• Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dışkı Yeme Sorunu
#1
Ne yazık ki birçoğumuzun sorunları arasında Kuşlarımızın dışkılarını yemeleri de yer alıyor.

Öncelikle kuşlarda dışkı yeme sorunu vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu eksikliğin bir çok nedeni vardır. Normalde Sultan Papağanları, gagalarının fazla büyük olmaması ve bünyelerinin de büyük papağanlara oranla daha hassas olması nedeniyle muhabbet kuşu yemleri gibi küçük kuşların yemleri ile beslenmektedir. Ülkemizde hemen hemen her yerde ve bol miktarda muhabbet kuşu yemi bulunmaktadır. Bu yemleri alırken çok dikkatli olmak gerekir. Çünkü bir çok yem, uygun saklama koşulları sağlanamadığı için kalitelerini, vitamin ve mineral değerlerini yitirmektedir. Normalde kafes kuşlarının durduğu ortam dolayısıyla alamayacağı vitamini temin etmesi bakımından yemlerin içerisinde kurutulmuş renkli meyve parçacıkları olması gerekir. Ancak günümüzde bu renkli parçacıklar meyve parçacıkları değil, gıda boyasıyla boyanmış kuru ekmek parçacıklarıdır. Dolayısıyla kuşlarımız yemlerinden de yeterince vitamin alamamaktadır.

İşte yukarıda da bahsettiğim gibi yemlerin kalitesinin düşük olması, kuşlara yeterince meyve verilmemesi (veya verilememesi) gibi durumlar neticesinde hayvanlar alternatif yöntemlere başvurmaktadır. Bu yöntemlerin en başında da tabii ki en kolay ulaşılabilen şey olan dışkı yeme durumu oluyor.

Dışkı yeme genellikle B12 vitamini eksikliğinde olmaktadır.
Peki, kuşlar B12 vitamini eksikliğinde neden Dışkılarını yer?

Bu sorunun cevabı yine kuşlarda saklı. Şöyle ki; kuşlarda B12 vitamininin büyük kısmı bağırsaklarında oluşmaktadır. Ve bu oluşan vitaminin büyük çoğunluğu dışkıyla beraber atılmaktadır. Bu nedenle kuşlar, eksik olan B12 vitaminini tamamlamak için B12 deposu dışkılarına yönelirler. İşte burada önemli olan şey, kuş sahiplerinin, kuşlarının bu çareye başvurmasına imkân vermemektir. Bu da kuşlara tek çeşit yem yerine içinde birçok yem çeşidinin olduğu karışımlar vermekten ve meyve yedirmekten geçmektedir.(Vitaminler Konusunda detaylı bilgi için BURAYI tıklayın.) Ara sıra da vitamin solüsyonları kullanılabilir. Eğer kuşunuz meyve yemiyorsa kuşçulardan vitamin ve mineral karışımları alarak bunları kullanmanız gerekir.

Bazı kaynaklarda okuduğum kadarıyla yeni doğan kuş yavrularında dışkı yeme durumu anneden ayrılabilecek duruma gelene kadar normal karşılanmakta. Bunun nedeni ise yem kırma yeteneği daha gelişmemiş olan yavruların, dışkıdaki tam sindirilememiş besinleri alarak beslenmesi. Bu kaynaklara göre yavru kuşların vücudunun savunma sisteminin ergenlere göre güçlü olması nedeniyle yavrular zarar görmemekte. (Ben tüm kaynaklara yer verdim. Ancak bana göre yavruların da dışkı yemesini tavsiye etmem.)

Bu konuda bir diğer dikkat edilmesi gereken durum ise dışkı yeme sorununa anında müdahale edilmesi gerektiğidir. Bunun iki nedeni var. Birincisi, Bu durum vitamin, mineral veya gıda sıkıntısı çektiğinin bir göstergesidir. İkincisi ise eğer kuş dışkısını yemeye alışırsa bunu bıraktırmak çok zor ve zaman alıcı olabilmektedir. Kuşlar dışkı yemeye alıştıklarında herhangi bir eksikliği olmasa dahi dışkısını az da olsa yiyebilmektedirler.

Kuşunuzun dışkı yemeye alışması durumunda bunu bıraktırmak için kuşu iyi takip etmeniz gerekir. Bu konuda kafesinizin altında ızgara olduğunu kabul ediyorum. (Izgarasız kafes almayın.) Öncelikle vitaminlerini ve yemini eksiksiz verdiğinizden emin olun. Daha sonra kuşunuzu takip edebileceğiniz kadar takip edin. Kuşun ulaşabileceği yerlerde dışkı olup olmadığına bakın. Eğer varsa dışkıyı bir kâğıt parçası vb. ile alıp atın. Kuşun dışkıya ulaşmasını her durumda engelleyin. Bir süre sonra bırakacaktır.

İsim: Tayyare
Tür: Pearl
Cinsiyet: Dişi
#2
halil abi çok yararlı bir paylaşım olmuş eline sağlık Smile bunu okuyunca son damla ile taştım. artık bende çok çeşitli yemeğe geçiyorum. biraz uğraştıracak ama olsun Smile

Başak Heart Şafak
#3
Sağolasın.

Sizlere faydalı olduysa çok sevindim. Çok çeşitli yeme geçme olayı aslında o kadar da zor değil. Bu konuyla ilgili de bir konu açmak niyetindeyim. Biraz araştırma yaptıktan sonra Kuşları farklı yiyecek yemeye alıştırma yollarını da toparlarız artık.

Şimdilik tavsiyem, karışık yem verecekseniz her yem çeşidini ayrı ayrı alıp siz karıştırın. İhtiyaca göre ayarlarsınız. Yem değişimlerinde kuşun sürekli yediği yemi biraz daha az katar, diğer yem çeşidini artırırsınız.
Meyve sebze olayında biraz sabırlı olmalısınız. Kuşun karşısında önce siz 1-2 ısırık atın, daha sonra kuşun önüne uzatın. İlk önce yaklaşıp kaçacak, daha sonra biraz daha yaklaşacak, bir müddet sonra gaga atıp kaçacak, en sonunda yavaştan yavaştan ısırmaya çalışacak ve sonunda yemeye başlayacak. Bu aşamalarda meyveyi yahut sebzeyi kıpırdatmamaya özen gösterin..

İsim: Tayyare
Tür: Pearl
Cinsiyet: Dişi


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Uzun tırnak sorunu Aksoy65 4 198 17.06.2017, Saat:03:03
Son Yorum: SedatCengaver
  TÜY SORUNU Fmc25 5 359 18.04.2017, Saat:20:53
Son Yorum: raifmeric
  yıkanma sorunu mavilya 6 476 16.03.2017, Saat:19:37
Son Yorum: mavilya
  çiftleşmeme sorunu Kadir1212 3 234 12.03.2017, Saat:23:47
Son Yorum: raifmeric
  Kuyruk kırılma sorunu Doğa 4 502 12.10.2016, Saat:17:44
Son Yorum: Doğa
  Bagirma sorunu ? mickeythebird 4 521 24.07.2016, Saat:23:15
Son Yorum: HarunÇ
  dışkı yapışması fight_Aybars 2 373 28.05.2016, Saat:21:17
Son Yorum: erkanmedeni®
  kaşıntı sorunu acil !!! emrealtan 5 852 29.02.2016, Saat:01:53
Son Yorum: emrealtan
  Beyaz dışkı (resim mevcut) fıstık66 3 706 27.02.2016, Saat:00:36
Son Yorum: deeppoint
  tüy sorunu alizorlu 6 901 19.02.2016, Saat:16:44
Son Yorum: alizorluKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi