• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elden Mama Yedirme
#1
ELDEN MAMA YEDİRMEÖncelikle bir yanlışı düzeltelim. Bir kuşun elden mama yemesi onun evcilleşiyor olduğu anlamına gelmez. Elden korkmadığı anlamına gelmez, size güvendiği anlamına gelmez. Sadece birşeyler yemek istemektedir ve siz ona istediği şeyi sağlıyorsunuzdur, o da alıyordur. Tamamen çıkar ilişkisidir bu, sevgi, bağlılık vs. başlangıcı değil. Elden mama yedirmenin tek bir önemi vardır: eğitim sürecinde kullandığımız ikna edici yöntemlerden biri olan “ödüllendirme”nin yolunu açabilmek. Kuşunuz elden mama kabul etmezse onu doğru davranışından dolayı nasıl ödüllendireceksiniz? Şunu da ekleyeyim, mamayla ödüllendirme eğitim sürecinin başlarında daha önemlidir, sonraları, papağan evladınız sizden gelen bir öpücüğü bile ödül olarak kabul edebilir. Ama daha ilişkinin başında, değil öpücüğünüz, siz, tüm varlığınızla onun umurunda değilsiniz. Bu yüzden elizden mama yediğine sevinip “aa iyiye gidiyoruz, bana alışıyor” diye bir yanlışa kapılmayın, çabuk hayal kırıklığına uğrarsınız.
handPekala, dediğim gibi elden mama yedirme yine de bizim için gerekli bir şey. Peki bunu nasıl sağlayacaksınız? Elden mama yemeye alıştırmak, hırlama eğitimiyle başbaşa gidebilir. Yani daha ilk günden başlayabilirsiniz. İlk yapacağınız şey onun neleri seviyor olduğunu belirlemek. Bir kuşa daha önce hiç denemediği bir mamayı elinizle uzatırsanız, ya tehdit alırsınız, ya da elinizden mamayı aldığı gibi yere atar. Hayır, ikisi de değil istediğimiz. Bazıları “elimden mama alıp yere attı ama olsun, gelişme kaydediyoruz” diye sevinir. Üzgünüm ama gerçekler acıdır, boşuna seviniyorsunuz; elinizden mama alıp yere atarak size şunu diyor aslında: “Defol git!”. Acik-agizli-gulumseme Çıkarın pembe gözlükleri. Ancak elinizden mama alıp “yemesi” bir gelişme olarak görülebilir. Bunu sağlayabilmenin birinci yolu da, ona “sevdiği bir mama” ikram etmek. Mama kabına bir kaç şey koyun ve gözlemleyin. Badem, fındık, fıstık, ceviz, ay çekirdeği vs. İlk önce hangisinden yiyorsa, o en sevdiğidir. En sevdiği mamayı belirledik. Diyelim ki ay çekirdeği. Artık ay çekirdeği onun mama kabına konmayacak. Çünkü en sevdiği mama her zaman eğitim zamanlarında ödül olarak verilecek. (Tabii eğer kuşunuz ay çekirdeğinden başka şey yemiyorsa, diğer yiyeceklere alışana kadar mama kabına ay çekirdeği koymalısınız. Beslenme bölümüne bakın)

İkinci aşamaya geçmeden önce deneme yapın, mamayı uzatın, bakalım çekirdeği elinizden alıp yiyecek mi, yiyorsa sonraki şeyleri yapmaya gerek yok, temel eğitimin diğer derslerine geçebilirsiniz. Yemiyorsa, elden mama yedirmenin ikinci aşamasına geçelim:

İkinci aşama papağanımızın mama saatlerini düzenlemektir. Sabah saat 9’da birinci öğün, öğlen 12’de ikinci öğün, ikindi 5’te üçüncü öğün, akşam 8-9 gibi de dördüncü öğün gibi. Mama kabı bu belli saatlerde kafesinde olsun, yemeğini yer yemez kabı alıp çıkarın. (Dördüncü öğün mamasını gece yatarırken geri koymayı unutmayın) Hırlamayı kesene kadar bu aşamada daha fazla ilerlemeyeceğiz. Hırlamayı kesince, ya da hırlama hafif homurdanmalara dönüşünce, dört öğünden birini vermeden önce elinizle çekirdek ikram edin. Mama saatinin geldiğini bildiği ve aç olduğu için ikramı daha çabuk kabul eder. Bunu her öğünden önce deneyin, eğer kabul ederse geciktirmeden mama kabını kafesine koyun. Eğer kabul etmezse, mama kabını 15 dakika sonra kafesine koyun. Böylece ona elinizden mama yemenin iyi bir şey olduğunu anlatmış olursunuz.

Olayı basit bir çizelgeyle daha net anlatayım:
Birinci öğün saati: 9:00 08:55'de elinizle mama uzatın. Yerse mama kabını hemen kafesine koyun. Yemezse mama kabını 9:10'da kafesine koyun.
İkinci Öğün saati 12:00 11:55'de elinizle mama uzatın. Yerse mama kabını hemen kafesine koyun. Yemezse mama kabını 12:15'da kafesine koyun.
Üçüncü öğün saati:16:00 15:55'de elinizle mama uzatın. Yerse mama kabını hemen kafesine koyun. Yemezse mama kabını 16:10'da kafesine koyun.
Dördüncü öğün saati: 20:00 19:55'de elinizle mama uzatın. Yerse mama kabını hemen kafesine koyun. Yemezse mama kabını 20:15'da kafesine koyun.

En geç bir iki gün içinde göreceksiniz ki, elinizle verdiğiniz her mamayı kabul etmeye başlamış. Elinizden rahatça mama kabul etmeye başladıktan sonra bu çizelgeyi takip etmenize gerek yok. Bu arada, çizelgede "elinizden mama kabul etmezse" kısımlarında ufak bir saat farklılığı görüyorsunuz. Birinde 9:10'da diğerinde 12:15'de. Neden beş dakika fark var? Sebebi, papağanların zekaları. "Bu insanın elinden mama yemesem bile nasılsa 10 dakika içinde mama kabım kafesime konacak" diye düşünmesini engellemeye çalışıyoruz. Papağanınız zamanı bilme konusunda oldukça gelişmiş bir yaratıktır. Bu nedenle, 10 dakika arada 15 dakika oluyor ki, ona mama kabının ne zaman konacağını kestirmek konusunda ufak bir zorluk yaşatalım.

Bazıları kuşu aç bırakıp öyle elden mama yemeye alıştırmaya çalışıyor. Bu yanlıştır. Kuşlar aç bırakılarak “ceza” ile size alışmaz. Yaptığınız herşeyin onun anlayacağı türde bir kuralı ve anlamı olmalıdır. Size yukarıda anlattığım yöntem, kuşunuza eziyet etmeden, onu sıkıntıya sokmadan ve onda olumlu hisler uyandırarak elden mama yemeye alıştırabileceğiniz bir yöntemdir. Bunu başardığınızda işte, bir gelişme kaydettiğinizi düşünebilirsiniz.

(alıntıdır)

http://i46.tinypic.com/140htls.jpg


Timneh Afrika Gri Papağanı - Rıfkı
Whiteface - Bulut
Lutino - Yağmur
#2
Emeğinize sağlık, çok faydalı bilgi.

#3
(21.08.2013, Saat:17:17)ozen7 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Emeğinize sağlık, çok faydalı bilgi.

Rica ederim umarım faydalı olur.

http://i46.tinypic.com/140htls.jpg


Timneh Afrika Gri Papağanı - Rıfkı
Whiteface - Bulut
Lutino - Yağmur
#4
Ceren abla elden yemek vermek egitim sayılmaz demişsiniz peki avuç içi de buna dahilmi çünkü size güvenmeyen bir papagan eliniz içeride iken elinizden almaz ve yemez ilk geldiginde yem bile yemeyen hayvanlar elinizden mi yiyicek :S bence bu da bir egitimdir egitim olmasada papaganın güvenini kazanmışsındır .

Jako Papağanı = Yakup
#5
benim kuşum elden yiyor ele mamayı gösterdiğimde geliyor fakat sigara içip geldiğimde elime gelmiyor sigara yaktığımda bağırıyor karşımda bir kadın varmışta dırdır ediyormuş gibi hissediyorum Smile çekirdekle eğitim veriyorum fakat bu ballı krakeri gördükten sonra çekirdeğide pek umursamıyor artık

#6
(21.08.2013, Saat:18:27)shouseln Adlı Kullanıcıdan Alıntı: benim kuşum elden yiyor ele mamayı gösterdiğimde geliyor fakat sigara içip geldiğimde elime gelmiyor sigara yaktığımda bağırıyor karşımda bir kadın varmışta dırdır ediyormuş gibi hissediyorum Smile çekirdekle eğitim veriyorum fakat bu ballı krakeri gördükten sonra çekirdeğide pek umursamıyor artık

Papağanının yanında sigara içmemelisin, onun olmadığı ortamda içtikten sonrada ellerini yıkamalısın. Sigara onlar için çok zararlı

http://i46.tinypic.com/140htls.jpg


Timneh Afrika Gri Papağanı - Rıfkı
Whiteface - Bulut
Lutino - Yağmur


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Rotipet marka mama var yemiyorlar Kadiraygun 0 178 18.03.2017, Saat:15:59
Son Yorum: Kadiraygun
  Yavru sultan için yeni mama Cengizhan90 0 458 30.08.2016, Saat:21:28
Son Yorum: Cengizhan90
  45 günlük papağanımın mama düzeni AliG. 14 990 27.08.2016, Saat:10:37
Son Yorum: erentat
  Mama zamanı :) nurcankavak 9 816 25.04.2016, Saat:13:51
Son Yorum: nurcankavak
  ballı mama öneriniz? saymex 5 782 06.04.2016, Saat:10:04
Son Yorum: saymex
  gün aşırı mama ynskc 8 806 24.03.2016, Saat:15:18
Son Yorum: ynskc
  Kendimce mama tarifim Burak tell 4 609 20.03.2016, Saat:11:52
Son Yorum: Burak tell
  Mama hazırlama nurcankavak 0 498 17.03.2016, Saat:11:57
Son Yorum: nurcankavak
  Mama kıyamı nurcankavak 9 785 15.03.2016, Saat:19:41
Son Yorum: nurcankavak
  Mama malzemesi eksik var mı ? ofcelen 2 616 18.02.2016, Saat:12:51
Son Yorum: HarunÇKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi