Sultan Papağanı Forumuna Hoşgeldiniz
Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir).

nik35 avatar
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

- Eş Almak İstiyorum da..


 Konu: Eş Almak İstiyorum da..
 Tarih: 03.06.2012, Saat:00:49
#1
Ardacığıma bir eş almak istiyorum da renkleri ve türü farkeder mi? Yavrulamada bi problem olur mu?
Bir de bazen şüpheleniyorum acaba dişi mi acaba bu diyorum tam cinsiyetinden emin olmama yardımcı olursanız bugün yarın bi eş alıcam fotolardan cinsiyet ve yaş tahmini yapabilirseniz sevinirim. İyi Forumlar

[Resim: img0170rw.th.jpg]
[Resim: img0166ip.th.jpg]
[Resim: img0487yw.th.jpg]
 Konu: Cvp: Eş Almak İstiyorum da..
 Tarih: 03.06.2012, Saat:01:01
#2
Cennet papağanı cinsiyet ayrımında kesin sonucu dna testi vermektedir. Yinede tahminde bulunulmasına yardımcı olacak farklar vardır. Dişilerin kuyruk tüyleri düz biter ve çoğunluğu aynı uzunluktadır erkeklerin ise daha ovaldir ortadakiler uzun yan tüyler biraz daha kısadır, dişilerin tünediklerinde ayakları arasindaki mesafe erkeklere göre daha fazladır ve dişilerin tünediklerinde karinlari tünege daha yakındır, dişilerin kafasının üst tarafı daha düzdür erkeklerinki dişilere göre ovaldir. Tabi bunlar da kesin değildir sadece tahmini güçlendirir.

Bu şekilde basitce cinsiyet ayrımı hakkında bilgi verilmiş; fakat net değil. Belki deneyimliler vardır aramızda bilenler yardımcı olabilir.
KOCAELİ / İzmit Hihi
 Konu: Cvp: Eş Almak İstiyorum da..
 Tarih: 03.06.2012, Saat:01:41
#3
Arkadaşlar şimdi benim papağan yeşil buna mavi ya da sarı renk eş alsam olur mu?
Flicker Lovebird--> Arda
Muhabbet K.--> Peynir
 Konu: Cvp: Eş Almak İstiyorum da..
 Tarih: 03.06.2012, Saat:01:52
#4
Bildiğim kadarıyla kırmızı gagalılar cennet, beyaz gagalılar sevda papağanı. Cennetlerinde türleri var renkleri değişebiliyor. Eş olarak sevda papağanı almamanı öneririm; tavsiye edilmiyor. Yani kendininki ile aynı renkteki gagası olanlardan almalısın Smile Ben pek anlamıyorum, bildiklerimi aktarayım dedim. Daha bilgili ve deneyimli arkadaşlar vardır aramızda.
KOCAELİ / İzmit Hihi
 Konu: Cvp: Eş Almak İstiyorum da..
 Tarih: 03.06.2012, Saat:01:53
#5
bu konuda cinsiyet ile bilgiler net bir şekilde var zaten her yerde aynı şekilde farklı değil renk konusunda tamamen sizin zevkiniz genelde fark etmez en zor iş cinsiyeti tutturmak kalıyor size şimdiden kolay gelsin
ŞİLA lutino Female
PAŞA grey Male
 Konu: Cvp: Eş Almak İstiyorum da..
 Tarih: 04.06.2012, Saat:01:53
#6
Bu konuda tecrubeli forumdaslarin yorumlarini bekliyorum konu daha guncel..
Flicker Lovebird--> Arda
Muhabbet K.--> Peynir
 Konu: Cvp: Eş Almak İstiyorum da..
 Tarih: 04.06.2012, Saat:02:11
#7
* Roseicollis Verde ( Şeftali yüzlü cennet papağanı, sevda papağanı )
* Roseicollis Lutino ( Şeftali yüzlü sarı cennet papağanı, sevda pağağanı )
* Fischeri Verde ( Fischer cennet papağanı )
* Personatus Verde ( Maskeli cennet papağanı )
* Personatus Viola ( Maskeli mavi cennet papağanı )

[Resim: turler1.png]

Aslında cennet papağanlarının Doğalarında aynı muhabbet kuşları gibi, çiçek ve bitki tohumları, ayçiceği tohumu (bildiğimiz tuzsuz çekirdek) yeşil yapraklı sebzeler, meyveler ile beslenmek tedirler. Hazır yem olarak muhabbet kuşu için verilen yemler cennet papağanınız için de uygundur ama sadece hazır yem beslenme için yeterli değildir. Her gün mutlaka taze meyve ve sebze verilerek vitamini bu şekilde almaları sağlanmalıdır. Meyveleri n tümü kabul edilir olmakla birlikte, yüksek su içerikleri nedeniyle isale sebebiyet vermemek için küçük miktarlar da sunulmalıdırlar.

Ayrıca meyve çekirdekleri toksik etki yapacağı için mutlaka ayıklanmalıdır. Günlük olarak verilebil ecek karışım nijer, akdarı, keten tohumu, yulaf, mevsimine göre elma, muz, portakal, kayısı, şeftali, üzüm şeklinde olabilir. Sebzelerd en yeşil ve kırmızı biber, brokoli, karahindi ba, bezelye, kereviz, mısır, taze fasulye verilebil ir. Erişkin bir cennet papağanına ek olarak fındık, fıstık (kabuksuz olarak), ceviz, pişmiş tavuk, yağsız ve tuzsuz peynir, yağsız yoğurt, pişmiş yumurta, pirinç, düşük şekerli düşük sodyumlu tahıl gevrekler i ve bunun gibi besinler verilebil ir. Daha önce muhabbet kuşu konusunda değindiğimiz gibi toksik etkisi ile ölüme sebebiyet verebilen avokado, çikolata, elma çekirdeği asla verilmeme lidir. Yağ ve tuz oranı yüksek besinlerd en kesinlikl e kaçınılmalıdır.

Ek olarak kafesleri nde mineral takviyesi sağlayıcı gaga taşı (mürekkep balığı kemiği) bulundurm ak gereklidi r.

Cennet papağanları Çiftleşme ve Üreme
Evde üretim için oldukça uygun papağanlardır.

Yavru almak istenildiğinde unutulmam ası gereken en önemli husus aynı türleri birbiriyl e çiftleştirmektir. Farklı türlerde cennet papağanlarının çiftleşmesinden %90 oranında ya sonuç alınamamakta, ya doğar doğmaz ölen yavrular elde edilmekte ya da sakat yavrular alınmaktadır. Bu hususa özellikle dikkat edilmesi gereklidir.

Erişkin cennet papağanları üreme dönemlerinde her zamankind en daha gürültücü ve sinirli olabilirl er. Agresif tavırlar sergileye bilirler.

Üreme dönemlerinde aynı kafes içinde tek çift kuş olması daha uygundur. Yuvalık için uygun boyutlar 20x20x20 cm şeklindedir. Yuvayı cennetler kendileri hazırlayacaktır, siz talaş, kum, gazete kâğıdı vs. gibi maddelerl e yuva hazırlamaya kalkışmayınız. Yuvayı hazırlayabilmeleri için kafeste boyasız kâğıt parçaları, kâğıt havlu, dallar, yuva ipi, saman, kuru ot ve banyoluk bulunmalıdır. (Banyoluk cennetler in kâğıt parçalarını ıslatabilmesi için gereklidi r. Ayrıca bu dönemde cennetler in daha çok banyo yapmaya ihtiyaçları vardır). Çiftleşmeye hazır olan çift 4-5 gün içerisinde yuvalarını bu malzemele ri kullanara k hazırlar. Kafes dışında bulunmaya alışık kuşlar olsalar bile bu dönemde kafesin dışına çıkarılmamaları ve kafesin bulundukl arı odanın en sakin yerine taşınması cennetler in rahat etmesi açısından uygun olacaktır.

Çiftleşme olduktan sonra dişi cennet 10 gün içinde hepsi birer gün arayla olmak üzere 4-8 yumurta yapar. Kuluçka 22 ila 30 gün kadar sürer. 5-6 günlük yumurta alınıp ışığa tutulduğunda döllenip döllenmediği anlaşılacak durumdadır (kuluçka süresince yumurtala ra dokunmak çok doğru değildir ancak döllenip döllenmediğinden şüphe duyuluyor s,a bir kaşık yardımıyla yumurta alınıp, kısa süre içinde incelenip tekrar yerine bırakılırsa bir sorun yaşama olasılığı en aza indirilmiş olur). Kuluçka döneminden sonra yavrular yumurta sırasına göre birer gün arayla çıkmaya başlarlar.

Tüysüz olarak yumurtada n çıkan yavrular, anne ve babasının ağızlarında onlar için hazırladığı sindirilm iş yiyecekle rle beslenirl er. Bu nedenle kuluçka döneminde ve anne ile baba yavruları beslerken yumurta maması verilmesi faydalı olacaktır. Bu dönemde kafeste yukarıda değinilen taze meyve ve sebzeler günlük yemleri ile birlikte hazır bulunduru lmalıdır. Yavrular doğduktan yaklaşık 1,5 ay sonrasına kadar yuvalıkta kalacakla rdır. Bu süre içinde yuvalığı temizleme ihtiyacı duyulacak tır. Bunu yaparken yavrulara kesinlikl e elle temas edilmemel i, bir kaşık yardımıyla yuvadan çıkarılmalı ve temizlik mümkün olduğunca çabuk halledili p tekrar yerlerine konulmalıdır. Yavruların ellenmeme sinin nedeni ebeveynle rin bundan hoşlanmaması ve ellenmiş bir yavruyu yuvadan atabilme olasılıklarının olmasıdır.

Yavrular yuvadan 38-45 gün sonra çıkmaya başlarlar. Yuvadan çıktıklarında tamamen anne babadan bağımsız değildirler. Tamamen bağımsız hareket edebilmey e yuvalıktan çıktıktan yaklaşık 2 hafta sonra başlarlar.

Yavruların beslenmes inde ek olarak meyveli ve sebzeli konserve bebek mamalarını da kullanabi lirsiniz. En azından bir yaşına gelene kadar çekirdek verilmeme si uygun olacaktır (çekirdek yavrulard a çok daha hassas olan kursağı delerek ölümlere neden olabilir).

Bir cennet papağanının yavru olduğu tüylerinin matlığından ve gagasının siyahlığından anlaşılabilir (yavru cennet papağanlarının gagası erişkinlerininkinin renginde değil, koyu kahve-siyah arasıdır ve büyüdükçe renk açılır). Yavru cennetler çok çabuk büyür kilo alırlar ve de çok kısa bir sürede yetişkin boyutlarına ulaşırlar. Burada dikkat edilecek husus göğüs kısmının düzgün ve şeklini tam olarak tamamlamış olmasıdır. Omurga kemiği, göğsün merkezind e bulunmalı ama bir çıkıntı veya sertlik oluşturmamalıdır, ayak parmakları belirgin, şekilli ve kuvvetli, nefes alışı yavaş ve düzgün olmalıdır. Aksi bir durum kuşun sağlıksız veya hasta olduğunun göstergesidir.--alıntıdır--
Aynı konu buradaki linkte bizim forumumuzda da mevcut lütfen biraz araştıralım okuyalım saygılar konu varken bakmayıp başka yerden alıntı yaptığım için kusuruma bakmayım
ŞİLA lutino Female
PAŞA grey Male
 Konu: Cvp: Eş Almak İstiyorum da..
 Tarih: 16.10.2012, Saat:18:39
#8
benc eş al.
 


Eş Almak İstiyorum da.. konusu
Eş Almak İstiyorum da.. Konusunun Linki Direk Link
Eş Almak İstiyorum da.. Konusunun HTML Kodu HTML Link
Eş Almak İstiyorum da.. Konusu BBCode Linki BBCode Link
Eş Almak İstiyorum da.. Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Yazın Gelmesiyle Yeni Bir Cennet Papağanı Almak İstiyorum :D akin06 4 1,373 01.05.2012, Saat:15:58
Son Mesaj: akin06
  Sevda papağanı yumurtlayan olursa almak isterim Chap 1 1,452 07.03.2012, Saat:00:30
Son Mesaj: HülyaBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
DMCA.com Protection Status