Sultan Papağanı Forumuna Hoşgeldiniz
Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir).

mucoks avatar
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

- batıl inançlarınız varmı?


 Konu: batıl inançlarınız varmı?
 Tarih: 11.06.2013, Saat:01:04
#1
ya inanmam inanmam diyorumda, 2 gündür sol gözüm seyiriyor, nette baktım, bir yerde sağ göz sağlığa sol göz varlığa diyor, öbür bir sitede, sağ göz hayra, sol göz şerre, hayda bu haftada canım acayip sıkıntılı, halbuki ortada elle tutulur hiç birşey yok, aileyle tartışmalar başladı, etrafa zıt gidiyorum asabiyet hat safada, noluyor diyorum 3 günde başıma gelmeyen kalmadı desem yeridir, bir yere sadaka falanmı versem?
Bahçelievler/IST
 Konu: Cvp: batıl inançlarınız varmı?
 Tarih: 11.06.2013, Saat:01:07
#2
(11.06.2013, Saat:01:04)mucoks demiş ki: ya inanmam inanmam diyorumda, 2 gündür sol gözüm seyiriyor, nette baktım, bir yerde sağ göz sağlığa sol göz varlığa diyor, öbür bir sitede, sağ göz hayra, sol göz şerre, hayda bu haftada canım acayip sıkıntılı, halbuki ortada elle tutulur hiç birşey yok, aileyle tartışmalar başladı, etrafa zıt gidiyorum asabiyet hat safada, noluyor diyorum 3 günde başıma gelmeyen kalmadı desem yeridir, bir yere sadaka falanmı versem?

mücahit bey gozunuzun atması gidermi bilmem ama eger ımkanınız varsa sadaka verin derm az sadaka cok belayı def ederGulumseme
 Konu: Cvp: batıl inançlarınız varmı?
 Tarih: 11.06.2013, Saat:01:44
#3
(11.06.2013, Saat:01:04)mucoks demiş ki: ya inanmam inanmam diyorumda, 2 gündür sol gözüm seyiriyor, nette baktım, bir yerde sağ göz sağlığa sol göz varlığa diyor, öbür bir sitede, sağ göz hayra, sol göz şerre, hayda bu haftada canım acayip sıkıntılı, halbuki ortada elle tutulur hiç birşey yok, aileyle tartışmalar başladı, etrafa zıt gidiyorum asabiyet hat safada, noluyor diyorum 3 günde başıma gelmeyen kalmadı desem yeridir, bir yere sadaka falanmı versem?

değerli kardeşim bahsettiğin internetten baktığım dediğin şey %99 erzurumlu ibrahim hakkı hazretlerinin marifetname isimli kitabında seğirmeler ve neticeleri diye geçer. marifetname ye göre
Gözün dışının seğirmesinde : Sağda kötüleme, solda zinettir. göz bebeği seğrimesinde; Sağı ağrı, solu sürurdur.
Göz kuyruğu seğirmesinde : sağda sevinç, solda maldır. Göz altı seğrimesinde; sağda sevinç, solda hışımdır.

erzurumlu ibrahim hakkı hazretleri çok büyük velidir.
bana göre sözleri doğru ve gerçektir. ancak kitapta da bazı çeviri hataları olduğu söyleniyor
 Konu: Cvp: batıl inançlarınız varmı?
 Tarih: 11.06.2013, Saat:01:52
#4
bu yorumuna olarak gözümün neresi seyirdiğini söylüyim net olarak anlaşılması için, sol gözümün sol göz kapağının bitimi alt yanak derisi ile birleştiği kısım... yani sol gözümün sol kenar göz kapağı... biraz karışık gelebilir ama 2 gün deli gibi çıt çıt çıt atıyor, şimdi durdu ama yarın devam edebilir bakalım hayırlısı diyelim.
[Resim: seyirme.jpg]
Bahçelievler/IST
 Konu: Cvp: batıl inançlarınız varmı?
 Tarih: 11.06.2013, Saat:02:26
#5
hayırlısı kardeşim. mevla görelim neyler neylerse güzel eyler.
 Konu: Cvp: batıl inançlarınız varmı?
 Tarih: 11.06.2013, Saat:02:36
#6
batıl inanca sahip değilim ama sana şöyle bişey kopyaladım bi oku. Smile
Göz seğirmesi, göz kapağı tikleri ve kasılmaları oldukça yaygındır. Genelde gözlerden birinin alt kapağında görülür, ama üst göz kapağı da seğirebilir. Pek çok göz seğirmesi anlıktır. Kısa bir süre olur ve biter, ama haftalarca, hatta aylarca sürenleri bile vardır.

Bir keresinde, bir hastamın eşinden, alt göz kapağının birkaç haftadır seğirdiğini ve bu durumun kendisini delirttiğini belirten e-posta aldım. Yardım edebilir miydim?

Göz seğirmesine bir çözüm bulabilmemiz için, bu sinir bozucu sorunun esas sebebini belirlememiz gerekiyor. Doktor dilinde miyokimi (adele seğirmesi) denen, gözde oluşan ve dalgalanan bu kas kasılmalarının sebepleri şunlar olabilir:

Stres
Yorgunluk
Göz yorgunluğu
Alkol
Göz kuruluğu
Dengesiz beslenme
Alerjiler
Kafein

Bir anlık göz kapağı seğirmesi genellikle iyi huyludur, durumun ciddi olmadığı veya tıbbi bir sorunun işareti olmadığı anlamına gelir.

Buna rağmen, bu tarz bir göz kapağı seğirmesinin tedavisi bile zor olabilir. Göz seğirmesini durdurmanın tek yolu, sorunun sebebi bulmak ve tedavi etmek olabilir.

Göz seğirmesinin daha ciddi örneklerine, azblefarospazm ve orofasiyel diskinezi gibi nörolojik durumlar neden olmaktadır. Bu durumlar çok nadir yaşanır ve yaşandığında da bir göz doktoru tarafından teşhis edilip tedavi edilmelidir.

Gözüm Neden Seğiriyor?

Stres: Çok stresli olduğumuz zamanlarda hepimizin vücudu birbirinden farklı tepkiler verir. Göz seğirmesi, özellikle de göz yorgunluğu gibi görüş sorunları ile ilişkili olduğunda stresin bir işareti olabilir (aşağıya bakın). Stres nedenlerini azaltmak göz seğirmesini durdurabilir.

Göz kapağınız seğirirken, hareketi abartan bu animasyondaki gibi, herkesin bunu görebildiğini hissedebilirsiniz. Aslında, kasılma diğer insanların fark edemeyeceği kadar hafif olur.
Yorgunluk: Stresten ya da başka sebeplerden kaynaklanan uyku eksikliği, göz kapağı kasılmalarını tetikleyebilir. Düzenli ve yeterli uyumanın yardımı olabilir.

Göz yorgunluğu: Görüşle ilişkili stres, yeni bir gözlüğe ihtiyacınız olduğunda ortaya çıkabilir. Belki de gözleriniz, göz kapağı seğirmesini tetikleyecek kadar çok zorlanıyordur.

Bilgisayar, tablet ve akıllı telefon gibi cihazları aşırı derecede kullanmak da görüşle ilişkili stresin yaygın bir nedenidir.

Eğer göz kapağı seğirmesi sorununuz sürekli ise ve sinir bozucuysa (hastamın eşinde olduğu gibi), bir göz testi yaptırmalısınız, çünkü daha düzgün bir görüş yeteneğine ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Eğer bilgisayar başında çok fazla zaman geçiriyorsanız, bilgisayar kullanırken takmak için bir gözlük alma konusunu da konuşmalısınız göz doktorunuzla.

Kafein ve alkol: Pek çok uzman, çok fazla kafein ve/veya alkol tüketiminin göz seğirmesini tetikleyebileceğine inanmaktadır. Eğer kafein (kahve, çay, gazlı içecek vb.) ve/veya alkol tüketiminiz arttıysa, azaltmak işe yarayabilir.

Göz kuruluğu: Yaşlı nüfusun yarısından fazlası, yaşlanmaya bağlı göz kuruluğu yaşamaktadır. Göz kuruluğu ayrıca, bilgisayar kullanan, bazı belirli ilaçları alan (antihistamin, antidepresan vb.), lens takan ve kafein ve/veya alkol tüketen insanlarda sıkça görülür. Yorgun ve baskı altında olduğunuzda da göz kuruluğu yaşayabilirsiniz.

Böyle bir durumda yapılabilecek en iyi şey göz doktorunuzla görüşmek olacaktır, çünkü göz kuruluğunun farklı birçok tedavisi bulunmaktadır.

Dengesiz beslenme: Bazı raporlar ortaya koyuyor ki, magnezyum gibi vücudun ihtiyaç duyduğu bazı besinlerin eksikliği göz kapağı kasılmalarını tetikleyebilmektedir. Bu raporlar bilimsel kanıtlar barındırmak açısından biraz zayıf olsalar da, göz kapağı seğirmesinin nedeni olabilecek bu durumu göz ardı edemem.

Bir besinin eksikliğinin sizi etkilediğinden şüpheleniyorsanız, rastgele bir besin desteği satın almak yerine, bir uzman tavsiyesi almak için aile doktorunuzla görüşün.

Alerjiler: Gözünde alerji olan insanlar göz kaşınması, şişmesi veya sulanması yaşayabilirler. Gözlerin ovulması, göz kapağı dokularına ve gözyaşına histamin salınmasına neden olur. Bu çok önemlidir, çünkü bazı vakalar göstermiştir ki; histamin, göz kapağı seğirmesine neden olmaktadır.

Bazı doktorlar, bu tarz göz kapağı seğirmelerini önlemek için antihistamin göz damlaları veya tabletleri önermektedirler. Ama antihistaminlerin göz kuruluğuna neden olabileceklerini de unutmayın. Gözleriniz için en doğru olan şeyi yaptığınızdan emin olmanın en iyi yolu, tedaviye göz doktoru ile birlikte karar vermektir.

Göz Seğirmesi Tedavileri

Nadir olarak görülen bazı vakalarda, göz seğirmesi bir türlü giderilemez. Bu tarz göz seğirmelerinin bir kısmı, kas kasılmalarını durduran Botoks enjeksiyonu bile başarılı bir biçimde tedavi edilebilmektedir. Göz seğirmesi yüzünüzün yarısını ya da göz kapaklarınızın kapanmasına neden olacak kadar tüm gözünüzü etkiliyorsa, uygun teşhis ve tedavi için doktorunuzla görüşün.
 Konu: Cvp: batıl inançlarınız varmı?
 Tarih: 11.06.2013, Saat:02:42
#7
yeni başladı.
Bahçelievler/IST
 Konu: Cvp: batıl inançlarınız varmı?
 Tarih: 11.06.2013, Saat:07:39
#8
uykusuz yorgun ve stresli olduğum zamanlarda bendede olur göz seğirmesi, hemde beni çok rahatsız ederdi. ama zamanla alışıyor insan takmamaya Acik-agizli-gulumseme
KÜÇÜK AİLEM: http://www.sultanpapaganlari.com/konu-kucuk-ailem.html

Konu Veya Yorumun Bir,Spam,Reklam,Düzen Bozucu,Ahlak Bozucu,Argo,Alakasız,Vb İçerikli ve T.C Yasalarına Aykırı Olduğunu Düşünüyorsanız [Resim: http://www.sultanpapaganlari.com/images/...report.gif] butonunu kullanarak Yöneticilere Gönderebilirsiniz.
 


batıl inançlarınız varmı? konusu
batıl inançlarınız varmı? Konusunun Linki Direk Link
batıl inançlarınız varmı? Konusunun HTML Kodu HTML Link
batıl inançlarınız varmı? Konusu BBCode Linki BBCode Link
batıl inançlarınız varmı? Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Minecraft oynayan varmı ? Huseyinay 0 534 29.12.2014, Saat:20:34
Son Mesaj: Huseyinay
  Transformice Oynayan Varmı Bıcırık17 13 1,765 24.07.2014, Saat:03:54
Son Mesaj: SultanKikoo
  Vegan varmı Bıcırık17 23 2,746 20.07.2014, Saat:01:11
Son Mesaj: Eski55
  Çanakkaleli varmı Bıcırık17 5 1,090 24.05.2014, Saat:16:13
Son Mesaj: mehmet157
  mrb tokatlı varmı forumda genius_01 9 1,742 08.01.2014, Saat:19:54
Son Mesaj: ferhat60
  Pazartesi sendromunu yenme yolu varmı? BaharKrc 15 1,660 02.09.2013, Saat:10:02
Son Mesaj: Klf57
  acaba aramızda antepli varmı ? xkaan27x 3 838 20.08.2013, Saat:14:28
Son Mesaj: xkaan27x
Smile amasyalı hemşerilerim varmı acaba oguz05 4 1,162 16.06.2013, Saat:17:49
Son Mesaj: oguz05
  aramızda mersin veya çevrensi olanlar varmı serhan33 6 1,408 05.06.2013, Saat:09:11
Son Mesaj: serhan33
  Sitede Samsung Glaxy Ace Kullanan Varmı Çok Acil Bir Sorum Olcak heroyaso2 0 649 19.05.2013, Saat:10:21
Son Mesaj: heroyaso2Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
DMCA.com Protection Status