Sultan Papağanı Forumuna Hoşgeldiniz
Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir).

ZyngaPoker avatar
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

- Bu Nedir Yarabbim ?:(


 Konu: Bu Nedir Yarabbim ?:(
 Tarih: 01.08.2013, Saat:21:12
#1
oncelıkle Bu YAzdıklarımı İçten Yazıyorum. Üzülerek Söyluyorum kusum malesef göğüs kuruluğu hastalagına Yakalandı. Bugun Petshop İle Tartıstım neden mi? kusu alalı daha 20 gun oldu kusun Hasta oldugunu ben bılmıyorum cunkı anlamıyordum kandırıldım bugun dukkana gıdıp neden bana hasta kusu verdınız 20 gunde bu kus bende mı hasta oldu dıyınce adamla tartıstık ve bana Seni Deşerim dedi ya ne kadar Garip Demi . gereken neyse orada yapıldı zaten. Şerefsize iyi bir ders oldu adamla bildiğin kavga ettik. ustume yurudu bızde yuruduk ve ben kusu oradan alıp antalyada 40 derece sıcaklıkta kanatlı hayvanlardan anlayan veterıner arıyorum sonunda birtane buldum. ama ne kadar biliyor Süpheli tabi tartısılır Bir candı sonucta kusu Ölüme ben itemezdim kı ona guvenmekten baska bırsey yapamam oda telefonla bır kac yeri aradı aradıktan sonra agazdan parazıt ılacı verdık tabletı kırıp agızdan verdık suan baytrıl kullanıma basladık gercekten zerre PETSHOPCULARA GUVENIM KALMADI ZERRE KALMADI Şeytanlasmıs adamlar. kusum gun ıcerısınde yanı saat 08:00 ıle 13:00 arası otuyor geri Kalan Saatlerde Tünekte uyuyor kabarık bır sekılde duruyor yemek yıyor cok dayanıklı masallah ınanın cok çaba edıor Kendısı Ondakı çaba Bana Güç Kuvvet veriyor Allahım Sen buyuksun diyip her gun dua edıyorum ılgımı eksık etmıyorum pozıtıf dusunuyorum. Siz Tecrubelı Arkadaslarım Abilerim Ablalarımdan Lutfen Ama Lutfen Varsa Bıldıklerınız Bilgilerinize ihtıyacım Var Lutfen Veteriner benim oldugum Bolgeye 50 km uzaklıkta hergun gıdip gelmem zor Kuş icin zor 45 derece sıcaklık kutunun içinde inanın çok zor kus icin gün gün takip yapalım Kuslardan gercekten cok iyi anlayan Allah Rızası için Yardım Etsin Şu Mubarek günde Ne Gerekiyorsa Yapmaya HAzırım Yeterki SULTANIM İyi olsun
[Resim: 2mg9hls.jpg]
 Konu: Cvp: Bu Nedir Yarabbim ?:(
 Tarih: 01.08.2013, Saat:21:20
#2
Ben size ne yapmanızı söylemiştim ama inanmiyorsunuz galiba
Albino
Normal grey

Pastelface platinum hen
Whiteface cinnamon split to pied
 Konu: Cvp: Bu Nedir Yarabbim ?:(
 Tarih: 01.08.2013, Saat:22:02
#3
(01.08.2013, Saat:21:12)ZyngaPoker demiş ki: oncelıkle Bu YAzdıklarımı İçten Yazıyorum. Üzülerek Söyluyorum kusum malesef göğüs kuruluğu hastalagına Yakalandı. Bugun Petshop İle Tartıstım neden mi? kusu alalı daha 20 gun oldu kusun Hasta oldugunu ben bılmıyorum cunkı anlamıyordum kandırıldım bugun dukkana gıdıp neden bana hasta kusu verdınız 20 gunde bu kus bende mı hasta oldu dıyınce adamla tartıstık ve bana Seni Deşerim dedi ya ne kadar Garip Demi . gereken neyse orada yapıldı zaten. Şerefsize iyi bir ders oldu adamla bildiğin kavga ettik. ustume yurudu bızde yuruduk ve ben kusu oradan alıp antalyada 40 derece sıcaklıkta kanatlı hayvanlardan anlayan veterıner arıyorum sonunda birtane buldum. ama ne kadar biliyor Süpheli tabi tartısılır Bir candı sonucta kusu Ölüme ben itemezdim kı ona guvenmekten baska bırsey yapamam oda telefonla bır kac yeri aradı aradıktan sonra agazdan parazıt ılacı verdık tabletı kırıp agızdan verdık suan baytrıl kullanıma basladık gercekten zerre PETSHOPCULARA GUVENIM KALMADI ZERRE KALMADI Şeytanlasmıs adamlar. kusum gun ıcerısınde yanı saat 08:00 ıle 13:00 arası otuyor geri Kalan Saatlerde Tünekte uyuyor kabarık bır sekılde duruyor yemek yıyor cok dayanıklı masallah ınanın cok çaba edıor Kendısı Ondakı çaba Bana Güç Kuvvet veriyor Allahım Sen buyuksun diyip her gun dua edıyorum ılgımı eksık etmıyorum pozıtıf dusunuyorum. Siz Tecrubelı Arkadaslarım Abilerim Ablalarımdan Lutfen Ama Lutfen Varsa Bıldıklerınız Bilgilerinize ihtıyacım Var Lutfen Veteriner benim oldugum Bolgeye 50 km uzaklıkta hergun gıdip gelmem zor Kuş icin zor 45 derece sıcaklık kutunun içinde inanın çok zor kus icin gün gün takip yapalım Kuslardan gercekten cok iyi anlayan Allah Rızası için Yardım Etsin Şu Mubarek günde Ne Gerekiyorsa Yapmaya HAzırım Yeterki SULTANIM İyi olsun
[Resim: 2mg9hls.jpg]
ben size yardımcı olabilecek bir kaç kişi bulmaya çalışayım. muhabbet üretimi yapıyorlar onların yanına götürebilirsiniz yada tlf da görüşüp uygulanacak ilacı alabilirsiniz. tedavisi var umarım düzelir
 Konu: Cvp: Bu Nedir Yarabbim ?:(
 Tarih: 01.08.2013, Saat:22:21
#4
Petshop mağdurları her geçen gün artıyor maalesef.
Amaçları sadece kâr , bu hayvan hastamıdır değilmidir , sattığım kişiye hak geçiyormu geçmiyormu bunlar hiç derdi değil.
 Konu: Bu Nedir Yarabbim ?:(
 Tarih: 01.08.2013, Saat:22:29
#5
Çok geçmiş olsun hastalıklar bölümünde kurumayı tedavi eden birinin konusu vardı sanki şimdi tam hatırlamıyorum ama bakıcım bulursam yazarım yine ama sizde bakın buradaki tecrübeli arkadaşları mutlaka dinleyin tavsiyelerine uyun umarım iyileşir umarım kurtarırsınız kuşu
Kuşlarınızı veterinere götürün,onlar size muhtaç.

yakışıklı piedim dengesiz kuşum boncuk Male
lutino jessica Female

[Resim: http://img194.imageshack.us/img194/2257/qbqi.jpg]


 Konu: Cvp: Bu Nedir Yarabbim ?:(
 Tarih: 01.08.2013, Saat:22:31
#6
(01.08.2013, Saat:21:20)yasindayan demiş ki: Ben size ne yapmanızı söylemiştim ama inanmiyorsunuz galiba

ınanmıyorsunuz galıba ne demek allah askına ? flucan 150 kapsul kullanacagım yarın baslıcam burada kusun ayaklarına bakmanız onemle rıca ederim !

(01.08.2013, Saat:22:29)Açelya demiş ki: Çok geçmiş olsun hastalıklar bölümünde kurumayı tedavi eden birinin konusu vardı sanki şimdi tam hatırlamıyorum ama bakıcım bulursam yazarım yine ama sizde bakın buradaki tecrübeli arkadaşları mutlaka dinleyin tavsiyelerine uyun umarım iyileşir umarım kurtarırsınız kuşu

cok tesekkur ederım. efendim o konuya okudum ama tedavısı ıcın bılgı yazmıor kusum yemek yemez oldu sabahtan bu yana ney vermem lazım ?
 Konu: Cvp: Bu Nedir Yarabbim ?:(
 Tarih: 01.08.2013, Saat:22:36
#7
(01.08.2013, Saat:22:31)ZyngaPoker demiş ki:
(01.08.2013, Saat:21:20)yasindayan demiş ki: Ben size ne yapmanızı söylemiştim ama inanmiyorsunuz galiba

ınanmıyorsunuz galıba ne demek allah askına ? flucan 150 kapsul kullanacagım yarın baslıcam burada kusun ayaklarına bakmanız onemle rıca ederim !

Kim olsa benim yerimde aynı şey düşünur çünkü aynı konuyu iki kez açma gereği duymussunuz ayrıca kuruma diye bir hastalık yoktur başka hastalıkların verdiği tepki yüzünden papgan yeme ismeden kesilir önce yağ dokusunu yakmaya başlar daha sonra kas dokusunu yakmaya başlar bu sırada kuş zayiflamaya yani kuruma gozlemlenir.
Albino
Normal grey

Pastelface platinum hen
Whiteface cinnamon split to pied
 Konu: Cvp: Bu Nedir Yarabbim ?:(
 Tarih: 01.08.2013, Saat:22:37
#8
şöylebirşey buldum sonunda tedavi tavsiyesi var

GENEL ÖZELLİKLER
Bu hastalığa megabakteriosis, hastalığı yapan mikroorganizmaya ise diğer mikroplara göre büyük olduklarından megabakter denir. Aslında bakteri değillerdir, bunlar tam sınıflandırılamamış fungus yani mantardır.
Bu hastalık kanatlılarda görülur. Özellikle papağan benzeri kuşlar ve kanarya, finch gibi kuşlarda görülür.
İlk defa 25 yıl önce bulunmuş, mikroskop altında çok büyük olduklarından ve bakteri sanıldığından megabakter denilmiş. 1989-1990 yıllarında Avusturalya’dan İngiltereye getirilen muhabbet kuşlarında toplu ölümler olmuş, ve bundan sonra pet kuşlarında önemi anlaşılmıştır. Ve gittikçede temel pet kuşları sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. SIKLIĞI
Bir literatürde; ölü olarak getirilen 312 pet kafes kuşunun (178 kanarya, 40 muhabbet, 94 papağan) otopsisinde (nekroskopi); kanaryaların %28’inde, muhabbet kuşlarının %22,5 inde megabakteriosis patolojik bulgularına rastlanmıştır. Yani yaklaşık kanarya ölümlerinin 1/3’ünden sorumlu tutulmuştur.
Ayrıca bu mikrop (megabakter) hastalık oluşturmadan da kuşların bağırsaklarında bulunabilmektedir, yine bir araştırmada muhabbet kuşlarının '-%64 ünün bu mikrobu taşıdığı belirtmektedir.
Ülkemizde bu konuda her hangi bir çalışma yoktur. Kendi yaptığım ölü kuşlarımın (kuruma sonucu) bağırsak lavajlarındaki mikroskopik incelmemde, tüm örneklerde megabakterlere rastladım.Fakat bu gördüklerimin megabaktermi olduğunun boyama yötemiyle doğrulaması yapılmamıştır, megabakter görüntülerine aşinalığımda internet de bulduğum mikroskobik görüntülerle sınırlıdır. Yukarıdaki araştırma Belçika’da yapılmış olup, orada bile %30 ölümlerden sorumlu olması, bizde daha fazla olacağını göstermektedir.
Ülkemizde “Kuruma Hastalığı” olarak tanımlanan durumun %80-90 nedeninin megabakteriosis olduğunu düşünmekteyim. Fakat bu konuda ciddi çalışma gerekliliği vardı.

ETKENİ
Hastalığın etkeni Macrorhabdus ornithogaster (genellikle magabakter denilmekte) olup bir fungus yani mantardır, bir bakteri veya virus değildir. Bazik ortamları sever, yani asidik bir midede yaşaması zordur. Daha çok kuşların mide bağırsak sistemlerini sever. Memelilerde yalnızca kedilerin burun sıvısı ve akciğerlerinde rastlanmıştır, hastalık potansiyeli memelilerde yok denilmektedir.

BULAŞMA
Bulaşma yolu tam olarak bilinmemekle birlikte oral-fekal bulaşın etken olduğu düşünülmektedir. Yani dışkı ile bulaşmış gıda, sudan ve ayrıca hasta kuşun ağız salgısından da bulaşmaktadır.
Bazı kuşların hasta olmadan bu megabakterileri taşıdığı ve bu tip kuşlaraın genetik direnç gösterdikleri düşünülmektedir. Fakat bu kuşlar “TAŞIYICI” olmaktadır, yani diğer kuşları hasta edebilmektedirler. Ayrıca taşıyıcı kuşların yavrularıda bu hastalığa karşı dirençli olmaktadır.

PATOLOJİ
Bu mantar sindirim sistemine ağız yoluyla gelmekte, mide ve bağırsakların proventrikül denilen (kursak) bölümlerine yerleşmekte. Burada bağırsak yüzeyindeki hücrelere zarar vermekte ve sindirimi yok ederek kuşun besinlerden faydalanmasını engellemektedir. Gıdalardan yeterince faydalanamayan kuş önce yağ dokusunu kayıp etmekte, zayıflatmakta son aşamada da, elektrolit dengesi bozulup, kas dokusunu da kayıp ederek ölmektedir.

BULGULAR
Akut ve kronik form olarak iki şekilde gelişme göstermektedir. Akut formda hasta kuş günler içinde ölmekte, kronik formda ise haftalar-aylar (3-8 ay) içinde zayıflayarak ölmektedir. Bu hastalığın spesifik bulgusu yoktur, bir çok hastalıkta görülen bulgularla bu hastalığın bulguları birbirine karışır.
En önemli bulgusu “KURUMA SENDROMU” bulgularıdır.
Bu bulgular;
1. Zayıflama; Genellikle çok geç fark edilir, kuşun zayıfladığını ancak elimize aldığımızda fark ederiz. İlk aşamalarda kuş yağ dokusunu kaybeder, karın ve göğüs yağ dokuları görülmez. İleriki aşamada kas doku kaybıyla, jilet göğüs olur, ölüme yaklaştığının belirtisidir.
2. İştah Kaybı: Çok belirgin olmamakla birlikte akut formlarında iştah hızla azalır.
3. Hareketsizlik: Geç dönem bulgusudur, kuş tünekte kabarmış ve hareketsiz olarak durur.
4. Antibiyotiklere direnç: Ne tür antibiyotik verirseniz verin iyileşme görülmez
Diğer bulguları biraz daha spesifiktir, ama yinede tam teşhis koydurucu bulgular değildir.
Belirtileri;
1. İshal: Hasta kuş ilerleyen dönemlerde bağırsaklarda gıdalar ve su emilemediğinden ve bağırsaktan dışarı su atıldığından ishal olur, bazen kanlıdır. Ama genellikle geç dönem bulgusudur. Dışkı, koyu yeşil, kahverengi ve siyah olabilir
2. Sindirilmemiş Gıda: Bu bulgu biraz daha spesifiktir, dışkıda iyi sindirilmemiş yem parçaları görülür. Ama anlamak çoğu zaman zordur.
3. Kusma: Anlamak oldukça zordur. Bazen kanlıda olabilir. Kusmayı anlamanın en iyi yolu kuşun yem yedikten ve/veya su içtikten sonra başını sıklıkla sallaması ve kafes yan duvarlarına yapışmış kırık yem parçalarıdır.

TEŞHİS
Oldukça zordur, dışkıdan, ağız salgısından alınan numunelerden kültür yapıp megabakteri üretmek çok zordur. Teşhis çoğunlukla ölen kuşların otopsisi sonrası konulmaktadır. Kendi deneyimim; Genelikle geç anlaşılıyor. Jilet göğsü hep gördüm. Bununla birlikte karnın şiş olması, karına bakıldığında göğüs kafesinden daha yüksekte gözükmesi, karın içinde bağırsakların yumak gibi gözükmesi en sık rastladığım bulgular. Ayrıca bu kuşların ağızlarına baktığımda dilleri ve diğer pembemsi görülen yerlerin renkleri açık renk olmakta, beyazlaşmakta. Genellikle bulgularla teşhis koymak çok zor, ben tedavi sorası düzeldi ise megabakteriosis teşhisi koymaktayım. Dışkı incelemelerinde megabakterleri görmek çok zor, nedeni de çok alışkın göz gereklidir. Ayrıca boyamada yapılmalıdır ki bu biz yetiştiriciler için çok zordur. Ancak özel merakı, mikroskoba ve mikrop boyama tekniklerini bilen profesyonelere ihtiyaç vardır.

TEDAVİ
Oldukça zordur, klasik antibiyotiklere cevap vermez iyileşme göstermez. Penisilin, ve diğer grup antibakteriyeller (tylan, pulmotil, ampicillin, flagyl, nifkol vb) bu hastalıkta etkisizdir. Eğer bu tip antibiyotiklerle düzeliyorsa bu megabakteriosis değildir. Fakat Sayın Ruhi Saruhan’ın belirtiği bir reçete vardır ki bunun etkinliğini ben denemediğim için bilemiyorum, ama özellikle asitleştirici ve probiyotik kullanması iyileşmeyi sağlamada bu yöntemin incelenmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır.

Tedavide kullanılan ilaçlar şunlardır;

1. Amphoterecin B ;
Bu ilaç damardan verilir bu nedenle küçük kuşlar için uygun değildir. Fakat bazı ilaçların damardan verilen sıvı formu ağızdan verilincede eltili olmaktadır, ilacın üreticilerine sordum fakat daha cevap vermediler. Olduça pahalıdır, bir şişesi yaklaşık 250 ytl. Abelcet, Fungizone, Amphocil piyasa adlarıyla eczanelerde bulmanız mümkün. Yurtdışında ağızdan alınan formlarıda vardır. Fakat çok pahalıdır.
2. Nystatin:
Bu ilaç literatürde kullanıldığı belirtilmekte fakat etkinliği konusunda şüpheler vardır. Korunma amaçlı verilebileceği belirtilmekte. Fungostatin ve Mikostatin isimle eczanelerde şurup formunu bulabilirsiniz. Fiyatı yaklaşık 7 YTL’dir.
Kullanımı; günde 4 kez kuşun ağzına 2 damla damlatılır, arkasından 1-2 damla su verilir, başını sallayıp dışarı atmasını engellmek için boğazı aşağıya doğru hafifçe sıvazlanır, ayrıca suyuna (100ml) 1 kaşık konur. Suluğun koyu renk plastikten yapılmış olmasına özen gösterilir.

3. Fluconazol:
Ben bu ilacı kullanıyorum. Hem şurup hemde kapsül formu bulunmaktadır. Kapsül formunu suluk içinde veya iştahı olan kuş için mama içinde, şurup ise ağız yolundan damlatılarak verilebilir. Oldukça etkilidir, fiyatıda uygundur. Piyasada çeşitli isimde kapsül formları vardır; Candidin, Kandizol, Zolax, Flurit bunlardan bir kaçıdır, ben Flucan Dermatolojik tableti tercih ediyorum, içinde iki kapsül çıkmakta fiyatı yaklaşık 20 YTL .
Kullanımı: Bir kapsül 100 ml suda eritilir ve 100 ml’lik suluklara 1 ml hazırladığımız eriyikten konulur.
Ağızdan şurup formu ise Triflucan şurup adıyla satılmaktadır. Bununda kullanımı, günde 1 kez 3 damla kuşun ağzına damlatılır, ve yutma manevrası uygulanır.
Tedavi süresi hasta kuşlarda minimum 30 gündür.

DESTEKLEYİCİ TEDAVİ
1.Hasta kuş ayrılır, sakin sıcak bir ortama konur,
2.Suluğu ve yemliği her gün tazelenir
3. Kafesin altı her gün değiştirlir.
4.Suyu asitleştirlir, bunun için elma sirekesi, normal sirke, greyfurt suyu kullanılır. Turnusol kağıdı (akvaryumcularda vardır) ile pH kontrol edilir, pH’ın 5’e kadar indirilmesi sağlanır, suyun mümkün oldukça yumuşak su olamsına özen gösterilir
5. Arada bir suyuna C vitamini katılır, bu bağırsak epitelinin gelişimine yardımcı olur, multi vit de kullanılmalıdır.
6. Lactobacillus gibi probiyotik mayalar kuşlara verilmeye çalışılır, bu bağırsak florasını düzenler, asiditeyi dengeler.

KORUMA
Evet temel yol koruyucu önlemlerdir, kuşlarımızın bu mikrobu kapmamasıdır.
Bu amaçla;
1.Temizlik kuralları (kafes, tünek, yemlik suluk hijyeni vb.)
2.Hasta kuşlara tecrit,
3.Temiz yem
4.Temiz su
5. Arada bir suya elma sirkesi takviyesi
6.Profilaktik antimikotik kullanımı; her ay kuşların sularına flucan kapsül koyup 3-5 gün devam etmek
7.Probiyotik kullanımı
8.Suya klorheksidin takviyesi (eczanelerde Cloder oral sprey olarak satılmakta), bir suluğa bir puf sıkılır.


alıntıdır.
Kuşlarınızı veterinere götürün,onlar size muhtaç.

yakışıklı piedim dengesiz kuşum boncuk Male
lutino jessica Female

[Resim: http://img194.imageshack.us/img194/2257/qbqi.jpg]


 Konu: Cvp: Bu Nedir Yarabbim ?:(
 Tarih: 01.08.2013, Saat:22:39
#9
Kusunuz. Yeme içmeden kesilmiş ise yumurta haslayin ve yumurtayi ince ince esin le sıcak su ile lapa şekline getirin çok sıcak olmiycak yanlız ve enjektöre alın ve ucuna sinop lastiği takın ( bisikletler için planından) eğer tecrübemiz var ise direk kursagina enjekte edin yok ise yavaş yavaş ağzından zorla yedirin
Albino
Normal grey

Pastelface platinum hen
Whiteface cinnamon split to pied
 Konu: Cvp: Bu Nedir Yarabbim ?:(
 Tarih: 01.08.2013, Saat:22:40
#10
(01.08.2013, Saat:22:36)yasindayan demiş ki:
(01.08.2013, Saat:22:31)ZyngaPoker demiş ki:
(01.08.2013, Saat:21:20)yasindayan demiş ki: Ben size ne yapmanızı söylemiştim ama inanmiyorsunuz galiba

ınanmıyorsunuz galıba ne demek allah askına ? flucan 150 kapsul kullanacagım yarın baslıcam burada kusun ayaklarına bakmanız onemle rıca ederim !

Kim olsa benim yerimde aynı şey düşünur çünkü aynı konuyu iki kez açma gereği duymussunuz ayrıca kuruma diye bir hastalık yoktur başka hastalıkların verdiği tepki yüzünden papgan yeme ismeden kesilir önce yağ dokusunu yakmaya başlar daha sonra kas dokusunu yakmaya başlar bu sırada kuş zayiflamaya yani kuruma gozlemlenir.

2 kez acma geregı mı sadece o yazdıklarımı 130 kişi bakmıs sadece 3 kısı yazmıs burada tedırgın dıken ustunde panık olan benım yardım ıstıyorum sadece yardım ! kötü birşeymı bu ?
 


Bu Nedir Yarabbim ?:( konusu
Bu Nedir Yarabbim ?:( Konusunun Linki Direk Link
Bu Nedir Yarabbim ?:( Konusunun HTML Kodu HTML Link
Bu Nedir Yarabbim ?:( Konusu BBCode Linki BBCode Link
Bu Nedir Yarabbim ?:( Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Bu nedir ? alici99 5 196 09.01.2017, Saat:17:08
Son Mesaj: alici99
Exclamation Hastalığı nedir yardımcı olurmusunuz FatihMehmed 6 441 03.10.2016, Saat:20:18
Son Mesaj: Enable
  Arkadaşlar Cinsiyet Nedir Erdem3367 1 286 27.08.2016, Saat:17:43
Son Mesaj: Erdem3367
  sultan papağanı hastalığı nedir cisemceren 5 546 01.08.2016, Saat:15:11
Son Mesaj: MehmetDavarci
Sad Hastalıkmı Nedir Yardımcı Olurmusunuz özlemm_35 2 324 25.07.2016, Saat:23:30
Son Mesaj: özlemm_35
  Cinsiyeti nedir Alperen8 3 323 16.07.2016, Saat:01:57
Son Mesaj: Alperen8
  Erkek sultan papaganimin poposundaki bu sislik nedir??? bsrcnrkskn 20 1,358 16.06.2016, Saat:00:03
Son Mesaj: Srkya00
  lütfen yardımcı olurmusunuz, başında bu şekilde diken gibi çıkıntı çıktı bu nedir Gayem 3 561 18.05.2016, Saat:12:33
Son Mesaj: Gayem
  Kuruma hastaligi nedir Hasanyildiz 15 1,317 09.04.2016, Saat:10:38
Son Mesaj: Gogopesttgo
  Sizce resimdeki nedir? ozguruygan 5 640 01.04.2016, Saat:21:41
Son Mesaj: GogopesttgoBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
DMCA.com Protection Status