• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aviastım
#1
Aviastım Kuşlar İçin Antibakteriyel 20cc.
Biyoteknik Aviastım, Kuşlar İçin Soğuk Algınlığı Ve Astım İlacı
Kuşlar İçin Veteriner Sistemik Antibakteriyel Oral Çözelti
Aviastım kafes kuşlarının (papağan, kanarya, muhabbet kuşu, güvercin gibi.) astım ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarında tedav amacıyla kullanılır. Aviastım Oral Çözelti muhabbet kuşu, kanarya, papağan ve diğer kafes kuşlarının bronchitis, tracheitis, syringitis, lanyngitis ve Mikroplazmoz gibi solunum yolu enfeksiyonlarında, Pasteurellosis, Salmonellosis, Parafito, pullorum, kolibasillosis ve özellikle papağanlarda psittakoz enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.

Bileşimi:
%1 oksitetrasiklin ihtiva eder. Alkol kokulu, kahverengi bir oral çözeltidir.

Farmakolojik Özellikleri:
Aviastım oral çözelti’nin bileşimindeki oksitetrasiklin esas itibariyle bakteriyostatik nitelikli antibakteriyel etki gösterir; ancak çok yüksek yoğunlukta duyarlı bakteriler üzerinde bakterisit etki yapar.

Kullanım Şekli Ve Dozu:
Hasta kuş için, orta boy bir suluğa (80 – 100 cc) 2,5 cc Aviastım Oral Çözelti ilave edilir. Her gün suyu değiştirilerek taze ilaçlı su tekrar suluğuna konur. Aviastım ilacın uygulanmasına 5 – 7 gün devam edilir.
Aviastım Oral Çözelti kullanımına ek olarak, A-D3- E-C vitamin süspansiyon içeren Avisol veya Avisol-B de kullanılarak kuşun direnci arttırılırsa, iyileşme süreci hızlandırılabilir.

Genel Uyarılar:
-Kullanmadan önce mutlaka prospektüsü okuyunuz

-Kullanmadan önce veya beklenmeyen bir etki görüldüğünde veteriner hekiminize danışınız.
-Çocukların ulaşamayacağı yerlerde bulundurunuz.
-Kendi ambalajı içinde, kuru ve serin bir yerde muhafaza ediniz.


Oksitetrasiklinin duyarlı olduğu bakteriler aşağıdaki gibidir;
Gram-pozitif aeroblar (Bacillus sp., Corynebacterium sp., Erysipelothrix rhusiopathia Listeria monocytogenes ve Streptococci.), Gram negatif bakteriler (Actinobacillus sp., Bordetella sp., Francisella tularensis, Haemophilüs sp., Pasteurella multacida, P. Haemolytica, Yersinia sp., Campylobacter fetus, Borrelia sp., ve Leptospira sp. Moraxella bovis), anaeroblar (Actinomyces sp., fusobacterium sp.,) ve .mycoplasma sp., Chlamydia sp., Ehrlichia sp., Coxiella burnetti, Ehrlichia, Theileria, Eperythrozoon ve Anaplasma’lara etkisi iyi derecededir.
Kazanılmış direnç nedeniyle Staphylococci, Enterobacter sp., Enterobacteriaceae familyasına dahil Enterobacter sp., E.coli, Klebsiella sp., Proeus sp., Salmonella sp., Anaerop bakterilerden Bacteroides sp. Ve Clostridium sp.ye etkisi değişkendir.
Mycobacterium sp., Proteus vulgaris, Pseudomonas aeroginosa, Serratia sp., Mycoplasma bovis ve M.hyopneumoniae tetrasiklinlere dirençli kabul edilir.
Oksitetrasiklin oral yolla uygulamayı takiben mide ve ince bağırsaklardan hızla ve yüksek oranda emilir ve kısa sürede etkili kan konsantrasyonlarına ulaşır. Lipofilik yapısı sayesinde vücuda kolayca dağılarak pek çok vücut sıvı ve dokusunda etkin konsantrasyonlarında bulunur. En yüksek konsantrasyonlar böbrek, karaciğer, dalak ve akciğerlerde bulunur. Oksitetrasiklin idrar ve safra yoluyla atılır, verildikten sonra yaklaşık bir saat içinde idrarla atılmaya başlar. Safradaki yoğunluğu plazmadakinin 20 katına kadar ulaşır, safrayla sindirim kanalına gelen ilacın bir kısmı geri emilerek dolaşıma girer. Bu özellikleri sayesinde, karaciğer, safra yolları, barsak ve böbrek hastalıklarında başarıyla kullanılır.

Sorularınız için lütfen özel mesaj atmayınız. Uygun bir başlık ile uygun kategoriye konu açarak sorunuz. Unutmayın bilgi paylaştıkça çoğalır.


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Aviastım kullanan varmı Paşa58 3 1,208 03.11.2014, Saat:21:27
Son Yorum: Paşa58
  Aviastım Kullanımı GokmenCura 5 3,200 26.05.2013, Saat:17:32
Son Yorum: GokmenCuraKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi