• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Evcil Kuşlarda Uygun Aydınlatmanın Önemi
#1
Evcil Kuşlarda Uygun Aydınlatmanın Önemi

Kuşlar, her gün doğal veya tam spektrumlu ışık (ultraviyole ışık da içeren) maruz kaldıllarında daha sağlıklı, daha iyi görünürler ve daha iyi davranabilirler. Kuş Vücudunda kalsiyum ve fosfor düzeylerinin uygun şekilde düzenlenmesinde elzem olan D vitaminin sentezi için doğal güneş ışığı veya tam spektrumlu aydınlatmaya ihtiyaç vardır.

Yetersiz Işıktan Kaynaklanan Sorunlar

• Eğer tam spektrumlu aydınlatmaya yeterlince maruz kalınmamışsa bunun bir sonucu olarak yeterli D vitamini sentezlenmediğinden mesela Gri Afrika papağanı gibi hipokalsemiye (kalsiyum düzeyinin düşüklüğü)yatkın bazı kuşlarda sorun yaşanır.
• Işıktan yeterince yararlanama; tüy yolma, ısırma ve bağırma-çığlık gibi davranış bozukluklarına neden olabilmektedir.
• Üreme genellikle aydınlatma süresi (gün ışığı miktarı) bağlıdır. Aydınlatma yetersizse kuşlar üreyemeyebilirler.

Çözümler

• Günde toplam 10-12 saat aydınlatma olmalıdır.
• Isının uygun olduğu esnada, kapıları güvenli bir şekilde kapatılmış kafesinden kuş dışarı çıkarılmalıdır. Güvenlik önemlidir, bu nedenle dışarıda kuş gözetimsiz bırakılmamalıdır. Unutulmamalı, kuş gölgede kalmalıdır. Çok sıcak değilse, genellikle sabah geç saatleri tercih edilir ve o saatlerde insektlerde henüz fazla değildir.
• Yağmurlu, sıcak, rüzgârlı, soğuk havalarda kuşun dışarı çıkması sakıncalı olduğundan, ultraviyole ışın içeren tam spektrumlu ışık kaynağı birkaç saat uygun miktar bir zamanlayıcı ile kuşun 45-50 cm yükseğinden uygulanabilir. Normal floresan ampuller, istenilen spektrumda ışık vermemektedirler. İnsanların hissedemeyeceği, manyetik balastlar bazen kuşların kolaylıkla algılayabildiği çok rahatsız edici titreşimler üretmektedirler.
• Yumurtlama ve dolayısıyla üreme dönemindeki kuşlar için, günlük aydınlatma süresinin 10 saatten kademeli olarak 16 saate çıkarılmalıdır.

Karanlıkta Kalma İhtiyacı

Evcil kuş türlerinin çoğu tropik bölgelerden orijin almaktadır. Genelde alışkınlıkları; 12 saat gün ışığı, 12 saat karanlık tarzındadır. Evcileşen bu kuşlar daha fazla uyumak isterler. Dolayısıyla günlük en azından uyku süresi 10 saat olmalıdır. Işık ve aktivite, yem, su ihtiyacı kuşu uyanık tutacaktır. Bu süre içinde avcılar söz konusu olabilir. Bunun için içgüdülerinde uyanık kalmak eğilimi mevcuttur. Ses varken uyuyabilirler, Ancak hareket etmek için daima tetikte(tavşan uykusunda) bekleyeceklerdir.

Yetersiz Uykudan Kaynaklanan Sorunlar

• Yetersiz uyku strese yol açar ve stres tüy yolma, ısırma, bağırma ve çığlık atma gibi davranışsal problemlere neden olabilmektedir.
• Uykusuzluk sonucu ciddi sağlık sorunları yaşanabilmektedir. İmmun sistemin baskılanmasından kaynaklanan hastalıklara duyarlı hale gelebilirler.
• Yeterince karanlıkta kalamayan bazı kuşlarda çiftleşme sinyalleri verebilirler. Sultan papağanlarının(tepeli papağanı) kimi türleri gün uzunluğu süresini artışına çok duyarlıdır. Eğer uzun süreler ışıkta kalırsa aşırı yumurtlama sorunlarında yatkınlık artar.

Çözümler

• Eğer hane halkı 10-12 saat hareketsiz ve sessiz kalamıyorlarsa, kuş uyurken, yapılacak şey basitçe kafesin örtülmesidir.
• İdeal olan diğer bir seçenekse; hayvanın küçük uyku kafesinde evin karanlık ve sakin bir bölümünde uyumasını sağlamaktır.
• Eğer işe gitmek için erken kalkmak söz konusu ise, kuşun ayrı karanlık bir odada kalmasını temin edilmelidir. Evde kimse olmayacaksa hayvanın istenilen zamanda uyanabilmesi için zaman saatine bağlı bir radyo, ışık vs ayarlanmalıdır.
Programlarda bazı ayarlamalar yapmak suretiyle, bazı ek ekipman edinme ve biraz yaratıcılıkla optimum sağlık ve huzur için hem hane halkına hem de kuşa uygun aydınlık ve karanlık saatler sağlamak mümkündür.

Dr. Kaya DEMİRÖZÜ
Kanatlı Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Papağanlar ve güzel sesli kuşlar sözleri yüzünden hapsedilirler, aptal balıkçıl istediği gibi dolaşır; çünkü susmak en iyi politikadır...
#2
bu faydalı bilgiler için size ve Kanatlı Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Kaya DEMİRÖZÜ'ne teşekkür ederim. Erzurumda yılın 6-8 ay arası hava kapalı olur. Bu nedenle acaba kuluçka makinelerınde kullanılan UV lambaları yada D vitamini takviyeleri bu açığı kapatmamıza yardımcı olabilir mi??

#3
(15.11.2012, Saat:17:46)ekaya657 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bu faydalı bilgiler için size ve Kanatlı Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Kaya DEMİRÖZÜ'ne teşekkür ederim. Erzurumda yılın 6-8 ay arası hava kapalı olur. Bu nedenle acaba kuluçka makinelerınde kullanılan UV lambaları yada D vitamini takviyeleri bu açığı kapatmamıza yardımcı olabilir mi??

tabiki yardımcı olabilir ama herşeyin doğal olanı her zaman için en iyisidir..sizde mümkün olduğu kadar gün ışığından faydalanmaya çalışın...

Papağanlar ve güzel sesli kuşlar sözleri yüzünden hapsedilirler, aptal balıkçıl istediği gibi dolaşır; çünkü susmak en iyi politikadır...
#4
erzurum gibi bir yerde özellikle bu aylarda gün ışığından faydalanmak oldukça zorSmile

Bir gün kıyamet kopar çöker karanlık
ALLAH bizi affetmez çok günah aldık
Sevenler ayrılamaz,bir plan yaptık
Tüm ÇARŞI cehenneme kombine aldık.


Özel Mesaj İle Yardım Talebi Yasaktır!
#5
(16.11.2012, Saat:00:47)xıdır Adlı Kullanıcıdan Alıntı: erzurum gibi bir yerde özellikle bu aylarda gün ışığından faydalanmak oldukça zorSmile

doğru söze ne denir.... Yılda sadece 1,5-2 ay güneş kendini gösterir.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kuşlarda Mineral ve Aminoasit İhtiyacı Nasıl Karşılanır? blocktrade 4 363 05.10.2016, Saat:21:10
Son Yorum: blocktrade
  Kafes uygun mu Srkya00 7 819 14.04.2016, Saat:21:07
Son Yorum: YEmre BOSTANCI
  kızım yalnız kalmasın,lütfen!evcil erkek arıyorum. nurcanarslan 0 533 23.09.2015, Saat:17:05
Son Yorum: nurcanarslan
  Sultan papağanı yaş ve fiyat hangisi uygun? Necatichdar 6 987 17.06.2015, Saat:02:38
Son Yorum: çakır42
  Evcil Sultan almak istiyorum Command45 4 921 12.06.2015, Saat:00:26
Son Yorum: Eski55
  paposumun titriyor ve hazir çekirdek içi uygun mudur? [L]yon 14 1,579 29.04.2015, Saat:07:37
Son Yorum: [L]yon
  Bu wf bu fiyata uygun mu? zeytin_şeker 22 2,170 19.10.2014, Saat:21:13
Son Yorum: SedatCengaver
  Sultan Papağanı Fiyatı Uygun muu ? miseslady 12 2,649 15.02.2014, Saat:23:13
Son Yorum: MetiN_06
  Evcil eş alsam sorun olur mu ? khanjar 15 1,713 23.11.2013, Saat:23:58
Son Yorum: khanjar
  Eş alıcam Uygun Yer Bulamadım heroyaso2 0 569 23.11.2013, Saat:20:07
Son Yorum: heroyaso2Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi