• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
gaga atması ısırıyor
#1
Question 
mrb arkadaşlar sultanım yaklaşık bir ay oldu alalı ele alıştı fakat farkettimki çok saldırgan oldu elimi her uzattıgımda ısırmaya çalışıyor aşırı derece sinirli asla dokundutmuyor sadece ele gelip yem yiyor sevmeye çalıştıgımda çıldırıyor gaga atıyor bagırır gibi ses çıkarıyor örnegin bi çok arkadaşların videolarında kendini sevdiren kuş gördüm bu kuş nden böyle sinirli acaba

#2
Bende yeni bir sultan aldim benimkide ayni senin tarifindeki gibi ama ilk gunki gibi degil kesinlikle bana sabır demislerdi hakliymislar kendine alistirmak sabırdan geciyor.

Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya.

Mevlânâ Celâleddîn Muhammed Belhî (Rûmî)
#3
Acik-agizli-gulumseme Zannedersen Petshoplardan alınan kuşların çoğunun böyle bir durumu var. Nedenini söyleyeyim ben size.

Bilindiği gibi kuşlar da farklı karakterler taşıyor. Bazı kuşlar çok agresifken bazıları da gayet uysal oluyor. Muhtemelen sizin kuşun agresif yanı ağır basmakta. Buna ek olarak da eğer aldığınız kuş yabancı ülkelerden kaçak olarak getirilmişse çok hırpalanmış ve ürkmüş oluyorlar. (Genelde Türkiyede yerli olarak büyük miktarda üretim yapan yer olmadığı için ihtiyacı karşılayabilmek amacıyla kuşlar ülkeye yabancı ülkelerden kaçak olarak getirtiliyor. Ki benim kuş da bu yolla getirtilen kuşlardan.) Özellikle ele karşı tepkileri büyük oluyor. Bunun için tahminimce aşırı sabır gerekiyor. 6 ay ve üstü bir müddet sabırla yaklaşmanız gerek.

Elden bu derece ürkmelerinin de elbette sebepleri var. Bu sebeplerden en büyüğü, kuşun yabancı ülkeden alınıp Türkiyedeki satışına kadar olan sürede onlarca defa elle yakalanıp başka yerlere transfer edilmesi. (Bir düşünün her gördüğü insan hayvanı zorla avuçlayıp başka yerlere götürüyor.) Daha küçük yaşlarda olan kuşların bu kadar çok elle yapılan cebre maruz kalması kuşun ele karşı olan düşmanca tavrının uzun sürmesine neden olmakta. Yani kuş, eli düşman olarak algılıyor. Kuşun tam da gelişme çağında yapılan bu davranışlar kuşta kalıcı durumlara neden olabiliyor.

Daha sonraları elden yem vs. yese dahi kendine dokundurtması çok uzun sürebiliyor. Kendimden örnek vereyim; benim kuşu alalı 4 aydan uzun süre geçti. Şu anda ele geliyor, elden bir şeyler yiyor, kendini kaşıtıyor. Ancak bu kaşıtma safhasında elden kesinlikle ürküyor. Çene, dudak yahut burunla kaşıyabiliyorum ancak ele karşı hala agresif. Arada bir kaşıtırken kafayı gömüyor, fırsattan istifade elimle kaşımaya başlıyorum. Parmağımı görünce hemen kendini geri atıp bana ya tıslıyor ya da cıyyııkk diye bir çığlık sesi çıkarıyor (Sanki boğazlanıyor gibi ses çıkıyor). Bu açıkça kuşun ürktüğünün veya nefret ettiği bir durumla karşılaştığının bir belirtisi.

Bazı durumlarda da kuş sonradan agresifleşiyor. Benim ufaklık geldikten 2 hafta sonra ele konuyordu. Elime konduğunda baş parmağımla göbeğine dokunabiliyordum. Daha sonraki aylarda artık bunu yaptığımda tıslayıp kaçmaya başladı. Bu da zannedersem bazı kuşlarda rastlanan bir durum. Endişelenecek bir durum yok. Zamanla ele de alışacaktır. Tavsiyem çok sabırlı olun. Fazla üstüne gidip kuşu iyice ürkütmeyin. Ele alıştırma sürecini birkaç yıla yayabilirsiniz.

İsim: Tayyare
Tür: Pearl
Cinsiyet: Dişi
#4
Halil beyin de söylediği gibi kışlar ele alınmaktan telef oluyorlar.bende bazen petshopları geziyorum orada bile sırf göstermek için kuşu avuçlayıp çıkarmaya çalışıyorlar.bu durumda kim bilir günde yada haftada kaç kez avuçlanıyorlar.siz sabırlı olun.onunla sakin sevecen bir tonda konuşun.ısırmaya kalktıgında üzüldüğünüzü belli edin söyleyin bunu ona.inanın anlıyorlar.

Kuşlarınızı veterinere götürün,onlar size muhtaç.

yakışıklı piedim dengesiz kuşum boncuk Male
lutino jessica Female

http://img194.imageshack.us/img194/2257/qbqi.jpg


#5
benimkide ilk aldıgımda ısırıyordu bugun 13.günü saldıgım zaman ısırmadıgını fark ettim kuş aniden değişmiş kafeste dura dura elimle kafasını kaşıdım kafasını eğiyor felan gagasıyla elime dokunduruyo kaşıttırana kadar elimde merdiven yapıyoruz biraz ama hala ürkeklik var biraz 13 günde bu kadar ilerleme beklemiyordum valla oldu ama.

#6
ilginiz için tşk bazen saldırgan olması hoşuma gidiyor ozaman bi başka tatlı oluyor eminim ki yapa bilse beni parçalar öyle bi kızgınlık varki ama kaçmıyor benden çok sevimli benim yabani eşek arısı BlushKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Çok Isırıyor Yaklaşamıyorum ErenNight 1 54 Dün, Saat:12:18
Son Yorum: aydogdu
  çok ısırıyor ilkerim 1 121 08.06.2017, Saat:09:37
Son Yorum: SedatCengaver
  Yeni aldığım albino papağanım elimi fena ısırıyor? lCnsnRl 1 371 28.10.2016, Saat:14:22
Son Yorum: UltrAslan58
  yeni aldım papağan çok ısırıyor rqadu 9 856 15.04.2016, Saat:17:33
Son Yorum: markymark
  Kafesin içinde boşluğa Gaga sallama kekme Gogopesttgo 2 751 27.09.2015, Saat:00:37
Son Yorum: Gogopesttgo
  sürekli elimi ısırıyor durmuyor Cengizhan 19 2,125 25.09.2015, Saat:01:43
Son Yorum: Gogopesttgo
  Sultan Papağanım Elimi Isırıyor Ne Yapmalıyım robin101 5 1,524 25.09.2015, Saat:00:27
Son Yorum: SyberMafia
  Burun Kanaması , Gaga morarması. Yardım lütfen. emirhans531 1 900 22.09.2015, Saat:19:21
Son Yorum: euqenie
  sultan papaganım elimi ısırıyor Onur Ermiş 4 1,477 10.08.2015, Saat:23:54
Son Yorum: Onur Ermiş
Thumbs Down Sultan Papağanım hep ısırıyor LimonSultan 4 916 18.06.2015, Saat:12:50
Son Yorum: LimonSultanKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi