Sultan Papağanı Forumuna Hoşgeldiniz
Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir).

Doruk Türkeş avatar
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

- Evcilleştirme ve Eğitim Deneyimleri


 Konu: Evcilleştirme ve Eğitim Deneyimleri
 Tarih: 25.07.2013, Saat:14:56
#1
Merhaba Sultan Papağanları ailesi,

Sizlere ailemin yeni üyesi Limon aracılığıyla “Papağan Eğitimi” için izlediğim yollardan bahsedeceğim, deneyimlerimi aktarmaya çalışacağım. Limon 5-6 aylık erkek bir “Kırmızı Alınlı Kakariki Papağanı”. Oldukça sakin bir yapıya sahip ve çok meraklı.
Bir kuş galerisinden, salma kafes içerisinden seçilerek alındı. Yani ele alışkın, insana alışkın ev ortamından gelen bir bebek değil. Kuş seçim kıstaslarım ise renkleri canlı olmalı, sağlıklı tüyler, normal davranışlar ve ağır başlı (uyuz veya hastalıklı değil, sakin) olması ve gaga-burun-göz sağlığı.
Limon’dan kısaca bahsetmiş olduk. Limon bir Sultan değil, evet ama benim eğitim için izlediğim yol Sultanımı eğitirken kullandığım yol ile aynı. Sultan papağanımız Duduyu (Cinnamon Dişi) bu güzel foruma üye olmadan önce eğittiğim den onunla ilgili bir konu açamıyorum. Ama sık sık 2 evcilimi aynı durumlarda verdikleri tepkiler ile kıyaslayarak örnekleme yapacağım.

Eğitimi ben 2 bölüme ayırıyorum. Birinci bölüme “evcilleştirme” ve ikinci bölüme de “eğitim” diyorum. Evcilleştirme, kuşumuzu evimize getirdiğimiz ilk anda başlamış oluyor. Forumumuzun ilgili bölümlerinde bulabileceğiniz besleyeceğimiz türü seçmekten tutun, besleme koşullarına, kafes ölçü ve biçimine hatta kalacakları oda içerisindeki konumlarından bile etkilenen bir durum. Yabani bir kuşun önce insanın sürekli ve düzenli varlığını kabullenmesi, elinden korkmamayı öğrenmesi (alışması), ikramlarımızı doğrudan elimizden veya yakınımızdan kabul etmesi, doğrudan elimizle temas etmesi (dokunma ve ele-parmağa çıkması), kafesinden çıkarıldığında güvenli nokta olarak elimizi veya vücudumuzu seçmesi ve mümkünse kafesine geri koyulabilmesi diyebilirim sanırım. Tabi bu yazdıklarım benim deneyimlediğim ve izlediğim yollar, benimsenmiş ve kabul görmüş tanımlar olmayabilir. Eğitim ise çok çok kısaca evcilimizin normal davranışları dışında ve/veya bizim istediğimiz anda yapmasını istediğimiz davranışları yapmasını sağlamak diyelim ve ileride detaylandırmak üzere noktalayalım.

Herkesin en çok sıkıntı yaşadığı konu sanırım evcilleştirme ve bir kere başarıldığında evcillerimizin dostluğu gerçekten paha biçilemez arkadaşlar. Birçok insan evcilleştirme için farklı yollar izliyor, kimisi kuşu doğrudan yakalar avucunun içerinde iken alışması ve korkusunu yenmesi için onunla konuşur, dokunur ve bu işi kuş durumu kabullenene kadar tekrar eder. Kimileri yabanı kuşunun güvenini kazanmaya çalışır. Onu gözlemler, tatlı dille yaklaşır, sevdiği yiyeceği tespit eder ve bunu güven oluşturmak için kullanır. Bende bu ikinci yola inananlardanım. Yabani kuşla konuşmak, ilgi göstermek ve bence en önemlisi en sevdiği yiyeceği bularak bunu iyi kullanmak tan yanayım. “en sevdiği yiyeceği bulmak” ne demek şimdi? Kanaryalar ve Hint Bülbülleri için pek geçerli olmayabilir ama Paraket türü kuşlar için böyle bir durum var. Mesela benim Sultanım Dudu “dal darı” hastası, dal darı ile evcilleşti. Limon ise “çekirdek” seviyor. Bizde çekirdeği sadece ve sadece ödül-ikram olarak kullanıyoruz (zaten kuşlar için yararlı bir besin değil, ana besin olarak kullanılmamalı).

[Resim: j5bf9e.jpg]
Resim 1: Dördüncü gün, ilk temas

[Resim: 303eiop.jpg]
Resim 2: Dördüncü gün

TANIŞMA VE EVDEKİ İLK GÜNLER
Tanışma ve evdeki ilk günler bence oldukça önemli. Hadi gelin biraz empati yapalım. Aile yanından veya geniş bir koloniden (salma) gelen bir yabani kuş önce korku, ardından şaşkınlık ve sakinleşme süreçlerini yaşayabilir. Sultanımız Dudu kriz benzeri durumlar yaşıyordu mesela. Kontrolsüz çırpınmalar ve o günden beri hiç çıkartmadığı çığlık sesleri eşliğinde kendini kafese vuruyordu. O günlerde içimin nasıl acıdığını anlatmam mümkün değil arkadaşlar. Limon ise çok farklı, o kadar meraklı ki yabancılık, korku vb. şeyleri yaşayamıyor merakından  Yani durum her kuş için farklılık gösterebilir. Yapılacak şey yabani kuşu gözlemlemek, sakin hareketler ve ses tonuyla iletişim kurmak, konuşmak. Sürekli tepesinde dikilmemek ama tamamen de ilgisiz bırakmamak. Aşırı korku, çırpınma gibi durumlar için siyah veya koyu renkli bir örtü ile yabani kuşun üzerini örtmek faydalı olabilir. Biz Dudu kriz geçirdiğinde ilk 3 gün aralıklarla örtü örterek dinlendirdik ve dördüncü gün artık çırpınmayı ve çığlıkları kestiğini gördük. Limon gibi sizi daha şanslı hissettiren sakin kuşlarda ise işiniz daha kolay. İlgi, sevgi, yumuşak bir ses tonu ile güven dolu, sakin hareketler yabani kuşunuzu evcilleştirmenin temel anahtarları. Limonun ilk gününde tamamen kendi başına bırakmayı ve hiç ilgilenmemeyi seçtik. Kendi başına kalıp ortama alışma sürecini sakin yaşasın diye. İkinci ve üçüncü günler 1’er saat kadar doğrudan konuşarak, kafesin yanında durarak ilgilendik, üçüncü gün Limon kafesin bizden taraf tellerine gelip bizi dinlemeye ve ötmeye bile başladı.

[Resim: 2vmd16x.jpg]
Resim 3: Üçüncü gün

Üçüncü gün gecesi çeşitli yem karışımları arasından en çok çekirdek yediğini gözlemledik ve tüm yemlikleri kafesinden aldık, sadece bir yemliğe içerisinde çekirdek olmayan yaklaşık 1,5 yemek kaşığı yem koyduk. Dördüncü gün akşam 19:00’a kadar o 1,5 kaşık yemle idare etti ve geldiğimizde yemler neredeyse bitmişti. İşte evcilleştirmede benim için önemli bir nokta burası. Yabani kuşumuza elimizle ilk yiyecek ikramı anı  Hali hazırda tek tip muhabbet kuşu yeminden bunalan Limon 7-10 dakikalık bir bekleyişin ardından bileğime kadar kafesin içinde olan elimdeki çekirdeklere ilgi göstermeye başladı. Çekinerek de olsa 8-10 çekirdeği bir ayağı elimin üzerinde iken avcumun içinden alarak yedi. Eşimde aynını tekrar ederek bir 8-10 çekirdekte o ikram etti ve dördüncü günün akşamı elimize dokunmasını ve ikramımızı kabul etmesini sağladık.

[Resim: w3foo.jpg]
Resim 4: Beşinci gün, doğrudan el ile ikram

[Resim: ogbf3d.jpg]
Resim 5: Beşinci gün

Sultanımız Dudu için bu süreç daha sancılı ve uzun olmuştu. Kriz benzeri atakları dördüncü gün kesilmişti ve yemliğini almaya kıyamıyorduk. Önceki deneyimlerimden bildiğim için beşinci gün eve dal darı ile dönmüş, akşam ve sabah 30-40’ar dakikalık denemelerle dokuzuncu gün kafesin açık kapağından içeriye ikram ettiğim dal darıyı yemesini sağlamıştık.

ELE ALIŞTIRMA VE ELDEN BESLEME
Evcilleştirmenin en keyifli fakat en dikkat edilmesi gereken bölümüdür bence. Bu bölümde istenmeden yapılacak bir yanlış sizi en iyi ihtimalle başladığınız noktaya daha kötüsü güvensiz ve korkmuş bir kuşla baş başa kalmanıza neden olabilir……


Evet, bu günlük bu kadar yeter sanırım. İlgili ve bilgili arkadaşlarım, daha az tecrübeli arkadaşlarım bu konunun işe yarar olduğunu düşünürseniz devamını da kaleme alırım yavaş yavaş. Umarım benim gibi içinde evcillerine karşı çok sevgi olan birilerinin işine yarar.

Alıntı değildir,
Kaynak belirtmeden alıntı yapmayınız http://www.sultanpapaganlari.com
Doruk
Dudu (Cinnamon - Dişi)
Can (Lutino Pearl - Erkek)
Limon (Kakariki Papağanı - Erkek)
 Konu: Cvp: Evcilleştirme ve Eğitim Deneyimleri
 Tarih: 25.07.2013, Saat:15:04
#2
Teşekkür ederim yararlı olmuş benim erkek sultan 25 gün oldu evcilleşmedi bu yöntemi denemek istiyorum Acik-agizli-gulumseme
 Konu: Cvp: Evcilleştirme ve Eğitim Deneyimleri
 Tarih: 25.07.2013, Saat:15:11
#3
Paylaşım için teşekkürler.. Konuda da yazdığınız gibi her kuşun karekteri farklıdır Bu sebepten çok yabani olan kuşların eğitimini biraz daha günlere yayarak yapmalıyız..

Ayrıca arkadaşlar bi noktayı yanlış anlayabilir oraya dikkat çekmek istiyorum
"tüm yemlikleri kafesinden aldık, sadece bir yemliğe içerisinde çekirdek olmayan yaklaşık 1,5 yemek kaşığı yem koyduk" yani aç bırakmıyoruz arkadaşlar... Teşekkürler..
'' Söz Bitti Şimdi Susma Zamanı ! ''
 Konu: Cvp: Evcilleştirme ve Eğitim Deneyimleri
 Tarih: 25.07.2013, Saat:15:14
#4
(25.07.2013, Saat:15:04)Shift demiş ki: Teşekkür ederim yararlı olmuş benim erkek sultan 25 gün oldu evcilleşmedi bu yöntemi denemek istiyorum Acik-agizli-gulumseme

İşine yarar umarım. Bende hep yaradı

(25.07.2013, Saat:15:11)ömer02 demiş ki: Paylaşım için teşekkürler.. Konuda da yazdığınız gibi her kuşun karekteri farklıdır Bu sebepten çok yabani olan kuşların eğitimini biraz daha günlere yayarak yapmalıyız..

Ayrıca arkadaşlar bi noktayı yanlış anlayabilir oraya dikkat çekmek istiyorum
"tüm yemlikleri kafesinden aldık, sadece bir yemliğe içerisinde çekirdek olmayan yaklaşık 1,5 yemek kaşığı yem koyduk" yani aç bırakmıyoruz arkadaşlar... Teşekkürler..

Rica ederim umarım arkadaşların işine yarar.
Ve evet püf noktalara dikkat etmek gerekli, aç bırakmak çözüm olamaz. Uzun ve keyifli bir süreç bu aceleye gerek yok..
Dudu (Cinnamon - Dişi)
Can (Lutino Pearl - Erkek)
Limon (Kakariki Papağanı - Erkek)
 Konu: Cvp: Evcilleştirme ve Eğitim Deneyimleri
 Tarih: 25.07.2013, Saat:16:59
#5
Kuşunuzu çok beğendim.Gulumseme
 Konu: Cvp: Evcilleştirme ve Eğitim Deneyimleri
 Tarih: 25.07.2013, Saat:18:52
#6
güzel paylaşım elinize sağlık Smile
KÜÇÜK AİLEM: http://www.sultanpapaganlari.com/konu-kucuk-ailem.html

Konu Veya Yorumun Bir,Spam,Reklam,Düzen Bozucu,Ahlak Bozucu,Argo,Alakasız,Vb İçerikli ve T.C Yasalarına Aykırı Olduğunu Düşünüyorsanız [Resim: http://www.sultanpapaganlari.com/images/...report.gif] butonunu kullanarak Yöneticilere Gönderebilirsiniz.
 Konu: Cvp: Evcilleştirme ve Eğitim Deneyimleri
 Tarih: 25.07.2013, Saat:20:06
#7
Doğadan yakalanmış (Eminönündeki satılan erikbaş papağanların yakalama olduğunu düşünüyorum.) papağanlar da aynı tekniklerle evcilleştirilebilir mi?
 Konu: Cvp: Evcilleştirme ve Eğitim Deneyimleri
 Tarih: 25.07.2013, Saat:21:34
#8
Burada yazan 2 sayfalık yazının özünde sabır ve güven aşılama meselesi var aslında. Teşvik olarak da yiyecek kullanımı. Yaşı çok ilerlememiş, genç hayvanlarda işe yarama ihtimali var. Sabır, sevgi ve birazda evcilimizin karakterine bağlı bence.
Dudu (Cinnamon - Dişi)
Can (Lutino Pearl - Erkek)
Limon (Kakariki Papağanı - Erkek)
 Konu: Cvp: Evcilleştirme ve Eğitim Deneyimleri
 Tarih: 25.07.2013, Saat:23:00
#9
Paylaşımın resimli ve detaylı anlatımlı olması çok güzel, gerçekten bir çok kişinin işine yarayacaktır.
Teşekkür ederiz.
Limon - Lutino

[Resim: http://s5.tinypic.com/2v00evd_th.jpg]
 Konu: Cvp: Evcilleştirme ve Eğitim Deneyimleri
 Tarih: 25.07.2013, Saat:23:05
#10
Faydalı bi paylaşım olmuş Smile muhabbet kuşumda denicem Smile
 


Evcilleştirme ve Eğitim Deneyimleri konusu
Evcilleştirme ve Eğitim Deneyimleri Konusunun Linki Direk Link
Evcilleştirme ve Eğitim Deneyimleri Konusunun HTML Kodu HTML Link
Evcilleştirme ve Eğitim Deneyimleri Konusu BBCode Linki BBCode Link
Evcilleştirme ve Eğitim Deneyimleri Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Eğitim Yardıma ihtiyacım var ayrıca Yeni başlayanlar birşeyler öğrenebilir apachee 1 100 02.03.2017, Saat:17:39
Son Mesaj: MİÇO129
  Eğitim Konusunda yardım- Korkuyu yendik apachee 4 193 19.02.2017, Saat:22:50
Son Mesaj: apachee
  En Etkili Papağan Evcilleştirme Yöntemi Perde Eğitimi AhmetŞ 2 596 28.01.2017, Saat:21:17
Son Mesaj: AhmetŞ
  Evcilleştirme için en uygun zaman? seffduman 1 154 13.01.2017, Saat:10:45
Son Mesaj: burak0699
  Evcilleştirme yardım lütfen gokhan5034 4 177 11.01.2017, Saat:14:45
Son Mesaj: beka_1907
  Sultan kapağını eğitim konusunda Sebastian63 3 304 25.12.2016, Saat:22:12
Son Mesaj: Alperen8
  Göz Damlası ve Eğitim Stratejisi mertbozkir 1 209 13.10.2016, Saat:16:58
Son Mesaj: sefer
  Eğitim Günlüğüm HastaPapağan 4 501 15.08.2016, Saat:22:08
Son Mesaj: HastaPapağan
  Albino sultan papağanı ısırmaması için eğitim önerileri Lokum2016 4 484 04.08.2016, Saat:18:08
Son Mesaj: Lokum2016
  Eğitim Dönemi HastaPapağan 3 391 04.08.2016, Saat:10:51
Son Mesaj: HastaPapağanBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
DMCA.com Protection Status