• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5 Günlük yavrumuzu kaybettik
#1
Arkadaşlar kalan yavruları kurtarmak veya neyi yanlış yaptığımızı öğrenip düzeltmek adına soruyorum.
yumurtadan ilk çıkan (ayın 6sında) yavrumuz bu sabah yuvalıkta cansız yatıyordu. hem güzel gelişmiş hem de kursağı doluydu. tüyleri bile kabarık kabarık olmaya başlamıştı.
sabah yuvalığın genel kontrolünü ve temizliğini yapmak için açtığımızda yavruyu cansız bulduk. diğer iki yavru da bir sorun yok gibi. neyi hatalı yapmış olabiliiriz. hergün yumurta mamasını veriyoruz. anne babanın durumu gayet iyi. hoş baba yuvalıktan hiç çıkmaz oldu. kilo kaybıda yaşıyor ama kuluçka döneminde normal gibi geliyor bana.

ayrıca iki gün önce yavrulardan en son çıkanın poposunda ufak bir kanama vardı. sanırım anne yada babanın beslemesi ile ilgili idi. çünkü en başından beri yavruların dışkısı, tane yem yerse anne baba taneler şeklinde oluyor. tecrübesizlikten sanırım, kursağında öğütmeden yediriyor yavruya...
ne yapmalıyım ne yapmamalıyım bilgilendirirseniz sevinirim....

Çakıl - Lutino
Bambam - Normal Grey

#2
yavrular gelişmemişti erken kırdınız yumurtayı.cik cik sesleri geliyor olması ne yazıkki gelişimini tamamladığı anlamına gelmiyor.yumurta gelişimi tamamen ırsidir. 25. güne kadar yumurta gelişimi normaldir.beklemeliydiniz.

558175_254595967991730_1917564360_n.jpg

tam gelişmiş yumurtadan yeni çıkmış yavru.bu benim yavrularımdan.lütfen sizinkilerle bir karşılaştırma yapın.farkı göreceksiniz :S

#3
sağlık olsun başınız saolsun allah sabır versin

tecrübe edinmiş oldunuz her ne kadar bir yavrunun canına da mal olmuş olsa. üzücü tabi. yapacak bişey yok

Allah Sultan Papağanlarımızla Muhabbetimizi Bozmasın
.......................... ve ................................
Sultanlarımızın İniş Takımlarına Zeval Vermesin İnşallah Clap

... Heart Sultan ' Hacı ŞakiR ' Heart ...
( Lutino, Yaklaşık 1 Yaş )
#4
Öncelikle gelen cevaplara göre açıklama yapacağım sonrasında da benimle benzer bir durum yaşayan arkadaşlar olursa diye çözümlerimi sıralayacağım.

Nurdan Hanım;
"yavrular gelişmemişti erken kırdınız yumurtayı.cik cik sesleri geliyor olması ne yazıkki gelişimini tamamladığı anlamına gelmiyor.yumurta gelişimi tamamen ırsidir. 25. güne kadar yumurta gelişimi normaldir.beklemeliydiniz."
çıkan yumurta kendiliğinden açılan bir yumurtadır. Sesi geliyor diye kırdığımız bir yumurta değildir. Önceki mesajları da incelerseniz anneyi fazla iyi beslediğimiz için yumurta kabuklarımız oldukça sert oluştu. ilk ses geleni bekledik en sonunda içinden ölü bir yavru çıkardık. sonra ki iki yumurtayı evet biz çıkardık. sesi duyduktan 24 saat sonra birini, 48 saat sonra diğerini. iki yumurtada aynı anda ötmeye başladı. iki yavru da şu an sağlıklı ve büyümekte. bunların dışında kaybettiğimiz yavrumuzun, kursağı dolu, tüyleri gelişmiş, gözleri hareket halinde idi. gün içerisinde gayet mutlu mesut yaşarken birden öldü.
MEsajınız biraz yavru sizin yüzünüzden öldü şeklinde ve bir canlıyı yaşatmak, onun için elinizden ne geliyorsa yapmak adına şu forumda, internette geçirdiğimiz zamanı, okuduğumuz kaynağı size anlatmaya gerek olmadığını düşünüyorum.
Daha önceden beslediğimiz evcil dostlarımızın sayısı ve üretimleri, kedilerimin doğumlarını bizzat ben yaptırdım, köpeğimi kaybettiğimizde 18 yaşındaydı ve sokak köpeği idi yavrudan yolda bulup evlat edinmiştik, kedilerimde keza aynı şekilde, (cins kedi köpek beslemeye dışarıda bu kadar aç canlı varken karşıyım) akvaryum konusuna girmeyeceğim bile, discuss, japon, vb balıkların dışında oldukça nadir türleri de besleyip ürettim, muhhabbet kuşum tek yaşadı 40 kelime konuşabiliyordu ve öldüğünde 15 yaşındaydı. bir kere hastalandı sonra da kaybettik zaten.
söyleminiz oldukça suçlar nitelikte ve ben bu yuzden (sizden sonra da atılan Esmir adlı uyemizin mesajı da bu şekilde anlaşıldığını doğrular nitelikte) kendimi savunma ihtiyacı hissettim.
biz burada deney yapmıyoruz. 5-6 aylıktan itibaren bizimle olan Çakılımıza 1.5 sene sonunda kendisinin isteği ile önce bir eş bulduk. emin olun bir çok yerden bir çok erkek sultan papağnını kendisi görerek beğendi ve seçti. dişi normalde eş seçmez ama bizim önceliğimiz evimizin ilk geleni olarak Çakıl a aitti ve ona göre hareket edildi. Bambam ı ilk kafesine koyduğumuz andan itibaren de birbirlerini didiklemeye, ayaklarını ısırmaya başladılar vb. Yani süreç bu şekilde oldu.
sonrasında ilk yumurtalarımız geldi ve bunu ne biz ne sultanlarımızın beklemediğini söyleyebilirim. zaten yumurtalar boş, embriyo ölümlü gerçekleşti. 5 yumurtanın ikisini uçarken yere düşürerek yaptı.
geçen bir aydan sonra yine yumartlamaya başlayacağını anladık ve bu sefer çiftleşmeleri de artmıştı. bizde yuvalıklarını taktık ve beklemeye başladık.
6 yumurta yaptı. ilk yumurtamız gelişti fakat yavru çıkamadı ve öldü.
ikinci yumurtamız kendisi çıktı (bahsi geçen ölen yavrumuz)
üçüncü ve dördüncü yumurtaları biz çıkardık (şu an sağlıklı büyümekteler)
beşinci yumurta kendiliğinden çıktı ancak yavru 4 günlükken öldü.
altıncı yumurtanın çıkışını bekliyoruz şu anda. (iki gün içinde çıkmış olması lazım yoksa ona da mudahale edeceğiz)

gelelim yavrunun ölüm nedenine.
gece odanın ısısı 20 dereceye düşmüş. biz normalde sıcak tutsun diye yavruluk altına 40wattlık bir ampul yakıyoruz ama çok fazla ısıtmasın yuvalığı diye belirli bir mesafede tutup yuvalık içi sıcaklığı 28 derece tutmaya çalışıyoruz. lamba gece yanmış ve yuvalık içi sıcaklık 2 dereceye gerilemiş. buyuk yavru da (tahminimiz bu yönde) üşüyerek ölmüş. başka bir görünen sebep yok. diğer yavrular daha küçük oldukları için anne veya babanın altına kanat içine girebilirken, bu buyuk yavru o gün yuvalığın içinde hurriyetini ilan etmiş geziyordu.

beslenmelerine gelince, ulus dan kendimiz açık yem alıyoruz. bunları güzelce havalandırıp, karıştırıyoruz.
yumurtanın geldiği ilk günden beri daha önce tarifini verdiğim yumurta mamasını veriyoruz ki 12 saatte bir değiştiriyoruz. dolapta falan da saklamıyoruz hep yeni yapılıyor.

yukarıda da anlattığım gibi, yorumlarınızı yazarken ya süreci iyi takip edin, ya da önce sorun ki yanlış anlaşılmalar olmasın. biz ne deney yapıyoruz, ne canlılar üzerinde acemi acemi hareket edip bir canlının ölümüne sebep oluyoruz. lambanın yanması tabiki bizim suçumuz, kontrol etmeliydik gece. ve emin olun o yavrunun ızdırabını yaşıyoruz. ama 2 gün bekleyip (sitedeki öneriler doğrultusunda) yumurtadan çıkamayıp ölen yavrunun da ızdırabını yaşıyoruz.
bu ortamda ne size ne bir başkasına kendimi savunmak yada ispat etmek amacında değilim. bu forumun amacı sonuçta bilgiyi paylaşmak ve evcillerimizin daha sağlıklı buyumesi/yaşamasını sağlamaktır. kendi adıma ticaret kaygım da olmadığına göre bir sorun olduğunu düşünmüyorum. bu sebeple yorumlarımıza biraz daha dikkat edersek kimsenin de gönlünü kırmamış oluruz.
sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim.

yabancı kaynaklarla ilgili bulduklarım ve belkide hepimizin hatalı bildiği bir kaç konu var. işlerimden fırsat bulduğum ilk anda türkçeye çevirip burada sizinle paylaşacağım....

Çakıl - Lutino
Bambam - Normal Grey

#5
(11.10.2012, Saat:16:44)esmir Adlı Kullanıcıdan Alıntı: sağlık olsun başınız saolsun allah sabır versin

tecrübe edinmiş oldunuz her ne kadar bir yavrunun canına da mal olmuş olsa. üzücü tabi. yapacak bişey yok

ben kimseyi onaylamak için yazmamıştım mesajımı, tek amaç acınızı paylaşmaktı

yineliyorum

bu yavrunun ölümüyle tecrübe edinmiş oldunuz. ( ampul olayını siz anlattınız .)

tekrar geçmiş olsun

Allah Sultan Papağanlarımızla Muhabbetimizi Bozmasın
.......................... ve ................................
Sultanlarımızın İniş Takımlarına Zeval Vermesin İnşallah Clap

... Heart Sultan ' Hacı ŞakiR ' Heart ...
( Lutino, Yaklaşık 1 Yaş )
#6
Teşekkürler arkadaşım. şimdi ampul için bir devre tasarlıyorum. eğer biri sönerse diğeri yanacak.

Çakıl - Lutino
Bambam - Normal GreyKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  1 günlük yavru reis29 5 297 03.04.2017, Saat:10:30
Son Yorum: reis29
  12 Günlük Yumurtanın içindeki hareket AhmetŞ 1 309 02.10.2016, Saat:19:08
Son Yorum: ademusta
  35 günlük yavrular için yumurta maması BeeD Toys 4 857 08.02.2016, Saat:15:08
Son Yorum: BeeD Toys
  8 günlük yavru hırlama BeeD Toys 4 786 13.01.2016, Saat:14:54
Son Yorum: BeeD Toys
  3 günlük yavru ve çiftleşme oznglsy 2 649 06.12.2015, Saat:12:50
Son Yorum: oznglsy
  50 günlük yavru papağan hakkında uğurgs 6 948 04.12.2015, Saat:23:07
Son Yorum: Emirrr
  19-20 Günlük Yavrularım :( SyberMafia 11 2,561 02.10.2015, Saat:21:17
Son Yorum: SyberMafia
  15 günlük kulucka Zerin 2 722 21.09.2015, Saat:12:19
Son Yorum: Zerin
  32 günlük ve tek ayağını hiç oynatamıyor.. yedinumara 9 1,269 05.09.2015, Saat:11:03
Son Yorum: electricalstorm
  Yavruları ayırdım nasıl bi ortamda tutmalıyım? (3 Günlük) wafwaf 0 571 10.08.2015, Saat:13:40
Son Yorum: wafwafKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi