Forum Duyurusu: SATIŞ VE TAKAS BÖLÜMÜ KURALLARI...
ÖNEMLİ: ARANIYOR İLANLARI YASAKTIR! BU TÜR İLANLAR ONAYLANMAZ. BOŞUNA "ŞU KUŞU, BU KUŞU ARIYORUM" ŞEKLİNDE KONU AÇARAK ZAMANINIZI HARCAMAYIN. KONUNUZ ONAYLANMAYACAĞI İÇİN GÖRÜNTÜLENMEZ!
 
SATIŞ VE TAKAS BÖLÜMÜ KURALLARI

Çok önemli: Sultanpapaganlari.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından sultanpapaganlari.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz. 
3285 sayılı Kanuna dayalı olarak Ev ve Süs Hayvanları Satış Yerleri 'nin Ruhsat ve Kontrollerine tabi olması gerekmektedir. Satın alma işlemi söz konusu olursa lütfen yetki belgesi ve ruhsatını sorunuz.
Bu bölüme konu açmanız ve açılan konunuzun onaylanması halinde bütün ilan kurallarını kabul etmiş sayılırsınız.


1-)  Forumumuzda Satış ya da Takas İlanı Açmak İçin En Az 150 Mesajınızın ve 5 Adet Olumlu Rep Puanınızın Bulunması Gerekmektedir. Foruma Hiçbir Katkı Sağlamadan Sadece Satış Amaçlı Kayıt Olan Üyelerin Mesajları Onaylanmayacaktır! 
 
150 adet Mesajı ve 5 Olumlu Rep Puanı Bulunan Üyeler Maksimum 1 Adet İlan Verebilir.
400 adet Mesajı ve 10 Olumlu Rep Puanı Bulunan Üyeler Maksimum 2 Adet İlan Verebilir.
800 adet Mesajı ve 20 Olumlu Rep Puanı Bulunan Üyeler Maksimum 3 Adet İlan Verebilir.
1100 adet Mesajı ve 30 Olumlu Rep Puanı Bulunan Üyeler Maksimum 4 Adet İlan Verebilir.
1500 adet Mesajı ve 40 Olumlu Rep Puanı Bulunan Üyeler Maksimum 5 Adet İlan Verebilir.
2000 adet Mesajı ve 50 Olumlu Rep Puanı Bulunan Üyeler Maksimum 10 Adet İlan Verebilir.
 
2-)    İlanınızda satmak ya da takaslamak istediğiniz evcil(ler)inize ait bilgi sahibi olunabilecek kadar detaylı net resimler ve varsa video olmalıdır.
 
3-)    Satılık ya da Takas ilanı açmak isteyen üyelerimizin kullanıcı profilindeki “İsim”, “Yaş”, “İl” vb. üye bilgilerinin doğru bilgiler ile doldurulmuş olması gerekmektedir. Sahte profil bilgileri ya da yaş yazan üyeler cezai işleme tabi tutulurlar.
 
4-)    Satıcı ya da Müşteri taraflarca Satış-Takas ilanlarında Telefon Numarası, E-Mail vb. kişisel bilgilerin paylaşılması yasaktır! Taraflar birbirleriyle kişisel irtibat bilgilerini paylaşmak için Özel Mesaj sistemini kullanmalıdır. 
Konuda İletişim Bilgisi Paylaşmak YASAKTIR!

 
5-)    İlanlarınızda satmakta ya da takaslamakta olduğunuz evcilinizin, eğitimlilik ve evcillik durumu, ne zamandır beslediğinizi ve hakkında bilinen cinsiyet, tür, yaş vb. bilgiler detaylıca yazmalıdır.
 
6-)    Satıcı ilanında, bulunduğu il dışına gönderip yapıp yapamayacağını, yollaması durumunda ulaşım masraflarının kime ait olduğunu, gönderimi nasıl yapacağı vb. Bilgileri belirtmelidir.
 
7-)    Satacağınız evcil(ler) kendi başına yem kırıp yemeye başlamadan, hala anne-baba bakımına muhtaç durumdayken ilan açılıp rezervasyon alınsa bile kesinlikle kendi başının çaresine bakabilecek kadar büyümeden transferi gerçekleştirilemez. Satacak kişi bu durumu ilanında belirtmekle yükümlüdür.
 
8-)    İlanlarınızda açık arttırma ve "Fiyatını siz belirleyin", "En yüksek verene satacağım" vb. yönlendirmeler yasaktır! Satılık ilanlarında, satan kişi mutlaka satış fiyatını belirtmelidir. Üyeler satacakları evcil için dilediği fiyatı istemekte özgürdür. Ancak bu fiyatın mantıklı ve piyasa fiyatları civarında olması satışın gerçekleşebilmesi için önemli bir etken olduğunu da unutmayınız.
 
9-)    10.03.2016 tarihi itibariyle satış/takas ilanının yayınlanma süresi 30 gün olarak belirlenmiştir. 30 gün içerisinde satışı/takası gerçekleştirilmeyen evcilin ilanı moderatörler tarafından kapatılacaktır.
 
10-) Takas ilanlarında sadece takas düşünülüyorsa fiyat belirtme zorunluluğu yoktur. Fakat Takas ilanı açmanıza rağmen parayla almak isteyen olursa diye satmak isterseniz de fiyat belirtebilirsiniz.
 
11-) İlan Konularınıza, “Günceldir”, “Aktiftir”, “Satış Devam ediyor”, “Alan Yok mu?”, “Hala Satışta” vb. konuyu güncelleme ve yukarı taşıma amaçlı mesaj yazmak yasaktır.
 
12-) Dileyen üye, satmak veya takaslamak istediği evcilleri için birden fazla ilan açabilir ancak ilanlar aynı evciller için olamaz. Yani aynı evcil(ler) için farklı başlık altına başka bir ilan daha açamazsınız. Ancak farklı evciller için farklı ilan açabilirsiniz.
 
13-) İlanda gereksiz yorum, fiyata müdahale, almayacak olmasına rağmen laf atma gibi girişimler ilan sahibinin isteği doğrultusunda ilandan silinebilir ya da ilan sahibi bu yorumlara izin verebilir. Bu nokta da ilan sahibinin yaklaşımı çok önemlidir. İlanı açan üyeler istenmeyen mesajlar için, diğer üyeler ile polemiğe girmek ve laf yetiştirmeye çalışmak yerine yönetime şikâyet ederek istenmeyen mesajları sildirebilirler. Polemiğe giren ilan sahiplerinin ilanları yönetimin kararına bağlı olarak kilitlenebilmektedir.
 
14-) İlan başlıklarının tamamiyle büyük harften oluşması yasaktır. Ayrıca konu başlıklarına "Almazsanız Öldürcem”, ”Bi bakın bakalım”, “İndirdik ama alan yok”, “Bu fırsat kaçmaz” vb. yazılar yerine satılık evcilinizi anlatan yazılar yazın (Örnek: İstanbul / 2 Yaşında Evcil Dişi Lutino Sahiplendirme). Unutmayın ki konuyla alakası olmayan başlıklar dikkat çekmekten çok, üyeler arasında rahatsızlık yaratmaktadır. Üstelik ne olduğu da anlaşılmadığından ilgili müşterileri kaçırıyor olabilirsiniz. Bu gibi başlıklar evcilinizin daha çabuk satılmasını sağlamayacaktır. Konu başlıklarınız ve konularınız Türkiye Türkçesi’nde olmalıdır. Yönetim tarafından başlığı uygun bulunmayan ilanlar onaylanmayabilir ya da size sorulmadan düzenlenerek yayınlanabilir.
 
15-) Alışveriş yapacağınız kişi hakkında gerekli bilgilere ikna olmadan, sağlam referanslar almadan iş yapmamanızı tavsiye ediyoruz. Hatta mümkünse evcil(ler)i görerek elden alınız. Farklı şehirlerde iseniz bir tanıdığınızdan rica ederek evcil(ler)inizi aldırmanızı tavsiye ederiz. Alışveriş yapıp yapmamak kişinin hür iradesine kalmıştır. Her hangi bir dolandırıcılık durumunda dolandırıcılığı kesinleşmiş kişinin bizde kayıtlı tüm bilgileri mağdur kişi ve kolluk kuvvetlerine sunulacaktır. Sitemiz üzerinden yapılan alışverişlerde sultanpapaganlari.com olarak sitemiz hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz. Forum yönetiminin kullanıcılar arasındaki birbirleri ile olan ilişkilerinde sorumluluğu yoktur. Dolayısıyla diğer kullanıcılarla iş ilişkisinde bulunmak ve evcil alıp satmanın riski tamamen her kullanıcının kendisine aittir.
 
16-) Forumda üyeler arasında yapılan ya da yapılmak istenen alış verişlerin sonucunda, taraflardan herhangi birisinin memnun kalmadığı için, forumun herhangi bir alanında sorgusuz sualsiz konu açıp, aşağılayıcı, alaycı, başkalarını küçümseyen, kullanıcılara saygısızlık içeren, müstehcen, kaba, iftira niteliğinde, nefret dolu, tehdit edici, huzursuzluk çıkartmaya yönelik yazılar yazarak alışveriş yapmaktan vaz geçtiği ya da alışverişinden memnun kalmadığı kullanıcıların kimliğini izinsiz açıklaması yasaktır.
 
17-) Geçmişte evcillerin ticareti konusunda faaliyet gösteren başka sitelerde yaşanan bazı dolandırıcılık olaylarından çıkarttığımız derslerden dolayı sitemizde ALINIK, ARANIYOR ilanı açmak kesinlikle yasaktır! Çünkü bu tür ilanlar bazı dolandırıcı insanlar için potansiyel bir av grubu oluşturmaktadır.
 
18-)Forum yönetimi açılan ilanlardaki kuş(ların) hasta olması, 2 aydan küçük olması, ilanda belirtilen kriterleri taşımaması vs gibi nedenlerle sahiplendirilmesini uygun bulmadığı kuş(ların) ilanını herhangi bir sebep belirtmeksizin onaylamayabilir veya verilen onayı iptal edilebilir.

YAPTIRIM ve CEZALAR
 
1-  Üyeler ilk kural ihlallerinde uyarı puanı alacaklardır. Tekrarlar halinde uyarı puanı artacaktır, ceza süresi 4 ile 7 gün arasında yapılan kural dışı harekete göre değişim gösterebilir ve üyeler bu süreler kadar forumdan uzaklaştırılabilirler. 


2-  Cezalı olan üyelerin başka bir üyelikle forumda bulunması durumunda cezası, aldığı her üyelikte 1 ay daha artacaktır. 


3-  Bu bölümü kullanan üyeler, okumamış olsalar bile bu kuralları kabul etmiş sayılırlar. Görmemek ya da okumamak mazeret değildir.


4-  Bu yaptırım, cezalar ve ceza süreleri istenildiğinde yönetim tarafından değiştirilebilir. 


5-  Kurallara aykırı herhangi bir durumda yapmanız gereken şey ilgili ilanda ki “Rapor Et” butonunu kullanmak olacaktır. Şikayetinizi yaparken şikayet nedeninizi de yazdığınız takdirde şikayetiniz daha net anlaşılacak ve en kısa sürede gereken müdahale yapılacaktır.
 
 
SULTANPAPAGANLARI.COM YÖNETİMİ