• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Evcilleştirme ve Eğitim Deneyimleri
#1
Merhaba Sultan Papağanları ailesi,

Sizlere ailemin yeni üyesi Limon aracılığıyla “Papağan Eğitimi” için izlediğim yollardan bahsedeceğim, deneyimlerimi aktarmaya çalışacağım. Limon 5-6 aylık erkek bir “Kırmızı Alınlı Kakariki Papağanı”. Oldukça sakin bir yapıya sahip ve çok meraklı.
Bir kuş galerisinden, salma kafes içerisinden seçilerek alındı. Yani ele alışkın, insana alışkın ev ortamından gelen bir bebek değil. Kuş seçim kıstaslarım ise renkleri canlı olmalı, sağlıklı tüyler, normal davranışlar ve ağır başlı (uyuz veya hastalıklı değil, sakin) olması ve gaga-burun-göz sağlığı.
Limon’dan kısaca bahsetmiş olduk. Limon bir Sultan değil, evet ama benim eğitim için izlediğim yol Sultanımı eğitirken kullandığım yol ile aynı. Sultan papağanımız Duduyu (Cinnamon Dişi) bu güzel foruma üye olmadan önce eğittiğim den onunla ilgili bir konu açamıyorum. Ama sık sık 2 evcilimi aynı durumlarda verdikleri tepkiler ile kıyaslayarak örnekleme yapacağım.

Eğitimi ben 2 bölüme ayırıyorum. Birinci bölüme “evcilleştirme” ve ikinci bölüme de “eğitim” diyorum. Evcilleştirme, kuşumuzu evimize getirdiğimiz ilk anda başlamış oluyor. Forumumuzun ilgili bölümlerinde bulabileceğiniz besleyeceğimiz türü seçmekten tutun, besleme koşullarına, kafes ölçü ve biçimine hatta kalacakları oda içerisindeki konumlarından bile etkilenen bir durum. Yabani bir kuşun önce insanın sürekli ve düzenli varlığını kabullenmesi, elinden korkmamayı öğrenmesi (alışması), ikramlarımızı doğrudan elimizden veya yakınımızdan kabul etmesi, doğrudan elimizle temas etmesi (dokunma ve ele-parmağa çıkması), kafesinden çıkarıldığında güvenli nokta olarak elimizi veya vücudumuzu seçmesi ve mümkünse kafesine geri koyulabilmesi diyebilirim sanırım. Tabi bu yazdıklarım benim deneyimlediğim ve izlediğim yollar, benimsenmiş ve kabul görmüş tanımlar olmayabilir. Eğitim ise çok çok kısaca evcilimizin normal davranışları dışında ve/veya bizim istediğimiz anda yapmasını istediğimiz davranışları yapmasını sağlamak diyelim ve ileride detaylandırmak üzere noktalayalım.

Herkesin en çok sıkıntı yaşadığı konu sanırım evcilleştirme ve bir kere başarıldığında evcillerimizin dostluğu gerçekten paha biçilemez arkadaşlar. Birçok insan evcilleştirme için farklı yollar izliyor, kimisi kuşu doğrudan yakalar avucunun içerinde iken alışması ve korkusunu yenmesi için onunla konuşur, dokunur ve bu işi kuş durumu kabullenene kadar tekrar eder. Kimileri yabanı kuşunun güvenini kazanmaya çalışır. Onu gözlemler, tatlı dille yaklaşır, sevdiği yiyeceği tespit eder ve bunu güven oluşturmak için kullanır. Bende bu ikinci yola inananlardanım. Yabani kuşla konuşmak, ilgi göstermek ve bence en önemlisi en sevdiği yiyeceği bularak bunu iyi kullanmak tan yanayım. “en sevdiği yiyeceği bulmak” ne demek şimdi? Kanaryalar ve Hint Bülbülleri için pek geçerli olmayabilir ama Paraket türü kuşlar için böyle bir durum var. Mesela benim Sultanım Dudu “dal darı” hastası, dal darı ile evcilleşti. Limon ise “çekirdek” seviyor. Bizde çekirdeği sadece ve sadece ödül-ikram olarak kullanıyoruz (zaten kuşlar için yararlı bir besin değil, ana besin olarak kullanılmamalı).

j5bf9e.jpg
Resim 1: Dördüncü gün, ilk temas

303eiop.jpg
Resim 2: Dördüncü gün

TANIŞMA VE EVDEKİ İLK GÜNLER
Tanışma ve evdeki ilk günler bence oldukça önemli. Hadi gelin biraz empati yapalım. Aile yanından veya geniş bir koloniden (salma) gelen bir yabani kuş önce korku, ardından şaşkınlık ve sakinleşme süreçlerini yaşayabilir. Sultanımız Dudu kriz benzeri durumlar yaşıyordu mesela. Kontrolsüz çırpınmalar ve o günden beri hiç çıkartmadığı çığlık sesleri eşliğinde kendini kafese vuruyordu. O günlerde içimin nasıl acıdığını anlatmam mümkün değil arkadaşlar. Limon ise çok farklı, o kadar meraklı ki yabancılık, korku vb. şeyleri yaşayamıyor merakından  Yani durum her kuş için farklılık gösterebilir. Yapılacak şey yabani kuşu gözlemlemek, sakin hareketler ve ses tonuyla iletişim kurmak, konuşmak. Sürekli tepesinde dikilmemek ama tamamen de ilgisiz bırakmamak. Aşırı korku, çırpınma gibi durumlar için siyah veya koyu renkli bir örtü ile yabani kuşun üzerini örtmek faydalı olabilir. Biz Dudu kriz geçirdiğinde ilk 3 gün aralıklarla örtü örterek dinlendirdik ve dördüncü gün artık çırpınmayı ve çığlıkları kestiğini gördük. Limon gibi sizi daha şanslı hissettiren sakin kuşlarda ise işiniz daha kolay. İlgi, sevgi, yumuşak bir ses tonu ile güven dolu, sakin hareketler yabani kuşunuzu evcilleştirmenin temel anahtarları. Limonun ilk gününde tamamen kendi başına bırakmayı ve hiç ilgilenmemeyi seçtik. Kendi başına kalıp ortama alışma sürecini sakin yaşasın diye. İkinci ve üçüncü günler 1’er saat kadar doğrudan konuşarak, kafesin yanında durarak ilgilendik, üçüncü gün Limon kafesin bizden taraf tellerine gelip bizi dinlemeye ve ötmeye bile başladı.

2vmd16x.jpg
Resim 3: Üçüncü gün

Üçüncü gün gecesi çeşitli yem karışımları arasından en çok çekirdek yediğini gözlemledik ve tüm yemlikleri kafesinden aldık, sadece bir yemliğe içerisinde çekirdek olmayan yaklaşık 1,5 yemek kaşığı yem koyduk. Dördüncü gün akşam 19:00’a kadar o 1,5 kaşık yemle idare etti ve geldiğimizde yemler neredeyse bitmişti. İşte evcilleştirmede benim için önemli bir nokta burası. Yabani kuşumuza elimizle ilk yiyecek ikramı anı  Hali hazırda tek tip muhabbet kuşu yeminden bunalan Limon 7-10 dakikalık bir bekleyişin ardından bileğime kadar kafesin içinde olan elimdeki çekirdeklere ilgi göstermeye başladı. Çekinerek de olsa 8-10 çekirdeği bir ayağı elimin üzerinde iken avcumun içinden alarak yedi. Eşimde aynını tekrar ederek bir 8-10 çekirdekte o ikram etti ve dördüncü günün akşamı elimize dokunmasını ve ikramımızı kabul etmesini sağladık.

w3foo.jpg
Resim 4: Beşinci gün, doğrudan el ile ikram

ogbf3d.jpg
Resim 5: Beşinci gün

Sultanımız Dudu için bu süreç daha sancılı ve uzun olmuştu. Kriz benzeri atakları dördüncü gün kesilmişti ve yemliğini almaya kıyamıyorduk. Önceki deneyimlerimden bildiğim için beşinci gün eve dal darı ile dönmüş, akşam ve sabah 30-40’ar dakikalık denemelerle dokuzuncu gün kafesin açık kapağından içeriye ikram ettiğim dal darıyı yemesini sağlamıştık.

ELE ALIŞTIRMA VE ELDEN BESLEME
Evcilleştirmenin en keyifli fakat en dikkat edilmesi gereken bölümüdür bence. Bu bölümde istenmeden yapılacak bir yanlış sizi en iyi ihtimalle başladığınız noktaya daha kötüsü güvensiz ve korkmuş bir kuşla baş başa kalmanıza neden olabilir……


Evet, bu günlük bu kadar yeter sanırım. İlgili ve bilgili arkadaşlarım, daha az tecrübeli arkadaşlarım bu konunun işe yarar olduğunu düşünürseniz devamını da kaleme alırım yavaş yavaş. Umarım benim gibi içinde evcillerine karşı çok sevgi olan birilerinin işine yarar.

Alıntı değildir,
Kaynak belirtmeden alıntı yapmayınız http://www.sultanpapaganlari.com
Doruk

Dudu (Cinnamon - Dişi)
Can (Lutino Pearl - Erkek)
Limon (Kakariki Papağanı - Erkek)
#2
Teşekkür ederim yararlı olmuş benim erkek sultan 25 gün oldu evcilleşmedi bu yöntemi denemek istiyorum Acik-agizli-gulumseme

#3
Paylaşım için teşekkürler.. Konuda da yazdığınız gibi her kuşun karekteri farklıdır Bu sebepten çok yabani olan kuşların eğitimini biraz daha günlere yayarak yapmalıyız..

Ayrıca arkadaşlar bi noktayı yanlış anlayabilir oraya dikkat çekmek istiyorum
"tüm yemlikleri kafesinden aldık, sadece bir yemliğe içerisinde çekirdek olmayan yaklaşık 1,5 yemek kaşığı yem koyduk" yani aç bırakmıyoruz arkadaşlar... Teşekkürler..

'' Söz Bitti Şimdi Susma Zamanı ! ''
#4
(25.07.2013, Saat:15:04)Shift Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkür ederim yararlı olmuş benim erkek sultan 25 gün oldu evcilleşmedi bu yöntemi denemek istiyorum Acik-agizli-gulumseme

İşine yarar umarım. Bende hep yaradı

(25.07.2013, Saat:15:11)ömer02 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Paylaşım için teşekkürler.. Konuda da yazdığınız gibi her kuşun karekteri farklıdır Bu sebepten çok yabani olan kuşların eğitimini biraz daha günlere yayarak yapmalıyız..

Ayrıca arkadaşlar bi noktayı yanlış anlayabilir oraya dikkat çekmek istiyorum
"tüm yemlikleri kafesinden aldık, sadece bir yemliğe içerisinde çekirdek olmayan yaklaşık 1,5 yemek kaşığı yem koyduk" yani aç bırakmıyoruz arkadaşlar... Teşekkürler..

Rica ederim umarım arkadaşların işine yarar.
Ve evet püf noktalara dikkat etmek gerekli, aç bırakmak çözüm olamaz. Uzun ve keyifli bir süreç bu aceleye gerek yok..

Dudu (Cinnamon - Dişi)
Can (Lutino Pearl - Erkek)
Limon (Kakariki Papağanı - Erkek)
#5
Kuşunuzu çok beğendim.Gulumseme

#6
güzel paylaşım elinize sağlık Smile

KÜÇÜK AİLEM: http://www.sultanpapaganlari.com/konu-kucuk-ailem.html

Konu Veya Yorumun Bir,Spam,Reklam,Düzen Bozucu,Ahlak Bozucu,Argo,Alakasız,Vb İçerikli ve T.C Yasalarına Aykırı Olduğunu Düşünüyorsanız http://www.sultanpapaganlari.com/images/...report.gif butonunu kullanarak Yöneticilere Gönderebilirsiniz.


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  En Etkili Papağan Evcilleştirme Yöntemi Perde Eğitimi AhmetŞ 15 1,834 21.04.2017, Saat:01:14
Son Yorum: Ustunbey
  Eğitim Nurullah123 2 183 07.04.2017, Saat:15:43
Son Yorum: GurhanAtakan
  kuşu evcilleştirme Nurullah123 2 193 30.03.2017, Saat:13:55
Son Yorum: Nurullah123
  Eğitim Yardıma ihtiyacım var ayrıca Yeni başlayanlar birşeyler öğrenebilir apachee 1 195 02.03.2017, Saat:17:39
Son Yorum: MİÇO129
  Eğitim Konusunda yardım- Korkuyu yendik apachee 4 283 19.02.2017, Saat:22:50
Son Yorum: apachee
  Evcilleştirme için en uygun zaman? seffduman 1 219 13.01.2017, Saat:10:45
Son Yorum: burak0699
  Evcilleştirme yardım lütfen gokhan5034 4 249 11.01.2017, Saat:14:45
Son Yorum: beka_1907
  Sultan kapağını eğitim konusunda Sebastian63 3 399 25.12.2016, Saat:22:12
Son Yorum: Alperen8
  Göz Damlası ve Eğitim Stratejisi mertbozkir 1 267 13.10.2016, Saat:16:58
Son Yorum: sefer
  Eğitim Günlüğüm HastaPapağan 4 598 15.08.2016, Saat:22:08
Son Yorum: HastaPapağanKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi