• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
embriyolar yumurtanın icinde ölüyor
#1
Arkadaşlar benim muhabetciftim yine yumurtladı.Maşallah yine 8 tane yumurta .Bundan önce ilk yumurtlamasında ( bu yazındı) 7 yumurta vermişti bundan 6 yavru cıktı.2 yumurtlamada yine 7 yumurtada ve bundan 2yavru cıktı birisi öldü ve 4 yavruda yumurtanın icinde öldü.Şimdiki problem yine aynısı. Yumurtaların hepsi dolu.Ama dün baktım yarık cıkması gereken yavru galiba yumurtanın icinde öldü.Cünkü yumurtanın bir kısmı siyah.Acba niye yavrular ölüyor yumurtanın icin.Havalar soguk bundan dolayımı.Yada evde nem az bundan dolayımı.Şimdi böyle birşey yaptım.Petekleri actım ve günde 2-3 kere cu kaynatıp bir kabın icine koyip kafesin altına koyuyorum ki buhar kafese geldin.Hani nem icin.Acaba dogru yapıyorum mu.Yada nerde yanlış yapıyorum

1 sultan (tequilla) R.İ.P 20122
2 cift takim muhabet ve artı 7 yavru cekoslavak hollanda kırma
1 Sevda (erkek)
1 Kakariki( erkek)
#2
muhabbet hakkında mehmet arkadaşımızın bilgilerinden faydalan derim.
kuşlar sürekli yatıyormu yumurtaya?

#3
(12.11.2012, Saat:20:57)Nurdan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: muhabbet hakkında mehmet arkadaşımızın bilgilerinden faydalan derim.
kuşlar sürekli yatıyormu yumurtaya?

evet ilginc olan da zaten bu nurdan hanım.anne sürekli yuvada yumurtaların üstünde.hatta arasıra babada yuvaya giriyor.Yani anne acemi degil.anne yumurtalara bakıyor.acaba diyorum havalar soguk ondan dolayı dogru ısıyımı alamıyor.sırf bunun yüzünden daha şimdiden petekleri yaktım ( artık ayın sonunda dogalzgazda şimdiden fatura rekorunı kırarım)Nemden dir diye düşündüm ve su kaynatıp kaba koyup kafesin altına koydum buhar cıksın diye.ama bu ne kadar faydalı olur onu bilmem.24 saat su kaynatıp kaba koyamam.bu seferde elektrik şampıyonu olacam.anlamadım gitti

1 sultan (tequilla) R.İ.P 20122
2 cift takim muhabet ve artı 7 yavru cekoslavak hollanda kırma
1 Sevda (erkek)
1 Kakariki( erkek)
#4
arkadaşlar su konuyada bakarmısınız http://www.sultanpapaganlari.com/konu-su...halmi.html korkuyorum ??

#5
mehmet akadaş bakarmısın bu konuya

1 sultan (tequilla) R.İ.P 20122
2 cift takim muhabet ve artı 7 yavru cekoslavak hollanda kırma
1 Sevda (erkek)
1 Kakariki( erkek)
#6
Talaş var sanırım yuvalıkta ? Yoksa eğer talaş kesin olsun. Nem önemli ama fazla sıcakta öldürür yavruyu, dişinin sıcaklığı yeterli olur sıcak suya gerek yok. Dişi yumurtayı nemli tutmak için arada bir suyu alıp göğüsüne döker ki yumurta nemlensin yavru hava alsın. Kuru sıcakta iyi değil soğuklarda. Birde dişi yumurtayı çevirmiyorsada ölebilir yarular. Yuvalığın sağ ve sol taraflarına üst kısmından delikler açmalısın yuvalık içinde hava akışı sağlansın, tabi ufak delik olsun bunlar. Zaten peteklerde yanıyor fazla sıcağa ihtiyaç yok. Ben de petekte yanmıyor Smile Yani ne fazla sıcak olcak ortam ne fazla nemli, ne de az nemli ne deaz sıcaklı. Gerisi dişiye kalmış.

Bir üretici bunu yazmış istersen oku;


EMBRİYO ÖLÜMLERİ; http://www.sultanpapaganlari.com/konu-em...mleri.html

Yumurtadaki şekil bozuklukları; Gelişim sürecindeki beslenme eksikliği, Yumurtanın soğuması, Embriyonun yumurta içinde yanlış konumda olması; Yumurta içindeki embriyonun birer ölüm sebebi olabilir. Ayrıca havadaki nemin çok fazla olması embriyonun nefes alamamasına; Nemin az ortamın sıcak olması da yumurtanın kurumasına sebep olabilir. Dişi MuhabbetKuşu yumurtaları nemlendirme ihtiyacı hissederse kafese verilmiş olan banyodan yada ıslak yeşilliklerden göğüs tüylerini ıslatarak yumurtaları nemlendirecektir.

Bunların dışında bir başka risk, Yumurtaların kaza yahut yemek amaçlı kırılması; İnce kabuklu yumurta kırılma riskine karşı daha hassastır. Anne ve Baba MuhabetKuşunu korkutacak bir çok ani yapılmış davranış Ebeveynlerin yuvalığa kaçarken yumurtanın kırılmasına neden olabilir.. Ayrıca daha çok Salma usulü üretim yapılan Üretimhanelerde Mineral ve Protein eksikliklerini gidermek için yemek olarakta bilinen yumurtalar kuşlar tarafından kırılabilir. Yumurta kırma alışkanlığı bastırmak için bir tavsiye; Kafese yumurta görünümlü bir yumuşak kireç yumurta bırakılarak yumurta kırma önlenmeye çalışılabilir.

Dişi MuhabbetKuşunun Tüm yıl boyunca alması gereken kalsiyum, yeşillik, kum ve Mürekkep Balığı (Kalamar) kemiğini yeterli miktarda alamaması ya da tümörler veya yumurta kabuğu için malzeme salgılayan bezlerinin kusurlu olması nedeniyle. Yumurta yumuşak/ince kabuklu olabilir.Dişi MuhabbetKuşu ince kabuğu olan bir yumurta üzerinde kontrolü olamaz ise yumurta embriyo gelişemeden kırılabilir; Yumurta kabuğunun yumuşak/ince olması sorunlar getirebilir; Lakin Vücuda fazla alınmış kalsiyumda yumurtanın şekilsiz ve kalın kabuklu olmasına sebep olacak; Gelişimini tamamlayan embriyo 18+3 gün içinde yumurtayı kıramayıp ölecektir.

Kalın kabuklu yumurtayı kırmakta, üzeri dışkılarla kaplanmış yumurtayı kırmak gibi zor; bazende imkansızdır. Günlük yuvalık kontrollerinde ilk çıkan yavruların yuvalığa bıraktıkları dışkıların yumurtaları kirlettiğini görebiliriz, Yuvalık zemini tamamen kuru olmalıdır.Yumurta üzerinde kirlenme çok fazla olursa embriyo gözeneklerin kapanması sonucunda da ölebilir. Nazik davranarak ılık suda yıkama/temizleme denenebilir. Çıkması Muhtemelen gün den 2 gün sonra embriyo hala yumurtayı kıramamışsa bir cımbız yardımıyla hafifçe kabuğu kırarak yavrunun hayatı kurtarabilir..

Yılmaz KURŞUNKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  kuşum kafes içinde uçacakmış gibi yapıyor paşa40 9 473 25.01.2017, Saat:14:00
Son Yorum: paşa40
  Bu hareket ne oluyor ? Gamze_55 11 1,426 15.03.2013, Saat:23:04
Son Yorum: Gamze_55
  Mubişlerim tek tek ölüyor yardım lütfen ikos 1 836 12.09.2012, Saat:09:02
Son Yorum: beyza67Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi