Sultan Papağanı Forumuna Hoşgeldiniz
Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir).

Alpdna avatar
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

- Ayna Neden Kullanılmamalıdır


 Konu: Ayna Neden Kullanılmamalıdır
 Tarih: 04.01.2012, Saat:18:59
(En son düzenleme: 30.09.2012, Saat:11:45 Alpdna.)
#1
AYNA ! ASLA ! Neden mi?
Gelişmeleri gözönüne aldığımda; ilk başlarda özellikle tek bakılan kuşların (genelde erkek kuşlar), bakıcıların yeterli sürelerle ilgi göstermemeleri nedeniyle kafeslerindeki yalnızlıklarının azaltılması, konuşmasının sağlanması (??) gibi yanlış düşüncelerle ayna, plastik kuş vs. konulmaya başlandığını, günümüzde bu davranışdaki hatanın farkına varılmasına rağmen ticari amaçlarla hala teşvik edildiğini düşünüyorum.

Eğer yalnızca bu düşüncelerle ayna koymayı düşünüyorsanız , gerçekten sizin için doğru evcil mi mubişlerimiz? linkimizi okuyunuz bir düşününüz.

Bir çok muhabbet kuşu, etrafında diğer muhabbet kuşlarına ihtiyaç duyan sosyal kuşlar olsa da tek başlarına yetiştirilmektedirler.
Bu tek kuşların birçoğunun kafesinde oyuncak olarak plastik kuşlar veya küçücük aynalar bulunmaktadır. Mubişlerimiz kendi görüntülerinin yansımasında, kendilerini tanıma yetisine sahip değildirler ve bunu başka bir kuş olarak algılarlar. Artık bu aksesuarlar tehlikeli olarak bildirmiş ve hayvan haklarına aykırı bulmuştur. Bence bu iki aksesuarın dışında, kafese bağımlı olmadan serbest dolaşan ve yaşantımızı/evimizi paylaşan kuşlarımızı da dikkate alarak yaşam alanındaki ayna ve benzeri yansıtıcı eşya, aynalı salıncak, aynalı banyo, minik yansıtıcılı toplar, oyuncak kuş, parlak çan ve ziller, kapı/pencere ve vitrin camları, cdler,cep telefonu, cam/kristal avizeler, mikrodalga fırın camları ve benzeri gereçleri de zararlı olarak nitelendirebiliriz. Bu saydıklarım abartı olarak görülmemelidir. Kuşlarımız ev içindeki bu tür gereçlerin yerlerini çok kolay bulmakta, hatırlamaktadırlar. Türlü akrobatik hareketlerle en ufak görüntü yansımalarına yakınlaşmak istediklerinden önlem almak gerekmektedir.

Yukarıda saydığım gereçlerin tümünü “Ayna” ismi altında değerlendirerek neden uzak tutmamız gerektiğine bakalım.

En büyük zarar “Nesneye Kusma” sonucu ortaya çıkan “Kursak İltihabı”dır.
Özellikle tek tutulan erkek muhabbet kuşları başlarını aşağı yukarı sallayıp , aynaları beslemeye yönelirler. Kendi görüntülerini, potansiyel bir eş olarak görür ve iltifat / kur düşüncesi ile yiyeceğini ona verdiğini düşünür. Ama aynadaki yansıması, yiyeceği almayacaktır, bundan dolayı kuş da kustuğunu yutar, daha çok beslenerek yeniden “Eşine” besin verecek, yeniden yutacak ve böyle sürüp gidecektir.
Düşünebileceğiniz gibi, kursak mukozası, bir andan sonra ağrı vermeye başlar, veterinerler,bunun bir kursak tahrişine neden olduğunu belirtmektedirler. Kuşlar hastalanır ve acı çeker, gereksinimleri olan besinlerinin bir kısmını bu nedenle kusarlar. Normal olarak doğada bize veya evcil hayvanlarımıza zarar vermeyecek olan bakteriler ve diğer mikroplar bulunmaktadır. Ama bir kuşun kursak mukozası iltihaplandıktan sonra, bu mikroplar harekete geçerler. Sonuç, bakteriler veya mantarların neden olduğu kursak hastalığıdır.

Diğer olumsuzlukları da maddeler halinde sıralarsak:

*Aynayı sahibine karşı koruma içgüdüsü ile ısırma, hırçınlaşma
*Eğitim ve evcilleştirme çabalarını yanıtsız bırakma, alışmama
*Çevreye, sahibine ilgisizlik, kafes dışına çıkmak istememe
*Eş beğenmeme, eş, olması durumunda eşine ilgisizlik, eşler arası kıskançlık
*Kusma sonucu karşılık alınmaması nedeniyle stres
*İleri düzey kelime ezberleyememe şikayetleri (aslında bu durum yani konuşma ya da konuşmama sağlığını etkilemez, hiç gerekli de değildir ama tek kuşlar, diğer mubişlerin seslerini genelde bilmediklerinden ve sahiplerinin kullandığı kelimeleri iletişim aracı olarak tanıdıklarından aynalara tekrarlamaktadırlar)

Ne yapmalıyız?

Mümkünse ayna ve yansıtıcı aksesuarla hiç tanıştırılmamalıdır. Kafesinin yerleştirildiği konumdan da görülmemesi sağlanmalıdır.
Uzun süre var olan aynanın çıkarılması veya engellenmesi de eşini kaybetme ve yalnızlık duygusuna neden olmakta, ayrı bir stres yaratmaktadır ancak çıkarılmamasının vereceği zararlarla karşılaştırıldığında karar “çıkarma/engelleme” olmalıdır. Ancak tekrar belirtmekte yarar var, çıkarıldığında mutlaka şaşıracaklar ve geçici de olsa stres yaşayacaklardır. Özellikle serbest kuşlar için ilk aşamada ulaşamayacakları, kusma hareketini yaparken çok zorlanacakları bir konuma alınarak daha sonra da çıkarılması daha uygundur. Serbest uçuş olanağı tanınan kuşların tepkileri, 2 gün kadar sürekli bu nesneyi arayıp çok yüksek sesle bağırıp çağırmak hatta dolap, vitrin, raf içlerine girerek eşelerler . Kafese bağımlı kuşlar ise tellere asılır, yemliklere girer, tabandan kaçmaya uğraşır, sürekli öteler vs. Bu durumlarda (vakanın ağırlığına göre 1-3 gün) hiçbir şekilde duygusallık göstererek geriye takmamak önemlidir. İlgi odakları, aşağıda belirttiğim şekilde mutlaka başka yöne çekilmelidir. Ağır stres yaşamaları , tüy yolmaları engellenmelidir.

Aşırı ilgi, başka aksesuar konulması, kafes dışında serbest dolaşım sağlanarak ilgi odağının değiştirilmesi, dış oyun parkı düzenlenmesi ile yalnızlığının yaratacağı olumsuzluklar en aza indirgenebilir. Serbest dolaşım zamanlarında aynaya yönelme sözkonusu ise; bu gereçlerin bulunduğu yerlerde (oda, banyo, mutfak) tek başına bulunması önlenmeli, herhangi bir yansıtıcı nesneye yöneleceğini hissettiğinizde veya yöneldiği anda başka bir konuya odaklanmasını sağlamalısınız. Bazı yansıtıcı gereçler sürekli örtülmeli, ayna bulunan ortama girmesi gerekiyor ise geçici olarak önüne engel konulmalıdır. Ne yapılırsa yapılsın gidip bulurlar ama kısa sürede müdahale edilirse kur yapacak, kusacak kadar konsantre olamazlar.

Tüm bu uygulamalar çerçevesinde mutlaka çok uzun süre gözlemlenmeli, davranış değişiklikleri doğru yorumlanmalı ve uygun bir yöntem belirlenmelidir.

En güzel ve en uygun çözüm tabii ki "kendi seçeceği bir eş"tir.

Hazırlayan: Erhan Aksoy

Kaynak Belirtmeden ALıntı Yapmayın > http://www.sultanpapaganlari.com
Sorularınız İçin Lütfen Özel Mesaj Atmayınız, Uygun Başlık İle Uygun Katagoriye Konu Açarak Sorunuz.[Resim: http://www.sultanpapaganlari.com/images/icons/uyari.gif]
Alıntı
 Konu: Cvp: Ayna Neden Kullanılmamalıdır
 Tarih: 04.01.2012, Saat:19:09
#2
Bu kadar zararı oldugunu bilmiyorum... Ama uyarilarinizla aynayı çıkarmıştım daha da uysallasti... Teşekkürler... Bu arada siren sesine cok tepki gösteriyo sürekli otuyo, sizce korkuyo diyemi?
Alıntı
 Konu: Cvp: Ayna Neden Kullanılmamalıdır
 Tarih: 04.01.2012, Saat:23:45
#3
sağol Serhat abi paylaştığın bu bilgiyle bir arkadaşıma yardımcı oldumSmile
Alıntı
 Konu: Cvp: Ayna Neden Kullanılmamalıdır
 Tarih: 04.01.2012, Saat:23:47
#4
(04.01.2012, Saat:23:45)farukbas77 demiş ki: ağol Serhat abi paylaştığın bu bilgiyle bir arkadaşıma yardımcı oldumSmile

Sağol olmasın o Gulumseme ya da ağa ol mu diyon Smile
Konu Veya Yorumun Bir,Spam,Reklam,Düzen Bozucu,Ahlak Bozucu,Argo,Alakasız,Vb İçerikli ve T.C Yasalarına Aykırı Olduğunu Düşünüyorsanız [Resim: http://www.sultanpapaganlari.com/images/...report.gif] butonunu kullanarak Yöneticilere Gönderebilirsiniz.

Fotoğraf Yüklemek İçin Tıklayın.!

Forum Kuralları
İlan Kuralları
Konu Açma Kuralları
Alıntı
 Konu: Cvp: Ayna Neden Kullanılmamalıdır
 Tarih: 04.01.2012, Saat:23:51
#5
Doğru demekki ne oluyor en dikkatli olan kişiler bile hata yapabiliyormuş.Acik-agizli-gulumseme Hatasız kul olmazAcik-agizli-gulumseme
Bu arada diyorsun demek istediniz galibaAcik-agizli-gulumseme
Alıntı
 Konu: Cvp: Ayna Neden Kullanılmamalıdır
 Tarih: 05.01.2012, Saat:00:59
#6
(04.01.2012, Saat:19:09)Ugber demiş ki: Bu kadar zararı oldugunu bilmiyorum... Ama uyarilarinizla aynayı çıkarmıştım daha da uysallasti... Teşekkürler... Bu arada siren sesine cok tepki gösteriyo sürekli otuyo, sizce korkuyo diyemi?

Korktugunu zannetmiyorum, bu tür seslere cok Duyarlılar,ilgililer Smile, Oda cıkartırsa Siren sesi şaşırmayın Smile
Sorularınız İçin Lütfen Özel Mesaj Atmayınız, Uygun Başlık İle Uygun Katagoriye Konu Açarak Sorunuz.[Resim: http://www.sultanpapaganlari.com/images/icons/uyari.gif]
Alıntı
 Konu: Cvp: Ayna Neden Kullanılmamalıdır
 Tarih: 05.01.2012, Saat:13:38
#7
Umarım oledir tv de Yada disarda sesi duydumu ses kesilene kadar otuyo kapı acıksa dışarı çıkıp ucuyo yaramazSmile))
Alıntı
 Konu: Cvp: Ayna Neden Kullanılmamalıdır
 Tarih: 06.01.2012, Saat:01:05
#8
Evde ki latopların arkalarını yenı kesfettı sanırım orda yansımasını goruyor ve sık sık latop arkasını kullanıyor bu durumda sakıncalımıdır? nasıl uzak tutabılırız kı yaramaz ı oralardan Smile
Alıntı
 Konu: Cvp: Ayna Neden Kullanılmamalıdır
 Tarih: 06.01.2012, Saat:01:15
#9
(06.01.2012, Saat:01:05)anestetic demiş ki: Evde ki latopların arkalarını yenı kesfettı sanırım orda yansımasını goruyor ve sık sık latop arkasını kullanıyor bu durumda sakıncalımıdır? nasıl uzak tutabılırız kı yaramaz ı oralardan Smile

Leptopun arkasına doga resmi yapıştır bilal abi Acik-agizli-gulumseme
Sorularınız İçin Lütfen Özel Mesaj Atmayınız, Uygun Başlık İle Uygun Katagoriye Konu Açarak Sorunuz.[Resim: http://www.sultanpapaganlari.com/images/icons/uyari.gif]
Alıntı
 Konu: Cvp: Ayna Neden Kullanılmamalıdır
 Tarih: 06.01.2012, Saat:01:20
#10
Smile) guzel cozum Serhat zaten yapıstırılmayan kalmadı laptop a onu da yapıstıralım nolcak Acik-agizli-gulumseme

karanlık da olsa sanırım orda bır kuş golgesı gorebılıyor uzun surelı olasa da bu durum psıkolojısını bozabılır mı ?
Alıntı
 


Ayna Neden Kullanılmamalıdır konusu
Ayna Neden Kullanılmamalıdır Konusunun Linki Direk Link
Ayna Neden Kullanılmamalıdır Konusunun HTML Kodu HTML Link
Ayna Neden Kullanılmamalıdır Konusu BBCode Linki BBCode Link
Ayna Neden Kullanılmamalıdır Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Dışkısı poposuna neden yapışıyor ? furkanustunbas 2 357 30.06.2016, Saat:01:59
Son Mesaj: aytaç1993
  Papaganim neden boyle yapiyor ne yapmaliyim Salihksk 8 1,119 24.10.2015, Saat:21:58
Son Mesaj: batuhanlcv12
  muhabbetlerim neden ciftlesmiyor onuryvs7 23 2,062 19.09.2014, Saat:15:08
Son Mesaj: onuryvs7
  Neden Acaba ? Pamuk01 4 858 25.08.2014, Saat:23:14
Son Mesaj: Pamuk01
  bu tüyler neden acaba ZaZa 6 1,372 02.06.2014, Saat:09:13
Son Mesaj: Açelya
  Muhabbet Kuşum Neden Böyle Oldu ? Gamze_55 4 1,532 11.12.2013, Saat:12:00
Son Mesaj: pappi
Exclamation Yavrular neden böyle çıkıyorrr... kainat 11 2,014 20.08.2013, Saat:21:57
Son Mesaj: kainat
  Gagasını açıp kapatıyor sürekli ve nefes alımı hızlı neden olabilir ? Tosun01 11 9,305 08.08.2013, Saat:15:46
Son Mesaj: kuşuma noluyor
  Bu Hareketleri Neden Yapıyor ? PamukCapkın 6 1,209 20.07.2013, Saat:23:18
Son Mesaj: PamukCapkın
  neden böyle yaıyor ? PamukCapkın 8 1,175 02.07.2013, Saat:23:53
Son Mesaj: PamukCapkınBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
DMCA.com Protection Status