• Derecelendirme: 4/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
25 Günlük Yavruda Cins Tesbiti
#1
Yavru sultanlarımızın erkek mi dişi mi olduğunu 6-8 ay beklemeden tahmini olarak ufak bir formül ile ve Anne Baba nın ırkını bildiğimiz sürece kesin sonuçları olmayan tahmini bir cins belirleme yöntemini anlatıcam.

Örnek olarak kendi kuşlarımı kullanacağım.

White Face - Erkek - White face erkek olduğu için Xw Xw kromozomu taşır. ("w" white face )
Lutino - Dişi - Lutino dişi olduğu için de XL Y kromozomu taşır. Y dişilik kromozomu olduğu için renk geni taşıyamaz.
("L" Lutino)


Şimdi çaprazlamaya geçelim.
Yavru 1 kromozom anneden 1 tanede babadan alır.

1. Olasılık
Xw x Y = Gri Renkli Dişi Yavru (Olabilecek Türler: Normal Grey - Cinnamon - White Face )

2. Olasılık
XL x Xw = Sarı + Gri Renkli Erkek Yavru (Olabilecek Türler: Lutino - White Face - Pied - Pearl - Cinnamon)

Konunun başında da belirttiğim gibi bu tamamen basit bir olasılık hesaplamasıdır. Kesin bir saptama değildir. Bunların dışında etki eden diğer faktörlerde mevcuttur. Mesela Erkek Xw Xw değilde atalarından aldığı farklı bir genide taşıyabilir.


#2
Bu konudan bir ara bahsetmiştim ama arkadaşlara inandırıcı gelmedi sanırım.. Çok önemli bir konu. Özellikle üretim yapan arkadaşların bilmesi gerekir.

#3
Cins tahminini görüntüye göre değil, genetik varyasyonlara göre yapmak çok doğru. Paylaşımınız için teşekkürler. Fakat belirtmek istediğim bir konu var. Lise biyoloji derslerinden hatırladığım kadarıyla kromozomlarda XX dişiyi, XY erkeği ifade eder. Yani Y sizin yazdığınız gibi dişilik değil erkeklik kromozomudur. Bu durum canlı türleri arasında değişiklik göstermemektedir. Ama yine de biyoloji, genetik veya sağlık alanında bir uzman daha doğrusunu söyleyebilir. Tabi bunlarla beraber çekinik ve baskın türlerden de hatırlatma amacıyla bahsetmek doğru olur.

#4
Teşekkür ederiz paylaşım için merak eden çok arkadaşımız vardı Gulumseme

Konu Veya Yorumun Bir,Spam,Reklam,Düzen Bozucu,Ahlak Bozucu,Argo,Alakasız,Vb İçerikli ve T.C Yasalarına Aykırı Olduğunu Düşünüyorsanız http://www.sultanpapaganlari.com/images/...report.gif butonunu kullanarak Yöneticilere Gönderebilirsiniz.

Fotoğraf Yüklemek İçin Tıklayın.!

Forum Kuralları
İlan Kuralları
Konu Açma Kuralları
#5
Erkek sultan iki tane X genine sahiptir. Gen görünümü XX şeklindedir. Ayrıca genlerin ikisine de renk taşıyabilecek büyüklüktedir. Bunun anlamı Sultan erkeği hem görünen rengini taşıyan bir gene sahiptir (buna baskın gen denir) hem de görünmeyen bir renk daha taşıyan gene sahiptir. Bu ikinci gen genelde ya ilk genin aynısı ya da Normal Grey renklerini taşır.

Dişi sultan ise, 1 tane X bir tane y genine sahiptir. Gen görünümü Xy şeklindedir.Bu gen tablosu kuşun dişi olması anlamına gelir. Erkeklerdekinin tersi olarak dişilerde ki bu 2 genden X büyük ve renk taşıyabilirken y küçük bir gendir ve renk taşıyamaz. Dolayısıyla dişilerde renk konusunda tek gen aktiftir, X geni, ve o ne renk taşırsa sadece o renk vardır dişide.

Sultan yavrusu ise 1 gen babadan, 1 gen anneden alır. Babadan alacağı gen her halükarda X olacaktır. Anneden alacağı gen ise değişir, bazen X bazen y. Eğer yavru anneden X alırsa gen tablosu XX olur ve erkek olur. Eğer anneden y alırsa gen tablosu Xy olur ve dişi olur. İşte bu noktadan sonra da bu genlerin taşıdığı renkler sonucunda yavrunuzun aldığı renge bakarak yavrunuzun cinsiyetini belirleyebilirsiniz.

Bir örnek yaparsak,
En sık rastlanılan çifti örnek alalım. Erkek Normal Grey, dişi ise lutino. Yani gen tablosu Erkek XnXn (2 tane X var ve ikisi de normal grey rengi taşıyor) Dişi XLy (yani X lutino rengi taşıyor y ise renk taşımıyor) olur.
Erkek(XnXn)
Dişi (XLy)
Elimizde bunlar var. Bu iki kuş çiftleşirse olasılıklara bakalım.
1. Olasılık Erkekten Xn gelir Dişiden XL gelir. Sonuç kuş ERKEK olur ama asla sadece normal grey görünümde olamaz. Ya kuş yoğun gri ama üzerinde küçük sarı nakış gibi lekeler olur ya da pied bir kuş olur. Yani sarı ağırlıklı kanatları gri görünür.
2. Olasılık ise gene Erkekten Xn gelir Dişiden ise y gelir. Bu durumda kuş DİŞİ olur ve tam bir normal grey görünümüne sahip olur.
Dolayısıyla böyle bir çiftten elde ettiğiniz yavruların cinsiyetini kolaylıkla belirleyebilirsiniz. Normal Grey olanlar dişi, diğer renk karışımları erkek.
Örnekler arttırılabilir ancak temel kural sabittir. Eğer yavru aynı babası gibi ise, anneden hiçbir renk almadıysa DİŞİ dir. Eğer anne gibi ya da anne baba karışımı bir renge sahipse ERKEK tir.

#6
(07.02.2012, Saat:11:15)sohreto Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Cins tahminini görüntüye göre değil, genetik varyasyonlara göre yapmak çok doğru. Paylaşımınız için teşekkürler. Fakat belirtmek istediğim bir konu var. Lise biyoloji derslerinden hatırladığım kadarıyla kromozomlarda XX dişiyi, XY erkeği ifade eder. Yani Y sizin yazdığınız gibi dişilik değil erkeklik kromozomudur. Bu durum canlı türleri arasında değişiklik göstermemektedir. Ama yine de biyoloji, genetik veya sağlık alanında bir uzman daha doğrusunu söyleyebilir. Tabi bunlarla beraber çekinik ve baskın türlerden de hatırlatma amacıyla bahsetmek doğru olur.

Gerekli açıklamaları Erhan arkadaşımız yapmış zaten.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  20 günlük yavru varken yine yumurtladı??? melodi0704 3 140 10.07.2017, Saat:11:04
Son Yorum: melodi0704
  1 günlük yavru reis29 5 318 03.04.2017, Saat:10:30
Son Yorum: reis29
  12 Günlük Yumurtanın içindeki hareket AhmetŞ 1 327 02.10.2016, Saat:19:08
Son Yorum: ademusta
  35 günlük yavrular için yumurta maması BeeD Toys 4 870 08.02.2016, Saat:15:08
Son Yorum: BeeD Toys
  8 günlük yavru hırlama BeeD Toys 4 812 13.01.2016, Saat:14:54
Son Yorum: BeeD Toys
  3 günlük yavru ve çiftleşme oznglsy 2 669 06.12.2015, Saat:12:50
Son Yorum: oznglsy
  50 günlük yavru papağan hakkında uğurgs 6 960 04.12.2015, Saat:23:07
Son Yorum: Emirrr
  19-20 Günlük Yavrularım :( SyberMafia 11 2,589 02.10.2015, Saat:21:17
Son Yorum: SyberMafia
  15 günlük kulucka Zerin 2 730 21.09.2015, Saat:12:19
Son Yorum: Zerin
  32 günlük ve tek ayağını hiç oynatamıyor.. yedinumara 9 1,297 05.09.2015, Saat:11:03
Son Yorum: electricalstormKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi