• 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CİCİ ne anlatmak istiyor anlamıyoruz
#1
Merhaba, benim yaklaşık 6 aydır bizimle olan kuşumuz artık bize alıştı ve dışarıda olduğunda tüm kemirgenliğini üstümüzde başımızda eşyalarımızda deneyecek kadar rahat..Ama son bir ka. gündür sabahları çığlıklar atıyor. Sabah ezanında kafesin içinde kendini yerden yere atınca artık bir sorunu olduğu kesinleşti.. Ama ne sorunu olduğunu anlayabilmiş değiliz..Yemi Var, Oyuncağı var, Banyosunu yapıyor, hergün salınıyor. Peki neden birden böyle huysuzlaştı anlamadık. Daha önce muhabbet kuşu besledik ilk kez Sultan bakıyoruz..Pek anlamıyoruz huyunu suyunu
Veteriner e danışmıştım bundan çok önce..uçucu kuşlar olduğu için salınmazsa kanatları ağrı yapar o zaman çırpınır kafeste demişti..ama bizim öyle sorunumuz yok çünkü salınıyor...
#2
Davranış değişikliğinde aklıma bir kaç ihtimal geliyor. İlki uykusuyla ilgili. Sultanların gece uykuları genelde 7-8 saattir. Malum günler uzadı, ezanla beraber güneşin doğması kışa göre çok daha erken saatte oluyor. Eğer gece geç uyuyorsa belki uykusunu almadan uyandığı için korkup asabiyet gösteriyordur. Kuşlar bizim gibi yatma kalkma saatlerini isteklerine göre değil, ışığın varlığına göre ayarlarlar. Işık yoksa gecedir, uyunur, varsa (ampul ışığı bile olsa) gündüzdür, kalkma saati gelmiştir. Gündüz uyuklamalarını saymıyorum, işe okula gitmemelerinin avantajı Acik-agizli-gulumseme Gece 10-11 gibi uyuması uygun olacaktır, bunun için kafesin üzerini koyu bir örtüyle kapatmanız yeterli olur ama çok ses olursa bu durum onu korkutur. Örttüğünüzde sessiz bir odaya alabilirsiniz kafesi.
Ayrıca kafes çevresinde herhangi bir değişiklik yapıldıysa son zamanlarda rahatsız olmuş olabilir. Çevresine astığınız bir cisim, kafesin yeri, yeni ve korktuğu bir oyuncak....
Diğer ihtimalle ilgili cinsiyetini ve genel davranışlarını sormam gerekli. Sabah çıldırmaları dışında kur hareketleri yapıyor mu? Belki eş istiyordur...
#3
Gercekten dediğiniz gibi..gece salonda bizimle beraber geç saate kadar ışık açıkken biz yatana kadar bazen 2 bazen 3 e kadar oturmak zorunda kalıyor..Sorunun nedeni tam olarak bu sanırım.. Çok teşekkür ederim..Kafeste yeni oyuncakta var tabi..Sabah uykusunu almadan kalkıp birde yeni oyuncağını görünce demek asabi olmuş..Çok teşekkür ederim. Gulumseme Kışın sorun yoktu çünkü artık gündüzler aydınlık malum hava açık artık.. Sorun zaten 4-5 gündür başlamıştı..
Bize geldiğinden beri kafesin yerini hiç değiştirmedik..Akşamları üstünü örtelim o zaman ..Zavallım bize bişeyler anlatmak istiyor Gulumseme ama inanılmaz asabi bu tür..zorlanıyoruz bazen..Hele kapılarımızın üzerlerini kemirmesi yok muGulumseme Bize erkek olduğu söylendi ama kur hareketlerini bir araştırayım..Eş almak şart mı? İkisi birden bizi epey zorlar ama şartsa sağlığı için yapacak bişey kalmaz tabi..Bazen kanatlarını toplayıp ibiğini indirip tüneğinde sağa sola gidip sırtına düzleştirip eğiliyor..bıcık bıcık bıcık diye şarkı söylüyor Gulumseme Bu kur anlamına mı gelir?
#4
hiç demeyın sabahın 5 inde 6 sında ciyak ciyak ötüyo satcam geri heralde uykusuzluktan öldüm ya
grey : Melo Smile
#5
(28.04.2012, Saat:08:00)cecenz demiş ki: hiç demeyın sabahın 5 inde 6 sında ciyak ciyak ötüyo satcam geri heralde uykusuzluktan öldüm ya

Huzursuz olduğu bir şey vardır belki. Bulunduğu odaya erkenden sabah güneşi geliyor mu? Ya da ev caddeye bakıyorsa otobüs vs başlama saatinde belki korkuyordur. Benim sultanım Hafta için 7:20, hafta sonu 09:00'dan önce başlamaz mesela ötmeye Smile Zaten ötmesinin sebebi de kafesten çıkmak istemesi. O yüzden misafir varken, biz yemek yerken hiç susmuyor. Tabi artık konuşuyor olması onu dinlemeyi keyifli hale getiriyor. Bence satmayın, bir huzursuzluğu var mı, onu bulmaya çalışın.

(27.04.2012, Saat:13:49)cergin77 demiş ki: Gercekten dediğiniz gibi..gece salonda bizimle beraber geç saate kadar ışık açıkken biz yatana kadar bazen 2 bazen 3 e kadar oturmak zorunda kalıyor..Sorunun nedeni tam olarak bu sanırım.. Çok teşekkür ederim..Kafeste yeni oyuncakta var tabi..Sabah uykusunu almadan kalkıp birde yeni oyuncağını görünce demek asabi olmuş..Çok teşekkür ederim. Gulumseme Kışın sorun yoktu çünkü artık gündüzler aydınlık malum hava açık artık.. Sorun zaten 4-5 gündür başlamıştı..
Bize geldiğinden beri kafesin yerini hiç değiştirmedik..Akşamları üstünü örtelim o zaman ..Zavallım bize bişeyler anlatmak istiyor Gulumseme ama inanılmaz asabi bu tür..zorlanıyoruz bazen..Hele kapılarımızın üzerlerini kemirmesi yok muGulumseme Bize erkek olduğu söylendi ama kur hareketlerini bir araştırayım..Eş almak şart mı? İkisi birden bizi epey zorlar ama şartsa sağlığı için yapacak bişey kalmaz tabi..Bazen kanatlarını toplayıp ibiğini indirip tüneğinde sağa sola gidip sırtına düzleştirip eğiliyor..bıcık bıcık bıcık diye şarkı söylüyor Gulumseme Bu kur anlamına mı gelir?

Tahminlerimin yaklaşık çıkmasına sevindim, demek ki çok da enteresan dertleri olmuyormuş Acik-agizli-gulumseme Kemirmelerine çözüm olarak oyun alanı yapabilirsiniz üzerinde vakit geçireceği. Lezzetli dut dallarıyla oluşturup bir de oyuncaklarla süslerseniz kapılarınızı kurtarabilirsiniz.
Kuşunuzun cinsiyetinden emin olmak için ibiklerini indirip öttüğü zaman bir videosunu çekip yüklerseniz hem fikrimizi söyleriz hem de ufaklıkla tanışmış oluruz Smile Bu arada benim sultanım erkek, dişi kur hareketini görmediğim için bu şekilde bir öneride bulundum yoksa tarifiniz erkek kur hareketi. Forumu biraz karıştırırsanız bir çok arkadaşımızın kur hareketleriyle ilgili paylaşımları var.
Eş almak konusuysa tamamen size kalmış. Her canlı, hele ki insanlar gibi aile yaşantısına sahip olan kuşlar birer eş sahibi olmak isterler. Ama eş aldığınızda kuşunuz sizden uzaklaşacaktır, kendi ailesini kuran insan gibi. Artık en sevdiği siz değil eşi olacak. Bu yüzden eğer yavru sahibi olmak istiyorsanız ve kuluçka dönemini göze alıyorsanız alın eş. Üretim forumunda ilgili sıkıntıları bulabilirsiniz. Eğer sultanınızla yeterince ilgileniyorsanız, sürekli yalnız kalıp sıkıldığını düşünmüyorsanız eş almanız şart değil. Almayı dşündüğünüzde de yaşlarının yakın olmasına ve ikisinin de yaşını doldurmuş olmasına dikkat edin.

Bu arada isim kısmını düzenlerseniz size daha doğru hitap edebiliriz.


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Acaba eş mi istiyor? Srkya00 6 394 15.06.2016, Saat:10:24
Son Mesaj: hks
  Çıkmak istiyor kusefendisi 2 350 17.04.2016, Saat:09:57
Son Mesaj: kusefendisi
  Eş istiyor kusefendisi 2 406 31.03.2016, Saat:13:53
Son Mesaj: darkzazo
  Paşam eşmi istiyor acaba :) garipleşti :) ultra_dadas 6 644 15.07.2015, Saat:16:52
Son Mesaj: Eski55
  Sultan ımın ötüşünde değişiklik var ne demek , ne yapmak istiyor? YaziSevdasi 7 1,160 24.11.2013, Saat:21:14
Son Mesaj: Açelya
  Acaba çiftleşmek mi istiyor ozkan12321 3 728 08.09.2013, Saat:16:30
Son Mesaj: Damla Kuran
Rainbow Fındık hep balkonda durmak istiyor ececiik 4 840 03.09.2013, Saat:10:19
Son Mesaj: ececiik
  erkek sultanim kiz arkadas istiyor fakat bulamiyorum. yine erkek alsam olur mu? Toannaaa 6 1,026 31.05.2013, Saat:12:13
Son Mesaj: fero188
  cici kuş =) Cian 4 972 16.02.2013, Saat:10:25
Son Mesaj: trm
Smile Sultanınızı Anlatmak İsteseniz ? :) sfkztrk 29 3,028 24.11.2012, Saat:15:44
Son Mesaj: xıdırBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi