• 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aşırı Yağlanma
#1
AŞIRI YAĞLANMA :

BELİRTİLERİ : Sultan papağanının gözle görülür biçimde toplandığı hareketlerinin hantallaştığı ötme istek ve gücünün azaldığı,solunum güçlüğü çektiği görülür. Avuca alınıp karın tüyleri üflendiğinde derinin yağlı buruşuk bir görünüm taşıdığı görülür.Aşırı şişmanlığın üremede de bazı eksikliklere ve döllenme güçlüklerine,iktidarsızlıklara neden olduğu unutulmamalıdır.

NEDENLERİ : Kuşkusuz başlıca nedeni dengesiz ve aşırı besleme,proteince zengin ve unlu besinlerin gereğinden fazla verilmesidir.Bunun yanı sıra sultana hareket etme olanağı tanımayan küçük kafesler de aşırı yağlanma yapabilir.

TEDAVİSİ : İlk önlem olarak,sultan papağanı daha geniş ve hareket etme olanağı bulabileceği büyük bir kafese alınır.Besin değeri yüksek ve yağlandırıcı , şişmanlatıcı besinler kesilerek bol oranda meyve ve yeşillik verilir.Bundan sonraki devrelerde yem konusunda son derece dikkatli kavranmak,kuşun yakabileceği oranda ve dengeli bir beslenme sağlamak gerekecektir.Sorularınız için lütfen özel mesaj atmayınız. Uygun bir başlık ile uygun kategoriye konu açarak sorunuz. Unutmayın bilgi paylaştıkça çoğalır.


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
Smile Kuş aşırı baglandı, Lutfen yardim alici99 15 1,541 18.05.2016, Saat:19:21
Son Mesaj: Kübraa
  Aşırı tüy dökümü Nida ozdemir 5 1,336 28.08.2015, Saat:10:44
Son Mesaj: asiufuk
  Aşırı kokuyor ne yapaalıyım nasıl geçer? Gammze 1 939 22.08.2015, Saat:20:16
Son Mesaj: SyberMafiaBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi