• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1999 İzmit depremi.
#1
1999 İzmit depreminde hayatını kaybedenleri saygıyla anıyoruz..

__________________________________

WIKIPEDIA'dan alıntıdır..

1999 Gölcük Depremi, İzmit Depremi, Marmara Depremi ya da 17 Ağustos 1999 depremi, 17 Ağustos 1999 sabahı, yerel saatle 03:02'de gerçekleşen, Kocaeli/Gölcük merkezli deprem. Richter ölçeğine göre 7,5 Mw büyüklüğünde gerçekleşen deprem, büyük çapta can ve mal kaybına neden olmuştur.
17 Ağustos depremi, tüm Marmara Bölgesi'nde, Ankara'dan İzmir'e kadar geniş bir alanda hissedildi. Resmi raporlara göre, 17.480 ölüm, 23.781 yaralı oldu. 505 kişi sakat kaldı. 285.211 konut, 42.902 işyeri hasar gördü.Resmi olmayan bilgilere göre ise yaklaşık 50.000 ölüm, ağır-hafif 100.000'e yakın yaralı olmuştur. Ayrıca 133.683 çöken bina ile yaklaşık 600.000 kişiyi evsiz bırakmıştır. Yaklaşık 16 milyon insan, depremden değişik düzeylerde etkilenmiştir. Bu nedenle Türkiye'nin yakın tarihini derinden etkileyen en önemli olaylardan biridir. Deprem gerek büyüklük, gerek etkilediği alanın genişliği, gerekse sebep olduğu maddi kayıplar açısından son yüzyılın en büyük depremlerinden biridir.Depremin Türkiye'nin can damarı bir sanayi bölgesi olan Marmara Bölgesi'nde meydana gelmiş ve çok geniş bir coğrafyayı etkilemiş olması,ülke insanlarının üzüntüsünü bir kat daha arttırmıştır.

___________________________________

Allah'ımızdan tek umudumuz birdaha böyle acıların böylesine büyük kayıpların yaşanmaması..

Not: Arkadaşlar kesinlikle bu konuyu prim yapmak için paylaşmadım.. Bende bir şekilde unutmadığımızı, unutturmadığımızı paylaşmak istedim..

Normal Grey Efe Female
Lutino Cafer Male
A d a b - ı M u a ş e r e t
#2
1999 depremini çok iyi hatırlıyorum inşallah allah bizlere birdaha yaşatmaz

#3
(17.08.2013, Saat:04:21)eserr34 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 1999 depremini çok iyi hatırlıyorum inşallah allah bizlere birdaha yaşatmaz

Ben de deprem yaşandığında henüz 3 yaşındaydım, hayal meyal hatırlıyorum insanların ne çektiklerini..

Normal Grey Efe Female
Lutino Cafer Male
A d a b - ı M u a ş e r e t
#4
Aklın alamayacağı kadar kötü bir dönemdi. O sırada bursa da tatildeydim dolunay kırmızıydı ve resmen yaz günü fırtına olmuştu birşey olucağı belliydi. Gece yakarışlarla uyandım annemin elinden tutup koşarak dışarı çıktım yıkılan evleri gördüm şükrettim ağlayan çocuklar feryatlar ve susmayan telefonların sesi hağla kulaklarımda neyse apar topar babam geldi ve insanlarla beraber yalovaya yardıma gittik enkazlar savaş yeri gibiydi çok etkilenmistim. Kan içinde insalar cesetler heryerde yakıtımsı bir koku Dilerim rabbimden birdaha hiç bir müslüman kardeşimize bu acıyı yaşatmaz.

#5
hatırlamak bile istemiyorum konyaya okula kayıt yaptırmaya gitmiştim oteldeydim deprem sırasında cep telefonları kitlenmişti hiçbirşekilde iletişim kurulamıyordu meraktan öldüm öldüm dirildim diyebilirim

Bir gün kıyamet kopar çöker karanlık
ALLAH bizi affetmez çok günah aldık
Sevenler ayrılamaz,bir plan yaptık
Tüm ÇARŞI cehenneme kombine aldık.


Özel Mesaj İle Yardım Talebi Yasaktır!
#6
Depremin gobeginde en sansli yerdeydim. 2 gun oncesinde golcuk ve degirmendereyi dolasmis babaannemin annesinden kaln evde misafir olmustum. Sonra yahyakaptana gectik geri ve deprem oldu. Aslinda 1 degil 2 ayri deprem oldu yarim saat arayla.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi