Sultan Papağanı Forumuna Hoşgeldiniz
Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir).

Iguana avatar
Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 4 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

- 25 Günlük Yavruda Cins Tesbiti


 Konu: 25 Günlük Yavruda Cins Tesbiti
 Tarih: 07.02.2012, Saat:03:01
#1
Yavru sultanlarımızın erkek mi dişi mi olduğunu 6-8 ay beklemeden tahmini olarak ufak bir formül ile ve Anne Baba nın ırkını bildiğimiz sürece kesin sonuçları olmayan tahmini bir cins belirleme yöntemini anlatıcam.

Örnek olarak kendi kuşlarımı kullanacağım.

White Face - Erkek - White face erkek olduğu için Xw Xw kromozomu taşır. ("w" white face )
Lutino - Dişi - Lutino dişi olduğu için de XL Y kromozomu taşır. Y dişilik kromozomu olduğu için renk geni taşıyamaz.
("L" Lutino)


Şimdi çaprazlamaya geçelim.
Yavru 1 kromozom anneden 1 tanede babadan alır.

1. Olasılık
Xw x Y = Gri Renkli Dişi Yavru (Olabilecek Türler: Normal Grey - Cinnamon - White Face )

2. Olasılık
XL x Xw = Sarı + Gri Renkli Erkek Yavru (Olabilecek Türler: Lutino - White Face - Pied - Pearl - Cinnamon)

Konunun başında da belirttiğim gibi bu tamamen basit bir olasılık hesaplamasıdır. Kesin bir saptama değildir. Bunların dışında etki eden diğer faktörlerde mevcuttur. Mesela Erkek Xw Xw değilde atalarından aldığı farklı bir genide taşıyabilir.
 Konu: Cvp: 25 Günlük Yavruda Cins Tesbiti
 Tarih: 07.02.2012, Saat:11:01
#2
Bu konudan bir ara bahsetmiştim ama arkadaşlara inandırıcı gelmedi sanırım.. Çok önemli bir konu. Özellikle üretim yapan arkadaşların bilmesi gerekir.
 Konu: Cvp: 25 Günlük Yavruda Cins Tesbiti
 Tarih: 07.02.2012, Saat:11:15
#3
Cins tahminini görüntüye göre değil, genetik varyasyonlara göre yapmak çok doğru. Paylaşımınız için teşekkürler. Fakat belirtmek istediğim bir konu var. Lise biyoloji derslerinden hatırladığım kadarıyla kromozomlarda XX dişiyi, XY erkeği ifade eder. Yani Y sizin yazdığınız gibi dişilik değil erkeklik kromozomudur. Bu durum canlı türleri arasında değişiklik göstermemektedir. Ama yine de biyoloji, genetik veya sağlık alanında bir uzman daha doğrusunu söyleyebilir. Tabi bunlarla beraber çekinik ve baskın türlerden de hatırlatma amacıyla bahsetmek doğru olur.
 Konu: Cvp: 25 Günlük Yavruda Cins Tesbiti
 Tarih: 07.02.2012, Saat:11:19
#4
Teşekkür ederiz paylaşım için merak eden çok arkadaşımız vardı Gulumseme
Konu Veya Yorumun Bir,Spam,Reklam,Düzen Bozucu,Ahlak Bozucu,Argo,Alakasız,Vb İçerikli ve T.C Yasalarına Aykırı Olduğunu Düşünüyorsanız [Resim: http://www.sultanpapaganlari.com/images/...report.gif] butonunu kullanarak Yöneticilere Gönderebilirsiniz.

Fotoğraf Yüklemek İçin Tıklayın.!

Forum Kuralları
İlan Kuralları
Konu Açma Kuralları
 Konu: Cvp: 25 Günlük Yavruda Cins Tesbiti
 Tarih: 07.02.2012, Saat:11:26
#5
Erkek sultan iki tane X genine sahiptir. Gen görünümü XX şeklindedir. Ayrıca genlerin ikisine de renk taşıyabilecek büyüklüktedir. Bunun anlamı Sultan erkeği hem görünen rengini taşıyan bir gene sahiptir (buna baskın gen denir) hem de görünmeyen bir renk daha taşıyan gene sahiptir. Bu ikinci gen genelde ya ilk genin aynısı ya da Normal Grey renklerini taşır.

Dişi sultan ise, 1 tane X bir tane y genine sahiptir. Gen görünümü Xy şeklindedir.Bu gen tablosu kuşun dişi olması anlamına gelir. Erkeklerdekinin tersi olarak dişilerde ki bu 2 genden X büyük ve renk taşıyabilirken y küçük bir gendir ve renk taşıyamaz. Dolayısıyla dişilerde renk konusunda tek gen aktiftir, X geni, ve o ne renk taşırsa sadece o renk vardır dişide.

Sultan yavrusu ise 1 gen babadan, 1 gen anneden alır. Babadan alacağı gen her halükarda X olacaktır. Anneden alacağı gen ise değişir, bazen X bazen y. Eğer yavru anneden X alırsa gen tablosu XX olur ve erkek olur. Eğer anneden y alırsa gen tablosu Xy olur ve dişi olur. İşte bu noktadan sonra da bu genlerin taşıdığı renkler sonucunda yavrunuzun aldığı renge bakarak yavrunuzun cinsiyetini belirleyebilirsiniz.

Bir örnek yaparsak,
En sık rastlanılan çifti örnek alalım. Erkek Normal Grey, dişi ise lutino. Yani gen tablosu Erkek XnXn (2 tane X var ve ikisi de normal grey rengi taşıyor) Dişi XLy (yani X lutino rengi taşıyor y ise renk taşımıyor) olur.
Erkek(XnXn)
Dişi (XLy)
Elimizde bunlar var. Bu iki kuş çiftleşirse olasılıklara bakalım.
1. Olasılık Erkekten Xn gelir Dişiden XL gelir. Sonuç kuş ERKEK olur ama asla sadece normal grey görünümde olamaz. Ya kuş yoğun gri ama üzerinde küçük sarı nakış gibi lekeler olur ya da pied bir kuş olur. Yani sarı ağırlıklı kanatları gri görünür.
2. Olasılık ise gene Erkekten Xn gelir Dişiden ise y gelir. Bu durumda kuş DİŞİ olur ve tam bir normal grey görünümüne sahip olur.
Dolayısıyla böyle bir çiftten elde ettiğiniz yavruların cinsiyetini kolaylıkla belirleyebilirsiniz. Normal Grey olanlar dişi, diğer renk karışımları erkek.
Örnekler arttırılabilir ancak temel kural sabittir. Eğer yavru aynı babası gibi ise, anneden hiçbir renk almadıysa DİŞİ dir. Eğer anne gibi ya da anne baba karışımı bir renge sahipse ERKEK tir.
 Konu: Cvp: 25 Günlük Yavruda Cins Tesbiti
 Tarih: 07.02.2012, Saat:12:43
#6
(07.02.2012, Saat:11:15)sohreto demiş ki: Cins tahminini görüntüye göre değil, genetik varyasyonlara göre yapmak çok doğru. Paylaşımınız için teşekkürler. Fakat belirtmek istediğim bir konu var. Lise biyoloji derslerinden hatırladığım kadarıyla kromozomlarda XX dişiyi, XY erkeği ifade eder. Yani Y sizin yazdığınız gibi dişilik değil erkeklik kromozomudur. Bu durum canlı türleri arasında değişiklik göstermemektedir. Ama yine de biyoloji, genetik veya sağlık alanında bir uzman daha doğrusunu söyleyebilir. Tabi bunlarla beraber çekinik ve baskın türlerden de hatırlatma amacıyla bahsetmek doğru olur.

Gerekli açıklamaları Erhan arkadaşımız yapmış zaten.
 Konu: Cvp: 25 Günlük Yavruda Cins Tesbiti
 Tarih: 09.02.2012, Saat:17:37
#7
Bin bilsen bile bir bilene sor demişler Smile Erhan Beyin de paylaşımı aynı şekilde olunca araştırdım ve kuşların cins ve cinsiyetlerinin genetik yapılarına bakıldığında XX'in erkek XY'nin dişi olduğunu gördüm. Bilginin doğruluğunu öğrenmemle beraber bir biyoloğa neden kuşlarda bu durumun memelilerden farklı olduğunu sormak isterim. Forumda bunu cevaplayacak kim varsa ya da...

Araştırdığıma göre bazı renk özellikleri cinsiyete bağlı olmakla beraber (normal gri, cinnamon, lutino, pearl) bazısı cinsiyetten bağımsız (WF, pied, gümüş). Zaten WF ve lutino çiftinden albino oluşma ihtimali bu birbirinden bağımsız genler sayesinde oluşuyor. Detaylı bilgi için (İngilizce bilenler için): http://www.cockatiel.org/genetics/#top
Ama fotoğraflar da olsa anlamak daha kolay olurmuş. İlk defa orada okuduğum mutasyonların neye benzediğini anlamak zor oldu.
 Konu: Cvp: 25 Günlük Yavruda Cins Tesbiti
 Tarih: 09.02.2012, Saat:18:24
#8
Erhan bey zamanında söylemiştiniz doğru hatta ben ilgilenmiştim bu konuyla özellikle ve kitabı önermiştiniz indirip de okudum tamamını.Bazı arkadaşlara inandırıcı gelmedi cümlesinden kendimi soyutluyorum.Verdiğiniz örnekler belirli kalıplarda ama benim dişi kuşum lutino, geni XL Y olmak zorunda fakat yanına alacağım erkek kuş da lutino olursa onun genini bilmek sıkıntı olabilir.Lutino mutasyonu hangi mutasyona baskın hangisine çekinik bilebilir miyim?Mesela albinoya baskın normal greyden çekinik olabilir.Lutino albinoya baskın olursa erkeği XA XL (Albino-Lutino) düşünürsek muhtemel gelebilecek albino sadece dişi oluyor yanılıyor muyum?Fakat bu durumda öncelikle baskınlıkları bilmek gerekiyor?
Alıcı değilim bakınıyorum öyle.
 Konu: Cvp: 25 Günlük Yavruda Cins Tesbiti
 Tarih: 09.02.2012, Saat:19:14
#9
Lİnkini verdiğim sitede bahsettiğiniz durum için uzun açıklama var. Ama İngilizce olduğu için özetleyeyim: Cinsiyete (X'e) bağlı genler Normal Gri(N), Cinnamon©, Lutino (L), Pearl (P) arasındaki baskınlık durumu N>C>L>P şeklinde ifade ediliyor. Cinsiyete bağlı olmayanlar yani Fallow (ff)(kahverengiye çalan cinnamon gibi tarif edilmiş), Pied (pp), White face (ww) bu özelliklerin olmadığı durumlara karşı çekiniktir.
Albino içinse ayrıca bir bölüm ayrılmış ve şöyle diyor: Elinizdeki albino kuşlar aslında albino değildir çünkü albinoluk bir hastalıktır. Diyebilirsiniz ki yıllardır besliyorum, üretiyorum, hepsi bembeyaz ve kırmızı gözlü. Aslında elinizdeki albino görünümlü kuşlar WF-Lutinolardır. WF geni yanaktaki sarı-turuncu renk pigmentini ortadan kaldıran, Lutino geni vücuttaki gri renk pigmentini ortadan kaldıran genlerdir. Hem vücut hem yüzdeki renkleri engelleyen genetik yapıya sahip kuş albino görünümüne sahip olur. WF ve lutinonun çiftleştirilmesiyle elde edilecek yavruda değil de o yavruların WF ile çiftleştirilmesinden albino eldesi mümkündür anlamına gelen bazı çaprazlama örnekleri de serpiştirilmiş. Umarım soruya yeterli bir açılama yapabilmişimdir.
 Konu: Cvp: 25 Günlük Yavruda Cins Tesbiti
 Tarih: 09.02.2012, Saat:21:37
#10
Tebrik ederim arkadaşım çok yerinde açıklamalar. Emeğine sağlık. Nasıl ki, albinoluk insanlarda bir hastalıksa, sultanlarda da geçerli. Albino direk bir mutasyon değildir, white face lutino çiftleşmesinin alt kademe ikinci mutasyonudur. Aslında yabancı siteler bu konularla ilgili çok detaylı açıklamalar veriyor ama iyi bir araştırma ve iyi bir çevirmen gerekiyor . .
 


25 Günlük Yavruda Cins Tesbiti konusu
25 Günlük Yavruda Cins Tesbiti Konusunun Linki Direk Link
25 Günlük Yavruda Cins Tesbiti Konusunun HTML Kodu HTML Link
25 Günlük Yavruda Cins Tesbiti Konusu BBCode Linki BBCode Link
25 Günlük Yavruda Cins Tesbiti Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  12 Günlük Yumurtanın içindeki hareket AhmetŞ 1 210 02.10.2016, Saat:19:08
Son Mesaj: ademusta
  35 günlük yavrular için yumurta maması BeeD Toys 4 718 08.02.2016, Saat:15:08
Son Mesaj: BeeD Toys
  8 günlük yavru hırlama BeeD Toys 4 667 13.01.2016, Saat:14:54
Son Mesaj: BeeD Toys
  3 günlük yavru ve çiftleşme oznglsy 2 566 06.12.2015, Saat:12:50
Son Mesaj: oznglsy
  50 günlük yavru papağan hakkında uğurgs 6 833 04.12.2015, Saat:23:07
Son Mesaj: Emirrr
  19-20 Günlük Yavrularım :( SyberMafia 11 2,254 02.10.2015, Saat:21:17
Son Mesaj: SyberMafia
  15 günlük kulucka Zerin 2 644 21.09.2015, Saat:12:19
Son Mesaj: Zerin
  32 günlük ve tek ayağını hiç oynatamıyor.. yedinumara 9 1,142 05.09.2015, Saat:11:03
Son Mesaj: electricalstorm
  Yavruları ayırdım nasıl bi ortamda tutmalıyım? (3 Günlük) wafwaf 0 514 10.08.2015, Saat:13:40
Son Mesaj: wafwaf
Smile 2. Yavruda Çıktı :) SyberMafia 10 1,114 01.08.2015, Saat:23:35
Son Mesaj: sultan_muhabbetBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
DMCA.com Protection Status