• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çim ispinozu
#1
cim-ispinoz.jpg

Orijin: Yine doğal yaşam alanı Avustralya olan güzel,en zarif ve komik mizaçlı kalbinizi çabucak kazanacak bir ispinoz türüdür. Doğal yaşam alanında sayıca zebra ispinozunun popülasyonundan sonra gelmektedir. Bu kuşun birkaç alt türü vardır. Diğer isimleri Heck’in ispinozu,ok kuyruklu ispinoz
Tanım: Normal formlarında bu ispinozların gri renk başları vardır ,kahveye çalar gül kurusu renginde vücuda sahiptirler. Bebek önlüğüne benzeyen siyah bölüm gaganın altından kuşun bağrına kadar iner ve göz kenarlarında siyah maskeler vardır. Karın beyaz renkte ve kuyruk sokumu siyah renktedir. Gaga parlak kırmızı renkte ve merkezi kuyruk tüyler yine siyah renktedir. Bacaklar et renginde kımızıdır. 13-15 cm boyundaki bu kuşlar oldukça dayanıklı kuşlardır. Kahverengi ,krem ve beyaz renklere sahip tüy görünümde mutasyonları üretilmiştir.
Cinsiyet ayrımı: Genelde görünüşte cinsiyetler arasında belirgin bir fark yoktur,ancak erkekler dişilerden daha iri,siyah önlük maskeleri daha büyük,gagaları daha iri ve parlak renktedir.
Ayrıca erkeklerin başındaki gri renk daha temiz görünür. Bu ipuçları bazen işe yaramayabilir,bu yüzden erkeğin şarkı söylediğini gözlemlemek gerekir.
Bu kuşun alt türü olarak sınıflandırılan diğer cins ispinozlar ise aşağıda sıralanmıştır.
Sarı gagalı Shafttail:Genelde çekinik bir gen yapısına sahip sarı gagalı formlar vahşi bölgelerde yaşamaktadır. Parlak kırmızı gagalı olan ise Heck’s Shafttail finch olarak isimlendirilmiştir.
Parson ispinozu (Poephila cincta) :Yine oldukça benzer görünümde olan bir başka alt türdür.
Maskeli ispinoz (poephila personata) : Maskeli görünümünden adını almıştır.

Alt türler birbirleri aralarında eşleşebilirler ve doğan yavruların kısır olmadığı rapor edilmiştir. Shafttailler diğer zebra,gouldian gibi yakın türlerle melezleşebilmektedir.
Diyet: Kaliteli bir ispinoz karışımı önerilmektedir. Taze içme suyu,grit ve kalamar kemiği ise asla eksik edilmemelidir. Beslenme bölümündeki bütün besinleri önerebiliriz,bu kuşlar yumurta mamasına ve ıslatılmış yeme bayılır. Un kurtlarına ise özel bir tutkuları vardır,günde bir iki kurt vermek üremeyi oldukça hızlandırmaktadır.
Genel bakım: Tırnaklarını düzenli kesmeniz faydalı olacaktır,ayrıca ısısı günlerde hatta yazın hemen hemen her gün banyo vermelisiniz.
Mizaç: Kendi gibi girişken ve aktif cinslerle barınabilir,şarkısı oldukça hoştur.
Sosyal hayvanlardır ve birbirleriyle etkileşimde olmayı severler. Bu kuşların bazı hareketleri oldukça komik bulunmaktadır. Öterken ve tünerken çok sempatik görünüme sahiptirler.
Barındırma: Bu kuşlar eğer ufak kafeslerde barındırılırsa yağlanma meyillidirler. Genelde küçük kafeslerde tutmanız kesinlikle tavsiye edilmez,mükemmel uçuş becerilerini sergileyemezler. Geniş alanlara ihtiyaç duyarlar. En az 1 m uzunluğunda salmalarda barındırınız. 15 derecenin altındaki sıcaklıklara dayanamazlar,kışın iç mekanlarda yaşamaları gerekir.. Üreme zamanında diğer kuşları yuvalarının etrafında istemezler. Genelde geceleri de yuvada uyumayı severler.

Üretim: Geniş bir kafeste veya kuşhanede üreyebilirler. Üreme zamanı çiftlerin ayrılması önerilmektedir. Kafesin bitkilerle çevrilmesi oldukça iyi sonuçlar doğurmaktadır. Eşlerini seçici oldukları söylenmektedir,8-10 kuşluk bir grupta eşlerin seçilmesine imkan tanıyınız. Çiftlerin arasındaki bağlar sağlamdır ve çiftleri değiştirirseniz üremeye teşebbüs etmeyebilirler.
Yuvaların derin ve korunaklı,saklanmaya izin verecek şekilde olması gereklidir.
Yuvayı kafesin yada salmanın en üst bölgesine asınız ancak içine müdahale edilmesinden hoşlanmazlar. Yuvalar kutu şeklinde olmalıdır ve kuş yuvaları şeklinde olmaları tercih edilir. Su kabağı da kullanabilirsiniz.
Yuvaları kendileri örmek isterler. Malzeme olarak hindistan cevizi lifi,yırtılmış kağıt,kurumuş otlar ve tüyleri mümkün olduğu kadar bol sağlayınız. Yavrular çıkınca kurtlar ve yumurta maması eksik edilmemelidir. Genelde yuvaya müdahalelere tolerans göstermedikleri rapor edilmiştir ancak bu problem her kuşta yaşanmayabilir. Dişiler yavruları kontrol etmek istediğiniz zaman korkmadan yuvada oturmaktadırlar.
4-7 yumurta bırakılır,kuluçka 14 gün sürer. Diğer türlere benzer şekilde yavrular yuvayı 21. günde terkedip 42. günde bağımsız olurlar. Bileziklemeyi yavruların 12. gününde yapınız.

alt türler vahşi alanlarında görülmektedir.

cim_ispinoz.jpg
cimispinoz.jpg

Menşei : Avustralya

Habitat : Doğada koloni halinde ya da çiftler halinde Kuzey Avustralya’nın ormanlık, çalılık yerlerinde, ağaçlı savanlarda, su kaynaklarına yakın yerlerde yaşarlar.Kurak sezonlarda su bölgelerinde sayıları binlere çıkabilir.

Dayanıklılık : Dayanıklı.

Boyutları : 15-17 cm.

Ağırlık : 17-19 gr.

Ötüş : Yumuşak nota tekrarlarında oluşan bir melodi.

Cinsiyet ayrımı : Dişi ve erkek arasında fark fiziki olarak yoktur. Gözlemleyerek ötüşlerinden ayırdedilebilir.

Diyet : Karışık darı çeşitleri. Üreme döneminde canlı yem verimesi tavsiye edilir. yiyebilirler.

Üreme : Rahatsız edilmedikleri sürece problemsizdir. Kafes ortamında rahatça yavru alınabilir. Sepet yuvalarda üretmek tavsiye edilmez. Muhabbet kuşu yuvası, etrafı kapatılan kanarya yuvası verilebilir.

Üreme Dönemi : Yılın bütün döneminde. (doğada ocak mayıs arası)

Üreme Yaşı : 9 aydan itibaren eşe atılabilir. 2 yaşından itibaren verimli üreme dönemidir.

Ortalama Ömrü : 7-9 sene.

Ömür Çizelgesi

Yumurta sayısı : 4-5 arasında

Çıkış zamanı : 12-14 gün.

Tüylenme : 21 gün (ilk tüyleri 7-8 günlkken çıkar)

Bağımsızlık : 5-6 Hafta

İlk tüye girme : 8 hafta

Yetişkin tüyü : 3-4. ay

Mizaç : Aktif, komik, meraklı kuşlardır. Sakin mizaçlı olmakla beraber salma ortamında aralarında sık sık kavga ederler. Üreme döneminde diğer pasif mizaçlı kuşlara agresif davranabilirler.

Diğer Kuşlarla Uyumu : Baskın karakter sergilerler. Özellikle kendinden küçük boydaki kuşlarla birarada bakıldığında ortama hakimdir.


Barındırma : 80x40x40 boyutlarında bir kafes çift için idealdir. Küçük boy, muhabbet kuşu yuvalığı gereklidir.

Bilezik : 12 günlükken. 2,5cm.

Özel Hususlar : Fazla şişmanlamamaları için uzun ve büyük kafeslerde bakılmalıdırlar. Genel olarak sakin olmakla birlikte çiftler diğer çim ispinozu çiftlerine karşı saldırgan olabilirler. Pekçok diğer ispinoz türleriyle melez üreme riski göz önüne alınarak kendi cinsleri ile beslenmesi tavsiye edilir.Sorularınız için lütfen özel mesaj atmayınız. Uygun bir başlık ile uygun kategoriye konu açarak sorunuz. Unutmayın bilgi paylaştıkça çoğalır.
#2
Peki fiyatHuh

#3
(09.01.2012, Saat:22:49)farukbas77 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Peki fiyatHuh

Fiyatları 70-150 arasında Değişmekte

Sorularınız için lütfen özel mesaj atmayınız. Uygun bir başlık ile uygun kategoriye konu açarak sorunuz. Unutmayın bilgi paylaştıkça çoğalır.


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  gökkuşağı ispinozu hasan1979 11 1,905 26.12.2016, Saat:20:32
Son Yorum: Hakan TAN
  Jumbo ispinozu nasıl bir kuştur? Harun 55 2 1,286 03.10.2015, Saat:23:22
Son Yorum: Alpdna
  Zebra İspinozu Üreme Mustafamert 0 1,073 27.06.2014, Saat:21:24
Son Yorum: Mustafamert
  Zebra İspinozu Üretimi(Hint Bülbülü) Alpdna 11 10,321 07.06.2014, Saat:22:02
Son Yorum: kayra
  Kesik boyun İspinozu yumurtayı zemine yapıyor worm32 4 2,298 09.12.2013, Saat:05:14
Son Yorum: worm32
  Çilek ispinozu xıdır 1 1,482 27.09.2013, Saat:10:39
Son Yorum: Mardukhan
  çilek ispinozu ßurak 1 1,656 27.09.2013, Saat:07:55
Son Yorum: xıdır
  Zebra İspınozu Hakkında Tum Soruların Cevapları Burada! Alpdna 6 5,940 16.07.2013, Saat:14:35
Son Yorum: ömer02
  hint ispinozu fiyatları asasca 40 6,042 28.04.2013, Saat:22:01
Son Yorum: Emirrr
Shocked zebra ispinozu üretim ile ilgili... efght 24 4,972 09.04.2013, Saat:23:14
Son Yorum: efghtKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi