Sultan Papağanı Forumuna Hoşgeldiniz
Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir).

Sonkan42 avatar
Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

- Dışkı Yeme Sorunu


 Konu: Dışkı Yeme Sorunu
 Tarih: 13.06.2013, Saat:21:13
#1
Ne yazık ki birçoğumuzun sorunları arasında Kuşlarımızın dışkılarını yemeleri de yer alıyor.

Öncelikle kuşlarda dışkı yeme sorunu vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu eksikliğin bir çok nedeni vardır. Normalde Sultan Papağanları, gagalarının fazla büyük olmaması ve bünyelerinin de büyük papağanlara oranla daha hassas olması nedeniyle muhabbet kuşu yemleri gibi küçük kuşların yemleri ile beslenmektedir. Ülkemizde hemen hemen her yerde ve bol miktarda muhabbet kuşu yemi bulunmaktadır. Bu yemleri alırken çok dikkatli olmak gerekir. Çünkü bir çok yem, uygun saklama koşulları sağlanamadığı için kalitelerini, vitamin ve mineral değerlerini yitirmektedir. Normalde kafes kuşlarının durduğu ortam dolayısıyla alamayacağı vitamini temin etmesi bakımından yemlerin içerisinde kurutulmuş renkli meyve parçacıkları olması gerekir. Ancak günümüzde bu renkli parçacıklar meyve parçacıkları değil, gıda boyasıyla boyanmış kuru ekmek parçacıklarıdır. Dolayısıyla kuşlarımız yemlerinden de yeterince vitamin alamamaktadır.

İşte yukarıda da bahsettiğim gibi yemlerin kalitesinin düşük olması, kuşlara yeterince meyve verilmemesi (veya verilememesi) gibi durumlar neticesinde hayvanlar alternatif yöntemlere başvurmaktadır. Bu yöntemlerin en başında da tabii ki en kolay ulaşılabilen şey olan dışkı yeme durumu oluyor.

Dışkı yeme genellikle B12 vitamini eksikliğinde olmaktadır.
Peki, kuşlar B12 vitamini eksikliğinde neden Dışkılarını yer?

Bu sorunun cevabı yine kuşlarda saklı. Şöyle ki; kuşlarda B12 vitamininin büyük kısmı bağırsaklarında oluşmaktadır. Ve bu oluşan vitaminin büyük çoğunluğu dışkıyla beraber atılmaktadır. Bu nedenle kuşlar, eksik olan B12 vitaminini tamamlamak için B12 deposu dışkılarına yönelirler. İşte burada önemli olan şey, kuş sahiplerinin, kuşlarının bu çareye başvurmasına imkân vermemektir. Bu da kuşlara tek çeşit yem yerine içinde birçok yem çeşidinin olduğu karışımlar vermekten ve meyve yedirmekten geçmektedir.(Vitaminler Konusunda detaylı bilgi için BURAYI tıklayın.) Ara sıra da vitamin solüsyonları kullanılabilir. Eğer kuşunuz meyve yemiyorsa kuşçulardan vitamin ve mineral karışımları alarak bunları kullanmanız gerekir.

Bazı kaynaklarda okuduğum kadarıyla yeni doğan kuş yavrularında dışkı yeme durumu anneden ayrılabilecek duruma gelene kadar normal karşılanmakta. Bunun nedeni ise yem kırma yeteneği daha gelişmemiş olan yavruların, dışkıdaki tam sindirilememiş besinleri alarak beslenmesi. Bu kaynaklara göre yavru kuşların vücudunun savunma sisteminin ergenlere göre güçlü olması nedeniyle yavrular zarar görmemekte. (Ben tüm kaynaklara yer verdim. Ancak bana göre yavruların da dışkı yemesini tavsiye etmem.)

Bu konuda bir diğer dikkat edilmesi gereken durum ise dışkı yeme sorununa anında müdahale edilmesi gerektiğidir. Bunun iki nedeni var. Birincisi, Bu durum vitamin, mineral veya gıda sıkıntısı çektiğinin bir göstergesidir. İkincisi ise eğer kuş dışkısını yemeye alışırsa bunu bıraktırmak çok zor ve zaman alıcı olabilmektedir. Kuşlar dışkı yemeye alıştıklarında herhangi bir eksikliği olmasa dahi dışkısını az da olsa yiyebilmektedirler.

Kuşunuzun dışkı yemeye alışması durumunda bunu bıraktırmak için kuşu iyi takip etmeniz gerekir. Bu konuda kafesinizin altında ızgara olduğunu kabul ediyorum. (Izgarasız kafes almayın.) Öncelikle vitaminlerini ve yemini eksiksiz verdiğinizden emin olun. Daha sonra kuşunuzu takip edebileceğiniz kadar takip edin. Kuşun ulaşabileceği yerlerde dışkı olup olmadığına bakın. Eğer varsa dışkıyı bir kâğıt parçası vb. ile alıp atın. Kuşun dışkıya ulaşmasını her durumda engelleyin. Bir süre sonra bırakacaktır.
İsim: Tayyare
Tür: Pearl
Cinsiyet: Dişi
 Konu: Cvp: Dışkı Yeme Sorunu
 Tarih: 13.06.2013, Saat:21:49
#2
halil abi çok yararlı bir paylaşım olmuş eline sağlık Smile bunu okuyunca son damla ile taştım. artık bende çok çeşitli yemeğe geçiyorum. biraz uğraştıracak ama olsun Smile
Başak Heart Şafak
 Konu: Cvp: Dışkı Yeme Sorunu
 Tarih: 14.06.2013, Saat:12:18
#3
Sağolasın.

Sizlere faydalı olduysa çok sevindim. Çok çeşitli yeme geçme olayı aslında o kadar da zor değil. Bu konuyla ilgili de bir konu açmak niyetindeyim. Biraz araştırma yaptıktan sonra Kuşları farklı yiyecek yemeye alıştırma yollarını da toparlarız artık.

Şimdilik tavsiyem, karışık yem verecekseniz her yem çeşidini ayrı ayrı alıp siz karıştırın. İhtiyaca göre ayarlarsınız. Yem değişimlerinde kuşun sürekli yediği yemi biraz daha az katar, diğer yem çeşidini artırırsınız.
Meyve sebze olayında biraz sabırlı olmalısınız. Kuşun karşısında önce siz 1-2 ısırık atın, daha sonra kuşun önüne uzatın. İlk önce yaklaşıp kaçacak, daha sonra biraz daha yaklaşacak, bir müddet sonra gaga atıp kaçacak, en sonunda yavaştan yavaştan ısırmaya çalışacak ve sonunda yemeye başlayacak. Bu aşamalarda meyveyi yahut sebzeyi kıpırdatmamaya özen gösterin..
İsim: Tayyare
Tür: Pearl
Cinsiyet: Dişi
 


Dışkı Yeme Sorunu konusu
Dışkı Yeme Sorunu Konusunun Linki Direk Link
Dışkı Yeme Sorunu Konusunun HTML Kodu HTML Link
Dışkı Yeme Sorunu Konusu BBCode Linki BBCode Link
Dışkı Yeme Sorunu Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  yıkanma sorunu mavilya 6 236 16.03.2017, Saat:19:37
Son Mesaj: mavilya
  çiftleşmeme sorunu Kadir1212 3 125 12.03.2017, Saat:23:47
Son Mesaj: raifmeric
  Kuyruk kırılma sorunu Doğa 4 332 12.10.2016, Saat:17:44
Son Mesaj: Doğa
  Bagirma sorunu ? mickeythebird 4 361 24.07.2016, Saat:23:15
Son Mesaj: HarunÇ
  dışkı yapışması fight_Aybars 2 321 28.05.2016, Saat:21:17
Son Mesaj: erkanmedeni®
  kaşıntı sorunu acil !!! emrealtan 5 696 29.02.2016, Saat:01:53
Son Mesaj: emrealtan
  Beyaz dışkı (resim mevcut) fıstık66 3 595 27.02.2016, Saat:00:36
Son Mesaj: deeppoint
  tüy sorunu gülnarin 6 719 19.02.2016, Saat:16:44
Son Mesaj: gülnarin
  Sultanımı yıkama sorunu ve yem problemi cuthalionn 5 840 05.10.2015, Saat:09:34
Son Mesaj: Açelya
  Sultan Papağın Başındaki Tüy Sorunu yardımlarınızı bekliyorum timu39 10 1,347 14.09.2015, Saat:12:25
Son Mesaj: timu39Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
DMCA.com Protection Status