kuş tarafından hareket ettirilebilir ve alt kenarı ile tahılın kabuğunu ayırır. Üst çene kırıldığında veya ciddi yaralandığında kuş artık, tohumları soymak için gagasını kullanamayacaktır. Sultan Papağanları, kabuklu tohumları yutamadığından, üst çenelerinin bir parçasını kaybettiklerinde çoğunluk açlıktan ölmeye mahkumdurlar. Üstelik, yemleri, üst gaganın çarpma nedeniyle ciddi şekilde zedelenmesi durumunda o yüzeye değeceğinden yutamayacaktır.
Ama üst çenenin bir parçasının kaybı her zaman Sultan papaganının açlıktan ölmesini gerektirmez. Bazen üst çenenin kalan parçası, üst ve alt çene arasına yem sıkıştırarak kabukları ayırmasını sağlayacak kadar uzundur ve yara iyileştikten beslenebilir.

Üzücü bir şekilde üst çenesi, cereye yakın yerden kırılan bir Sultan papağanı bir daha yeniden tohumları soyamayacaktır. Böyle yaralar iyileştirilir ama çoğunlukla gaga doğal boyutuna tekrar dönmeyecektir. Çok katı bir karar olarak görülse de, bazen, zavallı hastayı uyutmak (ötanazi) daha iyi olacaktır. Açlıktan ölmesini engellemek için tek çare, yaşamının geri kalan kısmında her gün birkaç kez el ile beslemek olacaktır. Bu, kolay değildir çünkü özel yiyecekler yumuşak olacaktır ve birçok kuş püre yapılan tahıl ve tohumları yutmayı sevmez. Eğer alışkın olmayan bir kuşu beslemek zorundaysanız bu Sultan papağanı için bir işkence olacaktır. Bu yüzden, veteriner hekimle bu özel olayı görüşmeli ve kuş için neyin en iyi olduğunu bulmalısınız: Onu beslediğiniz her anın işkence olması veya uyutmak.


Ama içiniz rahat olsun, bir kaşıktan özel yumuşak yiyeceğini yemeyi öğrenen Sultan Papağanları var. Kısa sürede sahiplerine güvenmeye başladığından beslemek çok kolay olmaktadır.

Çarpmadan sonraki ilk günler
Çarpışmadan sonra kırık gaganın kenarı ağrı ve acıya çok duyarlıdır ve dokundulduğu zaman yeniden kanamaya başlar. Dürüst olmak gerekirse,gagası incinmiş bir kuşun herhangi bir şeyi yemesi hiç kolay değildir. Bu yüzden kuş için uygun ağrı kesici hekimle görüşülerek belirlenmelidir. Yumurta maması ve ezilmiş taze besin (Elma, muz, sebze...) gibi yumuşak yiyecekler de iyi bir seçenekdir. Ayrıca bebek maması da denenebilir ama laktoz içermemelidir, çünkü muhabbet kuşları onu sindiremez.

Besleme için başka bir yol, yaralı kuşa tohumları soyarak vermektir. Kumaşın iki parçası arasına tohumlar konulur ve kabuğunun ayrılması bir oklava kullanılır. Tohumlar kırılmayacak sadece kabukları ayrılacaktır. Ara sıra kumaşın üst parçası açılarak kabuklar hafifçe üflenir. Bu adımlar, tohumlar kuşa verilmek için hazır oluncaya kadar tekrarlanır. İpucu: Gagası yaralanan bir kuş için özel bir diyet yiyeceği olarak en sağlıklısı soyulmuş veya kırılmış akdarıdır. Ve bu arada, pek çok yaralı kuş, çimlendirilmiş akdarı/tahılları yemeyi tercih eder. Lütfen kuşunuzu bir haftadan daha uzun süre yalnızca akdarı ile beslemeyiniz. Kuşlar, sağlıklı kalmaları için farklı tahıl ve tohumlara ihtiyaç duyar. Yalnızca tek çeşidi içeren(= akdarı) dengesiz bir diyet kısa sürede eksiklik (vitamin vs. açısından) bulgularına neden olacaktır! Ve tabii siz veteriner hekimle bu özel diyeti kararlaştırmalısınz.

Gaganın kırıldığını fark eder etmez, kuşunuzun daha çok incinmesini önlemek için, çimlenmiş / ıslatılmış tohumlar (tohum karışımı) vermelisiniz. Dikkatli şekilde, kuşun aç kalmadığından emin olmak için izlemelisiniz. Birçok Sultan papağanı kırık bir gagayla yemeyi öğrenir. Gagaları, çoğunlukla, fazla doğal uzunluğu kadar büyümeyecek olsa bile, kuşlar, bu olumsuzluğa rağmen iyi bir yaşam sürdüreceklerdir. Kuşun ağırlığını en azından haftada bir kez kontrol etmelisiniz

Sorularınız için lütfen özel mesaj atmayınız. Uygun bir başlık ile uygun kategoriye konu açarak sorunuz. Unutmayın bilgi paylaştıkça çoğalır.
#3
saol kardeşim ellerine sağlık çok yardımcı oldunGözkirp:Acik-agizli-gulumseme

#4
kuş büyüdükçe gaga da büyür dimi büyürse bunu gaga taşıyla mı ayarlar yoksa kırılmamı olur

#5
(18.03.2012, Saat:00:21)serdar73mavi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: kuş büyüdükçe gaga da büyür dimi büyürse bunu gaga taşıyla mı ayarlar yoksa kırılmamı olur

Bir Diş Sürekli nasıl uzamıyorsa gagada sürekli o şekilde uzamaz öyle düşünün, Belli zamandan sonra uzamaz Gaga taşıyla yontarlar zaten,

#6
ya benim paşamın gagasının üstünde şerit var kırılıp kopucak gibi duruyo kendisi de her yere vuruyo kur hareketini çok yapıyo ondan mı yoksa vitamin eksikliğinden mi oluyo kafama takıldı
gaga taşıda var kafesinde mineralli olandanKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Question Tırnak Kırılması [Acil] Zignarut 6 142 27.07.2017, Saat:02:24
Son Yorum: Zignarut
  Yumurta kirilmasi ravzayilmaz29 0 61 10.07.2017, Saat:11:19
Son Yorum: ravzayilmaz29
  Gaga uzaması alpersultan 4 134 04.07.2017, Saat:19:40
Son Yorum: alpersultan
  Gaga soyulması Etlipide 4 285 20.01.2017, Saat:00:12
Son Yorum: Etlipide
  Gaga çevresinde tuy kaybı hrnshn 1 409 17.06.2016, Saat:11:42
Son Yorum: Emirrr
  tırnak kırılması... MehmetDavarci 2 492 07.06.2016, Saat:13:18
Son Yorum: hks
  Gaga problemi hkn345 0 442 25.05.2016, Saat:08:13
Son Yorum: hkn345
  Tırnak kırılması Şükrü24 2 440 12.05.2016, Saat:20:27
Son Yorum: Şükrü24
  Ayak ve Gaga da mantar olabilir mi acaba? goktugaktug 9 1,160 25.04.2016, Saat:03:36
Son Yorum: ahmet2670
  Gaga normalmi entropi13 5 655 09.04.2016, Saat:10:56
Son Yorum: newceriKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi