Sultan Papağanı Forumuna Hoşgeldiniz
Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir).

Alpdna avatar
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

- Bakan Çelik'ten İşçilere Maaş Müjdesi


 Konu: Bakan Çelik'ten İşçilere Maaş Müjdesi
 Tarih: 26.07.2013, Saat:20:49
#1
Bakan Çelik'ten İşçilere Maaş Müjdesi
Bakan Faruk Çelik, işçilerin merakla beklediği bayram öncesi ödemeler konusunda açıklama yaparak "Bayramdan önce ödeme gayreti içindeyiz." dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kamuda toplu iş sözleşmesinin imzalanmasının ardından işçilerin merakla beklediği Bayram öncesi ödemeler konusunda açıklamalarda bulundu. Çalışmalar için talimat verdiğini belirten Çelik, "Eğer bu konuda süre itibari ile bir sıkıntı ile karşı karşıya kalmayacaksak, bu gayret içerisinde olunacak. Ama sürenin yeterli olup olmaması konusunda şu anda kesin bir şey söylemem mümkün değil. Ama niyet olarak Bayram öncesinde verme gayreti içerisinde olacağız." dedi.

Hükümet ile kamuda çalışan işçi kesiminin, toplu iş sözleşmelerinde uzlaşması sonrasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, Hak-İş Konfederasyonu'nu kabul etti. Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan toplu sözleşmedeki gayretlerinden dolayı Çelik'e teşekkür ederken, taraflar uzlaşı protokolüne imza attı.

Kamu toplu iş protokolünü birkaç gün önce imzaladıklarını aktaran Bakan Çelik, bu protokol çerçevesinde Hak-İş Konfederasyonu'na bağlı yaklaşık 30 bin işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesini imzalamak için bir araya geldiklerini belirtti. Protokolün içeriği hakkında bilgi veren Çelik, "1.100 TL altında brüt ücret adlında bulunan işçilerin ücretleri 1.100 TL'ye çekildi. 1.850 TL altında ücret alanların aylık ücretlerinde 200 TL seyyanen iyileştirme yapılmış, bu iyileştirmeler yapıldıktan sonra birinci 6 ayda yüzde 4, ikinci 6 ayda yüzde 4, 2013 yılı itibariyle, 2014 yılının birinci yarısında yüzde 3, ikinci yarısında yüzde 3 olmak üzere ücret zamlarının uygulanacağı karar altına alınmıştır. Enflasyon altında kalması halinde, enflasyon oranında da ücretlere yansıma olacağı belirtilmiş idi. Sosyal yardım ücretini ise aylık olarak 180 TL'ye getirildi, diğer sosyal yardımlar da ücret artışları oranında yapılacağı kayıt altına alınmış idi." diye konuştu.

"TOPLU SÖZLEŞMEDE GELİNEN NOKTAYI ÖNEMLİ BULUYORUM"

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan da 30 bin üyeleri adına sürdürülen toplu iş sözleşmesi müzakerelerinin sonunda çerçeve protokolü imzalamak için bir araya gelindiğini belirterek, sendika yetkililerinin ve Bakan Çelik'in yoğun çabalarının protokolü imzalamalarını sağladığını ifade etti. Tekliflerini daha önce Bakan Çelik'e ilettiklerini aktaran Arslan, tekliflerinin hepsinin bu protokole yansımadığını fakat toplu pazarlık kurulunun sisteminin de böyle olduğunu söyledi. Bir yerde uzlaşılması gerektiğini kaydeden Arslan, buluşulan noktanın önemli olduğuna işaret ederek, şu ifadeleri kullandı: "Türkiye'nin içinden geçtiği bir süreç var. Hem de dünyada ekonomik krizin etkilerinin hissedildiği bir süreç yaşanıyor. Bütün bu süreçlere rağmen Türkiye'nin, kamuda çalışanlarımızın ücretlerinin enflasyonun altında kalmayacak şekilde, bazı iyileştirmelerde yapılarak bu noktaya gelmesini gerçekten önemli buluyorum."

Gelinen noktada Bakan Çelik'in kıvrak zekasının ve uzlaşmacı gayretlerinin büyük etkisi olduğunun altını çizen Arslan, bu toplu iş sözleşmelerinin grev kararı alınmadan, bayrama çifte bayramla girmenin sağlanmasını önemli bulduğunu dile getirdi. Bakan'ın iş bitirici, sorun çözücü olduğunu yineleyen Arslan, başta Çaykur işletmeleri olmak üzere, yargıda olan ve toplu sözleşme yapılamayan işyerlerinde çalışan işçilerin mağdur olduğunu söyledi. Arslan, başta Çaykur'da çalışan 10 bine yakın işçi olmak üzere, diğer işyerlerinde çalışan işçilere de sözleşme hükümlerinin uygulanmasını istedi. Arslan, kamuda çalışan işçilerin toplu sözleşme ücret farklarının da bayramdan önce ödenmesi talebinde bulundu.

ÇAYKUR ÇALIŞANLARININ DURUMU

Arslan'dan sonra, dile getirdiği talepler üzerine açıklama yapan Bakan Çelik, başta Çaykur çalışanları olmak üzere hukuk çerçevesinde çalışanların hakkını vermek için üzerlerine düşeni yapacaklarını kaydetti. İşçilerin toplu sözleşme farklarının bayramdan önce ödenmesi talebine de cevap veren Çelik, "Mümkün olabilir. Bu çalışmayı arkadaşlara söyledim yapıyorlar. Amacımız çalışanlarımızın memnuniyetini artırmak. Eğer bu konuda süre itibari ile bir sıkıntı ile karşı karşıya kalmayacaksak, bu gayret içerisinde olunacak. Ama sürenin yeterli olup olmaması konusunda şuanda kesin bir şey söylemem mümkün değil. Ama niyet olarak Bayram öncesinde verme gayreti içerisinde olacağız." ifadelerini kullandı.
Sorularınız İçin Lütfen Özel Mesaj Atmayınız, Uygun Başlık İle Uygun Katagoriye Konu Açarak Sorunuz.[Resim: http://www.sultanpapaganlari.com/images/icons/uyari.gif]
 


Bakan Çelik'ten İşçilere Maaş Müjdesi konusu
Bakan Çelik'ten İşçilere Maaş Müjdesi Konusunun Linki Direk Link
Bakan Çelik'ten İşçilere Maaş Müjdesi Konusunun HTML Kodu HTML Link
Bakan Çelik'ten İşçilere Maaş Müjdesi Konusu BBCode Linki BBCode Link
Bakan Çelik'ten İşçilere Maaş Müjdesi Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Bergüzar Korel'den ikinci çocuk müjdesi integrand 0 385 08.03.2015, Saat:17:10
Son Mesaj: integrand
  Bakan‘dan yerli elektrikli otomobil açıklaması integrand 0 356 19.02.2015, Saat:15:56
Son Mesaj: integrand
  Faruk Çelik'ten Ali Tezel'in iddiasına yanıt Rman 0 359 17.05.2014, Saat:17:04
Son Mesaj: Rman
  Faruk Çelik'ten Soma açıklaması Rman 0 497 14.05.2014, Saat:20:25
Son Mesaj: Rman
  İstanbullulara otoyol müjdesi redrock 0 413 14.11.2012, Saat:22:46
Son Mesaj: redrock
  Facebook'tan Zaman Tüneli müjdesi redrock 0 768 14.11.2012, Saat:01:10
Son Mesaj: redrock
  Bakan Yılmaz´ın helikopteri zorunlu iniş yaptı redrock 0 565 13.11.2012, Saat:22:40
Son Mesaj: redrock
  Bakan Yıldırım'dan İstanbullulara müjde redrock 0 528 13.11.2012, Saat:22:39
Son Mesaj: redrock
  Bakan Kılıç, öğrenci evine konuk oldu redrock 0 710 13.11.2012, Saat:22:37
Son Mesaj: redrock
  Bakan Eroğlu'nun Terkos hassasiyeti redrock 0 472 13.11.2012, Saat:22:36
Son Mesaj: redrockBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
DMCA.com Protection Status