Sultan Papağanı Forumuna Hoşgeldiniz
Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir).

ihsanbender avatar
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

- çığlık,?


 Konu: çığlık,?
 Tarih: 17.10.2012, Saat:12:41
#1
Arkadaşlar bundan birkaç hafta önce ofiste dışardan çığlık sesi duyduk çıkıp baktığımızda bu kuşu gördük uçmaktan yorulmuş bi arabanın üzerinde sürekli bağırıyordu bizde kurda kuşa yem olmasın diye biraz zorbalıkla yakaladık (Elimizi kolumuzu koparma derecesine getirdi...) Sonrasında bir kafes aldık ve ofise koyduk kuşu. İlk başlarda iyiydi tüyleri falan bakımlıydı ötmesi hoşumuza gidiyordu ama bi noktadan sonra ötmeler çığlık boyutuna geldi ve tüyleri günden güne kötüleşmeye başladı. Şimdi hiç durmadan bağırıyor. Kafese yaklaşınca saldırmaya kalkıyor bakımını yapmaya çalışıyoruz kafesin içinde çıldırıyor. Dün serbest bıraktım ağzı burnu kan içinde kafese zor soktum. Uçup uçup cama çarptı sürekli. Bizden korkmuş olması normal ama bize geldikten sonra 1 kez bile el değmedi kendisine hep uzaktan uzaktan yumuşak tonlu konuşmaya çalıştık. Kuşun son hali bu ve bizimde geldiğimiz son nokta bu. Daha önce 3 tane köpek büyüttük hiç böyle sorunlar yaşamadık. En fazla elimizi kolumuzu ısırırdı bi süre sonra oda geçerdi. Kaç haftadır ne sesi kesiliyor ne tipi düzeliyor. Gerçi bizde de hata var muhabbet kuşu muamelesi yapıyoruz...

[Resim: f0mxs.jpg]
[Resim: f0my2.jpg]
[Resim: f0myb.jpg]
 Konu: dışarıda kuş buldum
 Tarih: 17.10.2012, Saat:12:58
#2
bu tüyleri kendimi yoluyor dikkat ettinizmi?
Baykuşdan Pervamız yok, Biz Şahinler Sürüsüyüz!
F a t i h - S u l t a n - M e h m e d
 Konu: Cvp: HAYAT MEMAT MESELESİ !
 Tarih: 17.10.2012, Saat:13:21
#3
Strese girmiş kuşcağız Sad Kim bilir dışarıda kim saldırdı. Fotoğraflarını eklemeniz iyi olmuş. Belki üyelerden birinin kaçan kuşu olabilir. Ki afyonlu olup da böyle bi konu açan olmadı.
Bakmaya niyetliyseniz, ki öylesiniz sanırım. Kafesi bana biraz küçük geldi. Tünekleri de plastik olduğu için ayaklarını zamanla rahatsız edebilir. Çapı ayak uzunluğundan büyük olacak şekilde tahta tüneklerle değiştirmenizi önereceğim.

Hayvanın kaşı gözü dağılmış boksör gibi olmuş. Suyuna vitamin damlatırsanız tüyleri daha kısa sürede uzar( ben haftada 1 b, 1 de a, d, e, c multivitamin veriyorum).
Yanına pek yaklaşmamanız daha iyi görünüyor şimdilik. Bir de a vitamini içeren sebze-meyve (havuç gibi) verebilirsiniz tüyleri sağlıklı olsun diye.

Bir de dışkısı ile ilgili bilgi verebilirseniz iyi olur.

Diğer arkadaşlarım da yorumlarını paylaşacaktır.
Heart Frodo Heart Lutino
 Konu: Cvp: HAYAT MEMAT MESELESİ !
 Tarih: 17.10.2012, Saat:13:38
#4
merhabalar, dışarıda bulup almakla çok iyi etmişsiniz.

ama kuşun sorununun ne olduğunu daha iyi anlayabilmemiz için dışkı fotoğraflarını da paylaşmanız gerek.

daha iyi bir bakım için mutlaka bunları temin edin;
1.5 cm kalınlığında ahşap tünek
gaga taşı
mineral blok
kalamar kemiği
kuş kumu (yuva kumu değil kuş kumu)

haftada 3 kere avivit multi vitamin isimli vitamini suluğuna karıştırıp verin. 24 saatten fazla vitaamini sulukta tutmayın.

yem olarak çekirdek vermeyin, ak darı sarı darı kanarya yemi, yulaf, buğday ve aspir çekirdeği verin.

daha net fotoğraflar yüklemenizi rica edeceğim, tüy yolma sorununa karşı ilaçlar var. bunlardan temin edebilirsiniz. ancak dediğim gibi ishal vb bi rahatsızlığı varsa farklı ilaç kullanmak gerekir.

kuş strese girmiş. bu malzemeleri temin ederseniz yaşam kalitesi yükselecektir.
lutino dişi: zoe
pied erkek: fındık
 Konu: Cvp: HAYAT MEMAT MESELESİ !
 Tarih: 17.10.2012, Saat:13:42
#5
kuşa saldırılmış olabilir.mamalarla takviye yapmanız gerekir.ayrıca vitaform kullanın 1 hafta boyunca.
 Konu: Cvp: HAYAT MEMAT MESELESİ !
 Tarih: 17.10.2012, Saat:13:43
#6
Tüy yolma:

En belirgin psikolojik hastalıktır ve teşhisi de doğru yaklaşıldığı müddetçe çok kolaydır. Sultan Papağanlarında bu hastalığa çok fazla rastlanılmaz. Bir çok sebepten ötürü meydana gelmiş olabilir: yeni evine gelen papağanın önceki ortamını özlemesi, yaşadığı ortamdan hiç memnun olmaması, devamlı stres altında olması, devamlı korkmasını gerektiren durumların olması vb çeşitleri sebepler sayılabilir. Kesin ve tek bir sebebi yoktur.

Tüy yolma teşhisinin konabilmesi için: sultancıkların vücutlarındaki bir ya da birkaç bölgeyi kanatana, yaralayana veya iyice kel bırakana kadar yolması gerekir. Bu duruma düşen bir sultan uzun süre gözlem gerektirmeksizin kolayca teşhis edilebilir.

Her psikolojik hastalıkta olduğu gibi bu hastalığın da çözümü sebep(ler)in ortadan kaldırılmasıyla mümkündür. İyi bir gözlemden sonra sultancığımızın bu duruma neden düştüğü konusunda bir karara varıp o şartları değiştirmemiz gerekmektedir.

NOT: Sultan Papağanları günün büyük bir bölümünü kendilerine ayırıp tüylerini düzeltmeyi seven hayvanlardır. Gagaları ile hem yeni çıkan tüyler için vücutlarını hazırlarlar ya da hali hazırda var olan tüyleri düzeltirler. Tüy Yolma hastalığının bununla karıştırılmaması gerekir. Zaten karıştılması da zordur. Çünkü Tüy yolma hastalığında Sultancıklar kendilerini çirkinleştirip zarar verirler. Tüy düzeltme de ise rahat ve sakindirler, kendilerine zarar vermezler.Çığlık Atma:

En yukarda da bahsettiğimiz gibi psikolojik hastalıklar için "kesin ve tek nedeni şu"dur denilemez. Bu hastalıkta da diğerleri gibi gözlem gerektirir. Gözlem sonucunda en iyi karara sultancıklarımızın sahipleri karar vereceklerdir.

Bu hastalığa yakalanan sultancıklar normal zamandaki ötüşlerinden farklı olarak adeta çığlık atarlar. Zaten bu durum dinleyenler tarafından farkedilebilir. Çünkü çok korkmuş ya da canı acıyorcasına çığlıklardır bunlar.

İlaçlar


Acil durumlarla karşılaşabileceğinizi düşünerek, evde her zaman bu ilaçlardan, en azından vitaformu bulundurmanız size büyük kolaylık sağlayacaktır.Avivit: Karton kutu içinde, 50 gramlık kilitli kapaklı kavanoz olarak satılmaktadır. Asıl kullanım amacı sultancıklarımıza vitamin sağlamaktır. Fakat aynı zamanda antibiyotik gerektiğinde eğer elinizde bulunmuyorsa geçici olarak kullanılabilir.

Sultancıklarımızın vitamin ihtiyacını karşılar. Özellikle sadece yem yiyip meyve sebze tercih etmeyen kuşlarda vitamin ihtiyacı doğacağı için tercih edilmelidir. Bu tip sultanlarda haftanın her 3-4 günü suya katılabilir. Sultanımız meyve sebze yiyorsa eğer(çok gerekli ise), haftada en fazla 1-2 defa uygulanmalıdır. Vitaminli su 1 gün geçtikten sonra tazelenmelidir.

Sultancıklar hastalandığında, hastalıktan yeni çıktığında, yorgunken, yumurtlama dönemindeyken, yavru bakarken ya da mevsim değişikliklerinin yaşandığı dönemlerde kullanılması önerilir.

Dozaj: 60-80 cc olan içme suyuna 2 gram katılmalıdır.

Avi-Spray: 150 ml'lik basınçlı tüplerde satılır. Haşere, bit ve zararlı mikroorganizmalardan korunmak için kullanılır. Kafes içerisinde kullandığımız aksesuar ve araçları dezenfekte etmekte de kullanılması tavsiye edilir. Kullanım şekli; sultancıklara en az 25-30 cm mesafeden sırtlarına gelecek şekilde arka taraftan sıkılmalıdır. Sprey basınçlı olduğu için çok basmamak gerekir. Aksi takdirde sultancıklarımız çok korkacaktır. Sıkma işlemi esnasında spreyin ağız ve göz kısımlarına gelmemesine özen gösterilmelidir. Açık yaraların üzerine de sıkılmamalıdır.

Kafes araç ve gereçlerinde kullanıldığında ise bu araçlar kemirmeyi seven sultanlara zarar vermemesi için 24 saat beklemeye alınmalıdır.Sultancıklarımızda herhangi bir parazit, bit ya da haşere bulunmasa dahi haftada bir kere uygulanması önerilir.

Aşırı sıkmalardan sakınılmalıdır.

Avi-mineral: 30cc'lik paketlerde satılır. Sultancıkların mineral ihtiyaçlarını karşılar. Uygulandığında hastalıklara karşı bağışıklık kazanımı sağlamaktadır. Aynı zamanda tüylerin parlak ve sağlıklı olmasını da sağlar. Vitaminle beraber suya katılmasında fayda vardır. Hasta olan, hastalıktan yeni çıkan ya da yorgun düşmüş sultanlarda ve mevsim değişim dönemlerinde, yumurtalama döneminde, yavru bakarken kullanılması önerilir.

Dozaj: Yarısına kadar dolu olan bir suluğa yaklaşık 25-30 damla damlatılır. Fakat suluklardaki suların günde bir kez değiştirilmesi gerektiği için sulukların en fazla 4'te 1'i suyla doldurulursa tasarruflu bir kullanım olacaktır. Bu durumda yaklaşık 10-15 damla yeterli olacaktır.

Hastalık dönemlerinde bu dozaj biraz daha artırılabilir.

Aşırı dozajda olmamak kaydıyla ve haftada 1-2 kere vermek koşuluyla bu ilacın uygulanmasına sürekli devam edilebilir.

Avi-Astım: 20cc'lik kahverengi şişelerde satılmaktadır. Sultancıklarımızın sinüzit gibi solunum sistemi hastalıklarında kullanılmaktadır. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının sonucunda görülen güç ve hırıltılı nefes alma durumunu engeller.

Soğuk algınlığı rahatsızlıklarında da az olmak kaydıyla kullanılabilir.Dozaj: Yarısına kadar dolu olan bir suluk için yaklaşık 20 damla (yarım kapak) uygulanır. Her gün su tazelenmelidir. Bir hafta boyunca devam ilaç verilmeye devam edilir.


Vitaform: 100gr'lık aliminyum poşet ve 1kg'lık ambalalajlarda satılır. En çok tercih edilen ve önerilen antibiyotik çeşididir. Aynı zamanda "vitamin" özelliği ile de çok işlevsel bir ilaçtır. Çünkü kanatlı canlılar için gerekli olan 8 çeşit vitamini gerekli oranlarda ihtiva etmektedir.

İlaç sultancıklarımızın nerdeyse her hastalığı için kullanılabilmektedir. Solunum sistemi rahatsızlıklarında, yaralanmalarda, tüy yolmalarda...

Bu ilaç yalnız olarak uygulanmalıdır. Diğer vitaminlerle beraber kullanılması önerilmez. Hastalık geçtiğinde ve normal durumlarda uygulanmamalıdır, çünkü salt vitamin değildir.

Su bir gün arayla tazelenmelidir.

Dozaj: 100cc'lik bir suluğa çay kaşığının 3'te 1'i kadar konulması önerilir. Aşırı kullanımdan kaçınılmalıdır. Bir hafta kadar devam edilmesi önerilir.

Avidiare: 20cc'lik kahverengi cam şişelerde satılmaktadır. İçerdiği bileşenler sayesinde sultancıkların ishalle seyrede bağırsak enfeksiyonlarında ve kanlı ishal durumlarında kullanılmaktadır.

İlacın uygulanmasına yaklaşık 1 hafta devam edilmelidir.Dozaj: Yarısına kadar dolu olan bir suluk için yaklaşık 20 damla eklenmesi önerilir. Her gün su tazelenmelidir.
Papağanlar ve güzel sesli kuşlar sözleri yüzünden hapsedilirler, aptal balıkçıl istediği gibi dolaşır; çünkü susmak en iyi politikadır...
 Konu: Cvp: HAYAT MEMAT MESELESİ !
 Tarih: 17.10.2012, Saat:13:43
#7
Kafes sultan papağanı için hiç mi hiç uygun değil, yemlik aşağıda ve kafesin telleri dik olduğundan yem yemek için aşşağıya indiğinde kuyruğu tellere geldiğinden çok zedelenmiş daha refah bi kafes almanız şart veya ona daha iyi bakacak birine verirseniz iyi olur . Acil bir bakıma girmesi şart izmir veya istanbulda olsaydınız size yardım edecek çok arkadaşımız var ama afyondan aktif, bilgili üyemiz varmıydı bilmiyorum . ama kurban bayramında bir arkadaş afyona gelecek isterseniz bakımını ben üslene bilirim . eğer vermeye niyetiniz varsa ben seve seve onu mutlu etmeye ve bakımını yaptırırım.
 Konu: Cvp: HAYAT MEMAT MESELESİ !
 Tarih: 17.10.2012, Saat:13:50
#8
Arkadaşların Tespiti çok doğru aynı zamanda kafesi kesinlikle buyütün kafes çok ufak bu nedenle kuyruğunu sürekli kırar - aynı zamanda plastik tünek yerine oklavadan tünek yapın nasıl yapılacağı basit bilemezseniz resim koyarım oklava tam sultanlarımızın ayağına göre -
Kalamar Kemiği
Dal Darı
Parakit Yemi - Muhabbet yemi ile karıştırın çünki parakit yemlerinde çekirdeği fazla koyuyorlar
Yumurta yemi hazırlayın vitamini
yapılışı çok basit bebe bisküvisi 4 tane 1 adet haşlanmış yumurta iyice ezin ve kuşunuza verin vitamin ve mineral yönünden bol olur
Marul - Elma- Ayva v.s asitli olmayan maydanoz hariç herşey
Gaga Taşı
Kuş Kumu
aynı zamanda vitamin desteği vermeniz lazım ilaç ve vitamin olarak çok etkili ilaçlar var ama yaygın olarak bulunan ve benimde kullandığım avi-vit ürünleridir
Umarım kısa zamanda iyileşir
 Konu: Cvp: çığlık,?
 Tarih: 18.10.2012, Saat:16:57
#9
Bugün veterinere götürdüm kuşu canavar gibi maşallah tüy değiştiriyo bu kışa hazırlık yapıyo dedi... Kafesi uygun mu diye sordum daha ne olacak abi 3 oda 1 salon gibi kafes dedi. Öylece baktım kaldım suratına...
 Konu: Cvp: çığlık,?
 Tarih: 18.10.2012, Saat:16:59
#10
(18.10.2012, Saat:16:57)ihsanbender demiş ki: Bugün veterinere götürdüm kuşu canavar gibi maşallah tüy değiştiriyo bu kışa hazırlık yapıyo dedi... Kafesi uygun mu diye sordum daha ne olacak abi 3 oda 1 salon gibi kafes dedi. Öylece baktım kaldım suratına...


eminsiminiz veterinerin kuşlardan anladıgından çünkü benim hürremde tüy değişimi yaptı ve bu şekilde olmadı bu anormal bir tüysüzlük
 


çığlık,? konusu
çığlık,? Konusunun Linki Direk Link
çığlık,? Konusunun HTML Kodu HTML Link
çığlık,? Konusu BBCode Linki BBCode Link
çığlık,? Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Çığlık Atma Nedenleri ve Öneriler @Haluke totti 7 290 19.02.2017, Saat:22:36
Son Mesaj: raifmeric
  Çığlık Atma Nedenleri ve Öneriler-Çeviri HarunÇ 6 1,401 07.12.2015, Saat:14:43
Son Mesaj: HarunÇ
  Çığlık Atma Nedenleri ve Öneriler Haluké 0 657 10.04.2015, Saat:16:40
Son Mesaj: Haluké
  sürekli çığlık atar gibi ötüyor aayy 6 3,484 25.01.2012, Saat:00:45
Son Mesaj: tebessum01Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
DMCA.com Protection Status