• 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
egitimdeki engeller ve alışma problemi
#1
öncelikle sadece konuyu bilen yada bu konuda kesin bilgisi olan arkadaşların yorum yapmasını rica ediyorum...

hepinizi malumu olan ve egitemediğim için hediye etmeyi bile düşündüğüm sultanım behlül yaklaşık 2 aydır benimle beraber. ilk zamanlar bende korkmakla beraber dogru metod ve yolları izleyerek aramızda belli bir güven ortamı oluştu. elimden yem yemeye hatta kafasını okşatmaya başlamıştı bana. artık benden korkmuyor hatta bana alışmaya ve evcilleşmeye başlıyordu (bunlar 1 aylık sürede oldu.)

daha sonra eve gelen bir misafir çocugun onu ürkütmesi sonucu biraz yabanileşti. ben kendi haline bıraktın korkusu geçsin diye bekledim. sonra eve gelen diger misafirlerinde ilgi odagı oldugunu görünce eve misafir gelecegi zamanlarda onu yatak odasını bıraktım. bu onun korkmaması ve egitimin zarar görmemesi içindi.

malumunuz araya bayram falan girdi gelen giden hiç bitmedi bende behlülü yatak odasında tutmaya devam ettim. misafirler gittikten sonra ise yanımıza alıp ilgilendim.

bu süreçte behlül eski yabaniliğine geri döndü ancak ilk geldiği zamana oranla bazı farklılıklar vardı halinde. örnegin çok sevdiği ve yemek için can attığı dal darının yüzüne bile bakmaz oldu.

sadece ve sadece yemini yedi. bana olan yakınlıgı azaldı. elimi kafese soktugumda tıslamıyordu ancak ıssıracak gibi agzını açıyor ve çok ince ve tiz bir sesle vikvikvik diyerek parmagımı hafifçe ısırarak çekil başımdan diyordu.

burada ilginç olan ve benim kesin kanaatim BENDEN VE ELİMDEN KORKMUYOR AMA ONA DOKUNMAMIDA İSTEMİYORDU.

çünkü benden korksa kendini kafesin içinde saga sola tıp kaçması gerekir o ise oldugu yerde öylece durarak sadece bana dokunma mesajı veriyor bana.

gene çok ilginçtir ki tüm bunlara ragmen ben eve gelince kafesin kapısına yaklaşıyor bana bakıyor, dikkatimi çekmek için ötüyor (zaman zaman yapıyor bunu) ben ona ıslıkla karşılık verince, oda bana karşılık veriyor, eger onunla ilgilenmezsem küsmüş gibi kafesin bir köşesine gidip duruyor.

davranışları çok tutarsız sizinde anlayabileceginiz gibi.
benden korkmuyor ama kendinede yaklaştırmıyor.
çok sevdiği daldarının yüzüne bile bakmıyor.
yanına yaklaşmamdan hoşlanmadıgı halde beni görünce kafesin kapısına yaklaşıp ötüyor.
özellikle sabahları çok neşeli olup devamlı ilgimi çekmek istiyor.

sizce bu durum nedir? egitim için hala bir umut var mı? varsa ben bu durumda ne yapmalıyım?

yardımcı olursanız sevinirim eger sormak istediğniz bir şey varsa onlarada cevap vereyim.
Bir varmış Bir yokmuş....
#2
Merhaba eve gelen misafirler gerçekten alışma döneminde büyük sorun oluyor,ölen kuşumda yaşadım böyle sorunu herşey sil baştan başlamıştı,bence yılmayın yeniden güvenini kazanırsınız,ben başarmıştım.Gerçekten en iyisi misafir yanına çıkarmamak ancak yalnız kalmayı da sevmiyor sultanlar,Yeni kuşum henüz 2 aylık yavru evde tek bırakınca bayramda yaşadık en son hırçınlaşıyor,ısıracakmış gibi yapıyor,ama saldım sevmek için girişimde bulunmadım kendisinin gelmesini bekledim geldi de...Yalnız kalmasın diye başka odaya koyduğumda radyo açıyorum ben o zaman sıkılmıyor ve hırçınlaşmıyor .Benim deneyimlerim bunlar ben 3 yıldır sultan besliyorum tecrübeli arkadaşların tavsiyelerini ben de takip edicem kolay gelsin....
#3
bende sorunun yanlız kalmadan kaynaklanan psikolojik bir durum oldugunu sanmaktayım. ancak bunun çaresini bilmiyorum fiziksel bir hastalık olsa tedavi edebilirim ama budurum zor.
Bir varmış Bir yokmuş....
#4
korkmus ve bu korkunun ustune yalnız kalmıs kusmus olma ıhtımalı yuksek.yem yememesını soyle bı soru sormak ıstıyorum.acaba evınız sobalı sormamın sebebı sıcak odadan ısısı daha dusuk odaya gecırdıysenız bu durumlarda etkılenıyorlar halsızlesıyorlar gozlemlerınıze devam edın umarım sorunlarınızı asarsınız.
#5
yok ısı problemi yok hatta kuşun kaldığı oda daha sıcak.
Bir varmış Bir yokmuş....
#6
evet arkadaşlar yok mu bu problemle karşılaşan...
Bir varmış Bir yokmuş....
#7
Ben karşılaşmadım çünkü misafir geldiginde bşaka odaya alıyorum.. onlara anlatmak gerçketen zor Angry 1 dahakine sizde öyle yapın. biraz öyle iliglenin koşun sevdigi bişi bulun elinizden agzının dibine götürün. o yer zaten. 1 hafta böyle gidin. en sonunda ise. verdigin yiyiorken . kafsını sev okşa yavasca ben öyle yaptım ve başarılı oldu. ürkmedigi sürece bırak ısırsın. ürkünce gine elinden yem vermeye başla.
Jako Papağanı = Yakup
#8
bakalım deniycez.
Bir varmış Bir yokmuş....
#9
Öncelikle kuşa 1-2 hafta izin verilmeli.Bu 1-2 hafta içerisinde sadece günlük su tazeleme ve yemini kontrol etme işleri yapılmalıdır.Bu işlemleri yaparken kuşunuz çırpınıyorsa ve size tıslıyorsa kuş daha alışmamış demektir.Bundan dolayı en iyisi kuşunuzun bu işlemler yapılırken korkup tıslamaması ve çırpınmaması gerekiyor.İşte o zaman eğitim işlerine başlayabilirsiniz.Ama 1-2 hafta kadar kesinlikle geçmeli.Bu süreçte kuşunuz size ve ortama alışması gerekiyor.Günlük bakımlarını yaparken yeni gelen kuşunuzu sağlık problemlerine karşı haftada 2 kez suyuna 1-2 damla elma sirkesi katılmalı ve dışkısı kontrol altında tutlmalı.Eğitime gelince 1. olarak isteyen hemen elini kafese sokmadan dışarıdan bol bol elinden yem versin.(yani kuşunuz kafes içinde ve siz ona kafes dışından parmağınızın ucuna yem alıp vererek veya çekirdek veya dal darı ki bunları ilk zamanlar yemek için yaklaşmayabilir siz sabredin ve yemi ordan uzatın.) 2. olarak ise kafesin kapağını açıp.Elinizle yem uzatarak kuşunuzun uzattığı yemi yemesini beklemek.Kuşunuz yemeye başladıktan sonra ama bu yedirme işini 2-3 gün boyunca sürdürün.Bu süreçten sonra yemi uzattığınızda yemi yemeye başlayan kuşunuzu sevebilmek için gün geçtikçe yemi kısalmalısınız yani bir ksımı geride kalmalı yemin.(Bu yemler dal darı ballı kraker vb. için ama sadece parmağınızın ucunda olan yediği tohumlardan ise ve kuşunuz yiyorsa zaten kısaltacağınız bir şeye gerek kalmaz.Eğitime bu şekilde devam ederek kuşunuzu iyi bir şekilde alıştırabilirsiniz ama sabırlı olmak gerekebiliyor çünkü bu ele alışma süreci kuştan kuşa değişir.Bazı yaşadığı ürkütücü olaylar onu etkileyebilir ve daha geç alışabilir.Diğer türlü o tür olaylar yaşamayanlar ise daha çabuk ele alışacaklardır.
#10
(12.11.2011, Saat:10:13)sagocusero demiş ki: Ben karşılaşmadım çünkü misafir geldiginde bşaka odaya alıyorum.. onlara anlatmak gerçketen zor Angry 1 dahakine sizde öyle yapın. biraz öyle iliglenin koşun sevdigi bişi bulun elinizden agzının dibine götürün. o yer zaten. 1 hafta böyle gidin. en sonunda ise. verdigin yiyiorken . kafsını sev okşa yavasca ben öyle yaptım ve başarılı oldu. ürkmedigi sürece bırak ısırsın. ürkünce gine elinden yem vermeye başla.

aynen ya misafirler geliyor hemen kuşa dalıyorlar kuş ürküyor bir şey de diyemiyorum sinirlenip kuşu yukarı kaldırıyorum Acik-agizli-gulumseme
İsİm=SeRgen
SoY Ad=KurT
YaŞ=11
Sahip oLduĞu KuŞ= Pearl Sultan


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
Star Alışma süresi 7gokhan 10 1,252 30.01.2016, Saat:20:58
Son Mesaj: selingltkn
  sultan papağanın alışma süreci Hawk.Eye 5 1,112 04.08.2015, Saat:14:14
Son Mesaj: Hawk.Eye
  Sultan papağanı dışkı yeme problemi batuhan003 1 727 27.04.2015, Saat:09:20
Son Mesaj: Altun
  Eğitim Problemi CreatioN 4 660 26.03.2015, Saat:17:07
Son Mesaj: CreatioN
Muzik Alışma süreci konusunda öneriler Atilla SIR 15 1,670 11.03.2015, Saat:16:45
Son Mesaj: Atilla SIR
  alışma süreci sarı kafa 5 671 05.03.2015, Saat:19:27
Son Mesaj: Yakışıklı
  ele alışma muhammetsalih 2 633 18.12.2014, Saat:17:57
Son Mesaj: Paşa58
  Isırma Problemi ... emirhans531 5 1,279 23.05.2014, Saat:19:59
Son Mesaj: orHaNs
  banyo problemi emrealak 4 745 13.02.2014, Saat:10:57
Son Mesaj: L1m0n
  alışma dönemi seyyah 2 729 13.11.2013, Saat:23:06
Son Mesaj: seyyahBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi