• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çılgın sultanımdan evcilleşme eğitimi gün gün notlar
#1
1. gün :
[/u]Petshopta görüp hayran olduğum 4-5 Aylık olduğu söylenen güzel piedimi eve getirene kadar delik açılmış kutuda 20 dk. kadar muhafaza ettim. kutunun içinden kendi isteğiyle çıktı ve kapağı açık kafesin içine girdi. Kafese girince çok şaşkındı. Ben de 2 Metre mesafeden onu sessizce izledim. Yarım saat sessiz kaldıktan sonra kendini topladı deliler gibi çığlık atmaya başladı. Çok şaşırmıştım. ne yapacağımı bilemedim, sakinleşmesini bekledim sessizce. Bir ara yemini yedi suyunu içti . kafesin içinde çok hareketliydi oradan oraya atlayıp zıplıyordu. sakinleşmesi için odasından sessizce çıktım ve yarım saat sessi bıraktım.
yarım saat boyunca sessiz kalınca demekki benden korktuğu için çığlık atıyormuş dedim ve bir bakayım dedim ki gagası kanlar içinde, aklımı oynatacaktım kafesin içinde nasıl olmuştu da kantmıştı ağzını? daha da yakınlaşınca gördüm ki ayağı kanamış ağzına da kan buradan bulaşmıştı. ilgili konu başlığım :
http://www.sultanpapaganlari.com/konu-ye...ardim.html
konuda herkesin yardımı eşliğinde kuşumu gözlem altında tuttum baktım tekrar kanamadı ve uyumaya bıraktım kendisini.

2. gün:
sabah bir kaç ötüş yaptı düne göre biraz daha keyfi yerinde görünüyordu. onu sessiz kalacağı odadan alıp evdeki bireylerin yaşadığı salona aldım. kafesi taşırken bile elim yakında olduğundan çırpınıyor ve çığlık atıyordu. anladım ki bu beni uğraştıracakSmile derken, salona koydum bizim olduğumuz ortamda çığlıklar devam etti. ortama biraz daha alışsın diye ondan biraz uzakta durdum nadiren arada güzel sözler söyledim alçak sesle. Bugün de ayağını kanattı bu sefer elimi eldivenle kafese tuttum ki ayağına batikon sürüp iltihap kapmasın diye, lakin hayvan kendini aşağı atıp kanatları açıp elimi bir tuttu, eldiveni delip etimi kopardı sağolsunSmile ben yine de tutayım dedim ama kanatları açık tuttuğu için bir türlü tutamadım ve çok çırpındı ve korktu ben de serbest bıraktım. kan yine kendiliğinden durdu.

3.gün:
sabah yine ötüşler yaptı. gündüzleri gayet mutlu oluyordu. sabah 15 dk kadar yakınında elimi kafese hiç yaklaştırmadan bıcırık,canım vs. dedim. hem dinliyor hem de heyecanlı şekilde kafeste bir oraya bir buraya gidiyordu. sonra yaptığım gözlemlere dayanarak biz yanındayken ayğı kanıyor, yanında yokken hiç yok bu durum. bir de baktım çok yakınında otururken ayağını ısırıyor bilerek ve kasten. videodan daha net anlaşılıyor anlattıklarım.
http://www.youtube.com/watch?v=eDLXkcW7w...e=youtu.be
ben de bunu keşfedince onun eğitime hazır olmadığını anladım ve sadece aynı ortamda yaşamaya devam ettim.

4.gün:
onunla çok ilgilenmemeye karar verdim. beni görünce ayağına meyilleniyor ve bundan vazgeçmesi için ondan uzakta ama aynı ortamda sürekli olarak bulunarak beni ve diğer aile bireylerini gözlemlemesini, neler yapıyoruz izlemesini istedim.
yakınlaştığımda ayağını havaya kaldırıp ısıracakmış gibi yaptığında, sakinleşmesini bekledim. sakinleştiği zaman geri adım atarak uzaklaştım ondan. böylece ayağını ısırarak benden kaçamayacağını anladı.

5.gün:
bu zamana kadar elimi sadece yemini ve suyunu değiştirmek için kafesine yaklaştırdığımı gördüğünden artık çırpınmıyordu kafesinde. gerildiğini anlasam da ayağına saldırmayı da bıraktı.
biraz daha alıştı bize. konuşmaya devam ettim sürekli. ilgisi var dinliyor sürekli. akşam olduğunda da yanımızda da ötüşler yapmaya başladı. artık çığlık nadirleşti, melodik ötüşler başladı. böylelikle piedimin erkek olduğu ortaya çıktı. videolar için konuya bakabilirsiniz:
http://www.sultanpapaganlari.com/konu-ya...kinda.html

6.gün:
artık tam olmamakla birlikte biraz daha rahattı. ama tabiki bizden halen çekiniyordu. onunla mümkün olduğunca konuşuyor aynı kelimeleri tekrarlıyordum. kendi kendine bıcırık demeye çalıştığını farkettim. tabii bunu daha ıslık şeklinde yapıyor tam net değil, çok fazla konuşan kuşum olduğundan anladım ben de. bugün kafesindeki salıncağı çözdüm ve aşağıya koydum. böylece daha önce okuduğum bir evcilleştirme notunda "eğitim sürecinde kuşun oyuncaklarının yerini değiştirerek hakimin siz olduğunu gösterin" kuralını uygulamaya çalıştım. böylece kafese yakınlaştığımı istediğimde elimi sokabileceğimi anlasın istedim. bunu yaparken elim çıplaktı , saldırmadı. ısırsa da çekmeyecektim zaten elimi. kenarda korkarak durdu. biraz zaman sonra kafesin dışından maydanoz dalı uzattım. hemen yedi birkaç ısırık. ama halen elime güvenmiyor, buna rağmen yemesi beni şaşırttı ve mutlu etti.
7.gün:
dışarıdan topladığım dallardan eğitim başlangıcı için t-tünek yapmaya karar verdim. bütün malzemeleri kafesin önüne getirdim ki görsün ne yaptığımı, ilgisini çeksin. amatör de olsa bir tünek yaptım.
http://www.sultanpapaganlari.com/konu-su...tunek.html
yaptığım tüneği kafesinin yanına koydum ki her şeyden korkuyor onu da izlesin uzun uzun ve alışsın.
bu arada elimden yeşillik yediği için bir de dal darı uzateyım dedim, yemedi aksine korktu. ben de ufak ufak parçalayarak dal darının ne olduğunu öğrensin diye yemliğine koydum .
8.gün:
ötüşleri normal, yemesi içmesi normal, ayağına saldırma yok, bize korkular azaldı ama bitmedi. elimi kafesin üstünde tuttum mızırdanıyor inatçı kuşum ama eskisi gibi hareketleri yok. konuşmaya devam ettim ıslıklar çaldım, şarkı dinlettim ki motive olsun.
ve sonunda elimden de çok korkmadığını görünce kutu gibi olan bir odamız var çarpabileceği sadece duvarlar var. cama çarpmasın diye odanın perdelerini kapattım, tüneği ortaya koydum ve kafesi odaya getirdim. kafesi tuttuğumda eskisi gibi aşırı tedirgin davranmıyor. ve çok sessiz bir oda, 5 dk sessizce durduk sonra biraz konuştum. bu sırada odaya dal darıları getirdim. bunun yanında kuşu tüneğe konmayı öğretme aşamalarında etkili olması açısından bir dal parçası getirdim. ve yine kuşun gözünün önünde elimi bir bezle sardım. o bezin aldında elim olduğunu ve elim yerine geçtiğini anladı. (bunları hep bir yazıda okumuştum, yoksa böyle bir inatçıyla nasıl başederdim bilmiyorum)
ve beklenen an hadi çık bakalım dedim ve kapağı açtım. bir heycanlandı bir aşağı bir yukarı indi çıktı, baktı tel yok, uçuverdi küçük kuşum. 3 tur yaptıktan sonra duvara çarptı ve onu göremeyeceğim bir alana ani iniş yaptı. ben de hiç kıpırdamadım , o da kıpırdayamadı yerinden. ben ayağa kalktım ve onu göreceğim yere kadar usulca yürüdüm. hem dışarda olduğu için, hem beni göz hizasından çoook yüksekte gördüğü için baya bir afallamış, uçmaktan dolayı mutlu ama bir o kadar da korkmuş görünüyordu.
derken biraz bekledim ama acayp sabırsızım aslında, harekete geçeyim dedim. bezle sarılı elime dal parçasını aldım ve çık diyerek karnına yanaştırdım. anlamadı önce , dalı bir ısırdı ki o kopan dal parçası ile bana bir gözdağı verdi ) derken çıkt dala ama korktu ve sanki kendisini boğazlıyorlarmış gibi çığlık attı dala çıkınca ve uçtu tekrar. derken yine düştü bu sefer dalı uzattım çık dedim. daha kolay çıktı. çığlık atmadı ve yavaşça daldan t tüneğe kondurdum. aferiinn diye kutladım kendisini. tünekte 5 dakika durdu rahatladı orda baya. sonra dalı tekrar uzattım ve bir kaç kez uçtu düştü dala çıktı arada dalı ısırdı ve tüneğe bindi. tünekteyken elimdeki dalı bıraktım ve yine aynı elle kuşuma dal darı uzattım. dal darıyı parçalamaya çalışırcasına ısırdı 2-3 kez. 4. kez ısırdığında yedi bu sefer ve yine aferini aldı.
Onu da çok yormamak adına dal eşliğinde kafesine koydum ve kafesi tekrar salona aldım. şaşırma,rahatlama,garipseme vs. duygularını bir arada yaşadı. şimdilik bu kadar ve beni zorlu bir süreç bekliyor , ama hepsini burdan paylaşacağım.

#2
AlkisAlkisAlkis

#3
güzel olmuş eline sağlık Smile son paragraftaki oyuncak değiştirme kısmını bende kafes yerini değiştirerek uyguluyorum, kafesi bazen odaya bazen mutfağa ve bazende balkon ve salona alıyorum böylelikle çaki tek bir yere bağlanmmış oluyor, bazen şehir dışına veya tatile giderkende götürdüğümde hiç bir adaptasyon sıkıntısı yaşamıyor, aynen diğer odaya gelmiş gibi şaklabanlıklar yapıyor Smile

KÜÇÜK AİLEM: http://www.sultanpapaganlari.com/konu-kucuk-ailem.html

Konu Veya Yorumun Bir,Spam,Reklam,Düzen Bozucu,Ahlak Bozucu,Argo,Alakasız,Vb İçerikli ve T.C Yasalarına Aykırı Olduğunu Düşünüyorsanız http://www.sultanpapaganlari.com/images/...report.gif butonunu kullanarak Yöneticilere Gönderebilirsiniz.
#4
AlkisAlkis

#5
bu arada tüm konularını aynı mesaja yazmalısın düzenle şeklinde veya farklı bir yere yazıp kopyalama şekline olabilir.

KÜÇÜK AİLEM: http://www.sultanpapaganlari.com/konu-kucuk-ailem.html

Konu Veya Yorumun Bir,Spam,Reklam,Düzen Bozucu,Ahlak Bozucu,Argo,Alakasız,Vb İçerikli ve T.C Yasalarına Aykırı Olduğunu Düşünüyorsanız http://www.sultanpapaganlari.com/images/...report.gif butonunu kullanarak Yöneticilere Gönderebilirsiniz.
#6
Teşekkür ederim arkadaşlar, konularımı düzenledim bu arada.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  En Etkili Papağan Evcilleştirme Yöntemi Perde Eğitimi AhmetŞ 16 2,894 29.06.2017, Saat:09:45
Son Yorum: ergousha
  Çift sultan eğitimi caglar87 1 98 21.06.2017, Saat:23:28
Son Yorum: SedatCengaver
  Perde eğitimi yöntemi hakkında Halilkaptan 1 147 05.06.2017, Saat:15:12
Son Yorum: SedatCengaver
  Gece eğitimi Hakang 4 198 09.05.2017, Saat:09:26
Son Yorum: Ayşe32
  Perde eğitimi sultan papağnına zarar verir mi Erdem91 3 366 08.04.2017, Saat:00:10
Son Yorum: HarunÇ
  Odul ve komut egitimi ismailtura 5 487 26.02.2017, Saat:20:56
Son Yorum: ismailtura
  Jako Eğitimi Nasil Yapacağım Alperen8 2 310 07.02.2017, Saat:23:19
Son Yorum: Alperen8
  Ele Çıkma Eğitimi Emrekara 15 1,374 30.01.2017, Saat:17:57
Son Yorum: Emrekara
  6-7 aylık erkek sultan evcilleşme süresi kerata 7 564 24.01.2017, Saat:17:25
Son Yorum: kerata
  ele alıştırma eğitimi civan2121 1 401 13.10.2016, Saat:20:13
Son Yorum: mazlumKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi